unidat
19.12.08,10:43
Do JU som zaradil pred rokom pri začiatku "podnikania" moje PC ( hodnota 0).
Teraz sa mi pokazil monitor. Keďže oprava bude trvať asi mesiac, musel som kúpiť nový. Okrem toho som kúpil napr. USB kluče a rozširoval pamäť.
Ako tieto položky zaradiť v peňažnom denníku? Je tam okrem tovaru bežná spotreba (réžia) - kanc.papier, tonery do tlačiarní a pod., lacné položky ktoré mi zostanú (USB kľúče, príp. CD média a pod.), a toto bude asi technické zhodnotenie. Alebo pôv. monitor vyradiť a zaradiť nový?
R-Vráce
19.12.08,10:42
TZ-rekonstrukcie a modernizacie - ak ti v roku presiahne suma 30.000.- , das to kartu PC , ktora je s 0.- hodnotou a budes odpisovat .
Ja by som dala monitor na kartu IMA a v PD do VNZD, ak by mi suma TZ v tom roku nepresiahla 30.000.- tak potom to dam cez ID / ako sa napr. davaju odpisy / do VOZD.
Na kartu by som poznacila vyradenie monitora a dovod vyradenia.
Kanc.papier, toner - rezia
USB kľuče a CD media - rezia
unidat
20.12.08,07:27
Díky, nepresiahne. Je to cca 15.000.- DPH.
hanelie
20.12.08,07:41
prevádzková réžia - VOZD
ekopo
20.12.08,08:14
Nedá sa napísať jednoznažne že je to PR. PC bol zaradený do KM. Ak sa jedná o opravu tak je to PR. V tomto prípade by som sa však priklonil k zaúčtovaniu nákupu monitora ako VOZD - materiál. Z danového hľadiska je jedno, či to bude PR alebo materiál.
unidat
23.12.08,09:42
Ešte raz díky, potom bude podobný prípad ( materiál - VOZD) aj video s DVD
prehrávačom. O.i. prepisujem vhs pásky na DVD a pred časom mi odišlo staré, ešte súkromné video.
unidat
23.12.08,10:21
Ešte mám pred Vianocami jeden dotaz. Pri začiatku podnikania som so z osobného účtu dal na podnikanie nejakú malú sumu, na rozbeh. V PD som to nazval "dočasný úver". Koncom minulého roku som si ako súkromná osoba požičal z banky (flexiúčet) tiež nejaké peniaze, aby som mal niečo aspoň na nákup tovaru. Začiatkom t.r. som za ne začal nakupovať tovar pre ďaľší predaj. Keďže sa to ako-tak rozbehlo, chcem ich teraz vrátiť na OÚ. Ako vrátenie "pôžičky". Ako na to?
ekopo
23.12.08,10:33
vlastný vklad je PNZD - jeho vrátenie je VNZD, tak isto je to s pôžičkou
Marína
23.12.08,10:36
Nemôžeš sám seba úverovať, pretože aj ako FO-občan, aj FO-SZČO si tá istá osoba. Bol to osobný vklad - PNZD, teraz to bude VNZD. Popis v PD môže byť napr. takýto Majetok osobný<->podnikateľa.
uvediem príklad:
Majetok osobný<->podnikateľa = 100000(PNZD)
Majetok osobný<->podnikateľa = 50000(VNZD)
Majetok osobný<->podnikateľa = 50000(VNZD)
Ďalší výber pre vlastnú spotrebu zadáš ako osobná spotreba podnikateľa(VNZD).
unidat
23.12.08,15:00
Takže zhrnutie:
- vzhľadom k nepredvídanému záujme o teneto druh podnikateľskej aktivity som musel vymeniť niektoré komponenty PC (staršie, zaradené do majetku s nulovou cenou ( CPU? RAM a pod.). Kde zaradiť tieto komponenty v JÚ a PD?
- Polroka pred uplynutím záruky na toto PC mi odišiel monitor. Pri predpokladanom termíne opravy 30 dní som musel kúpiť nový . Kde zaradiť tento monitor v JÚ a PD?
- Legalizácia SW - Kde zaradiť tento SW JÚ a PD?
- Pôžička, resp. dotácia: Ako nový "podnikateľ" som mal problém s poskytnutím úveru cca 30.000.-Sk. Ako starý zákazník som ich dostal bez problémov. Nakúpil som za ne tovar. Ale platil som splátky a úvery. Pred mesiacom som to zlikvidoval jednorázovou splátkou. Ale keďže som tým financoval podnikanie, bol to podľa môjho laického názoru tzv.úver, resp. pôžička. Ako to zlikvidovať? To som mal na mysli, keď som písal o návratnom úvere podnikateľovi a teraz som ho chcel vrátiť. To predsa nie je osobná spotreba.
unidat
31.12.08,08:51
Včera sme pri debate s kamošom ( tieť SZČO) preberali jeden asi triviálny problém. Výber peňazí z bankomatu pre osobnú spotrebu (OS).
Jeden z nás to má v PD asi zbytočne zložito.
Fero:(stlppce v PD)
riad.1- Peň.prostriedky v banke výdavok doklad:bank.výpis
riad.2- Peň.prostriadky v hotov. príjem PPD
riad.3- Peň.prostriadky v hotov. výdavok VPD

Jano:(stlppce v PD)
riad.1- Peň.prostriedky v banke výdavok doklad:bank.výpis

u oboch samozrejme zápis aj v stlpci Osobná spotreba.
Podľa mňa sú kroky (riadky) 2 a 3 u Fera úplne zbytočné.
P.S. Neviem presne načo sú tam stlpce "priebežné položky".
Na tejto stránke http://www.porada.sk/blog.php?b=53 je o tom niečo, ale smola je, že potvrdenky z bankomatu nemám odložené, myslel som že stačia
bankové výpisy.:-((
kori
31.12.08,09:28
výber peňazí z účtu účtujem vždy cez pokladňu ako príjem do pokladne. takže ja by som sa priklonil k "ferovi"
Johanka
31.12.08,09:34
ýber peňazí z účtu účtujem vždy cez pokladňu ako príjem do pokladne. takže ja by som sa priklonil k "ferovi"
Ak sú vybrané z banky pre osobnú potrebu, nie je potrebné vložiť ich do "firemnej" pokladnice a následne ich zase vydať pre osobnú potrebu v hotovosti ...
Výber z b.účtu sa zaúčtuje ako výber pre osobnú potrebu :).
Johanka
31.12.08,09:36
P.S. Neviem presne načo sú tam stlpce "priebežné položky".


§4 Postupov účtovania JÚ
(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.
DanielaSL
31.12.08,10:19
Ak sú vybrané z banky pre osobnú potrebu, nie je potrebné vložiť ich do "firemnej" pokladnice a následne ich zase vydať pre osobnú potrebu v hotovosti ...
Výber z b.účtu sa zaúčtuje ako výber pre osobnú potrebu :).

O tom by sa dalo polemizovať.... Podľa mňa je to u každej SZČO individuálne . Mám klientku, ktorá samozrejme žiadnu "firemnú" pokladňu fyzicky nemá. Všetky platby jej prichádzajú len na účet. Ale veľa vecí nakupuje alebo platí osobne v obchode alebo šekom na pošte. Ako by som potom účtovala tieto doklady , keby som nemala vklady do pokladne ? Takže prikláňam sa tiež k spôsobu, že výber z účtu nazvaný ako osobná spotreba sa má zaúčtovať ako vklad do pokladne.
unidat
31.12.08,10:20
Takže Johanka, mám PD (EkonSpo), zapísať v stlpci "výdavok v banke(9)" a zároveň stlpec (VNZD-31). Ale vidno, sú rôzne názory.
unidat
31.12.08,10:26
Daniela, v niečom máš pravdu. Je kopa dodavateľov, ktorým veci pod 1000.-
musím platiť v hotovosti. Teda ísť do bankomatu, vybrať peniaze a zaplatiť.
(Aj keď moja pokladnica je doma, v podstate krabička, obálka. ).
unidat
31.12.08,10:50
Našiel som na túto tému ešte toto:
Účtovanie výberu z bankomatu v JÚ - dotaz: Podnikateľ účtuje v sústave JÚ - vybral hotovosť z bankomatu - aký dátum má podnikateľ zapísať do peňažného denníka pri výbere v hotovosti z bankomatu ?
Odpoveď.
V rámci účtovania v JÚ plati tzv. hotovostný princíp. Jednotlivé účtovné prípady je potrebné zaúčtovať v peňažnom denníku v okamihu, keď dôjde k hotovostnej /finančnej/ operácii / t.j. k úhrade alebo k príjmu/.
O pohybe peňažných prostriedkov na bankových účtoch sa v peňažnom denníku účtuje zásadne podľa výpisu z banky. V tomto prípade sa o danej skutočnosti /výber z bankomatu/ bude účtovať v deň skutočného výberu. Skutočnosť, že výpis bude k dispozícii až neskôr, nemá na uvedené žiadny vplyv. Bankový výpis predstavuje na tieto účely účtovný doklad, na ktorom je uvedené, kedy k predmetnej transakcii došlo / v danom prípade k výberu/. Tento deň teda na základe predstavuje deň uskutočnenia účtovného prípadu.
Zhrnutie: výber z bankomatu sa zaúčtuje ako úbytok peňažných prostriedkov v ´peňažnom ústave s dátumom skutočného výberu na základe bankového výpisu.
Johanka
31.12.08,10:58
O tom by sa dalo polemizovať.... Podľa mňa je to u každej SZČO individuálne . Mám klientku, ktorá samozrejme žiadnu "firemnú" pokladňu fyzicky nemá. Všetky platby jej prichádzajú len na účet. Ale veľa vecí nakupuje alebo platí osobne v obchode alebo šekom na pošte. Ako by som potom účtovala tieto doklady , keby som nemala vklady do pokladne ? Takže prikláňam sa tiež k spôsobu, že výber z účtu nazvaný ako osobná spotreba sa má zaúčtovať ako vklad do pokladne.

Zadanie bolo podľa mňa jasné :


Včera sme pri debate s kamošom ( tieť SZČO) preberali jeden asi triviálny problém. Výber peňazí z bankomatu pre osobnú spotrebu (OS).

Ak by vybral peniaze, ktoré budú vložené do pokladne a budú sa používať na výdavky firmy, tak účtujeme o priebežných položkách ;).

Toľko teória :D. Prax poznáme asi všetci. Drvivá väčšina živnostníkov nevie čo to firemná pokladnica je (nehovorím o ERP). Ak mi pán podnikateľ prinesie igelitku dokladov, ako zistím, čo vyberal pre osobnú potrebu a čo nie? No, niektorí chápavejší odkladajú lístky z bankomatu - tieto výbery sa po dohode s nimi účtujú cez priebežné položky. Ostatné výbery sú pre osobnú potrebu.
Samozrejme k tomu pridáme "účtovnícky cit " :) a berieme na zreteľ, že pokladnica nemôže byť v mínuse ;).
DanielaSL
31.12.08,12:02
Zadanie bolo podľa mňa jasné :


Ak by vybral peniaze, ktoré budú vložené do pokladne a budú sa používať na výdavky firmy, tak účtujeme o priebežných položkách ;).

Toľko teória :D. Prax poznáme asi všetci. Drvivá väčšina živnostníkov nevie čo to firemná pokladnica je (nehovorím o ERP). Ak mi pán podnikateľ prinesie igelitku dokladov, ako zistím, čo vyberal pre osobnú potrebu a čo nie? No, niektorí chápavejší odkladajú lístky z bankomatu - tieto výbery sa po dohode s nimi účtujú cez priebežné položky. Ostatné výbery sú pre osobnú potrebu.
Samozrejme k tomu pridáme "účtovnícky cit " :) a berieme na zreteľ, že pokladnica nemôže byť v mínuse ;).

Tak s takouto odpoveďou už musím súhlasiť....takto to malo byť napísané aj v tvojom prvom príspevku.....;):)
unidat
31.12.08,12:41
Dnes som bol v bankomate, nedával potvrdenky. Na môj dotaz mi v banke odpovedali, že asi došiel papier. Niekedy že sa na to pozrú. Po Novom roku :-))
slavkavar
02.01.09,08:48
Jedna banálna otázka ale som nová v účtovníctve a nemala som ešte možnosť stretnuť sa so zaučtovaním hotovosti z registračnej pokladne može mi to niekto popísať stačí to zaučtovať predpokladam raz mesačne!. Dakujem Vám všetkým.
Rozalka
02.01.09,08:54
Účtovanie závisí od používaného softvéru, v základe:
zaúčtovanie tržby ERP = pokladňa príjem a stlpec POZD v členení predaj tovaru/predaj služieb/ostatné, prípadne DPH do stĺpca príjem DPH

V JÚ sa vedie peňažný denník - nie mesačník, podľa môjho názoru nestačí raz za mesiac.

V súlade s Opatrením pre JU (MF/27076/2007-74):

Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede.

Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.
slavkavar
02.01.09,09:05
To mi je jasne že denník takže každú dennú uzavierku zapíšem do peňažného denníka na základe PPD alebo čoho?
Rozalka
02.01.09,09:07
Áno, na základe PPD.
slavkavar
02.01.09,09:09
Ďakujem krásne veľmi si mi pomohla. Ja mám z toho nočné mory. Pekný deň prajem
unidat
08.01.09,08:29
Vraciam sa ešte k výberu z bankomatu pre osobnú spotrebu.
Dnes som sa stretol (1.deň v práci) s ďaľšou účtovníčkou a tá mi hovorila,
že by som to mal robiť ako "Fero". Teda Výdavok banka --> Prijem pokladňa
--> Výdavok pokladňa. Cez priebežné položky (výdavok banka-príjem pokladňa). Výdavok pokladňa aj v stĺpci "osobná spotreba". Potvrdenky z bankomatu som neodkladal, výber z bankomatu a teda príjem na pokladňu
som si označil v PPD a výber z pokladne ako VPD. Ako hlavné doklady sú bankové výpisy, kde všetko označujem.
P.S. Ešte sa to komplikuje tým, že mám spoločný bankový účet. Keď som začínal, na ÚP aj v banke ma ubezpečovali, že mi netreba zvláštny účet.
Katy a R
09.01.09,07:18
skúsim tu ... ako to je z hľadiska účtovníctva
http://www.porada.sk/t98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html#post910640
v tomto prípade?
Katy a R
12.01.09,22:51
posuniem
... ide mi o to, či potvrdenie, ktoré treba pre UPSVaR, je aj dostatočným dokladom pre asistenta, či mu to bude stačiť do účtovníctva.
Doteraz sme používali VPD.
Muška
12.01.09,23:10
To mi je jasne že denník takže každú dennú uzavierku zapíšem do peňažného denníka na základe PPD alebo čoho?
Ja zapisujem mesačnú uzávierku.

Aj VPD zoskupujem za mesiac /podľa, napr. kancelárske potreby, materiál, PHM.....a pod.

a postupujem podľa "zákona o účtovníctve"

(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom.
Melnick
12.01.09,23:56
Ja zapisujem mesačnú uzávierku.

Aj VPD zoskupujem za mesiac /podľa, napr. kancelárske potreby, materiál, PHM.....a pod.

a postupujem podľa "zákona o účtovníctve"

(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom.
Len pozor na mínusovú pokladňu.:) Tú treba potom vždy dostatočne naplniť :D:D:D