stefany2505
18.12.08,08:26
Dobrý deň,
potrebujem radu: mame vo firme pokladňu, ktorú využívame na vyplácanie PHM a drobné nákupy. Potrebujeme mať v pokladni k 31.12.2008 nulový zostatok? Alebo nám tam môžu zostať slovenské koruny, nakolko potrebujeme vyplatiť v januáry PHM za december. Ako to vlastne bude od januára?
mysimis
18.12.08,07:33
Môžeš tam mať zostatok. V januári si uvedenú sumu zmeníš v banke na eurá a budeš vyplácať v eurách.
ekopo
18.12.08,07:56
a ak budeš mať v januári aj Sk aj €, musíš viesť každú menu zvlášť. A začne hokej pre tých čo majú napr. MO predajne, obraty budú v SK aj v €
stefany2505
18.12.08,08:45
a ak budeš mať v januári aj Sk aj €, musíš viesť každú menu zvlášť. A začne hokej pre tých čo majú napr. MO predajne, obraty budú v SK aj v €

Takže, ak potrebujem vyplatiť PHM v januáry za december tak to môžem riadne v slovenských korunách (v januari donesu bločky za december v slovenských korunách). A zároveň budem mať aj euro pokladňu.
Vyplacať v slovenských korunách môžem dokedy? Do toho 16.01.2009?
stefany2505
18.12.08,08:46
Môžeš tam mať zostatok. V januári si uvedenú sumu zmeníš v banke na eurá a budeš vyplácať v eurách.
Ďakujem za radu;)
ekopo
18.12.08,09:03
Takže, ak potrebujem vyplatiť PHM v januáry za december tak to môžem riadne v slovenských korunách (v januari donesu bločky za december v slovenských korunách). A zároveň budem mať aj euro pokladňu.
Vyplacať v slovenských korunách môžem dokedy? Do toho 16.01.2009?
Ak potrebuješ platiť za PHM na pumpe, tak môže byť aj Sk do 16.01.2009
Ak preplácaš cestovný príkaz zamestnancovi, tak v €
stefany2505
18.12.08,09:18
Ak potrebuješ platiť za PHM na pumpe, tak môže byť aj Sk do 16.01.2009
Ak preplácaš cestovný príkaz zamestnancovi, tak v €
mne ide o to preplacanie. on mi da v januari potvrdenie že natankoval v decembri. ja mu vyplatím peniaze v Sk alebo v €? budem viesť pokladňu aj v sk aj v €.
ekopo
18.12.08,09:31
mala by s v €. Ale daj mu (asi zamestnanec ?) na začiatku januára zálohu v Sk na nákup PHM a pod.
stefany2505
18.12.08,09:45
mala by s v €. Ale daj mu (asi zamestnanec ?) na začiatku januára zálohu v Sk na nákup PHM a pod.
OK
Ďakujem a prajem pekný upršaný, usnežený deň
azla
18.12.08,10:29
a ak budeš mať v januári aj Sk aj €, musíš viesť každú menu zvlášť. A začne hokej pre tých čo majú napr. MO predajne, obraty budú v SK aj v €

No neviem.
Ja som rozmýšľala (zatiaľ) ohľadom účtovania pokladnice na MOP takto:
V roku 2008 otvoríme hlavnú knihu v mene Euro a informatívne aj v Sk, tak ako to hovorí §85 a "euronovely" zákona o účtovníctve. Informatívne, to znamená v nejakej pomocnej evidencii.

Následne, keď sa bude účtovať tržba, tá sa bude účtovať 604.343/211 a tento údaj bude v mene Euro. Podklad, na základe ktorého sa to zaúčtuje, napr. paska z ERP, alebo integrácia údajov priamo z MOP, nebude mať údaj v Sk. Čiže pri tomto učtovaní ja neviem, koľko som mala získať fyzicky Sk a koľko Eur. Až následne pri večernej uzavierke pokladnice sa zistí skladba hotovosti a tá sa podchytí v pomocnej evidencii.
Fyzicky zostatok v pokladni bude síce v dvoch menách počas duálneho obehu, ale účtovať budem iba v mene Euro , podľa § 37d"euronovely" .
Chceme použivať iba jeden AU 211 na každú predajňu.
Bude sa viesť nejaká pomocná evidencia (Sk, Eur), avšak v účtovníctve nebudem otvárať samostatnú analytickú evidenciu na účet 211 .

Alebo je to v rozpore s nejakým iným ustanovením ?
Anna1974
05.01.09,14:09
No ja by som s týmto tvrdením až tak nesúhlasila, ved na každej dennej alebo mesačnej uzávierke bude predsa do konca roka 2009 uvádzaný aj informatívny prepočet EUR na SKK.