cejo
18.12.08,06:26
Dobrý den,
chcem sa spýtať aký je Váš názor na nové ustanovenie zákona o dani z príjmu. konkrétne sa jedná o odsek 29, § 17. : Základ dane zistený podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c) sa zvýši o výšku záväzku prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom, a to aj k výdavku (nákladu) prislúchajúcemu k odpisovanému a neodpisovanému majetku, zásobám a inému majetku, pri ktorom vzniká výdavok (náklad) pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania, alebo neuhradenej časti takého záväzku, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom od jeho splatnosti uplynula doba 36 mesiacov. Ak po tomto období dôjde

a) k úhrade záväzku alebo jeho časti, základ dane sa zníži o výšku uhradeného záväzku v tom zdaňovacom období, v ktorom bol záväzok alebo jeho časť uhradený,
b) k premlčaniu alebo zániku tohto záväzku, základ dane sa zníži o výšku zaúčtovaného výnosu v tom zdaňovacom období, v ktorom sa o výnose účtuje."
Zaujíma ma Váš názok ako sa staviať k neurhadeným faktúram. Tie sa skladajú zo základu a z DPH. Do nákladov sa pri vzniku záväzku účtoval iba základ, DPH sa uplatnila na vstupe. Bude tvoriť teda pripočítateľnú položku iba základ?
KEJKA
18.12.08,17:21
pripočitateľná položka = celý záväzok včítane DPH.
daniela_s
18.12.08,17:47
ahojte, ja som to skôr pochopila že iba základ dane by mal byť prip.položka, je tam napísané - suma zahrnutá do nákladov, a keď som plátca DPH, nejde mi DPH do nákladov.
V prípade že by som nebola platcom, tak celý záväzok.
Ale nie som si istá, nechám si poradiť :-)
Ester plus
18.12.08,17:50
Ja som dostala odpoveď z drsr, že úprava ZD o záväzky je v cene bez DPH.
daniela_s
18.12.08,17:55
Mne to tak príde aj logickejšie, ale ............ človek nikdy nevie :-)
ďakujem
cejo
19.12.08,05:42
Ja som dostala odpoveď z drsr, že úprava ZD o záväzky je v cene bez DPH.
Podľa znenia zákona by to podľa mňa tiež tak malo byť. Dobre, a teraz je otázka, čo s čiastočne splatenými dodávateľskými záväzkami (napríklad, že sme zaplatili iba časť rovnajúcej sa DPH)? bude sa pri všetkých nesplatených dodávateľských záväzkoch počítať so všeobecným vzorcom: "faktúra / 1,19 = pripočítateľná položka" ?
slovex
19.12.08,11:00
na školení u Ing. Uharku nám na otázku či záväzok s DPH alebo nie odpovedal proti otázkou: "videli ste niekedy záväzok bez DPH" a má pravdu, záväzky sú vždy účtované s DPH .... takže celý vrátane DPH
Stefan2005
19.12.08,11:34
Ja som dostala odpoveď z drsr, že úprava ZD o záväzky je v cene bez DPH.

Mohla by si pripojiť tú odpoveď z DRSR ?
KEJKA
19.12.08,17:57
Podľa znenia zákona by to podľa mňa tiež tak malo byť. Dobre, a teraz je otázka, čo s čiastočne splatenými dodávateľskými záväzkami (napríklad, že sme zaplatili iba časť rovnajúcej sa DPH)? bude sa pri všetkých nesplatených dodávateľských záväzkoch počítať so všeobecným vzorcom: "faktúra / 1,19 = pripočítateľná položka" ?
to je nezmysel...............
pri tvorbe OP k pohľadávkam, alebo odpise pohľadávok sa tiež nerieši DPH.
Ester plus
19.12.08,18:17
Mohla by som pripojiť, ale až v pondelok. Mám to v práci.
Rozalka
19.12.08,18:49
Ja som dostala odpoveď z drsr, že úprava ZD o záväzky je v cene bez DPH.

Záväzok ste nezaplatili - ale DPH si uplatnili zo ŠR - pričom tento bezpracný príjem nezdanili, ... to by som rada počula/videla názor drsr.
betka
19.12.08,19:40
100% jasno v tejto téme bude až o dva roky, keď budú lietať pokuty, a budeme si dávať info, čo bolo a nebolo uznané, čo bolo dorubené;) ....... a keď bude odb.literatúra s príkladmi rozpracovaná aspoň na 100 stranách :)
betka
19.12.08,20:35
Priznám sa i tak nemám jasno

Základ dane zistený podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c) sa zvýši o výšku záväzku prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom, a to aj k výdavku (nákladu) prislúchajúcemu k odpisovanému a neodpisovanému majetku, zásobám a inému majetku, pri ktorom vzniká výdavok (náklad) pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania, alebo neuhradenej časti takého záväzku, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom od jeho splatnosti uplynula doba 36 mesiacov.

JAsno je v:
1. - službách, kt. som účtovala na 518/321. Zdaním. (znenie: ... sa zvýši o výšku záväzku prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom, )

2.- jasno je pri odpisovanom majetku, kde som už účtovala: 551/08x. Účtovala som o náklade. Znova zdaním. (znenie: ....a to aj k výdavku (nákladu) prislúchajúcemu k odpisovanému a neodpisovanému majetku). Tu sa zastavím, pretože polojasno je pri neodpisovanom majetku. Paradox, na školení školiteľka povedala, že pri pozemkoch nezdaňujeme, :confused::confused:

Obstaranie pozemku:
- 042/321
- zaradenie 031/042 (pozemok neodpisujem)
Uhrada: 321/221.

Predaj pozemku:
-541/031
- 311/641
Daňovým výdavkom je pre mňa 19/3/e

3.- zásoby nejasno.

Jasno? mne nejasno. Prečo?
Mám Fa, kt. som účtovala (zjednoduhším) 132/321. Nevznikol mi žiaden pohyb. Stále mám tieto zásoby, ani som ich nepredala - neúčtovala som o výdaji 504/132, nespotrebovala som ich: 501/132, ..

........vzniká výdavok (náklad) pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania.... (prečítajme si toto viackrát)

Nemalo by tu byť VZNIKNE?:D:D
Pre mňa znamená vzniká asi toľko, že nemusí nikdy vzniknúť:rolleyes:

Nedania sa závazky voči spoločníkom, pôžičky od Fera, Ďura, kt. nikdy nemusia byť zaplatené.

Veľká zaujímavosť v zákone.
betka
19.12.08,22:05
Ja som dostala odpoveď z drsr, že úprava ZD o záväzky je v cene bez DPH.

ZDP je zameraný na dane. A tiež si myslím, že odpoveď, kt. ste dostali z drsr nie je namieste. Prečo?
V podnikateľskej sfére máme vzťahy odberateľ a dodavateľ.
Ja ako odberateľ si zoberiem od Vás tovar a nezaplatím ho. Ako budeme narábať zo ZDP?

Vy, môj dodavateľ, kt. máte darebného odberateľa, kt. si nevie splniť svoj závazok včas, máte na výber, pretože Vám to umožnuje ZDP v par. 19/3/h máte na výber možnosti...... Máme tu i par. 20/14-Rezervy a OP. Do daňových výdavkov sa mi dostáva postupne celá pohľadávka, pri splnení zákonných podmienok.

JA, ako nespoľahlivý odberateľ, budem daniť tieto moje závazky taktiež v celej hodnote tohto závazku, prečo by tam mal ísť len ZD?

V tomto jedine vidím logiku. Prečo by sa mal ŠR ochudobniť o "nezdanenie" DPH?
cejo
20.12.08,06:52
to je nezmysel...............
pri tvorbe OP k pohľadávkam, alebo odpise pohľadávok sa tiež nerieši DPH.
Keď sme pri OP k pohľadávkam, tak je zmena textu aj v tejto časti § 20, ods 14 - do 31.12.2007 platil text: "tvorba OP k pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktoré bol zahrnuté do príjmov ...." od 1.1.2008 je zmena: "tvorba OP k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov ...."
Možno vedeli, prečo to tam slovko zdaniteľné doplnili.
Na druhej strane súhlasím s Betkou, že v prípade záväzkov je asi najdôležitejšie slovko prislúchajúceho k výdavku. Z tohto pohľadu už nemám pochybnosti či s DPH alebo bez.
Ester plus
20.12.08,07:39
Pri zdaňovaní záväzkov sa zatiaľ orientujeme len podľa toho čo povedali resp. napísali niektorí daňoví poradcovia. Ich výklad tiež nemusí byť správny. Ja som pri čítaní zákona taktiež pochopila, že pokiaľ ide o zásoby, ktoré ešte neboli zaplatené a ani spotrebované tak by som o tieto záväzky nemala upravovať základ dane. Po prečítaní rôznych článkov a návšteve školení som zistila, že máme na jednú vec rôzne názory.
Ester plus
08.01.09,11:35
Dnes som dostala takúto odpoveď z drsr:31355
michelle84
08.01.09,11:43
Dnes som dostala takúto odpoveď z drsr:31355

Super, konečne jasná odpoveď.
lucika1
11.02.10,12:19
Toto sa tyka iba PU?
Andyke
11.02.10,12:25
Áno.
apsgroup
11.02.10,12:49
Cize v JU si taketo zavazky vobec netreba vsimat? Co s nimi, ked su tam take stare viacrocne a nik ich nepyta zaplatit-sú to asi nejake chyby z predchadzajúcich rokov.
Lýdia
12.02.10,08:41
A aj o zahraničné záväzky zvyšujem ZD?
jeso
12.02.10,10:06
o všetky záväzky, ktoré si mala v nákladoch a ponížila si si v roku 2006 hospodársky výsledok tento rok musíš zvýšiť základ dane
sú to záväzky z obchodných vzťahov - tuzemské aj zahraničné, ale aj záväzky napr. za nezaplatené poistné

v roku 2009 zvýšiť ZD - lebo aj tie zahraničné záväzky ti znižovali v roku 2006 základ dane a dodnes si ich nevysporiadala