milka1619
16.12.08,19:18
Dobrý deň,
prosím o radu s nalsedovným problémom:
-konateľovi spoločnosti mám vyplatiť v decembri cestovné náhrady - za používanie svojho osobného auta pri služobných cestách za obdobie od 1/08- 12/08 . Nie je zamestnancom a neviem, aké povinnosti z toho vyplývajú pre firmu.Poradí mi niekto?
Ďakujem.
Tweety
16.12.08,18:20
Dobrý deň,
prosím o radu s nalsedovným problémom:
-konateľovi spoločnosti mám vyplatiť v decembri cestovné náhrady - za používanie svojho osobného auta pri služobných cestách za obdobie od 1/08- 12/08 . Nie je zamestnancom a neviem, aké povinnosti z toho vyplývajú pre firmu.Poradí mi niekto?
Ďakujem.
Môžeš mu náklady súvisiace s PC vyúčtovať rovnako, ako zamestnancom. Podľa Zákona o CN sa konateľ považuje za zamestnanca.
milka1619
17.12.08,04:33
Takže môžem ho dať na výplatnú listuinu spolu so zamestnancami? Nemám ho nikde prihláseného - SP, lebo doposiaľ som mu nič nevyplácala. Nebude to nelegálna práca?
Martin Mocko
17.12.08,04:43
Takže môžem ho dať na výplatnú listuinu spolu so zamestnancami? Nemám ho nikde prihláseného - SP, lebo doposiaľ som mu nič nevyplácala. Nebude to nelegálna práca?

Tweety ti chcela povedať iba toto:

§ 1
Predmet úpravy

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

a ďalej:
§ 2
Vymedzenie pojmov
(6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 a 2.

Čo znamená, že konateľ (i keď nie je v pracovno-právnom vzťahu) je podľa zák. o cest. náhradách považovaný za zamestnanca.
Takže mu môžeš vyplácať náhady za pracovné cesty bez problému.