betka
17.12.08,18:51
Prosím o pomoc, ktorí máte ešte niekde v hlave uložený starý zákon o DPH platný v roku 1997-2002.

Mám FA, kt. boli uhradené tento rok.
Zákony hovorili, že nárok na odpočítanie DPH je pri splnení podmienok, z kt. jedna bola i tá, že DPH mala byť uhradená. A teda DPH nebolo doteraz odpočítané.

Už som prešprtala kdečo, ale nie som si istá, nech neurobím nejaký kiks.
Môžem si odpočítať toto DPH teraz, keď bola FA uhradená?

Vďaka.
Johanka
17.12.08,18:11
Hm, to bude na dlhšie hľadanie.
Novela 511/2002 účinná od 1.1.2003 a 255/2003 účinná od 1.8.2003 a v niektorých ustanoveniach od 1.1.2004.
Pozri si prechodné ustanovenia v týchto predpisoch, §55 - tu je stanovený postup pre uplatňovanie odpočtu - podľa ktorého predpisu sa postupuje v závislosti od toho, kedy bolo uskutočnené zdaniteľné plnenie.
betka
17.12.08,18:33
Pri zdaniteľnom plnení uskutočnenom v roku 2002 je potrebné skúmať, či boli splnené podmienky na odpočítanie dane podľa zákona č. 289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ktorý bol platný v danom období /ďalej len zákon č. 289/1995 Z.z./.
Podľa § 20 ods. 2 zákona č. 289/1995 Z.z. účinného k 31.decembru 2002 platiteľ má nárok na odpočet dane, ak
a/ sa zdaniteľné plnenie uskutočnilo (§13)
b/ daň na vstupe zaúčtoval,
c/ daň zaplatil platiteľovi, ktorý uskutočnil zdaniteľné plnenie,
d/ má daňový doklad alebo zjednodušený daňový doklad, ktoré vyhotovil platiteľ, a doklad o zaplatení dane, v prípade, že daň na vstupe je 200 000 Sk a viac, je len doklad o bezhotovostnej platbe uskutočnenej prostredníctvom banky alebo doklad o platbe na pošte poštovou poukážkou.
Platiteľ uplatňuje nárok na odpočet dane v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sú splnené podmienky uvedené v odseku 2 písm. a/ a c/ a ku dňu podania daňového priznania má daň na vstupe zaúčtovanú, má daňový doklad alebo zjednodušený daňový doklad a doklad o zaplatení dane.
Z citovaného ustanovenia vyplýva, že ak pri zdaniteľnom plnení uskutočnenom v roku 2002 bola jedna z podmienok uvedených v odseku 2 ustanovenia § 20 zákona 289/1995 Z.z. platiteľom splnená až v roku 2007, odpočítanie dane je možné vykonať v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola táto podmienka splnená.

A. Zmeny v roku 2003

1. Zmena systému pri uplatňovaní dane na vstupe

Zákon o DPH č. 222/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, od novelizácie zákonom č.58/1995 Z.z. s účinnosťou od 1. 4. 1995, upravoval daň na vstupe ako daň, ktorú platiteľ dane zaplatil inému platiteľovi dane za prijaté zdaniteľné plnenia, pri dovoze tovaru ako daň zaplatenú príslušnému colnému orgánu (§2f). Zákon NR SR č.289/1995 Z.z. s účinnosťou od 1. 1. 1996 túto definíciu prevzal a tento odsek bol zmenený až zákonom č.511/2002 s účinnosťou od 1. 1. 2003.
Toto ustanovenie znamenalo, že platitelia si nemohli uplatniť nárok na odpočet DPH na vstupe pri nezaplatených faktúrach, zatiaľ čo daňová povinnosť na výstupe vznikala už pri poskytnutí zdaniteľného plnenia. Takýto postup bol v rozpore so 6. smernicou Rady EÚ 77/388/EHS o harmonizácii zákonov členských štátov o dani z obratu, preto novelizácia zákon č.511/2002 Z.z. mala za cieľ túto nerovnosť odstrániť. Vymedzenie pojmu dane na vstupe bolo upravené na daň, ktorú si voči platiteľovi dane uplatnil iný platiteľ za zdaniteľné plnenie, v prípade dovozu tovaru daň vyrubená colným orgánom.
U platiteľov DPH sa od roku 1995 kumulovali sumy dane na vstupe za zdaniteľné plnenia, ktoré neboli zaplatené. Zákon č.511/2002 (schválený v NR SR 18.6.2002) obsahoval prechodné ustanovenie §55d, podľa ktorého si za všetky nezaplatené a teda aj neuplatnené sumy dane na vstupe za rok 2002 mohli platitelia uplatniť nárok na odpočet dane na vstupe z týchto zdaniteľných plnení naraz v januári, resp. v prvom kvartáli roku 2003. Toto ustanovenie sa prejavilo v zníženej daňovej povinnosti a v zvýšených nadmerných odpočtoch platiteľov DPH v daňových priznaniach podaných za mesiac január, resp. 1. kvartál roku 2003. V príjmoch štátneho rozpočtu sa legislatívna zmena prejavila až v mesiaci marec a mesiaci máj, pretože doba medzi uplynutím zdaňovacieho obdobia a obdobia podania daňového priznania je 25 dní, lehota na vrátenie prípadného nadmerného odpočtu je 30 dní.

Výpadok v príjmoch ŠR bol zistený na základe agregovaných údajov z daňových priznaní, ktoré podávajú platitelia DPH. U mesačných platiteľov už existuje časový rad (do mája 2003), na základe ktorého sa dá odhadnúť predpokladaná výška nadmerných odpočtov a daňových povinností za mesiac január. Odhaduje sa, že vplyvom tejto legislatívnej zmeny sa nadmerné odpočty u mesačných platiteľov zvýšili o 9,1 mld. Sk a daňová povinnosť sa znížila o 1,5 mld. Sk.
U štvrťročných platiteľov došlo oproti uplynulému roku k výraznému nárastu počtu platiteľov. V ich prípade napriek legislatívnej zmene došlo k nárastu daňovej povinnosti, ktorý vyplýva predovšetkým z vyššieho počtu platiteľov (nárast z 64 tis. na 86 tis.). Výpadok sa dá stanoviť len expertne na úrovni 500 mil. Sk, pretože časový rad daňových povinností a nadmerných odpočtov po 1. štvrťroku zatiaľ nie je k dispozícii (daňové priznania za 2. štvrťrok sa podávali do 25.7.). V nadmerných odpočtoch došlo k nárastu oproti rovnakému obdobiu uplynulého roka približne o 1 mld. Sk. Na jednej strane by malo dôjsť k poklesu z titulu zmeny sadzieb, na druhej strane vyšší počet platiteľov indikuje nárast nadmerných odpočtov. Za predpokladu, že tieto dva vplyvy sa kompenzujú, sa celkový výpadok u štvrťročných platiteľoch odhaduje na 1,5 mld. Sk .

Takže som sa dopátrala. Ak mám FA z roku 2002, mal sa uplatniť nárok na odpočítanie v 1/2003, resp. I.q 2003.
Ak ide o FA z roku 2001 a nižšie uplatniť odpočítanie DPH si môžem až zaplatením FA. Teda teraz. Vďaka i za pomoc Albovi, kt. to vysvetlil jenou vetou a veľmi jednoducho, a to ma nakoplo vopred. Vďaka Johanka i Tweety.

Tento výklad si pricapnem k FA. A čo bolo horšie, hrabať sa v minulosti, ešte že doklady neboli skatrované. Pricapím si ich tiež, nech to mám všetko pokope :)
Monika Kováčová
17.12.08,18:54
ja si pamätám, že v DP za 1/2003 som vystavovala akýsi sumár neuhradených faktúr s rozpisom DPH. Súčet tejto DPH som odpočítala v zdaňovacom období 1/2003.
Monika Kováčová
17.12.08,18:54
jáááj, už ste na to došli...