Lydium
30.05.05,13:32
Ahojte,

rada by som Vás poprosila o radu v súvislosti so zamestnávaním zdravotne ťažko postihnutého. Ja osobne s tým nemám žiadnu skúsenosť. Čo ma zaujíma som nenašla ani v zákone o zamestnanosti ani v zákonníku práce.
Chcela by som vedieť, či napr ZTP môže pracovať 40 hodín alebo to závisí od toho čo povie doktor. Ako to potom rieším mzdovo. Pracuje napr potom na 1/2 úväzok ?
Ďalej by ma zaujímalo či máte skúsenosti s takýmto zamestnancom ak napr. len cesta do práce mu trvá hodinu ? Zarátam túto hodinu do pracovného času. Čas práce by mal totiž tento zamestnanec robiť doma, časť u nás vo firme ale celé nám to vychádza tak na 20 hodín za týždeň.
A ako posledné ma zaujíma asitent ZTP. Týka sa ma nejakým spôsobom tento asitent.
Ďakujem za Vaše rady. O.i. potešilo by ma aj odporúčanie na články, zákony, vyhlášky apod. Proste hoc čo kde sa dozviem viac.
Lydium
31.05.05,06:47
Prosím, naozaj nemá nikto skúsenosti, alebo nepoznáte nejaké web stránky (okrem MSVaR).
Vopred ďakujem
Jura
31.05.05,07:00
V Zákonníku práce: §§ 158 a 159 a zákon č.: 5/2003 Z.z. o službách zamestnanosti
v platnom znení: § 9 a §§ 55 - 65
Lydium
31.05.05,07:18
Áno ďakujem, ale tieto § som si už pozerala. Neviem či pozerám zle, ale neviem sa tam nikde dočítať čo robiť ak ten zamestnanec nemôže zo zdravotných dôvodov pracovať napr viac ako 20 hod za týždeň ? Ako sa k tomu postavím zo mzdového hladiska ? Je to potom iba 1/2 úväzok alebo čo ? A ani to o tom asistentovi mi nie je moc jasné. Vyplácam ho ja alebo príslušný úrad ?.
Vďaka
Jura
31.05.05,08:11
Najlepšie by bolo, keby si išla na prílušný ÚP, SV a R tam ti to vysvetlia, čo
sa týka príspevku na činnosť prac. asistenta. Čo sa týka úväzku na 20 h týž-
denne, je to tak ako to píšeš.
Lydium
31.05.05,08:13
Najlepšie by bolo, keby si išla na prílušný ÚP, SV a R tam ti to vysvetlia, čo
sa týka príspevku na činnosť prac. asistenta. Čo sa týka úväzku na 20 h týž-
denne, je to tak ako to píšeš.Áno, vďaka. Tiež som si hovorila, že to asi bude najlepšie. Dúfam že natrafím na milú ochotnú pani;)
pompea
08.03.06,07:41
Sama mám osobnú skúsenosť z opačnej strany. Robím asistentku nevidiacemu. Ten súkromne podniká, tak neviem, či moja info bude relevantná (a či je ešte zaujímavá z časového hľadiska). On poberá na sociálnom finančnú čiastku, zodpovedajúcu času, ktorý s ním strávim. A tú mi odovzdáva. Vlastne ma platí sociálka, nie on osobne. Podľa môjho názoru by si mala buď Ty, alebo ten postihnutí, poberať tie peniaze a platiť asistenta. Samozrejme, tie financie sa zdaňujú. (Na to sú predpisy, neviem číslo zákona, nezaujímalo ma to. Ale na stránke únie nevidiacich... www.unss.sk (http://www.unss.sk) sú o tom podrobnosti). Dúfam, že som aspoň trošku pomohla, i keď na úrade Ti zrejme povedali viac. ;) Držím palce. Pompea
tt.fialka
31.03.06,18:40
zdravotne postihnuty moze robit aj na skrateny uvazok, podla toho, ako sa zdravotne citi, ked dobre, tak aj na plny uvazok, ale musi byt prevereny socialnou komisiou po roku 2004, kde mu aj v percentach urcili mieru invalidity. Inak ma limitovany zarobok, ak nebol este prevereny. A asistenta mu plati urad prace socialnych veci a rodiny. Dalej cesta do prace sa nezaratava do pracovneho casu. A ak bude robit na 1/2 uvazok, umerne k tomu sa mu upravi aj plat. Ak robi viac ako 4 hodiny denne, ma narok aj na stravne listky. Ale da sa to riesit aj tak, ze jeden den odpracuje 8 hodin a na druhy ma volno. Treba sa len dohodnut.