ZuzanaP
31.05.05,10:01
Môžete mi prosím napísať, aké doklady si žiadate od potenciálnych zamestnancov pri nástupe do zamestnania.


ďakujem
Jura
31.05.05,08:16
štrukturovaný životopis, os.dotazník, doklad o nadobudnutom vzdelaní, potvrdenie doby zamestnania, odpis registra trestov alebo výpis registra trestov ako to vyžaduje Váš vnútorný predpis ,zákon alebo funkcia.
Natka Szcz
31.05.05,19:15
a este absolvovanu vstupnu lekarsku prehliadku a ak ma cislo uctu, tak formou ziadosti, kde mu mam zasielat mzdu
ZuzanaP
01.06.05,04:40
Ja nežiadam číslo účtu formou žiadosti, proste mi ho povedia. Len ak chcú posielať peniaze na účet manžela, manželky vyžadujem ich súhlas.

Výpis z registra trestov z akého dôvodu. Vo firme ho mám len ja ako poverená osoba.

Sme len SZČO - zamestnávateľ.
Jura
01.06.05,05:04
Ja som ti napísala - register ak to vyžaduje zamestnávateľ. Ja pracujem v samo-
správe, pre nás je to nutné.
Bionda
01.06.05,06:48
ale podľa zákona o ochrane os. údajov, by v spisoch Reg. trestov má mať len Zodpovedná osoba a zamestnanci nie!!! Register - výpis môže dať len k nahliadnutiu a to sa týka aj lekárskej prehliadky, môže ak to vyžaduje prac. pozícia!!
Zuzana P to presne aj napísala!! Rovnako je zakázane robiť si fotokópie dokladov OP, VP, a pod.
Chobot
01.06.05,07:30
Ten výpis alebo odpis z reg. trestov je kamenom úrazu v pracovnoprávnych vztahoch. Zamestnávatelia to zneuzivaju, ak to pýtajú. Mali by to vyzadovat len vtedy, ak im to nejaký vseobecnezáväzný predpis ukladá alebo ak to vyzaduje prac. pozícia - príkladom je tá zodpovedná osoba, dalej zákony o bankách, poistovniach, kolektívnom investovaní ... vyzadujú pri statutároch, vedúcich zamestnancoch a audítoroch predlozit na UFT, NBS výpis z reg. trestov. Este by to bolo akceptovatelne, ak bude mat osoba hmotnú zodpovednost, ale pre bezneho zamestnanca by to mala byt diskriminácia, ak ho na základe toho neprijmu.
ZuzanaP
01.06.05,09:15
Prečo je zakázané robiť si fotokópie OP. Ja ich bežne prefocujem, keď prijímamé nového zamestnanca a ešte nikto nemal námietky. Jasné, že keby mal, tak si údaje len opíšem.

Je to niekde presne napísané?
evae
01.06.05,09:20
ja mam tiez fotokopie OP veducich zamestnancov, nie vsetkych iba veducich. ale mam ich povolenie. fakt je to zakazane?
Jura
01.06.05,09:29
Usmernenie na školení bolo: predložiť k nahliadnutiu a personalista si má urobiť
záznam a ten založiť do osobného spisu.
zlatka
01.06.05,09:44
Lek. prehliadka sa už veľmi nevyžaduje pretože týmto porušuješ ZP § 13 - zákaz diskriminácie
Chobot
01.06.05,09:56
Pozrel som zbezne príslusné zákony (Zákonník práce, Zákon o ochrane osobných údajov a Zákon o obcianskych preukazoch) a ani jeden z nich nezakazoval vyhotovovat kópie obc. preukazu. Ak niekto viete, ktorý zákon to zakazuje, dajte sem. Usmernenia na skoleniach nie sú smerodajné, pokial nie sú podlozené zákonnou normou, to sú väcsinou názory alebo prax prednásajúceho.


U nás sa tiez robia fotokópie.
Denda
01.06.05,09:58
Lek. prehliadka sa už veľmi nevyžaduje pretože týmto porušuješ
ZP § 13 - zákaz diskriminácie
Prepáč, ale trošku nemôžem súhlasiť. V prípade, že na výkon práce sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť alebo psychická spôsobilosť zamestnávateľ môže uzatvoriť pracovný pomer len s osobou spôsobilou / podľa mňa lek.vyšetrenie/ a čo sa týka informácií - nesmie vyžadovať informácie o: - tehotenstve, o rodinných pomeroch,bezúhonnosti / ak to nevyžaduje osobitný predpis/ a o politickej,náboženskej a odborovej príslušnosti.
evae
01.06.05,09:59
Lek. prehliadka sa už veľmi nevyžaduje pretože týmto porušuješ ZP § 13 - zákaz diskriminácieto fakt? :eek: :eek: :eek: ja som murarom a robotnikom lekarsku nariadila :D aj preplatila, to by sa nemalo? som myslela, ze pri ich vykone potrebujem vediet na com su.
ZuzanaP
01.06.05,12:28
My tiež požadujeme lekársku prehliadku, hlavne pre pracovníkov na stavbe, pracovníčky v práčovni a tak.

Na potvrdení sa len uvedie, či je dotyčný spôsobilý na určenú prácu.
Zuzka11
01.06.05,12:54
Nezabudni ešte - po prijatí podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti, Vyhlásenie k úľave na strobné poistenie.
A tiež neviem o tom, že si doklady nemôžem prefotiť...
Zuziana
01.06.05,13:50
U zamestnancov v potrevinárskom priemysle (pekáreň) a u predavačiek v potravinách požadujeme potvdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti a zdravotný preukaz.
Lucy
01.06.05,14:41
My to máme ošetrené tak, že zamestnanec podpíše Súhlas dotknutej osoby, a tam je uvedené, že dáva súhlas s kopírovaním, skenovaní alebo iným zaznamenávaním dokladov - teda OP a podobne. A nemal by byť problém. Pred platnosťou zákona o ochrane osobných údajov sa tieto doklady myslím veselo fotili. A ak pracovník podpíše takýto súhlas, tak môžem mať ofotenú kópiu.

čo sa týka lekárskych prehliadok, tak tie sú dôležité pre niektoré povolania, a niekto dáva zamestnancom robiť aj výstupné, hlavne v tých oblastiach, kde by sa mohli vyskytnúť choroby z povolania.
jess
16.06.05,06:29
Mňa by zaujímalo : budúca zamestnankyňa 23 r. je evidovaná na sociálke a od nej dostávala "sociálku", na úrade práce evidovaná vraj nebola . Aké doklady by mi mala doniesť pri nástupe do PP na post predavačky (nie potraviny) ? Doteraz v podstate "normálne" zamestnaná nebola.
Zita4
16.06.05,06:52
Tak, ako to tu už bolo napísané, žiadosť o prijatie do zamestnania, životopis, vysvedčenie, osobný dotazník, kde presne popíše od 18. roku veku, kde pracovala (hlavne kvôli odpracovaným rokom a náhradným dobám pre výpočet nároku na dovolenku), všetky potvrdenia od predchádzajúcich zamestnávateľov,prípadne z úradu práce. Nezabudni jej dať podpísať daňové vyhlásenie.
jess
16.06.05,07:02
Tak, ako to tu už bolo napísané, žiadosť o prijatie do zamestnania, životopis, vysvedčenie, osobný dotazník, kde presne popíše od 18. roku veku, kde pracovala (hlavne kvôli odpracovaným rokom a náhradným dobám pre výpočet nároku na dovolenku), všetky potvrdenia od predchádzajúcich zamestnávateľov,prípadne z úradu práce. Nezabudni jej dať podpísať daňové vyhlásenie.Zitka, a potvrdenie zo sociálky, že ju vyraďujú z evidencie na základe pracovnej zmluvy so mnou mi netreba ? Neviem, či som sa dobre vyjadrila, proste, či nepotrebujem JA papier o tom, že bezprostredne pred začatím práce u mňa, bola evidovaná na sociálke a odtiaľ dostávala podporu . Ja ju zamestnám na plný prac.úväzok, takže ona sociálnu podporu potom nebude potrebovať. Tak ako by som trebárs vyžadovala "odhlášku-vyradenie" z úradu práce alebo riadne ukončenie predchádzajúceho PP.
Zita4
16.06.05,07:09
Ja si myslím, že je to jej zodpovednosť a teba nemusí zaujímať, čo popri zamestnaní ona ešte poberá (okrem dôchodku). Ale pre tvoj dobrý pocit si od nej vypýtaj potvrdenie zo sociálky alebo tam zavolaj a poraď sa. Iné ti neviem poradiť. Takýto prípad som ešte nemala. :)
jess
16.06.05,07:13
aj tak ti ďakujem, snáď sa ešte niekto vyjadrí...

Pekný deň ! .:)
evae
16.06.05,07:14
Zitka, a potvrdenie zo sociálky, že ju vyraďujú z evidencie na základe pracovnej zmluvy so mnou mi netreba ? Neviem, či som sa dobre vyjadrila, proste, či nepotrebujem JA papier o tom, že bezprostredne pred začatím práce u mňa, bola evidovaná na sociálke a odtiaľ dostávala podporu . Ja ju zamestnám na plný prac.úväzok, takže ona sociálnu podporu potom nebude potrebovať. Tak ako by som trebárs vyžadovala "odhlášku-vyradenie" z úradu práce alebo riadne ukončenie predchádzajúceho PP.
ja by som to nechala na nu. si predstav, ze mas 200 zamestnancov, nemozes byt vsade.