zorka11
16.12.08,08:31
Ahojte

Bola by som rada ak by mi niekto vedel poradiť . Zamestanec dňa 19.11.2008 dovŕšil vek 60 rokov. Rozhodol sa, že 2.1.2009 požiada o predčasný starobný dôchodok. Naďalej by však chcel ostať v pracovnom pomere . Aké má povinnosti organizácia? Treba so zamestnancom ukončiť pracovný pomer a následne uzavrieť nový? Alebo môže pracovať na pôvodnú pracovnú zmluvu , ktorá bola uzavretá na dobu neurčitú? Kedy zamestnancovi vyplaťiť odchodné?
katka50
16.12.08,07:42
Ahojte

Bola by som rada ak by mi niekto vedel poradiť . Zamestanec dňa 19.11.2008 dovŕšil vek 60 rokov. Rozhodol sa, že 2.1.2009 požiada o predčasný starobný dôchodok. Naďalej by však chcel ostať v pracovnom pomere . Aké má povinnosti organizácia? Treba so zamestnancom ukončiť pracovný pomer a následne uzavrieť nový? Alebo môže pracovať na pôvodnú pracovnú zmluvu , ktorá bola uzavretá na dobu neurčitú? Kedy zamestnancovi vyplaťiť odchodné?
Zamestnanec nemusí ukončiť PP-vystavíš mu len ELDP. Odchodné však môže mať vyplatené až pri prvom skonční PP, po nadobudnutí nároku na dôchodok. Viď Zákonník práce § 76 ods. 6:
§ 76
Odstupné a odchodné
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
michelle84
17.12.08,05:27
Zamestnanec ostáva v pracovnom pomere, len sa mu vystaví evidenčný list ku dňu, ku ktorému sa podáva žiadosť o predčasný dôchodok, čiže v tvojom prípade k 2.1.2009. Musíš tam uviesť aj mzdu za tieto dva dni.
drdrdr1
17.12.08,11:17
Za január ale treba uviesť mzdu v EUR. Môže sa to dať na jeden ELDP??
evuša
02.01.09,11:36
Áno, môže to ísť na jeden evidenčný list. Problém však vidím v odvodoch. Pri predčasnom starobnom dôchodku musíme čakať na rozhodnutie sociálnej poisťovne, či priznáva dôchodok. Toto rozhodnutie môže prísť o 3 - 4 mesiace. Odvody do poisťovne sa však posielajú až do obdržania rozhodnutia v riadnej výške - ako za zamestnanca. Po obdržaní rozhodnutia sa musí výška odvodu upraviť ako pre pracujúceho dôchodcu. Nebol by problém urobiť opravu k 1. v mesiaci. Ale ako opraviť odvody k 2. v mesiaci? Zamestnanec je vlastne 2 dni zamestnaný ako zamestnanec - odvody v riadnej výške, ostatné dni v mesiaci - odvody ako pracujúci dôchodca /neplatí invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti/. Zároveň je potrebné urobiť opravné výkazy do SP za dané mesiace. Ako to vyriešiť?
Jozef Mihál
02.01.09,11:51
Ak zamestanec má dôchodok povedzme od 2.12.2008, tak storno odvodov za december sa vypočíta takto:

storno = (odvod za december/31) x 30

čiže alikvótna časť za dni, kedy už poberal dôchodok. Prepočet je cez kalendárne, nie pracovné dni.