Kavi
30.05.05,22:03
Zdravím Vás.

Dňa 25.9.2002 som nastúpila (6 týždňov pred očakávaným dátumom pôrodu) na materskú dovolenku. Peňažnú pomoc v materstve som poberala od 25.9.2002 do 8.4.2003.
Potom som poberala rodičovský príspevok.
Rodičovskú dovolenku som na istý čas (približne 1 mesiac) prerušila. Nastúpila som do zamestnania (vyčerpala som dovolenku, ktorá mi zostala pred nástupom na MD), o dieťa sa mi v tom čase starala iná osoba. Vtedy som poberala znížený rodičovský príspevok. Potom som znovu nastúpila na rodičovskú dovolenku.
Moje dieťa dovŕši 3 roky až v novembri 2005. Od 1.9. nastupuje do materskej škôlky, čím mi zanikne (?) nárok na rodičovský príspevok.
Dňa 30.9.2005 nastupujem na druhú materskú dovolenku a tu potrebujem poradiť.
1. Čo s obdobím od 1.-29.9.2005? Ostať doma a nedostať žiadne peniaze (alebo tu vzniká nárok na nejaký príspevok?)? Nastúpiť do zamestnania (to by asi môjho zamestnávateľa veľmi nenadchlo)? Ak by som išla na PN, prvých 10 dní by tiež platil zamestnávateľ, čo asi nie je najlepšie riešenie.

2. Vôbec netuším, koľko bude moje "materské" od 29.9.2005. Pred nástupom na prvú MD bol môj brutto príjem vyšší ako 30.000 Sk. Vie mi niekto poradiť, s akým príjmom môžeme od 29.9.05 počítať? Po viac ako 2 rokoch poberania rodičovské príspevku (almužny) by o niečo vyšší príjem potešil :-)

Tuším od 1.1.2006 má byť novela zákona o SP, ale to by sa ma už týkať nemalo. Materské sa mi asi bude počítať podľa súčasne platného zákona. Alebo sa mýlim?

Ďakujem za radu.
Kavi
01.06.05,20:08
Ak mi viete niekto poradiť, budem Vám vďačná. Ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Vevey
01.06.05,21:26
Tak toto by zaujimalo i mna, bola za mnou byvala zamestnankyna, ci ju nezamestnam, na 1 mesiac, za 41.000,-, vsetko mi uhradi, i mzdu, i zrazky a odvody, ona vraj potom dostane penaznu pomoc v materstve v max. vyske a takmer 6 mesiacov, cize na tom zarobi. V tvojom pripade to komplikuje ta vyplacana dovolenka, tam neviem, ci nastalo nejake prerusenie alebo ci sa to nepocita inak. Takze ak tvoj manzel podnika alebo ma firmu, nech ta zamestna, prideli vysoku mzdu ...
Je tu o tom vela prispevkov, daj si vyhladat "materska".
Kavi
02.06.05,07:52
Tak to by bol ten lepší prípad, keby manžel podnikal. Potom by ma možno nezaujímala výška mojej materskej. To ale nie je náš prípad. A keďže budeme asi po príchode nového člena do rodiny rátať každú korunku, tak by som chcela vedieť, s čím môžeme počítať.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Vevey
05.06.05,10:04
Tak to si daj dobre prepocitat nejakym odbornikom, kolko do toho investovat, lebo sucasny stav legislativy umoznuje niektorym na tom "zbohatnut", ale len za splnenia urcitych podmienok. Nemas aspon nejakych znamych co maju zivnost alebo firmu?