sada
18.12.08,11:06
Dobrý deň poraďáci,
V § 17 odst.12 v Dani z príjmu som sa dočítala , že Prijatý a pokytnutý preddavok v JU od 1.1.2008 bude znovu predmetom dane, bez ohľadu na dodanie a vzťahu vecnej a časovej súvislosti.
To znamená že keď som zaplatila dodávateľovi preddavok v marci 2008 a ešte mi neposlal vyučtovaciu faktúru do 31.12.2008 môžem si sumu preddavku zahrnúť do výdavkov roku 2008?
Zoltán Kovács
18.12.08,10:07
Áno.
VieraM
08.02.09,13:58
Dobrý deň poraďáci,
V § 17 odst.12 v Dani z príjmu som sa dočítala , že Prijatý a pokytnutý preddavok v JU od 1.1.2008 bude znovu predmetom dane, bez ohľadu na dodanie a vzťahu vecnej a časovej súvislosti.
To znamená že keď som zaplatila dodávateľovi preddavok v marci 2008 a ešte mi neposlal vyučtovaciu faktúru do 31.12.2008 môžem si sumu preddavku zahrnúť do výdavkov roku 2008?

A kde § 17 odst.12 hovorí o preddavku?
citujem :
§17 odst.12
(12) Základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11, sa

a) zvýši o hodnotu pohľadávky pri jej vklade do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri jej postúpení, a to aj ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,
b) zvýši pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením vo výške jej obstarávacej ceny okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i),
c) zníži pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške zaplatenej obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením pri splnení podmienok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i),
d) zníži o sumu vo výške zaplatenej obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením v zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade dlžníkom alebo postupníkom pri jej ďalšom postúpení, najviac však do výšky príjmov plynúcich z tejto úhrady.
Lianka
08.02.09,14:47
Rok 2008:

§ 52d
(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.

Predosla diskusia je starsia. Do 31.12.2007 bolo v zakone toto:

§ 17
(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
a) pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.