bibina222
16.12.08,12:36
Dobry den, chcela by som sa opytat na takuto vec.. Manzel nastupil do novej prace kde mu povedali ze danove priznanie oni nerobia a musi si ho urobit. Nam to doposial vzdy robili v praci automaticky,vobec neviem ako na to. Cely rok robil v jednej robote , potom bol mesiac na Dohode (to bol teda ako samoplatca) a od 1.11. robil v druhej robote. Prosim Vas keby ste mi napisali co k tomu potrebujem.. V tej prvej robote dostal zapocet. Aeste by som sa chcela opytat, to sa musi podat do cca.konca januara/febr. 2009 ? udaje z druhej roboty - tak tie vypisem z Pracovnej zmluvy ? nuz v tomto som uplne mimo.. dakujem Vam za kazdu radu. Zuzana
bendži
16.12.08,11:44
1. daňové priznanie pre daň z príjmu sa podáva do konca marca, t.j. do 31.3.
2. podkladmi k podaniu daňového priznania pre daň z príjmu sú potvrdenia o zdaniteľnom príjme z jednotlivých zamestnaní (nie zápočtový list)
3. každý zamestnanec, ktorý v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, má právo požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania a zamestnávateľ nemá právo mu to odmietnuť (viď §38 zákona o dani z príjmu) - t.j. ak manžel chce, nech o ročné zúčtovanie požiada, ak spĺňa podmienku, že mal príjmy len zo závislej činnosti (t.j. pracovný pomer, dohoda o vykonaní práce)
Tweety
16.12.08,11:45
Dobry den, chcela by som sa opytat na takuto vec.. Manzel nastupil do novej prace kde mu povedali ze danove priznanie oni nerobia a musi si ho urobit. Nam to doposial vzdy robili v praci automaticky,vobec neviem ako na to. Cely rok robil v jednej robote , potom bol mesiac na Dohode (to bol teda ako samoplatca) a od 1.11. robil v druhej robote. Prosim Vas keby ste mi napisali co k tomu potrebujem.. V tej prvej robote dostal zapocet. Aeste by som sa chcela opytat, to sa musi podat do cca.konca januara/febr. 2009 ? udaje z druhej roboty - tak tie vypisem z Pracovnej zmluvy ? nuz v tomto som uplne mimo.. dakujem Vam za kazdu radu. Zuzana
DP za zamestnancov firma nerobí, to je pravda, ale za zamestnancov, ktorí oň požiadajú do 15.2., robí ročné zúčtovanie dane. Takže manžel môže v tomto termíne oň požiadať, samozrejme, len v prípade, ak mal príjmy iba zo závislej činnosti.
Johanka
16.12.08,11:46
Zamestnávateľ je vykoná zamestnancovi ročné zúčtovanie dane ak o to v zákonom stanovenej lehote zamestnanec požiada.

Zákon o dani z príjmov
§ 38
Ročné zúčtovanie
(1) Zamestnanec, ktorý v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, alebo zamestnanec, ktorý okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poberal príjmy, z ktorých sa vyberá daň podľa § 43, pri ktorých neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, môže písomne požiadať posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane. 122). Ak zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).
bibina222
16.12.08,12:29
dakujem Vam pekne za odpovede. ano bendzi, potvrdenie o zdaniteľnom príjme z tej prvej roboty mam. toto potvrdenie by mal dostat aj z druhej roboty ano? (v januari? ) a z tychto 2 papierov by sme teda to danove priznanie mohli vytvorit aj sami ano? dakujem za ten dotaz ze do 15.2. treba poziadat o vykonanie RZ
Tweety
16.12.08,12:32
dakujem Vam pekne za odpovede. ano bendzi, potvrdenie o zdaniteľnom príjme z tej prvej roboty mam. toto potvrdenie by mal dostat aj z druhej roboty ano? (v januari? ) a z tychto 2 papierov by sme teda to danove priznanie mohli vytvorit aj sami ano? dakujem za ten dotaz ze do 15.2. treba poziadat o vykonanie RZ
Ak budete mať všetky potvrdenia o príjmoch, tak to zvládnete, ale na DP je ešte čas do 31.03.09.
bendži
16.12.08,20:01
presne tak ako píše aj Tweety, na základe tých potvrdení to zvládnete.. mimochodom rovnaké potvrdenie by mal mať aj od zamestnávateľa, u ktorého pracoval na dohodu..

na druhej strane, ak DP sami robiť nechcete, stále má tu možnosť požiadať zamestnávateľa, pričom k žiadosti je potrebné doložiť potvrdenia o príjme z predchádzajúcich zamestnaní
michelle84
17.12.08,05:01
Len doplním, že požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania môže len zamestnanec, ktorý má podpísané vyhlásenie k dani z príjmov a pracuje na riadnu pracovnú zmluvu.