andrejka80
17.12.08,16:59
Dobrý deň, mala by som 3 otázky ohľadom daňového priznania z príjmu z prenájmu nehnuteľnosti.
1. Zaujímalo by ma čo všetko si môžem uviesť do nákladov, ktoré mám pri prenájme nehnuteľnosti. Môžem si (okrem oslobodenia vo výške 25.650,- Sk) odpočítať aj nájomné, ktoré sa platí za daný prenajímaný byt správcovskej spoločnosti, elektrinu, plyn, KVT, internet, splátka úveru - čiže všetky náklady, ktoré za ten byt musím platiť? Samozrejme výdavky by sa krátili pomerom, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom.
2. Okrem príjmov z prenájmu nehnuteľnosti som mala aj príjem za inú zárobkovú činnosť (hlavný pracovný pomer), - čiže výdavky vyplývajúce z prenájmu bytu musím krátiť pomerom k celkovým príjmom z prenájmu nehnuteľnosti, alebo k celkovým príjmom mojej osoby - čiže aj príjmom z hlavného pracovného pomeru?
2. V budúcom roku si môžem dať do nákladov aj daň, ktorú som zaplatila za prenájom nehnuteľnosti za minulý rok?

Ďakujem

Pekný deň.
betka
18.12.08,19:16
1. Otázne je, či tento prenajatý byt môžete ďalej prenajímať. ČI máte v NZ so správc. spoločnosťou klauzulu, že je možné dať byt do podnájmu. A teda ide nie o nájomnú zmluvu, ale o zmluvu o podnájme nehnuteľností.

Tu sme to trošku rozoberali..

http://www.porada.sk/t92657-dan-z-prenajmu-bytu.html?highlight=zmluva+podn%E1jme

2. Príjmy za inú zár. činosť sú par. 5, a z prenájmu sú par. 6

3. Nie. Súčasťou nákladou nie sú dane z príjmov FO. Ide o VNZD.
Do nákladov sa dáva daň z nehnuteľnosti.
andrejka80
18.12.08,21:22
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Ten byt je v mojom vlastníctve, čiže ten byt môžem prenajímať. Tým nájomným správcovskej spoločnosti som myslela to čo sa platí za byt - ako voda, OLO, osvetlenie, výťahy, fond opráv atď. Pýtam sa hlavne preto, lebo kamarátka mi povedala, že do výdavkov si nemôžem dať tieto náklady a ani náklady za elektrinu, plyn atď. A to sa mi teda nechce veriť, veď tak ako mám príjem za ten byt, tak mám aj výdaje.
Marína
18.12.08,21:57
Dobrý deň, mala by som 3 otázky ohľadom daňového priznania z príjmu z prenájmu nehnuteľnosti.
1. Zaujímalo by ma čo všetko si môžem uviesť do nákladov, ktoré mám pri prenájme nehnuteľnosti. Môžem si (okrem oslobodenia vo výške 25.650,- Sk) odpočítať aj nájomné, ktoré sa platí za daný prenajímaný byt správcovskej spoločnosti, elektrinu, plyn, KVT, internet, splátka úveru - čiže všetky náklady, ktoré za ten byt musím platiť? Samozrejme výdavky by sa krátili pomerom, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom.
2. Okrem príjmov z prenájmu nehnuteľnosti som mala aj príjem za inú zárobkovú činnosť (hlavný pracovný pomer), - čiže výdavky vyplývajúce z prenájmu bytu musím krátiť pomerom k celkovým príjmom z prenájmu nehnuteľnosti, alebo k celkovým príjmom mojej osoby - čiže aj príjmom z hlavného pracovného pomeru?
23. V budúcom roku si môžem dať do nákladov aj daň, ktorú som zaplatila za prenájom nehnuteľnosti za minulý rok?

Ďakujem

Pekný deň.
1. Môžeš si uplatniť do výdavkov, ak tieto výdavky sú vynaložené na dosiahnutie príjmov. Splátka úveru nie je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane. Úroky z úveru áno.
Bližšie v téme http://www.porada.sk/t52014-p4-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html
Nezd. časť zákl. dane, živ. minimum si nevšímaj, je to dobrá téma ale staršieho dáta.
2. Oslobodené od príjmu do výšky 5 násobku živ. minima platnému k 1.1. sú príjmy podľa §6 ods.3(príjmy z prenájmu) a §8 ods.1 písm.a(ostatné príjmy), preto aj výdavky vypočítaš rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu
3. Už odpovedala betka.
monikad
12.03.09,09:19
Ahojte, tato otazka tu uz parkrat bola, no nenasla som na nu odpoved. Poprosim Vas, ktori mate takyto pripad o radu.
- manzelia su uvedeni v najomne zmluve ako prenajimatelia,
- su nepodnikatelia
- obaja maju DIC od DU na prenajom
- uplatnuju pausalne vydavky

Mozu v jednom roku si rozdelit prijem z prenajmu napr. pomerom 60:40, v druhom roku napr. 50:50, v tretom roku opat ako sa im hodi? Alebo musia pocas celej doby prenajmu, tym padom aj platenia dani, uplatnovat rovnaky pomer rozdelenia prijmov z prenajmu?

Dakujem pekne..
Marína
12.03.09,13:09
Ahojte, tato otazka tu uz parkrat bola, no nenasla som na nu odpoved. Poprosim Vas, ktori mate takyto pripad o radu.
- manzelia su uvedeni v najomne zmluve ako prenajimatelia,
- su nepodnikatelia
- obaja maju DIC od DU na prenajom
- uplatnuju pausalne vydavky

Mozu v jednom roku si rozdelit prijem z prenajmu napr. pomerom 60:40, v druhom roku napr. 50:50, v tretom roku opat ako sa im hodi? Alebo musia pocas celej doby prenajmu, tym padom aj platenia dani, uplatnovat rovnaky pomer rozdelenia prijmov z prenajmu?

Dakujem pekne..
Monika, určite by som(si) tu odpoveď našla.;)
K veci: nemusia, každý rok nová dohoda.
ZDP § 4 ods.8
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane
v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené
na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
pipera
20.03.09,20:49
Dobry den, mam par otazociek. Su manzelia, spoluvlastnici bytu. Su nerezidenti. Prenajimaju byt v roku 2008. Jedne z nich ma Osvedcenie o registracii a pridelene DIC. Mozem im rozratat prijmy a vydavky z prenajmu bytu? ak ano,mozem u oboch uplatnit odpocet sumy 25650? Ak by sa to dalo a urobim to tak, ani jeden nebude mat prijem vyssi ako 49 248 sk. Musim im podat danove priznanie? Dakujem z aopovede.
andrejka80
22.03.09,09:43
Mala by som pár otázok. Som momentálne na rodičovskej dovolenke, čiže odvody do SP a ZP za mňa hradí štát. Prenajímam ale byt, musím z tohto platiť sociálku a zdravotnú? A v prípade, že sa vrátim do zamestnania, kde už budem platiť tieto odvody zo mzdy, tak budem tiež musieť platiť ďalšie odvody z prenájmu? ďakujem pekne za odpoveď.
Evana
10.07.09,09:44
Manželia vlastnia byt, ktorý spoločne prenajímajú a obaja sú preto redistrovaní na DÚ. Príjem z prenájmu uvádza v DP v plnej výške len jeden z nich, druhý má príjem len zo závislej činnosti (daň zaňho rieši zamestnávateľ) a preto ani nepodal daňové priznanie. Je to v poriadku, alebo je povinný podať daňové priznanie, keďže je registrovaný, aj v prípade, že je príjem 0? (Pozn.: príjem si kvôli nezdaniteľnej časti deliť nepotrebujú, nakoľko ziskoví na tomto prenájme nie sú).
Vopred ďakujem!
Katarína Cigánová
10.07.09,09:56
Manželia vlastnia byt, ktorý spoločne prenajímajú a obaja sú preto redistrovaní na DÚ. Príjem z prenájmu uvádza v DP v plnej výške len jeden z nich, druhý má príjem len zo závislej činnosti (daň zaňho rieši zamestnávateľ) a preto ani nepodal daňové priznanie. Je to v poriadku, alebo je povinný podať daňové priznanie, keďže je registrovaný, aj v prípade, že je príjem 0? (Pozn.: príjem si kvôli nezdaniteľnej časti deliť nepotrebujú, nakoľko ziskoví na tomto prenájme nie sú).
Vopred ďakujem!
pozri § 32 zákona o DP , ale v stručnosti : , ak nemá príjem , nemusí podať daňové priznanie / s malými výnimkami , o ktorých hovorí daný § /
Evana
10.07.09,10:16
Ďakujem a ešte otázočka: je potrebné o tom informovať DÚ napr. nejakým prehlásením, že si tie príjmy delia týmto spôsobom (100:0) a že DP bude podávať len jeden z nich?
Evana
11.07.09,11:05
Ďakujem a ešte otázočka: je potrebné o tom informovať DÚ napr. nejakým prehlásením, že si tie príjmy delia týmto spôsobom (100:0) a že DP bude podávať len jeden z nich?

Nevie mi niekto poradit?
Orsz
12.07.09,11:38
Nevie mi niekto poradit?

Netreba ich vopred informovať. Možno to uviesť až pri podaní daňového priznania v osobitných záznamoch - ale myslím, že ani to nie je povinné, v prípade kontroly to treba mať u seba v evidencii poznamenané.
Mária.K.
13.07.09,13:00
Ďakujem a ešte otázočka: je potrebné o tom informovať DÚ napr. nejakým prehlásením, že si tie príjmy delia týmto spôsobom (100:0) a že DP bude podávať len jeden z nich?
Dopredu oznámiť nie je potrebné, ale ja by som doporučovala písomnú dohodu spoluvlastníkov, v ktorej by bola táto skutočnosť uvedená. § 4 ods. 8 ZDP hovorí, že príjmy, ktoré plynú manželom z ich BSM sa rozdeľujú v rovnakom pomere, ak sa nedohodnú inak. Takže potrebná je dohoda. Zákon síce nehovorí, že dohoda musí byť písomná, ale za obdobie, počas ktorého má daňový úrad právo kontroly, môže môžu nastať všelijaké skutočnosti (napr. rozvod) a bez písomnej dohody môže byť problém v prípade kontroly preukazovať, ako sa manželia v minulosti na delení príjmov dohodli.