PaloS9
17.12.08,09:17
Je nejaký zákon, predpis a pod. ktorý hovorí o tom, či je potrebné pri zmene meny z SK na EURO spraviť ročnú uzávierku resp. vynulovať grandtotály?

Pokladňa má nový certifikát, je prerobená na EURO. Pokladňu vieme nastaviť, aby od 1.1. zobrazovala sumy v eurách.

Je možné pokračovať bez vynulovania grandtotálov alebo nie?

Alebo ako chápe grandtotály daňový úrad? Je to "len číslo" alebo hodnota v SK?

Palo
mpca
17.12.08,09:23
Mám taký pocit že pri prechode do nového roka pokladňa automaticky zmaže GT.
Danielle369
17.12.08,09:39
Ja mám pokladnu ktorá mi dáva na výber: urobiť ročnú uzávierku a GT možem zmazať alebo ponechať.Len tiež neviem či ich možem sama vymazať.
jopo
20.12.08,06:48
Povinne nulovanie GT nie je nijak zakotvene v zakone. Ostava na podnikatelovi ci ich chce nulovat alebo nie. Nulovanie smie prevadzat iba autorizovany servis, kde Vam o nulovani spravi zaznam v knihe pokladnice.
Ziadna pokladna sa vynulovat neda ak nejdete k servisakovi, inak by ta kasa nedostala certifikat .
Vy na konci tohto mesiaca spravite dennu a nasledne mesacnu uzavierku.Podla navodu ktory ste urcite dostali pri kupe ERP si nastavite pokladnu na druhu fazu europrechodu. Tym padom sa kasa prepne na hlavnu menu EURO a vedlajsiu SK. GT sa po tomto prechode na druhu fazu budu kumulovat uz v EUR. doterajsie GT sa prepocitaju kurzom ktory ste nastavili v prvej faze tj. 30.1260 sk/eur.
Pokial ste navod na prechod na euro nedostalialebo si netrufate pokladnu nastavovat sam, alebo chcete kasu vynulovat, za poplatok /cca 600 sk/ navstivte servis.
Filip Glasa
20.12.08,07:54
Ja mám pokladnu ktorá mi dáva na výber: urobiť ročnú uzávierku a GT možem zmazať alebo ponechať.Len tiež neviem či ich možem sama vymazať.
jasné že sa dá vynulovať GT aj bez technika. Ja mám tiež možnosť urobiť ročnú uzávierku čo som aj minulý rok urobil. To som ešte nevedel, že je to zbytočné a že to vymaže GT. Na DÚ som to vysvetlil ako omyl a tak trochu nedostatok pokladne a dostal 1000 Sk pokutu.
Takže pozor na ročné uzávierky a mazanie GT.
jopo
21.12.08,07:37
jasné že sa dá vynulovať GT aj bez technika. Ja mám tiež možnosť urobiť ročnú uzávierku čo som aj minulý rok urobil. To som ešte nevedel, že je to zbytočné a že to vymaže GT. Na DÚ som to vysvetlil ako omyl a tak trochu nedostatok pokladne a dostal 1000 Sk pokutu.
Takže pozor na ročné uzávierky a mazanie GT.

a aku pokladnu mate? ze si ju viete nulovat? pokladna ktora ma certifikat euro by sa nulovat nemala dat.
Danielle369
21.12.08,08:45
jopo..ja mám certifikát na euro a tá pokladna sa dá vynulovať aj GT..a mám Euro 2500TX
u.erika
22.12.08,16:25
Jedna otázka, môžem kúpiť RP Quorion CR38T2 PCSCLA, začínam podnikať od 1.1.2009. Táto ERP je vhodná aj po roku 2010.
Kristina27
23.12.08,13:53
31.12.2008 si urobím v pokladni mesačnú uzávierku. Máme fiškálny modul s MRP prepojené so skladom. Kedy mám stlačiť klávesu prechod na EURO v Programe, 1.1.2009?
Danielle369
24.12.08,05:50
01.01.2009
fizzy
29.12.08,08:42
GT nie je potrebne nulovat. A ked nulovat, tak jedine, ako bolo vyssie spomenute, servisnym technikom. Ja robim prave dnes mesacnu zavierku a idem sa aj prehodit do druhej etapy EURO MENY, kedze do konca roka nerobim :D (mam EURO 500 Handy)
fizzy
29.12.08,09:26
Prave citam manual a tam je uvedene v 2.etape Euro meny ako poznamka: Prechodom do druhej etapy budu vymazane Grandtotaly podkladnice!
Cize navsteva servisu ma neminie?
Skusal uz niekto prechod na Elcom EURO 500 Handy?
Diki za rady.
fizzy
30.12.08,07:58
posuvam...
xmanzmx
30.12.08,08:06
vcera som konvertoval na EURO pokladnicu EURO-2000A, hodnoty GT boli prepocitane podla konverzneho kurzu. záznam do pokladnicnej knihy nebol potrebny.
JTOMA
30.12.08,13:54
Žiadný zákon neukladá robiť ročnú uzávierku na pokladnici. Osobne som taký termín nenaišel. Treba urobiť dennú mesačnú a všetky ostatné uzávierky. Grandtotály sa nulovať nemusia, ak robíte prechod na pokladniciach z radu EURO, ktoré majú certifikát z roku 2008 korunové GT sa prepočítajú konverzným kurzom na EURá. Daňové úrady to zrejme budú chápať tak ako je to v príslušnej knihe výkazov, kde zatiaľ lepíme jednotlivé uzávierky.
misomiso
30.12.08,14:23
Nieco som pocul, ze po 1. 1. budeme musiet uvadzat ceny okrem eura este aj v slovenskych korunach?
hanelie
30.12.08,14:30
Nieco som pocul, ze po 1. 1. budeme musiet uvadzat ceny okrem eura este aj v slovenskych korunach?
miško, veď Silvester je až zajtra :D
misomiso
30.12.08,16:46
No chcel som vas trocha prebrat z letargie a vytocit este naposledy v starom roku, nejako sa to nepodarilo. Zelam vam bezstarostny prechod na euro. :)