xristine
17.12.08,01:58
Dobry den., je tu niekto ,komu rodicia vybrali vysoku skolu, pricom ste chceli studovat nieco ine?

Ste radi, ze vas rodicia usmernili? lebo oni mozno lepsie vedia dieta nasmerovat.

lutovali ste, ze ste nesli studovat, co ste mali najradsej?
Martin Mocko
17.12.08,04:35
Dobry den., je tu niekto ,komu rodicia vybrali vysoku skolu, pricom ste chceli studovat nieco ine?

Ste radi, ze vas rodicia usmernili? lebo oni mozno lepsie vedia dieta nasmerovat.

lutovali ste, ze ste nesli studovat, co ste mali najradsej?

Mne osobne moji rodičia nevyberali školu vôbec. Rozhodol som sa sám a pracujem v obore, ktorý som si vybral.
Môjho brata trošku usmernili (skôr na podnet učiteľov na základnej škole). Chcel totiž vyštudovať 3ročné učilište - opravár el. prístrojov - slaboprúd. Nakoniec ho presvedčili na gympel. Teraz má za sebou matematicko-fyzikálnu fakultu UK, Phd. na Michiganskej univerzite a pracuje ako jadrový fyzik v USA...

To iba tak na príklad - že malé usmernenie niekedy nie je na škodu. Avšak mylné predstavy niektorých rodičov (že ja som právnik i môj syn musí byť právnik i keď má vzťah k lekárstvu) viac škodia ako pomôžu.
Stanislav 1975
17.12.08,09:19
Dobry den., je tu niekto ,komu rodicia vybrali vysoku skolu, pricom ste chceli studovat nieco ine?

Ste radi, ze vas rodicia usmernili? lebo oni mozno lepsie vedia dieta nasmerovat.

lutovali ste, ze ste nesli studovat, co ste mali najradsej?
Xristine, toto je velmi, ale velmi zlé-ja neviem, ale deti by mali isť študovať, to čo oni chcú a rodičia by v žiadnom prípade nemali rozhodovať za nich- ty tomu vravíš usmernenie, ja, že je to manipulácia- aby si Kristínka raz nebola nešťastná, že robíš to čo ťa nebaví!!!
Prosím ťa, kolko máš rokov, že za teba rozhodujú rodičia?
Ja osobne to nepovažujem za normálne...
Stanislav 1975
17.12.08,09:25
Xristine, toto je velmi, ale velmi zlé-ja neviem, ale deti by mali isť študovať, to čo oni chcú a rodičia by v žiadnom prípade nemali rozhodovať za nich- ty tomu vravíš usmernenie, ja, že je to manipulácia- aby si Kristínka raz nebola nešťastná, že robíš to čo ťa nebaví!!!
Prosím ťa, kolko máš rokov, že za teba rozhodujú rodičia?
Ja osobne to nepovažujem za normálne...
Ešte doplním- aby to nedošlo raz tak ďaleko, že ti vyberú aj ženícha:mad:- o tebe bez teba- už keď si to dovolili zo školou, myslím, že pojdu ešte ďalej...
tetrisss
17.12.08,16:04
Dnes je taka doba, ze velmi malo ludi robi to, co kedysi chcelo, to ale vobec neznamena, ze su z toho nestastni a este aj malo ludi robi to, co vystudovali. Ale samozrejme, je velke stastie, ked sa clovek zaobera tym, co ho bavi.Rodic si zrejme malokedy odpusti nejake tie pripomienky a myslim, ze vacsina to s nasimi detmi myslime dobre, ale aby celkom cloveka donutil studovat co nechce, to nepovazujem za spravne, ani v tom najlepsom umysle. Je to tazke, ale skus svojich rodicov presvedcit o svojej voli, mozno ze je iba chyba vo vasej vzajomnej komunikacii.
wagner
17.12.08,20:32
Keď som ja končila ZDŠ tak mi rodičia tiež vybrali školu - hoci som mala celých deväť rokov samé jedničky, capli ma na učňovku. A bola zo mňa predavačka.Moji rodičia mali iné názory - vydáš sa a načo Ti bude škola doma pri deťoch? Lenže keď som bola plnoletá, tak som sa rozhodla sama a študovala som popri zamestnaní - SPŠ- 5 rokov a STU v Bratislave - 5 rokov. Promovala som v deň 38 narodenín. Hoci som desať rokov života strávila len štúdiom naviac, neľutujem. Boli to roky ťažké, ale dosiahla som to, čo som vždy chcela dosiahnuť. Ja som dcéru mierne donútila ísť na gymnázium ( chcela ísť na priemyslovku). Tiež som chcela aby išla na VŠ po skončení gymnázia, ale rozhodla sa inak. Najprv išla na nadstavbu a až potom, diaľkovo na VŠ. Niekedy je treba možno trochu usmerniť, ale smerom vyššie a nie nižšie.
xristine
27.12.08,20:04
Dakujem vsetkym za odpovede. ide tu o to,ze tatko je zubny lekar, vo mne vidi tiez zubarku. Mna strasne bavia jazyky, mam na nich talent. pri vybere vysokej skoly som sa radila s rodicmi, dospeli sme nakoniec k zaveru,ze je lepsie byt zubna lekarka hovoriaca jazykmi ako odbornik hovoriaci cudzimi jazykmi.

teda,mne to znelo lepsie. a tak som toho nazoru,ze nie je zle studovat,co studujem. som na lekarskej fakulte-odbor zubne lekarstvo...mozno sa mi staci prekopat cez hnusne skusky-fyzika ,chemia.. a potom to bude lepsie.

lebo nebolo to nikdy o tom,zeby ma medicina a ludske telo odpudzovalo,skor som k tomu inklinovala. nuz, je to velmi tazke, su to dva diametralne odlisne smery...

prosim vas,ked este ma niekto nejake skusenosti podobne mojmu problemu, vyjadrite sa.

este dodam, ze sestra tiez chcela ist studovat jazyky, tatko ju usmernil na pravo a teraz je fakt rada, je piatacka, od februara statnicuje a uz sa tesi,ze ked bude mat diplom v ruke, zacne sa venovat jazykom...
tetrisss
28.12.08,14:53
Neviem ,co riesis. Pokial ti skola nie je proti mysli, tak studuj a nefrfli. Jazykom sa mozes venovat aj tak a potom, ked budes mat vdelanie medicinskeho zamerania, tie jazyky ako bonus, tak urcite sa nestratis.
sarasara
29.12.08,13:09
Podakuj sa rodičom a bud rada, ža sa o teba starajú. Ja som také šťastie nemala a tiež som strávila kopu rokov na večernom a dialkovom štúdiu. Určite budeš mať ľahší život ako zubná lekárka, ako keby si študovala len samotné jazyky. A poznám ľudí, čo majú aj dve vysoké školy. Nikto nikdy ti neprial lepšie ako ti prajú rodičia. Tí tvoji určite.
liax
03.01.09,19:02
mne v podstate tiez mama vybrala skolu,nevedela som presne,co by som chcela,tahalo ma to vselikam,umenie,jazyky.v puberte som sa branila a kazda nasa hadka koncila tym,ze na ekonomku nikdy nepojdem.potom som vsak isla a som spokojna,prvy rok bol tazky,teraz som sa vsak nasla vo viacerych predmetoch. jazyk je dobra vec,ale bez odbornosti je na nic,vela ludi sa po otvoreni hranic upriamilo na jazyky.podla mna,si si vybrala za pomoci rodicov dobre.a suhlasim s usmernenim,nie nasilim ak ma na nieco nadanie,cim sa moze aj uzivit a naozaj to chce
xristine
09.02.09,22:08
dakujem vsetkym za reakcie. ..minule som si sama uvedomila,ze na medicine chcem ostat. porobim skusky a mozem v lete navstevovat kurzy . :)
fraska
12.02.09,11:11
Ahoj, ja by som chcela vediet, ako sa to da, aby Ti rodicia vybrali skolu.? Vyberat mozu kolko chcu - primacky si ale musela spravit sama a este aj take tazke. Nato treba aj svoju silnu volu. Takze si myslim, ze ak by si s vyberom nesuhlasila vnutorne tak by si ani primacky nespravila a rodicia si mozu piskat.