LucasKE
16.12.08,20:57
Ahojte, potreboval by som objasnenie ohladom cla na priklade:
Idem na Ukrainu a na trhu si kupim rozny tovar.
Povoleny je tovar do hodnoty 300 Eur. Ja na trhu vsak ziadne doklady pri nakupe nedostanem...
Moze colnik nejak zistit hodnotu tovaru ? Ako sa v takom pripade colnik rozhoduje ci sa ma platit clo alebo nie ?
Dakujem.
Excise Duty
17.12.08,15:39
Ahojte, potreboval by som objasnenie ohladom cla na priklade:
Idem na Ukrainu a na trhu si kupim rozny tovar.
Povoleny je tovar do hodnoty 300 Eur. Ja na trhu vsak ziadne doklady pri nakupe nedostanem...
Moze colnik nejak zistit hodnotu tovaru ? Ako sa v takom pripade colnik rozhoduje ci sa ma platit clo alebo nie ?
Dakujem.
Podľa ustanovenia § 48a ods. 3 písm. a) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov máš od DPH oslobodený tovar v hodnote 9 037,80 Sk, teda rovných 300 € a nie do hodnoty 300 €. Pokiaľ ide o posúdenie hodnoty, záleží len na colníkoch, sám musíš pri nákupe posúdiť, či množstvom nakúpeného tovaru budeš v rámci limitu. Ja si myslím, že tamojší colníci tiež chodia nakupovať na Ukrajinu a tak asi budú v obraze, čo koľko stojí. Keďže na Ukrajinu sa chodievalo aj kvôli cigaretám, pripomínam, že od 1. decembra je možné doviezť v osobnej batožine len 40 kusov cigariet!