radovanp
16.12.08,17:45
Čítala som na porade témy o plastových oknách. Na jar sme si ich dali spraviť a tak hľadám, čo proti roseniu. Mám hrubší pás na všetkých oknách ráno, keď vstávame. Ak neutriem tak mi to steká po oknách.
Z toho, čo som prečítala mi vychádzajú dve veci "oknári" tvrdia, že je to vlhkosťou v byte, ktorá sa vytvára utesnením. "Kritici" tvrdia je to nekvalitné sklo. Vlhkosť nie je v byte a para sa zráža kvôli veľkým teplotným rozdielom von-dnu a preto, že sklo je nekvalitné. Alebo niektorí tvrdia, že sú zle utesnené.
Fakt by som chcela vedieť, čo je pravda.
Na jednej strane fakt neseriózne jednanie, napríklad, aj mojej firmy. Na druhej strane ozaj mám v byte veľa kvetov, ale to má aj moja mama a tej sa nerosia. A mám aj teplejšie v byte. Aj suším v byte. Vetrať, vetrám. Asi si fakt kúpim vlhkomer.
Mám ešte takú skúsenosť. Rok predtým ako sme vymenili okná, sme ich natreli latexom. Drevené. Dovtedy nič a potom zrazu plesne na skle, kde sa spája s drevom.
Lenka1979
16.12.08,17:45
Čítala som na porade témy o plastových oknách. Na jar sme si ich dali spraviť a tak hľadám, čo proti roseniu. Mám hrubší pás na všetkých oknách ráno, keď vstávame. Ak neutriem tak mi to steká po oknách.
Z toho, čo som prečítala mi vychádzajú dve veci "oknári" tvrdia, že je to vlhkosťou v byte, ktorá sa vytvára utesnením. "Kritici" tvrdia je to nekvalitné sklo. Vlhkosť nie je v byte a para sa zráža kvôli veľkým teplotným rozdielom von-dnu a preto, že sklo je nekvalitné. Alebo niektorí tvrdia, že sú zle utesnené.
Fakt by som chcela vedieť, čo je pravda.
Na jednej strane fakt neseriózne jednanie, napríklad, aj mojej firmy. Na druhej strane ozaj mám v byte veľa kvetov, ale to má aj moja mama a tej sa nerosia. A mám aj teplejšie v byte. Aj suším v byte. Vetrať, vetrám. Asi si fakt kúpim vlhkomer.
Mám ešte takú skúsenosť. Rok predtým ako sme vymenili okná, sme ich natreli latexom. Drevené. Dovtedy nič a potom zrazu plesne na skle, kde sa spája s drevom.

Rosenie okien, dva-tri cm v dolnej časti okna je normálny stav. Píšeš, že máš tam kvety, že sušíš, v každej miestnosti je tzv."rosný bod", stačí že tam spíte, dýchate, a vzniká to orosenie na oknách, samozrejme, ak je už taký stav, že Vám to steká po parapetách na podlahu, to už nie je normálne. Nemusí byť nekvalitné sklo, ale môže byť nekvalitná montáž. Obrátila by som sa priamo na firmu, ktorá Vám montáž robila. Alebo na výrobcu.
Veľa šťastia.
jojkoz
16.12.08,17:57
V kazdom pripade si kupte vlhkomer - stoji par korun.

Ak mate vlhkost dlhodobo nad 60% - tak sa tomu roseniu nieje co cudovat.
ickom
16.12.08,18:06
Čítala som na porade témy o plastových oknách. Na jar sme si ich dali spraviť a tak hľadám, čo proti roseniu. Mám hrubší pás na všetkých oknách ráno, keď vstávame. Ak neutriem tak mi to steká po oknách. Treba utrieť orosené, vyvetrať a počas dňa by sa to už nemalo stať, iba ak v kuchyni, kde sa varí. Deň/noc sú veľké teplotné rozdiely.
Z toho, čo som prečítala mi vychádzajú dve veci "oknári" tvrdia, že je to vlhkosťou v byte,(v drvivej väčšine prípadov - najčastejšie kuchyňa, alebo izba, kde sa suší prádlo) ktorá sa vytvára utesnením. "Kritici" tvrdia je to nekvalitné sklo (aj to sa stáava, ale nie tak často ). Vlhkosť nie je v byte a para sa zráža kvôli veľkým teplotným rozdielom von-dnu a preto, že sklo je nekvalitné. Alebo niektorí tvrdia, že sú zle utesnené.Zle utesnené by bolo , keď cítiš, že pri otváraní a zatváraní treba viac tlačiť na kľučku, je potrebné len doladiť kovanie.
Fakt by som chcela vedieť, čo je pravda.
Na jednej strane fakt neseriózne jednanie, napríklad, aj mojej firmy. Na druhej strane ozaj mám v byte veľa kvetov, ale to má aj moja mama a tej sa nerosia (nie každý byt je rovnako situovaný - ja mám jedno okno viac pri záhrade, druhé je viac na slnku, vykurované sú rovnakým stupňom, ale jedno sa orosí, druhé nie - je tu viac činiteľov ). A mám aj teplejšie v byte. Aj suším v byte (chyba, ale bohužiaľ momentálne nevyhnutnosť. Takže ak sušíš v byte, vetraj ešte častejšie ). Vetrať, vetrám (to je v poriadku, staré okná mávali väčší prestup tepla, ale aj väčšiu stratu). Asi si fakt kúpim vlhkomer. Kúp, možno budeš prekvapená.
Mám ešte takú skúsenosť. Rok predtým ako sme vymenili okná, sme ich natreli latexom. Drevené. Dovtedy nič a potom zrazu plesne na skle, kde sa spája s drevom. No prosím, latex ti zadržal viac tepla, ktoré sa vyzrážalo, bola väčšia vlhkosť a je to tu...
Odpovede v texte
vikko
16.12.08,19:53
V pripade ze je dom (byt) aj zatepleny tak by ste mozno mohli pouvazovat nad rekuperaciou, popripade odstranenie kvetov by tiez pomohlo to je moj nazor.
220870
16.12.08,20:00
Niekedy úplne stačí aby ste v dome alebo byte mali takú maličkosť ako digestor ,alebo krb . Ono to potom cez ten digestor alebo krb samo vetrá byt .Aj mama má byt? alebo RD.Panelák?Na ktorom poschodí? Na ktorú stranu je orientovaný?
vikko
17.12.08,21:17
digestor moze urcite pomoct tiez ale tie rastliny bude podla mna treba odstranit :-(
AlaNR
18.12.08,09:15
Ja som v jendnom časopise o bývaní čítala radu odborníka, a to že, ak máš na oknách žalúzie, treba ich povytiahnuť tak cca 10 cm nad spodný okraj rámu, aby mohol prúdiť "niekade niekam" vzduch... Najskôr som si poklopala po čele, ale čuduj sa svete pomohlo:rolleyes:. Rosilo sa nám len jedno okno v obývačke a teraz, keď nemám úplne zatvorené žalúzie, už to nerobí. A to je plné kvetov...
Skús, za skúšku nič nedáš.
radovanp
18.12.08,12:19
Ďakujem za rady.
Niekto tu písal, že môžu byť zle utesnené. Môže byť teda problémom to, že v spálni som našla medzi rámom a stenou také miesto kde prefukuje? Inde som si zatiaľ nevšimla. Keď nedávno fúkalo, tak mi to na oknách vyschlo a nestekalo. Okná by ale nemali byť nekvalitné asi?, sú nemecké. Tri izby mám na juhovýchod -strašné teplo a slnko často a jednu na severozápad - zima a tieň (mama má tiež panelák zhruba východ a západ).
Trochu je to blbé, lebo včera som zase savovala plesne na tých čiernych tesneniach najmä v obývačke na juhovýchod (tam priamo nesuším). Môže byť problém aj na stenách. Ale začala som tak nárazovo vetrať, ako to tu odporúčali.
bendži
18.12.08,12:39
Ja som v jendnom časopise o bývaní čítala radu odborníka, a to že, ak máš na oknách žalúzie, treba ich povytiahnuť tak cca 10 cm nad spodný okraj rámu, aby mohol prúdiť "niekade niekam" vzduch... Najskôr som si poklopala po čele, ale čuduj sa svete pomohlo:rolleyes:. Rosilo sa nám len jedno okno v obývačke a teraz, keď nemám úplne zatvorené žalúzie, už to nerobí. A to je plné kvetov...
Skús, za skúšku nič nedáš.

tiež mám túto skúsenosť.. v byte nám neskutočne rosia okná, všetky, na ktorých sú stiahnuté žalúzie.. vytiahla som žalúzie, a okno je úplne suché..
Ferdosondo
26.12.08,17:33
Predovšetkým, keď chceš vedieť, čo je príčinou Tvojho problému potrebuješ vedieť aká je vlhkosť a teplota v miestnosti a aká je teplota povrchu skla. Potom si zoberieš do ruky tabuľku s rosným bodom a budeš sa snažiť upraviť niektorú z hodnôt, alebo aj dve naraz, aby si sa dostala nad rosný bod. T. j. znížiš vlhkosť (vetraním, odstránením zdroja vlhkosti ...), zvýšením teploty v miestnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou takto problém vyriešiš a vyhneš sa naťahovaniu s dodávateľom okien. Asi najjednoduchší spôsob je zakúpiť(požičať) vlhkomer a ak bude na ňom viac ako 60% tak je chyba u Teba vo vysokej vlhkosti.