Marta.b
18.12.08,19:44
Milí poraďáci,
potrebovala by som súrne radu v tomto smere:

rakúsky občan ma na Slovensku založenú s.r.o., momentálne v likvidácii. Halu, ktorú má prenajatú, už vypratal, takže čo sa majetku spoločnosti týka, nie je k dispozícii takmer nič. Zamesntanci už všetci dostali výpovede.

Má viacero neuhradených faktúr, ktoré už dobrovoľne ani nemieni uhrádzať.

Moja (rsp. jeho) otázka je, aký je ďalší postup, čo sa týka neuhradených faktúr. Môžu siahnuť na jeho osobný majetok (alebo len do výšky vkladu?)
On sa veľmi nevyzná v slovenských zákonoch a ja tiež nie...

Mockrát vďaka za skorú radu!!

Marta
Dáša_
18.12.08,18:51
Ak je splatený vklad, tak na jeho osobný majetok nesiahnu.

Neviem, čo znamená likvidácia, ale ak je stanovený likvidátor a zistí, že sú záväzky, ktoré nie sú "kryté", je potrebná podať Návrh na vyhlásenie konkurzu. Ten sa podáva na súd.

V podstate, ked firma zisti, že je v predlžení mala by návrh na konkurz podať aj sama.
Marta.b
18.12.08,18:56
ďakujem za super rýchlu odpoveď.
Účtovníctvo nám spravuje jedna firma, ale (z neviem akých dôvodov) túto informáciu mám zistiť ja.
Hlavne by ma zaujímalo, či mu môžu siahnuť na osobný majetok, ďakujem
Dáša_
18.12.08,19:01
iba v tom prípade, ak by nemal splatený základný vklad. A to nepredpokladám.

A ešte, ja by som tuto vec nedavala riešiť asi ani účtovníkovi, ale skor právnikovi. Alebo v spolupráci. Mám pocit, že sa tam vyplnuje dost vela roznych tlačív.
wratko
12.02.09,11:37
§ 11, ods. 4 Zákona 7/2005 Z.z.: Ak osoba povinná podať návrh na vyhlásenie konkurzu v mene dlžníka (štatutárny orgán, dlžník sám, likvidátor, právny zástupca) poruší povinnosť včas podať návrh na vyhlásenie konkurzu, zodpovedá veriteľom za škodu, ktorá im v dôsledku toho vznikla, ibaže preukáže, že konala s odbornou starostlivosťou. Táto povinnosť sa nepovažuje za splnenú, ak súd návrh na vyhlásenie konkurzu odmietol alebo konkurzné konanie zastavil z dôvodu späťvzatia návrhu. Ak návrh na vyhlásenie konkurzu nebol podaný včas, predpokladá sa, že výška škody, ktorá tým veriteľom vznikla, je suma ich pohľadávok, ktoré po zrušení konkurzu alebo zastavení konkurzného konania pre nedostatok majetku zostali neuspokojené, ibaže sa preukáže iná výška škody. Nárok na náhradu škody za nesplnenie tejto povinnosti sa premlčí jeden rok od zrušenia konkurzu alebo zastavenia konkurzného konania pre nedostatok majetku.

Podla toho co pises, je firma rakuskeho obcana predlzena, takze bud on alebo likvidator maju povinnost podat v mene dlznika (s.r.o.) navrh na vyhlasenie konkurzu - tzv. dlznicky navrh.