Sylvi
17.12.08,07:03
ahojte potrebovala by som poradit. Mám v osobnom vlastníctve byt od roku 2003 v tomto byte mám aj trvalý pobyt. Mám v pláne tento byt dat do prenájmu. Je mi jasné že sa musím zaregistrovat na DÚ a do danoveho priznania budem musieť uviesť aj prenájom bytu. Zaujímalo by ma, že ak sa tento byt rozhodnem odstupom času byt predať či z neho budem musieť platiť daň z príjmu (mám tam trvalý pobyt do 2003) z rozdielu sumy medzi nákupom a predajom.Ďakujme
Lianka
09.01.09,09:11
§ 9, ods. (1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Pri prijmoch z prenajmu mozes uplatnovat pausalne alebo preukazatelne vydavky.

Ak uplatnujes preukazatelne vydavky, byt sa stava obchodnym majetkom podla:
§ 2, m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.
Mária27
09.01.09,15:34
Nebudeš platiť.