ESTER
30.05.05,19:55
Dôchodca, ktorý už je niekoľkoročným poberateľom starobného dôchodku, ak sa zamestná na pracovnú zmluvu a bude platiť odvody, ovplyvní to nejako výšku jeho dôchodku?
durisovad
30.05.05,19:56
Ak bude odvody platit zamestnavatel aj zamestnanec, moze raz rocne poziadat o prepocet dochodku. Dochodok sa zvysi o 3 % povodne priznaneho vymeriavacieho zakladu pri plateni odvodov cely rok. Nie z terajsej vysky dochodku. Z vlastnej skusenosti mozem poradit, ze odvody sa platit vobec neoplati, lepsie je zamestnat sa ako zivnostnik alebo na zmluvu o vykonani prace. Mne zvysili dochodok o tak smiesnu sumu, ze ked som podelila zaplatene odvody sumou zvysenia, vrati sa mi to asi za 15 rokov. Inak dochodca moze pracovat bez ujmy na terajsom dochodku, to znamena, ze dochodok sa kratit nebude ani keby zarabal 100 tisic mesacne.
ESTER
31.05.05,15:48
Vďaka durisovad. Chcem sa ešte uistiť či zmluva alebo dohoda môžu byť uzatvorené len na rok alebo už to nie je podstatné na akú dobu aby o dôchodok neprišiel, viem že niekedy platila taká podmienka. Ale zdá sa mi že som kdesi čítala že už to nie je podstatné. Ako je to vlastne správne?
durisovad
31.05.05,17:06
Dochodca moze pracovat ako dlho chce a moze zarobit penazi, kolko sa len da. Na vysku dochodku to nema ziadny negativny vplyv. Moze byt zamestnany na hlavny pracovny pomer, na skrateny pracovny pomer - ale musi platit odvody. Ako som uz spomenula, vyhodnejsie pre dochodcu aj pre zamestnavatela je dohoda o vykonani prace, alebo ak ide o opakujuce sa cinnosti, dochodca si moze vybavit zivnost. Ale zo zivnosti plati zdravotne poistenie, t.c. najmenej 14 % z minimalnej mzdy. Od jula alebo augusta by sa to malo zmenit k lepsiemu, ale to este pani poslanci nemaju ujasnene. Ja by som doporucovala, ak je to len trochu mozne, zamestnat na dohodu o vykonani prace.