Jana Motyčková
30.05.05,13:34
Má niekto skúsenosť ako vypočítať DVZ u dohodára pre účely výplaty úrazovej dávky ? Je to uvedené v §84 ods.5 zákona o SP. Citujem : "DVZ zamestnanca uvedeného v §4 ods.2 je odmena pripadajúca na jeden deň vykonávania práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru".

Potrebujem vedieť, či sa to počíta z čiastky uvedenej na dohode deleno predpokladaný počet odpracovaných dní, keďže v dohode je uvedený len počet hodín a doba trvania, alebo sa to delí kalendárnymi dňami. Alebo sa to počíta inak ? Vďaka.
evae
30.05.05,11:56
urazovej davky alebo urazoveho poistenia?
ak urazove poistenie tak, mne softver zoberie celu sumu odmeny, napriklad 100,- Sk * 10 hod je 1000,- tak UP je 8,- Sk (0,8% z 1000,- Sk)
ak nie toto, tak som to nepochopila :D
Jozef Mihál
30.05.05,12:08
Janka, len tak v rýchlosti - suma skutočne na dohodu zarobená v rozh.období (RO) deleno počet kal.dní v RO.

Myslím že fakticky je to taký istý algoritmus, ako pre zamestnanca v prac.pomere.
Jana Motyčková
31.05.05,07:29
Jožko, práveže ten § nehovorí nič o rozhodujúcom období, tak si myslím, že to bude inak. Ale ako pesne, neviem. Asi dáme oficiálny dotaz.
Darana
31.05.05,09:46
Ani ja celkom nerozumiem čo máš ty s úrazovou dávkou?!
Asi si mala na mysli úrazové poistenie a to sa ráta s celej sumy uvedenej na dohode - 0,8 %. Ja priamo na dohodu uvádzam, že si je časť splatná mesačne, alebo celá suma po odovzdaní práce, tzn. že aj po troch mesiacoch a pod. Ak uvádzam na dohodu, že je splatná po častiach mesačne, hneď tam uvediem pre istotu aj sumu a potom je to jednoduché....
Jana Motyčková
31.05.05,10:11
Darana, Evae, nepýtam sa na úrazové poistenie, ale naozaj na úrazovú dávku u dohodára. SP vyžaduje od nášho klienta, aby uviedol denný vymeriavací základ pre výpočet úrazovej dávky u dohodára, ktorý mal pracovný úraz. Nepovedali ako.
Darana
31.05.05,11:11
Rozumiem, takže je to tak ako uvádza pán Mihál...
Jana Motyčková
31.05.05,13:56
Rozumiem, takže je to tak ako uvádza pán Mihál...
Ani s tým nesúhlasím - viď citácia zákona, tam žiadne RO nie je.
ESTER
31.05.05,15:57
V súvislosti s touto témou by ma zaujímalo, na čo by mal nárok zamestnanec na dohodu o vyk.práce evidovaný na ÚP pri pracovnom úraze. Musel by mu zamestnávateľ za prvých 10 dní platiť náhradu príjmu a potom by dostával nemocenské a ešte by niečo dostal z úrazového poistenia?
Jana Motyčková
31.05.05,19:00
Nárok na nemocenské, ani náhradu príjmu nemá, keďźe nie je nemocensky poistený z dohody. Nemá nárok ani na úrazový príplatok. Má nárok iba na úrazovú rentu, ak v dôsledku prac. úrazu má viac ako 40% pokles schopnosti vykonávať doterajšie zamestnanie. Úrazová renta je vo výške 80% z DVZ x percentuálny pokles pracovnej schopnosti (invalidity), bližšie nájdeš v § 89. Pri invalidite od 10 do 40% má nárok na jednorazové vyrovnanie. V prípade úmrtia majú pozostalí nárok na pozostalostnú úrazovú rentu.
ESTER
01.06.05,05:43
Takže čiste teoreticky, v prípade ľahšieho prac.úrazu zamestnanca na DoVP nemá ani nejaký význam nahlasovať pracovný úraz, lebo zamestnanec aj tak nič nedostane?
Darana
01.06.05,08:45
To by aj mňa zaujímalo, ÚP platí za nezamestnaných aké odvody? teda do akých fondov?
Darana
01.06.05,08:53
Ani s tým nesúhlasím - viď citácia zákona, tam žiadne RO nie je.
Ak tam žiadne rozhodujúce obdobie nie je tak potom budeš podľa čoho postupovať? Podľa môjho názoru podľa denného vymeriavacieho základu na určenie nemocenskej dávky.

Ja osobne by som sa určite spýtala na SP ale myslím si, že rozdiel v DVZ nie je.
Jana Motyčková
01.06.05,14:55
Darana, pre DVZ pre úrazovú dávku dohodára platí úplne iný § ako pre DVZ pre dávku nemocenského poistenia. Preto som v svojej počiatočnej otázke aj daný paragraf citovala. Ja len neviem aké dni použiť, tak som chcela vedieť, či tento problém už niekto neriešil. Ak neriešil, dáme si písomný dotaz. Ale to trvá dosť dlho, kým príde odpoveď.
Bonjo
07.02.13,20:03
Dobry den, mate uz odpoved ako vypocitat DVZ u dohodara? Dakujem
Jana Motyčková
08.02.13,14:10
Na úrazovú dávku, či... ?
kacena
13.03.13,16:41
Prosím vás o radu , neviem ako mám vypočítať DVZ dohodárovi , ktorého máme na dohodu od 01.02.2013 ( pravidelný príjem ) a od 25.02.2013 je PN. V období od 01.02.2013 do 24.02.2013 odpracoval 8 dní , 25 hodín a jeho príjem bol 50 EUR / brutto. Bude DVZ 50 EUR : 24 dní ? alebo 50 EUR : 8 dní ? A tiež by som sa ešte chcela spýtať či je potrebné túto PN - ku oznámiť aj zdravotnej poisťovni na hromadnom hlásení ? Vopred ďakujem za každú dobrú radu. Katka
Jana Motyčková
13.03.13,17:40
50:24.
Platená PN sa do ZP oznamuje. Počas trvania PN má byť dohodár v ZP prihlásený aj kódom 2D, zároveń má byť oznámené 1O.