plavčík
16.12.08,17:20
Pekne prosím!

Ako mám postupovať / doteraz som účtovala len obchodné operácie/ a teraz by som mala začať účtovať bytový dom, kde sme 2/3 vlastníci/ my ako PO/ a 1/3 má FO/ - dom máme aj v majetku a odpisujeme ho. Jedná sa o bytový dom s nájomníkmi, ktorý majú ešte štátom"regulované " nájomné.
Moja otázka znie:
1/ prijaté zálohové platby od nájomníkov budem účtovať ako 221/324 a na konci roku urobím vyúčtovanie nákladov?

2/ čo s DPH pri došlých fa od rôznych dodávateľov/ energie, upratovanie, údržba...
Mám urobiť nájomníkom predpis na rok 2009 takto?:
napr. nájom bez DPH
energie s DPH
externý dodávatelia služieb s DPH/ v prípade že sú plátci DPH/

3/ Ak by som to takto urobila, tak by som potom mala celý rok z tohto titulu nadmerný odpočet/ lebo mám len DF/....?
A na konci roku pri vyúčtovaní ako???

....no a potom ak by sa to takto robilo, tak by som ku každej prijatej zálohe musela vystavovať daňový doklad k prijatej zálohe/ ale nájomníkom j e to nanič, lebo nie sú plátcovia dane..

4/ pri dome je aj parkovisko ktoré prenajímame s DPH na základe nami vystavených fa.

ASI tadeto "cesta nevedie..."
prosím ak máte niekto podobnú skúsenosť a vedeli by ste mi poradiť budem hrozne rada .

Ide mi s toho hlava kolem:eek::eek::eek:

Bola som sa pýtať v správcovskej spol., ktorá to doteraz robila, ale oni nie sú plátci DPH, všetko majú na zálohách a až pri vyúčtovaní to "vyrovnajú. Ich zisk je poplatok za správcovstvo, ale náš bude okrem toho aj zisk z nájmu, keďže sme 2/3 vlastníci. Takisto oni nepoznajú termín ako rezervy....

BUDEM HROZNE RADA, ZA KAŽDÚ RADU!!!
apo
16.12.08,16:44
Máš to trochu pomiešané.

1. Rozdeľ si nájmy v dome na dve skupiny.
1a. Nájomníci bytov PLUS Nájomníci nebytových priestorov neplatiči DPH
1b. Nájomníci nebytových priestorov registrovaní na DPH

2. Mala si urobiť rozhodnutie či registrovaným osobám na DPH budeš k nájmu účtovať DPH, alebo nie.

3. Všetky tržby za nájom budú Vašimi výnosmi, nie zálohami.
4. Zálohy na služby by mali byť výnosmi s DPH na výstupe.
5. Tržby za parkovisko sú samostatnými výnosmi
6. Budeš počítať koeficienty a myslím, že veľké nadmerné odpočty ani nebudú.

-------------------
Všetko, ale môže byť celkom inak, to závisí na tom v akom je postvení vaša firma voči osobám, ktoré sú naťahované do objektu.

Je viac alternatív, ktoré sa nedajú len tak jednoducho rozobrať touto formou.

apo
plavčík
17.12.08,05:49
Apo - ĎAKUJEM!!!
To, že to mám domotané som si vedomá;)
práve preto som sem zadala tú otázku, aby mi niekto pomohol začať sa rozmotávať:D

Ešte raz ĎAKUJEM!