Idiotka
16.12.08,10:15
Dd,

viete o nejakom predpise, vyhláške etc., ktorý by upravoval používanie označenia pre novú menu?
Máme používať symbol € alebo EUR, za číslom, pred číslom ?

Ak to upravuje zákonný predpis, dáte link?

Vďaka,
zazuSA
16.12.08,09:19
Vzťah medzi slovami EUR a euro je podobný ako medzi slovami SKK a koruna. EUR je teda medzinárodne používaný kód meny, ktorej názov je euro.
Používanie skratiek a znaku € nie je upravené, každý subjekt sa rozhodne sám, či bude pri zobrazovaní konkrétnych súm používať označenie EUR, eúr, € ........ a podobne.
Idiotka
16.12.08,09:22
To, že sa každý subjekt rozhodne sám...to si si sama vydedukovala?
Alebo si to niekde čítala?
zazuSA
16.12.08,09:25
To, že sa každý subjekt rozhodne sám...to si si sama vydedukovala?
Alebo si to niekde čítala?
nevymyslela som si to... je to na nete... inak to aj dava logiku, ved to je taka ista mena ako slovenska koruna len sa vola euro
Idiotka
16.12.08,09:38
Neobviňujem ťa z vymýšľania, pýtala som sa, či si si svoju odpoveď sama odvodila.

Moja pôvodná otázka sa týkala a týka existencie právnej normy akéhokoľvek stupňa, nie logiky a dedukcie používateľa, prípadne jeho názoru.
Melnick
16.12.08,10:16
Vzťah medzi slovami EUR a euro je podobný ako medzi slovami SKK a koruna. EUR je teda medzinárodne používaný kód meny, ktorej názov je euro.
Používanie skratiek a znaku € nie je upravené, každý subjekt sa rozhodne sám, či bude pri zobrazovaní konkrétnych súm používať označenie EUR, eúr, € ........ a podobne.

Idiotka, až na malú chybičku mala zazuSA pravdu.:cool:
Kuk sem :


http://www.euroservis.sk/Default.aspx?contentID=2409
Idiotka
16.12.08,11:22
Zasa si to posuniem, nechcem skutočne vyrývať, ale rozumeli ste mojej otázke:

pýtala som sa, či viete, či existuje nejaká norma, ktorá by používanie alebo značky alebo kódu meny upravovala.
Odpoveď by mala byť: áno, viem...tu je link / nie, neviem.

Ja som sa nepýtala, čo sa má používať alebo čo je správne !!!!! A o tom vôbec nediskutujem.
hanelie
16.12.08,11:34
Máme používať symbol € alebo EUR, za číslom, pred číslom ?


to, čo hľadáš, nájdeš v zákone o NBS -
správne je oboje :) EUR, €,
zazuSA
16.12.08,12:01
melnick ďakujem za opravu, ja som si to ani neuvedomila :), jasne ze eur sa nepoužíva
mpca
16.12.08,12:03
Oficiálny názov spoločnej jednotnej meny a menovej jednotky, ktorá existuje v rámci eurozóny a ktorú plánuje od 1. 1. 2009 zaviesť aj Slovenská republika, je "euro". Pritom názov "euro" musí byť bez akejkoľvek úpravy zachovaný v prvom páde jednotného čísla vo všetkých úradných jazykoch (alebo štátnych jazykoch členských štátov EÚ, ale inak používanie názvu "euro" plne podlieha pravidlám úradných jazykov (alebo štátnych jazykov) členských štátov EÚ. Z oficiálnych informácií Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied (teda kľúčovej inštitúcie pre spisovnú slovenčinu), ktoré sú verejne dostupné aj prostredníctvom internetu, je zrejmé, že podľa pravidiel spisovnej slovenčiny sa názov "euro" zásadne píše malými písmenami (okrem použitia na začiatku vety) a že slovo „euro“ je ohybné a skloňuje sa podľa pravidiel spisovnej slovenčiny (napríklad „jedno euro“, „dve eurá“, „päť eur“, „kurz dolára oproti euru klesá“, „kurz eura oproti doláru stúpa“, „platiť eurami“, „analýza o eurách“, ...). Výraz „euro-“ môže tvoriť prvú časť spisovných zložených slov s významom "eurový, týkajúci sa eura" (napríklad „euromince“, „eurobankovky“, „euroúčet“, ...), ale rovnako od podstatného mena „euro“ existuje odvodené spisovné prídavné meno „eurový“ (napríklad „eurové mince“, „eurové bankovky“, „eurový účet“, ...).

V súvislosti s nastolenou problematikou možno tiež konštatovať, že názov "euro" je obdobou názvu "slovenská koruna" a zároveň aj pojmu "slovenská mena". Pritom slovenská koruna má oficiálne uzákonenú skratku názvu "Sk", kým euro nemá zakotvenú žiadnu skratku (keďže euro je krátky názov). Existuje však symbol eura "€" (ide o obdobu symbolu "£" pre britskú libru a symbolu "$" pre americký dolár). Okrem toho pre euro existuje aj medzinárodný alfabetický kód "EUR" (ide o obdobu medzinárodného alfabetického kódu "SKK" pre slovenskú korunu, kódu "GBP" pre britskú libru a kódu "USD" pre americký dolár), ale taktiež pre euro existuje medzinárodný numerický kód "978" (ide o obdobu medzinárodného numerického kódu "703" pre slovenskú korunu, kódu "826" pre britskú libru a kódu "840" pre americký dolár).

Na základe uvedených skutočností treba celkovo konštatovať, že pri uvádzaní peňažných súm v eurách v textoch slovenských právnych predpisov (a v iných oficiálnych úradných písomnostiach orgánov verejnej moci) by sa štandardne malo používať skloňované slovo "euro" (s malými písmenami). Išlo by o analogický postup ako je štandardne používané slovo "euro" pri uvádzaní peňažných súm v eurách v slovenskom znení právnych aktov ES/EÚ zverejňovaných v Úradnom vestníku EÚ (pričom v anglických verziách predpisov sa slovo "euro" neskloňuje). Zároveň možno konštatovať, že v textoch slovenských právnych predpisov (snáď okrem nejakých zložitých tabuľkových výkazov a vzorcov tvoriacich prílohy s vysvetlivkami) nie je vhodné používať symbol eura "€" (ani kód "EUR" a kód "978"), teda v slovenských právnych predpisoch by sa pri uvádzaní peňažných súm v eurách malo minimalizovať používanie symbolu eura "€" (a aj kódu "EUR" a kódu "978"). Podobne ani v textoch právnych aktov ES/EÚ zverejňovaných v Úradnom vestníku EÚ nie je symbol eura "€" obvykle používaný pri uvádzaní peňažných súm v eurách.

Naopak, v oblasti súkromného práva, napríklad pri reklame a inom marketingu pri predaji alebo inom odplatnom poskytovaní tovarov, služieb a prác je možné používať symbol eura "€" alebo kód eura "EUR", ak je to jasné, jednoznačné, prehľadné a zrozumiteľné pre účastníkov právnych vzťahov, najmä pre spotrebiteľov. Pritom na právne záväzných dokladoch sa javí ako vhodnejší kód eura "EUR", ktorý je máličko dlhší ako symbol eura "€", a teda pri používaní kódu eura "EUR" je podľa všetkého menšia pravdepodobnosť vzniku prípadnej chyby v písaní. Numerický kód eura "978" nie je príliš vhodné používať pre jeho nedostatočnú prehľadnosť a zrozumiteľnosť pre laikov (výnimkou môže byť používanie kódu eura "978" medzi odborne kvalifikovanými subjektmi, napríklad medzi finančnými inštitúciami navzájom)

V PODSTATE TO NEUPRAVUJE ŽIADNA PRÁVNA ÚPRAVA ČO TREBA POUŽIŤ...
Idiotka
16.12.08,12:22
MPCA:

Prosím ťa, skade - z akého zdroja - si čerpal svoju odpoveď ?
misomiso
16.12.08,12:46
Dd,

Máme používať symbol € alebo EUR, za číslom, pred číslom ?

Vďaka,


Zalezi na pouzitom jazyku. V slovencine za cislom, napr. v anglictine pred cislom.
Chobot
16.12.08,12:50
MPCA:

Prosím ťa, skade - z akého zdroja - si čerpal svoju odpoveď ?

Pozri si Generálny zákon o zavedení meny euro § 24:

(3) Kde sa v iných všeobecne záväzných právnych predpisoch používajú pojmy "slovenské platidlá", "slovenské peniaze" alebo "tuzemské peniaze", odo dňa zavedenia eura sa tým rozumejú aj platné eurobankovky a euromince a od skončenia obdobia duálneho hotovostného peňažného obehu len platné eurobankovky a euromince. Kde sa v iných všeobecne záväzných právnych predpisoch používajú pojmy "slovenská mena", "domáca mena" alebo "tuzemská mena", odo dňa zavedenia eura sa tým rozumie aj mena euro a od skončenia obdobia duálneho hotovostného peňažného obehu len mena euro. Kde sa v iných všeobecne záväzných právnych predpisoch používa pojem "slovenská koruna" alebo skratka slovenskej koruny "Sk" bez spojenia s určitou peňažnou sumou, odo dňa zavedenia eura sa tým rozumie aj pojem "euro" a symbol eura "" a od skončenia obdobia duálneho hotovostného peňažného obehu len pojem "euro" a symbol eura " ". Kde sa v iných všeobecne záväzných právnych predpisoch používa alfabetický kód slovenskej koruny "SKK" bez spojenia s určitou peňažnou sumou, odo dňa zavedenia eura sa tým rozumie aj alfabetický kód meny euro "EUR" a od skončenia obdobia duálneho hotovostného peňažného obehu len alfabetický kód meny euro "EUR".

Presné pravidlá písania (skloňovania) slova euro nájdeš v pravidlách slovenského pravopisu. Pravidlá, ako písať skratku meny, či pred alebo za číslom nájdeš v norme STN 01 6910 - sú tam síce príklady s menou Sk, ale to isté platí aj pre skratku euro.

Ešte potrebuješ nejakú normu alebo zákon?
mpca
16.12.08,12:54
MPCA:

Prosím ťa, skade - z akého zdroja - si čerpal svoju odpoveď ?

ZDROJ: http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1615
Melnick
16.12.08,13:05
MPCA:

Prosím ťa, skade - z akého zdroja - si čerpal svoju odpoveď ?

Čerpáme z rôznych zdrojov : zákonov, vyhlášiek .........etc,etc,etc:)
Rozalka
16.12.08,20:02
EURO V SLOVENČINE
V súvislosti so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie v máji 2004 sa v slovenskom jazyku začalo čoraz frekventovanejšie používať slovo euro, ktoré označuje názov jednotného platidla v členských štátoch a od 1.1.2009 zaviesť aj v Slovenskej republike.
Slovo euro bolo kodifikované do slovenčiny, čo znamená, že sa má skloňovať. Ide o podstatné meno stredného rodu zakončené na samohlásku o, skloňujeme ho teda podľa vzoru mesto.

singulár plurál
nominatív (kto, čo) euro eurá
genitív (koho, čoho) eura eur
datív (komu, čomu) euru eurám
akuzatív (koho, čo) euro eurá
lokál (o kom, o čom) eure eurách
inštrumentál (s kým, s čím) eurom eurami

Základné kodifikačné príručky Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV: Pravidlá slovenského pravopisu (porov. 3. vyd. z r. 2000) a Krátky slovník slovenského jazyka (porov. 4. vyd. z r. 2003) sú prístupné na internetovej stránke www.juls.savba.sk cez heslo Lingvistické zdroje.

Pri bežnej komunikácii, ako aj pri formálnom styku rozlišujeme medzi nasledovnými tvarmi:
• euro - názov meny; všeobecné podstatné meno stredného rodu skloňované podľa vzoru mesto; píšeme ho s malým e na začiatku, pričom v iných jazykoch sa môžeme stretnúť aj s tvarom Euro, ktoré má na začiatku e veľké
• Eur - skratka názvu meny; píše sa s veľkým e na začiatku, ostatné písmená sa píšu malé; tento zápis je ekvivalentný pre Sk
• EUR - kód platidla vytvorený z prvých troch písmen názvu podľa normy ISO 4217; vždy sa píše veľkými písmenami; tento tvar je ekvivalentný pre zápis SKK
• 978 – medzinárodný numerický kód pre euro (obdoba medzinárodného numerického kódu „703“ pre slovenskú korunu, kódu „826“ pre britskú libru“ a kódu „840“ pre americký dolár)
Príklad, ako správne používať (skloňovať) slovo euro v bežnej reči v porovnaní so slovom koruna:
euro/ koruna
jedno euro/ jedna koruna
dve eurá/ dve koruny

**************
SLOVENSKÁ AKADÉMIA VIED
JAZYKOVEDNÝ ÚSTAV ĽUDOVÍTA ŠTÚRA
813 64 BRATISLAVA, PANSKÁ 26

Vec:
Odpovedáme na Váš list zo 7. 11. 2007.
1. Názov jednotnej meny Európskej únie euro sa skloňuje podľa vzoru mesto takto:
v jednotnom čísle nominatív euro, genitív eura, datív euru, akuzatív euro, lokál (o) eure, inštrumentál s eurom, v množnom čísle nominatív eurá, genitív eur, datív eurám, akuzatív eurá, lokál o eurách, inštrumentál s eurami. Názov euro treba vo vetnej súvislosti používať vždy v tom páde, ktorý si vyžaduje stavba vety (napr. Mince s nominálnou hodnotou dve eurá sú vyrobené z dvoch zliatin. - Európska komisia odsúhlasila takmer miliardu eur na informatizáciu v SR). Na minciach a bankovkách sa názov meny uvádza v základnej podobe, pravda, vždy s veľkými písmenami (napr. 2 EURO, 5 EURO, 100 EURO), teda v tomto postavení má charakter akejsi značky, keďže mince a bankovky platia v celej Európskej únii.
2. Slovo mena sa so slovom euro spája do zloženého podstatného mena euromena, ktoré zachytáva aj najnovší Slovník súčasného slovenského jazyka (2006). Proti jeho používaniu nemožno mať námietky, no treba rozlišovať medzi používaním tohto zloženého slova a oficiálnym pomenovaním jednotná mena Európskej únie euro. O tom by sa však mali jednoznačne vyjadriť pracovníci Národnej banky Slovenska.
3. Z jazykovej stránky je správne aj predložkové spojenie v eurách, aj predložkové spojenie v euromene. O konkrétnom používaní uvedených predložkových spojení by sa mali takisto vyjadriť predovšetkým pracovníci Národnej banky Slovenska.
4. Slovné spojenie v celých korunách treba podľa našej mienky nahradiť spojením v celých eurách, lebo tu sa má na mysli to, že sa suma nebude uvádzať aj v desatinách uvedenej menovej jednotky, teda v centoch.
S pozdravom


PaedDr. Matej Považaj, CSc.
za jazykovú poradňu JÚĽŠ SAV
Idiotka
22.12.08,10:08
EURO V SLOVENČINE
Slovo euro bolo kodifikované do slovenčiny, čo znamená, že sa má skloňovať. Ide o podstatné meno stredného rodu zakončené na samohlásku o, skloňujeme ho teda podľa vzoru mesto.

singulár plurál
nominatív (kto, čo) euro eurá
genitív (koho, čoho) eura eur
datív (komu, čomu) euru eurám
akuzatív (koho, čo) euro eurá
lokál (o kom, o čom) eure eurách
inštrumentál (s kým, s čím) eurom eurami

PaedDr. Matej Považaj, CSc.
za jazykovú poradňu JÚĽŠ SAV

Asi to nie je veľmi pekné, ale s prihliadnutím na horeuvedenú odpoveď na moju otázku : " viete o nejakom predpise, vyhláške etc., ktorý by upravoval používanie označenia pre novú menu? " si neodpustím komentár:
ROZUMELI STE MOJEJ PôVODNEJ OTáZKE?

Pretože odpovedí zamieňajúcich si podstatu som dostala viac, začínam sa prikláňať k názoru, že nie každý je schopný porozumieť písanému textu a zadaniu problému.

Názorne:
128 € alebo € 128 ?
128 EUR alebo EUR 128 ?

Tieto veci väčšinou upravovali normy...

Ďalšie odpovede nebudem komentovať, ak boli mimo témy.

Holt ale Idiotkou som ja...
Chobot
22.12.08,10:18
Asi to nie je veľmi pekné, ale s prihliadnutím na horeuvedenú odpoveď na moju otázku : " viete o nejakom predpise, vyhláške etc., ktorý by upravoval používanie označenia pre novú menu? " si neodpustím komentár:
ROZUMELI STE MOJEJ PôVODNEJ OTáZKE?

Pretože odpovedí zamieňajúcich si podstatu som dostala viac, začínam sa prikláňať k názoru, že nie každý je schopný porozumieť písanému textu a zadaniu problému.

Názorne:
128 € alebo € 128 ?
128 EUR alebo EUR 128 ?

Tieto veci väčšinou upravovali normy...

Ďalšie odpovede nebudem komentovať, ak boli mimo témy.

Holt ale Idiotkou som ja...


Pokiaľ vieš o nejakej norme, ktorá upravovala písanie SKK, tak to isté platí aj pre EUR.

A asi fakt nevieš čítať, lebo číslo normy pre úpravy písomností som ti pripojil. Akurát že tam nemáš napísané vyslovene, že to platí pre znak EUR, ale platí to všeobecne pre písanie sumy a meny.
dada 1
02.01.09,11:52
Ako sa napíše správne suma slovom 295,50 EUR,Dvestodeväťdesiatpäť 50/100 EUR?
Johanka
02.01.09,12:01
A ako si písala v Sk ? 1 € má sto centov. 1 Sk mala sto halierov :).
Milada2
21.01.09,09:59
Napiste mi niekto ako sa správne píse na fakturach suma v eurach slovom ???

Napr.: 49,79 EUR

Dakujem
Chobot
21.01.09,11:09
Napiste mi niekto ako sa správne píse na fakturach suma v eurach slovom ???

Napr.: 49,79 EUR

Dakujem

Tak isto, ako sa písala suma v SKK slovom.

štyridsať deväť SKK/EUR 79 hal./centov
Adiks
07.09.11,20:24
Myslím, že štyridsaťdeväť sa píše jedným slovom, nie dvoma, ako máš ty.
misoft
07.09.11,21:40
mimotemy
Adiks - dva a pol roka meškáš s odpoveďou. :D:D:D:D
Adiks
08.09.11,08:44
No bisťu, myslím, že máš pravdu.