dalilada
18.12.08,15:49
Už som sa pri hľadaní tak zamotala, že budem vďačná ak mi niekto polopasticky vysvetlí ako postupovať:

slovenská firma FO vykonávala viac ako 6 mesiacov práce (v strojárskej firme) v ČR podľa zmluvy o dielo. Česká firma jej zrážala 10% v zmysle: § 38e Zákona o daních z příjmu:
"(1) K zajištění daně ze zdanitelných příjmů poplatníků podle § 2, z nichž není daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, jsou plátci daně při výplatě, poukázání nebo připsání úhrady ve prospěch poplatníka, nejpozději v den, kdy o závazku účtují v souladu s platnými účetními předpisy, povinni srazit zajištění daně poplatníkům uvedeným v § 2 odst. 3, kteří nejsou daňovými rezidenty členského státu Evropské unie nebo dalších států, které tvoří Evropský hospodářský prostor, ve výši ..."

mala firma v čechách zraziť zabezpečdenie dane slovenskej firme aj keď ide o rezidenta EU?ďakujem.
Marína
18.12.08,22:54
Nie, nemala.
Ak FO vznikla v ČR podľa čl.5 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenie medzi SR a ČR (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-cesko) stála prevádzkareň, bolo povinnosťou českého subjektu podľa §34 ods.17 Zák. (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/spravadani/cast2.aspx) o správě daní a poplatků (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/spravadani/cast2.aspx) oznámiť príslušnému správcovi dane, že uzavreli zmluvu so subjektom, ktorý má sídlo v zahraničí.
dalilada
19.12.08,12:33
:rolleyes:Prerátala som si to zle, nebolo to až 6 mesiacov, ale podľa môjho chápania, keďže je firma zo SR rezidentom EU, tak žiadne zabezpečenie dane?

A ak už tá firma vykonala zabezpečenie dane a stiahla daň, tak firma SR má pohľadávku voči firme ČR? alebo voči ČR daňovému úradu?

Ide o rok 2006, v ktorom firma SR aj skončila podnikanie a opravuje sa daňové priznanie. Preto neviem, či teraz stiahnutú daň dať do pohľadávok, alebo do daňového priznania ako započítanú.
Marína
19.12.08,14:11
Subjekt SR mal neuhradených 10% pohľadávok, čo sa malo odzrkadliť vo výkaze o majetku a záväzkoch. Tým, že ukončil svoju činnosť, podľa §17 ZoDPo túto časť pohľadávok mal upraviť základ dane v DP na r.40. Vyzvať subjekt z ČR o vrátenie neoprávne zrazenej dane. Uhradená časť PO sa už nebude zdaňovať. Subjekt z ČR si predmetnú záležitosť má vysporiadať s FÚ.
Toto je môj názor.
Dodatok: Teraz som si uvedomila, že sa to týka obdobia r.2006. Zisti, od kedy platí príslušné ustanovenie §38e Zák. o daních z příjmu. V slov. Zák. o dani z príjmu táto zmena nastala k 1.1.2007.
dalilada
19.12.08,22:55
Ďakujem krásne za pomoc. Nedopátrala som sa presne odkedy platil § 38 e , ale pre rok 2006 už v ČR platil.
eop
26.03.09,10:35
Zdravím všetkých poraďákov,
potrebovala by som súrne poradiť, ako postupovať v prípade,
keď sme ako PO so sídlom v tuzemsku fakturovali za software spoločnosti evidovanej v CZ. Tá nám uhradila iba 90% sumy a 10% zostalo v CZ na zabezpečenie dane. Ako mám postupovať v tomto prípade? Ako účtovať? Pohľadávky zostávajú ako neuhradené. A tá daň z CZ sa mi aj nejako vráti? Uvádzam to do priznania?
Prosím o radu. Ďakujem