darask
16.12.08,17:23
Zdravím poraďákov,

práve sme založili s.r.o. a sme taktiež dobrovoľným platcom DPH v tejto spoločnosti. Účtovníctvo si robím sama cez Money S3 a BÚ máme vo VÚB banke.

Neviem, ako zaúčtovať tieto veci :

1. Vklad s poplatkom - teda ten poplatok, ktorý je v jednom riadku spolu s vkladom, teda nie je ako samostatná položka, ale je napr. 16 000 a pod tým v tom istom riadku je : - 25.

2. Kreditný úrok - vyplatenie, napr. 0.25 Sk vyplatenie úroku nám

3. Poplatok za výpis schránkou

4. Vedenie konta Flexibiznis

Tie ceny sú s DPH, alebo sa z toho DPH nedá odpočítať - vrátiť ?

Bohužiaľ som to hľadala tu na porade, ale našla som veľa rozdielnych názorov, prosím poraďte.
tuta
16.12.08,16:48
Zdravím poraďákov,

práve sme založili s.r.o. a sme taktiež dobrovoľným platcom DPH v tejto spoločnosti. Účtovníctvo si robím sama cez Money S3 a BÚ máme vo VÚB banke.

Neviem, ako zaúčtovať tieto veci :

1. Vklad s poplatkom - teda ten poplatok, ktorý je v jednom riadku spolu s vkladom, teda nie je ako samostatná položka, ale je napr. 16 000 a pod tým v tom istom riadku je : - 25. 568/221

2. Kreditný úrok - vyplatenie, napr. 0.25 Sk vyplatenie úroku nám 221/662

3. Poplatok za výpis schránkou 568/221

4. Vedenie konta Flexibiznis rovnako bankové poplatky 568/221

Tie ceny sú s DPH, alebo sa z toho DPH nedá odpočítať - vrátiť ? bez DPH

Bohužiaľ som to hľadala tu na porade, ale našla som veľa rozdielnych názorov, prosím poraďte.


odpoveď v texte
tuta
16.12.08,16:53
Ešte doplním:
(7) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.
darask
16.12.08,20:50
A mohla by som tie všetky bankové poplatky zaúčtovať spolu ako jeden účtovný prípad, keďže idú na ten istý predpis ? Lebo na výpise z BÚ mám na konci SÚHRN POPLATKOV a je tam pod ciarou spolu : napr. 400 Sk... tak keby som to hodila ako jeden prípad, tak by som ušetrila veľa času, nehovoriac o tom, že niektoré poplatky, ako som spomínala sú vo fráze : Vklad s poplatkom a v jednom riadku mám aj vklad aj mínus sumu za ten poplatok. Môžem to takto vyriešiť jednou ranou všetko ?
darask
16.12.08,20:51
Myslím samozrejme v poňatí jedného bankového mesačného výpisu.
Stefan2005
16.12.08,21:06
A mohla by som tie všetky bankové poplatky zaúčtovať spolu ako jeden účtovný prípad ...

Mohla by si... Ale vzhľadom na položené otázky by som ti doporučil účtovať zatiaľ položkovite, a to z jedného prostého dôvodu - ak si budeš hľadať po sebe chybu, ľahšie to najdeš....
Orsz
16.12.08,21:14
V každom prípade musím podotknúť, že vzhľadom na požadované informácie je tu odvaha robiť si sám účtovníctvo. Možno by bolo dobré zo začiatku oprieť sa o skúseného účtovníka, čo ty na to?
darask
18.12.08,13:04
Uctovnictvo sme mali na skole, ale nie vsetky veci sme brali dopodrobna, cize ake take zaklady mam, ale zas nie vsetko clovek vie, a ked sa to tak vezme, tak firma bude stale dookola kazdy mesiac uctovat to iste a ked si na zaciatku osvojim co kde a ako, tak to uz bude ,,automatika". Som rada, ze su tu ludia na porade takí ochotní pomoct, dakujem vám. :)

Ináč, opravte ma, ak sa mýlim, ale ked nieco posielam postou doporucene a ta pani pri okienku odomna vezme tých 25 SK za list a dá to sivé potvrdenie, taky papierik, tak tieto sluzby, teda DOPORUCENE na pošte z toho sa DPH neplatí, ze ? Nemám nárok na odpocet, správne ?
Lenka1979
18.12.08,13:14
Uctovnictvo sme mali na skole, ale nie vsetky veci sme brali dopodrobna, cize ake take zaklady mam, ale zas nie vsetko clovek vie, a ked sa to tak vezme, tak firma bude stale dookola kazdy mesiac uctovat to iste a ked si na zaciatku osvojim co kde a ako, tak to uz bude ,,automatika". Som rada, ze su tu ludia na porade takí ochotní pomoct, dakujem vám. :)

Ináč, opravte ma, ak sa mýlim, ale ked nieco posielam postou doporucene a ta pani pri okienku odomna vezme tých 25 SK za list a dá to sivé potvrdenie, taky papierik, tak tieto sluzby, teda DOPORUCENE na pošte z toho sa DPH neplatí, ze ? Nemám nárok na odpocet, správne ?

nie, nemáš nárok na odpočet. Poštové služby sú od DPH oslobodené.
babi2
18.12.08,13:15
Poštové služby sú oslobodené od DPH
darask
22.12.08,18:12
Ináč, čiže ak nám banka vyplatí úrok, tak sa to nezdaňuje (myslím DPH), Správne tomu chápem ? Či sa nezdaňuje iba úrok, ktorý im dáme my ? Ako to je s úrokmi a DPH ?
Monika Kováčová
22.12.08,20:06
jeminééé:..........


§ 10 odst. 2 Zákona o DPH písm. c)
Monika Kováčová
22.12.08,20:08
Zdravím poraďákov,

práve sme založili s.r.o. a sme taktiež dobrovoľným platcom DPH v tejto spoločnosti.

Zákon o DPH čítaj dokola a dokola až kým mu nebudeš aspoň trochu rozumieť. A dovtedy to skús s tým účtovníkom.
A nezabudni, že potrebujete hasiaci prístroj...

prísp. č. 3,4,5,6 v tejto téme: http://www.porada.sk/t96980-uctovanie-pre-neplaticov-dph.html
t.betinka
22.12.08,20:20
Ináč, čiže ak nám banka vyplatí úrok, tak sa to nezdaňuje (myslím DPH), Správne tomu chápem ? Či sa nezdaňuje iba úrok, ktorý im dáme my ? Ako to je s úrokmi a DPH ?
Ja mam v tatrabanke euro účet od septembra dala som tam dosť (premna) euro sumu pripísali mi úroky a stých úrokov mi odpočítali 19 % dan.
Onko
22.12.08,20:35
Ja mam v tatrabanke euro účet od septembra dala som tam dosť (premna) euro sumu pripísali mi úroky a stých úrokov mi odpočítali 19 % dan.

Ale tebe odpočítali 19 % daň z príjmu a darask sa pýtala na daň z pridanej hodnoty.