mhvizdosova
31.05.05,08:34
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, či ste sa nestretli s podobnou situáciou a ako ste ju riešili.
Ide o SZČO, ktorý pracuje ako obchodný zástupca istej spoločnosti. Jeho úlohou je predávať produkty danej spoločnosti a následne si potom fakturuje svoje výkony. Denne však cestuje vlastným autom takmer po celom Slovensku. Otázka znie, má tento SZČO nárok na priznanie diét do daňových výdavkov? Miesto výkonu jeho práce nie je bližšie špecifikované.
Ďakujem,
Majka
Bea Š.
31.05.05,06:50
Ahoj Majka, má nárok na stravné, 5-12 hod. 80,- atď...Má nárok aj na cestovné náhrady PHM + 6,20 za 1km.
Vladimír Ozimý
31.05.05,07:22
Ja hovorim jednoduche je povedat ze ano, horsie je podla mna obhajit pretoze oni sa budu drzat pravidelnosti...a na stravne ma narok v pripade ak vykona pracu v mieste kde ju pravidelne nevykonava a v pripade takychto obchodnych zastupcov je to dost tazke pretoze ja si myslim ze oni nemaju vykon urceny prevadzkou alebo nieco take...takze neviem ci to je az take jednoznacne...ale stale hovorim zakony su len o ludoch, pride dobra kontrola tak je to v pohode, pride zla tak ti vyhodia aj to co by nemali :)
mirina
02.06.05,09:47
Ja mám problém s tým, že v roku 2004 sme mali troch obchoných zástupcov, ktorí sa striedali na služ.cestách v Nemecku, Maďarsku, Poľsku a ČR. Vyplácali sme im stravné.
Vyvážali tam tovar našimi firemnými autami a cesta trvala 1-2, respl 2-3 dni.
Ale v roku 2004 sa do októbra nemohlo preplácať stravné SZČO. Zákon o cestovných náhradách však hovoril, že na stravné majú nárok zamestnanci, ale aj osoby, ktoré vykonávajú pre firmu nejakú činnosť na základe zmluvy, a keď majú v zmluve dohodnuté poskytovanie stravného pri zahr.prac.cestách, tak sme im ho vyplácali, Ale teraz neviem, či to bolo správne, lebo oni nám to nefakturovali a my máme len cestovné výkazy o absolvovanej SC na základe ktorých sme im stravné vyplatili.
Prosíííím poraďte čo s tým??? Mám posunutý termín na podanie DP lebo moja FO má aj zahraničné príjmy a tak sme tento rok podávanie DP odsunuli na 30.06.2005. Ale termín sa blíži. Prosím o radu ako postupovať. Vopred ďakujem.
ilona
02.06.05,11:26
Ja by som nad SZČO -obchodnými zástupcami ani trochu nerozmýšľala.
Podľa mňa pre nich sú diety jednoznačne dańovým výdavkom.
mhvizdosova
02.06.05,12:21
vychadzam z predpokladu, ze SZCO si to nemoze dat do vydavkov, ale vy ako firma, ktora vychadza z podmienok zmluvy, ktoru uzatvorila za ucelom dosiahnutia prijmu, si myslim, ze do vydavkov by si to mohla uznat. Mozno by som zmenila nazov "diety" na nieco, co by nebolo take okate. Ale tym ta nechcem navadzat na nic zle.:-)))
mirina
03.06.05,06:16
Lenže mne ide o to, či si to môžeme dať do nákladov v roku 2004 a pritom tí obchodní zástupcovia diéty neuvádzali ako zdaniteľný príjem. Nie je mi to vôbec jasné ako postupovať. Zákon nehovorí celkom jasne o tom, či to je aj pre nich príjem oslobodený od dane z príjmu tak ako u zamestnancov. Jasné, že sme im nevyplácali ciéty pre pekné oči, ale vo faktúrach nám uvádzali len sumu za prácu a neboli tam započítané aj diéty. Je to dosť veľká suma, okolo 200 tis. Prečo som si to nenaštudovala lepšie už predtým??? Ďakujem Všetkým za odpovede a prajem krásny piatok a ešte krajší week.
misurka
11.01.06,06:36
Prosím Vás o radu: Ak SZČO na základe zmluvy o dielo vykonáva pre svojho odberateľa stavebné práce v inom meste ako je miesto jeho podnikania, môže si uplatňovať stravné platné pre tuzem. prac. cesty?
renča1
11.01.06,06:50
Prosím Vás o radu: Ak SZČO na základe zmluvy o dielo vykonáva pre svojho odberateľa stavebné práce v inom meste ako je miesto jeho podnikania, môže si uplatňovať stravné platné pre tuzem. prac. cesty?

Áno môže si nárokovať na stravné.:)
misurka
11.01.06,08:17
ďakujem pekne

Áno môže si nárokovať na stravné.:)
Vladimír Ozimý
11.01.06,08:56
no cital som taky fajn typ na tuto oblast...ze najlepsie je to osetrit zmluvne kde je jeho vykon prace...to jest ak robi nejakeho obchodneho zastupcu pre firmu ktora je v ZA tak do zmluvy treba zadat miesto jeho vykonu prace je Ziline...to znamena vsade inde kde pojde tak ide o nepravidelny vykon a ma narok na stravne...avsak ak by mal v zmluve uvedene ze jeho miesto vykonu prace je SR...tak v tedy podla mna a je to aj logicke narok na stravne ani ine vyhody podla cestovnych nahrad nema...skratka ide o podmienku zadefinovania miesta vykonu prace.
Zlata
11.01.06,09:10
no cital som taky fajn typ na tuto oblast...ze najlepsie je to osetrit zmluvne kde je jeho vykon prace...to jest ak robi nejakeho obchodneho zastupcu pre firmu ktora je v ZA tak do zmluvy treba zadat miesto jeho vykonu prace je Ziline...to znamena vsade inde kde pojde tak ide o nepravidelny vykon a ma narok na stravne...avsak ak by mal v zmluve uvedene ze jeho miesto vykonu prace je SR...tak v tedy podla mna a je to aj logicke narok na stravne ani ine vyhody podla cestovnych nahrad nema...skratka ide o podmienku zadefinovania miesta vykonu prace.
Chcem sa spýtať, či táto SZČO má vydaný živnostenský list vykonávanie ohlasovaciej činnosti:
1. obchodný zástupca firmy XY v Žiline.

Predpokladá, že asi nie. Môže mať nejakú "obchodnú zmluvu" na dobu 1 mesiaca, alebo inú určenú dobu a takéto zmluvy môže mať s viacerými firmami.
Hore uvedený vzťah je už veľakrát preberaný - je to typický zamestnanecký vzťah zastrešovaný akože živnosťou sprosredkovanie predaja, maloobchod, veľkoobchod. ap.
ini
11.01.06,19:22
Znamy vykonava stavebny dozor ako zivnostnik, tiez cestuje po Slovensku a podla toho by mu mali patrit diety. Avsak co v pripade, ked ma aj zavislu cinnost (chodi na nocne sluzby), kde dostava stravne listky. Ma to na uplatnovanie diet nejaky vplyv? Moze poberat stravne listky a uplatnovat si diety podla §19 ods. 2 e)? Dakujem za odpoved.
ingridpa
14.03.07,11:20
no cital som taky fajn typ na tuto oblast...ze najlepsie je to osetrit zmluvne kde je jeho vykon prace...to jest ak robi nejakeho obchodneho zastupcu pre firmu ktora je v ZA tak do zmluvy treba zadat miesto jeho vykonu prace je Ziline...to znamena vsade inde kde pojde tak ide o nepravidelny vykon a ma narok na stravne...avsak ak by mal v zmluve uvedene ze jeho miesto vykonu prace je SR...tak v tedy podla mna a je to aj logicke narok na stravne ani ine vyhody podla cestovnych nahrad nema...skratka ide o podmienku zadefinovania miesta vykonu prace.
1. ak má SZČO zmluvu o dielo s obchodným partnerom na celý rok 2006 na elektromontážne práce na území SR V ŽL má miesto podnikania v mieste trvalého bydliska. Má nárok na stravné v zmysle zák. o cestovných náhradách /predpokladám,že PHL + 6,20 pri vlastnom vozidle je samozrejmosťou/. Pre spresnenie :počas roka pracuje aj na štyroch stavbách, vzdy v inom meste.
2. Ak má za rovnakých podmienok zmluvu o dielo na kazdú stavbu osobitne, kde je uvedené presne miesto stavby, napr. Košice, Púchov atď. čo s tým???

Prosím Vás o rýchlu radu lebo som celkom dopletená. Ďakujem!!!!!!!!!!
ingridpa
14.03.07,11:35
no cital som taky fajn typ na tuto oblast...ze najlepsie je to osetrit zmluvne kde je jeho vykon prace...to jest ak robi nejakeho obchodneho zastupcu pre firmu ktora je v ZA tak do zmluvy treba zadat miesto jeho vykonu prace je Ziline...to znamena vsade inde kde pojde tak ide o nepravidelny vykon a ma narok na stravne...avsak ak by mal v zmluve uvedene ze jeho miesto vykonu prace je SR...tak v tedy podla mna a je to aj logicke narok na stravne ani ine vyhody podla cestovnych nahrad nema...skratka ide o podmienku zadefinovania miesta vykonu prace.

1. Ak SZČO má zmluvu o dielo s obchodným partnerom na celý rok 2006 na elektromontážne práce na stavbách na území SR. V ŽL má uvedené miesto podnikania trvalé bydlisko. Počas roka pracuje aj na štyroch stavbách v rôznych mestách. Má nárok na stravné???? /predpokladám že PHL+6,20 pri vlastnom vozidle je samozrejmosťou/
2. a čo ak má zmluvy o dielo na každú stavbu osobitne s uvedením konkrétneho miesta stavby na určitý čas, za rovnakých podmienok ako v bode 1. Ako je to v tomto prípade????
Som z toho už celkom dopletená. Ďakujem!!!!!!
liduska
15.03.07,05:57
Tak toto zaujíma aj mňa.
STRELEC
15.03.07,06:05
1. Ak SZČO má zmluvu o dielo s obchodným partnerom na celý rok 2006 na elektromontážne práce na stavbách na území SR.= pre uplatnenie stravného nepodstatné. Ako "vedľajšie" odôvodnenie jeho jázd - áno.
V ŽL má uvedené miesto podnikania trvalé bydlisko. Počas roka pracuje aj na štyroch stavbách v rôznych mestách. Má nárok na stravné???? /predpokladám že PHL+6,20 pri vlastnom vozidle je samozrejmosťou/Áno. Má nárok uplatniť si stravné nakoľko výkon jeho živnosti je MIMO miesta podnikania (trvalé bydlisko).
2. a čo ak má zmluvy o dielo na každú stavbu osobitne s uvedením konkrétneho miesta stavby na určitý čas, za rovnakých podmienok ako v bode 1. Ako je to v tomto prípade???? = ako v bode 1.)
Som z toho už celkom dopletená. Ďakujem!!!!!!
ingridpa
15.03.07,13:32
ďakujem za radu, a ešte mám jeden problém, a to tento:
živnostník má v ŽL miesto podnikania trvalé bydlisko a pracuje celý rok na jednom mieste asi 30 km od jeho bydliska. Má firemné auto. Ja mu účtujem o spotrebovaných PHL /bločky z benzínky/ a každodenné jazdy do firmy pre ktorú robí taktiež na zmluvu o dielo /zvárač/ mu tam dávam. Stravné nie lebo to pokladám za pravidelné miesto jeho výkonu práce /alebo skôr služby, keďže je živnostník/. Robím to dobre?
STRELEC
15.03.07,13:48
[quote=ingridpa;421968]
....

Stravné nie lebo to pokladám za pravidelné miesto jeho výkonu práce /alebo skôr služby, keďže je živnostník/. Robím to dobre?[/q

Ja by som mu rozhodne dával, priznával stravné. Pravidelnosť / nepravidelnosť výkonu práce je posudzovaná v súvislosti so stálou prevádzkárňou. Určite ako robotník na živnosť prevádzkáreň zriadenú nemá.
ingridpa
17.03.07,21:27
[quote=ingridpa;421968]
....

Stravné nie lebo to pokladám za pravidelné miesto jeho výkonu práce /alebo skôr služby, keďže je živnostník/. Robím to dobre?[/q

Ja by som mu rozhodne dával, priznával stravné. Pravidelnosť / nepravidelnosť výkonu práce je posudzovaná v súvislosti so stálou prevádzkárňou. Určite ako robotník na živnosť prevádzkáreň zriadenú nemá.

Dobrý večer, práve dnes som sa dozvedela šokujúcu informáciu /aspoň pre mňa/, týkajúcu sa práve tohto konkrétneho prípadu - t.j. každodenného dochádzania za prácou - zvárač /poskytuje služby pre inú firmu asi 30 km vzdialenú od miesta bydliska, t.j. aj miesta podnikania/ na základe zmluvy o výkone prác /je tam uvedený objednávateľ a poskytovateľ prác/. Tomuto SZČO daňová kontrola vyhodila všetky jazdy - dochádzanie do miesta výkonu prác /aj keď tam samozrejme nemal žiadnu prevádzkareň/!!! V čom bol podľa vás problém - do cesťákov si písal "cesta do zamestnania". Ja píšem "výkon zmluvných prác". Aký je Váš názor???
tinaM
17.03.07,21:51
[quote=STRELEC;421988]

Dobrý večer, práve dnes som sa dozvedela šokujúcu informáciu /aspoň pre mňa/, týkajúcu sa práve tohto konkrétneho prípadu - t.j. každodenného dochádzania za prácou - zvárač /poskytuje služby pre inú firmu asi 30 km vzdialenú od miesta bydliska, t.j. aj miesta podnikania/ na základe zmluvy o výkone prác /je tam uvedený objednávateľ a poskytovateľ prác/. Tomuto SZČO daňová kontrola vyhodila všetky jazdy - dochádzanie do miesta výkonu prác /aj keď tam samozrejme nemal žiadnu prevádzkareň/!!! V čom bol podľa vás problém - do cesťákov si písal "cesta do zamestnania". Ja píšem "výkon zmluvných prác". Aký je Váš názor???
Podľa mňa daňováci sa chytili tej "cesty do zamestnania".

Mal by si obhájit tieto cesty nejakou zmluvou, celoročnou objednávkou a pod. Dôležité je si tento výdavok obhájiť.

Iné je to napr. u lekára, ktorý má miesto podnikania adresu trvalého pobytu, ale svoje zdaniteľné príjmy dosahuje v ambulancii t.j vo svojej prevádzke, kde za ním dochádzajú pacienti.

Upravujem svoj príspevok z dôvodu, že som naďabila v odbornej literatúre odpoveď na podobný problém.

Citujem:
" Daňovník býva v Martine a svoju podn.činnosť vykonáva v Bratislave. Miestom, kde činnosť pravidelne vykonáva, je Bratislava.
Cestu z Martina do Bratislavy možno považovať za cestu z bydliska do miesta pravidelného výkonu práce. Z toho dôvodu nie je možné uplatňovať, výdavky na prac.cesty v zmyle § 19 ods.1 písm.e) ZDP.
ingridpa
19.03.07,14:29
[quote=ingridpa;421968]
....

Stravné nie lebo to pokladám za pravidelné miesto jeho výkonu práce /alebo skôr služby, keďže je živnostník/. Robím to dobre?[/q

Ja by som mu rozhodne dával, priznával stravné. Pravidelnosť / nepravidelnosť výkonu práce je posudzovaná v súvislosti so stálou prevádzkárňou. Určite ako robotník na živnosť prevádzkáreň zriadenú nemá.

Je to super, ale včera som sa dozvedela, že jeho kolegovi daň. kontrola vyhodila všetky takéto jazdy. Do cesťákov si písal "cesta do zamestnania". Bol podľa Vás problém len v nesprávnom názve? Zmluvu o výkone prác má. Ja píšem "výkon objednaných prác" Máte niekto skúsenosti s daňovou kontrolou v takomto prípade /t.j. že chodí poskytovať zváracie práce každý deň asi 30 km od miesta podnkania-svojho bydliska pre jedného objednávateľa na jedno miesto, ale zakázky sa menia- jedna sa ukončí, príde nová - neviem či je toto vôbec podstatné. Zo stránky drsr ako chápete túto vetu??"Z uvedeného vyplýva, že pri výkone činností, ktoré nemajú miesto, kde sa činnosť pravidelne vykonáva a nie sú vykonávané v stálej prevádzkarni, sa bude vychádzať zo živnostenského oprávnenia a z toho, čo je v ňom uvedené ako miesto podnikania, napr. miesto trvalého bydliska." Je to miesto, ktoré má byť uvedené v ŽL????
ingridpa
20.03.07,21:13
[quote=STRELEC;421988]

Je to super, ale včera som sa dozvedela, že jeho kolegovi daň. kontrola vyhodila všetky takéto jazdy. Do cesťákov si písal "cesta do zamestnania". Bol podľa Vás problém len v nesprávnom názve? Zmluvu o výkone prác má. Ja píšem "výkon objednaných prác" Máte niekto skúsenosti s daňovou kontrolou v takomto prípade /t.j. že chodí poskytovať zváracie práce každý deň asi 30 km od miesta podnkania-svojho bydliska pre jedného objednávateľa na jedno miesto, ale zakázky sa menia- jedna sa ukončí, príde nová - neviem či je toto vôbec podstatné. Zo stránky drsr ako chápete túto vetu??"Z uvedeného vyplýva, že pri výkone činností, ktoré nemajú miesto, kde sa činnosť pravidelne vykonáva a nie sú vykonávané v stálej prevádzkarni, sa bude vychádzať zo živnostenského oprávnenia a z toho, čo je v ňom uvedené ako miesto podnikania, napr. miesto trvalého bydliska." Je to miesto, ktoré má byť uvedené v ŽL????

To sa už nikto k tomuto nevyjadrí??? Mám už len pár dní
Johanka
20.03.07,21:18
Ak si napíše do cesťákov taký nezmysel ako "cesta do zamestnania", nemôže sa čudovať... Môže byť rád, že mu to neprekvalifikovali na závislú prácu ...