fortunka
15.12.08,16:14
Zdravím, potrebovala by som súrne vedieť, či som povinná si vystavovať CMR aj v prípade, že si tovar z iného štátu priveziem sama na svojom vlastnom (firemnom) aute. Ja som si myslela, že take niečo vystavuje iba prepravca (externý, ktorý si potom vystaví faktúru). Keďže dnes mi dodávateľ oznámil, že ak nebudem mať CMR, tovar mi nedá alebo mi naň naúčtuje francúzku DPH. Tak neviem či si tú CMR mám vypísať sama.

Prosím dajte vedieť, ako je to s tými CMR...

Ďakujem
cloe
15.12.08,15:24
Zdravím, potrebovala by som súrne vedieť, či som povinná si vystavovať CMR aj v prípade, že si tovar z iného štátu priveziem sama na svojom vlastnom (firemnom) aute. Ja som si myslela, že take niečo vystavuje iba prepravca (externý, ktorý si potom vystaví faktúru). Keďže dnes mi dodávateľ oznámil, že ak nebudem mať CMR, tovar mi nedá alebo mi naň naúčtuje francúzku DPH. Tak neviem či si tú CMR mám vypísať sama.

Prosím dajte vedieť, ako je to s tými CMR...

Ďakujem

Zákon o DPH:

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu




...
(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.

Z uvedeného je zrejmé, že nie je nutná CMR ale stačí písomné vyhlásenie odberateľa. Ale to je v zmysle znenia slovenského zákona o DPH. Neviem, či je to presne tak isto aj v iných čl. štátoch.
No ak dodávateľ trvá na vypísaní CMR, tak mu ho vypíš a máš po probléme:)
fortunka
15.12.08,15:28
Ďakujem.