Petryna
18.12.08,09:17
Prosím o radu.
Kúpili sme výhodne havarované osobné vozidlo, ktoré si sami opravíme (sme autoservis) a budeme ho používať pre vlastné potreby.
Počas opráv dostávam bločky na nákup materiálu, náhr. dielov potrebných na opravu. Všetko účtujem na 042. Len nie som presvedčená o tom, či si môžem uplatniť odpočet DPH. Má s tým niekto skúsenosti? Taktiež ako je to s nákladmi na réžiu, mzdy, aby som vedela zaradiť vozidlo v správnej cene. Zatiaľ všetko účtujem na bežné nákladové účty.
Ďakujem za Vaše rady.
Vladimír Ozimý
18.12.08,12:55
hovoríte o oprave a účtujete na 042 ako technické zhodnotenie. Treba rozlišovať tieto dva pojmy. Ak vykonávate opravu nie je dôvod účtovať na 042 môžte účtovať o výdavkov priamo do spotreby na nákladové účty. Ak vykonávate technické zhodnotenie účtujete na 042 ako uvádzate pričom technické zhodnotenie je definované v § 29 zákona o dani z príjmov. V každom prípade nárok na odpočítanie DPH nevzniká len pri kúpe a nájme osobného motorového vozidla a pri kúpe príslušenstva k osobnému automobilu ktoré je zadefinované v § 49 ods. 7 písm. b) zákona o DpH. Pri oprave a technickom zhodnotení nárok na odpočítanie DPH vzniká. Treba však posúdiť či to technické zhodnotenie alebo opravu netvorí práve to príslušenstvo uvedené v § 49 ods. 7. Ak nie, potom nie je dôvod prečo si nenárokovať DpH na vstupe.
robin1
18.12.08,13:26
Podľa mňa správne účtujú všetky náklady na opravu havarovaného auta na 042. Keď bude auto prevádzkyschopné, zaradia ho do užívania.
Vladimír Ozimý
18.12.08,18:58
Podľa mňa správne účtujú všetky náklady na opravu havarovaného auta na 042. Keď bude auto prevádzkyschopné, zaradia ho do užívania.

ide o to či to havarované auto je technicky spôsobilé na premávku alebo nie...ak áno je možné ho zaradiť pred vykonaním opravy a oprava pôjde do nákladov ak nie potom pôjde o technické zhodnotenie na účet 042 a zaradí sa až keď bude spĺňať všetky technické požiadavky na zaradenie a požiadavky podľa osobitných predpisov (§ 33 postupov účtovania).
Petryna
19.12.08,07:40
Účtujem na 042, lebo auto nemáme zaradené v majetku, pretože je nepoužiteľné. Ak bude pojazdné a budeme ho môcť používať tak ho zaradím do užívania. Zatiaľ zbieram všetky bločky. Takže môžem si uplatniť DPH na všetky diely? (kapota, blatníky, nárazníky, atď.) Podľa mňa áno.
Ďakujem za odsúhlasenie.
Zoltán Kovács
19.12.08,08:03
Účtujem na 042, lebo auto nemáme zaradené v majetku, pretože je nepoužiteľné. Ak bude pojazdné a budeme ho môcť používať tak ho zaradím do užívania. Zatiaľ zbieram všetky bločky. Takže môžem si uplatniť DPH na všetky diely? (kapota, blatníky, nárazníky, atď.) Podľa mňa áno.
Ďakujem za odsúhlasenie.

Podľa mňa nie.
robin1
19.12.08,08:07
Tiež si myslím, že nemáte nárok na odpočet DPH, ten by bol v prípade, že by ste uvedené auto opravovali len za účelom jeho následného predaja-ako predmet činnosti. /autobazar/
Vladimír Ozimý
19.12.08,11:40
Podľa mňa nie.

poďme to rozobrať :rolleyes:. Na základe čoho opieraš Smith že nevzniká nárok na odpočet DPH?
Vladimír Ozimý
19.12.08,11:41
Tiež si myslím, že nemáte nárok na odpočet DPH, ten by bol v prípade, že by ste uvedené auto opravovali len za účelom jeho následného predaja-ako predmet činnosti. /autobazar/

pri oprave vždy vzniká nárok na odpočítanie DPH aj keď ide o osobný automobil. Nárok by nevznikol len v prípade ak by súčasťou opravy bolo zakúpenie autodoplnkov pri ktorých nevzniká nárok na odpočítanie DPH.
Vladimír Ozimý
19.12.08,11:42
Tiež si myslím, že nemáte nárok na odpočet DPH, ten by bol v prípade, že by ste uvedené auto opravovali len za účelom jeho následného predaja-ako predmet činnosti. /autobazar/

takisto sa pýtam prečo uvažujete že nevzniká nárok na odpočítanie DPH?
Zoltán Kovács
19.12.08,11:43
poďme to rozobrať :rolleyes:. Na základe čoho opieraš Smith že nevzniká nárok na odpočet DPH?

Na základe toho, že nejde o opravu ale o TZ (ako uviedol zadávateľ otázky). A pri TZ osobného auta nie je možné uplatniť si DPH. Jedine ak účt.jednotka má v činnostiach predmety ako: predaj áut, autopožičovňa, taxislužba. A havarované auto si zaobstaralo na účely vykonávania týchto činnosti.
Vladimír Ozimý
19.12.08,11:59
Na základe toho, že nejde o opravu ale o TZ (ako uviedol zadávateľ otázky). A pri TZ osobného auta nie je možné uplatniť si DPH. Jedine ak účt.jednotka má v činnostiach predmety ako: predaj áut, autopožičovňa, taxislužba. A havarované auto si zaobstaralo na účely vykonávania týchto činnosti.

neviem proste pre mňa technické zhodnotenie nie je kúpa osobného automobilu. Ale pravda je taká, že pri veciach čo sú súčasťou auta za iných okolností pri kúpe by narok nevznikol ak by som to kúpil ako celok...ale každopádne ak by išlo o opravu tam je daňový pohľad iný...
Zoltán Kovács
19.12.08,12:10
neviem proste pre mňa technické zhodnotenie nie je kúpa osobného automobilu. Ale pravda je taká, že pri veciach čo sú súčasťou auta za iných okolností pri kúpe by narok nevznikol ak by som to kúpil ako celok...ale každopádne ak by išlo o opravu tam je daňový pohľad iný...

Auto nie je zaradené do majetku. Nie je čo opravovať. Všetok oprava (podľa mňa) bude súčasťou obstarávacej ceny. A potom sa zaradí.
Vladimír Ozimý
19.12.08,12:18
Auto nie je zaradené do majetku. Nie je čo opravovať. Všetok oprava (podľa mňa) bude súčasťou obstarávacej ceny. A potom sa zaradí.

toto mi je jasné neriešim v tomto prípade opravu a technické zhodnotenie lebo ako sa vyjadril zadávateľ ide o technické...oprava nie je možná na majetku ktorý nie je zaradený že...no ale ide mi o to že zákon o DPH má vlastný režim a ja som taký rypák hehe...§ 49 ods. 7 zákona o DPH mi hovorí že nárok na odpočítanie DPH nevzniká pri kúpe osobného automobilu. Jednoznačne to zákon viaže na kúpu osobného auta. Kdežto jednotlivé úkony technického zhodnotenia už nie sú kúpou ale kvázy obstaranie technického zhodnotenia...no a toto mi vŕta ale priznám sa nechce sa mi rozmýšlať už sa teším na rezeň a šalát :)
Zoltán Kovács
19.12.08,12:20
toto mi je jasné neriešim v tomto prípade opravu a technické zhodnotenie lebo ako sa vyjadril zadávateľ ide o technické...oprava nie je možná na majetku ktorý nie je zaradený že...no ale ide mi o to že zákon o DPH má vlastný režim a ja som taký rypák hehe...§ 49 ods. 7 zákona o DPH mi hovorí že nárok na odpočítanie DPH nevzniká pri kúpe osobného automobilu. Jednoznačne to zákon viaže na kúpu osobného auta. Kdežto jednotlivé úkony technického zhodnotenia už nie sú kúpou ale kvázy obstaranie technického zhodnotenia...no a toto mi vŕta ale priznám sa nechce sa mi rozmýšlať už sa teším na rezeň a šalát :)

Podľa mňa v tomto konkrétnom prípade nemôžme hovoriť ani o TZ. Práve z dôvodu nezaradenia do majetku.
A preto podľa mňa tá "oprava" je súčasťou obstarávacej ceny.
robin1
19.12.08,12:58
§*35 Postupov
Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku
(1) Na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a*jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s*jeho obstaraním
(2) Na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a*nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
f) náklady na opravy a*udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a*uvedením do*prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s*použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k*zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku*a ani k*zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady.

Oni obstarali nepojazdné auto - nemohli ho zaradiť do užívania a odpisovať. Aby to mohli urobiť, to auto museli opraviť, resp. dať do stavu pojadznosti. /krásne slovo, lepšie ma nenapadá/

Iná situácia by bola, keby auto bolo prevádzkyschopné, také by som ho aj zaradila odpisovala. V prípade jeho poruchy by som ho opravila a účtovala 511,343/321... , hoci by sa mi pokazilo aj autorádio, ktoré tam bolo, uplatnila by som si nárok na odpočet DPH.
jeso
12.11.09,08:32
chcela by som poprosiť o radu

v roku 2009 sme kúpili auto , zaradili sme ho do používania a začali odpisovať
v tom istom roku sme ho ale dali opraviť / 5000 eur / - oprava má ísť do vstupnej ceny auta ? alebo môže ísť priamo do nákladov -hoci oprava bola prevedená v roku kúpi auta ?
dík za pomoc
azla
13.11.09,15:54
chcela by som poprosiť o radu

v roku 2009 sme kúpili auto , zaradili sme ho do používania a začali odpisovať
v tom istom roku sme ho ale dali opraviť / 5000 eur / - oprava má ísť do vstupnej ceny auta ? alebo môže ísť priamo do nákladov -hoci oprava bola prevedená v roku kúpi auta ?
dík za pomoc

Nie je dôležitá výška nákladov - ale fakt, že ide o opravu.
Ak je auto opravované - je to náklad - nejde o technické zhodnotenie a preto sa nenavyšuje cena auta.
jeso
18.11.09,18:39
ďakujem