kajbo00
19.12.08,16:19
Neviem kam to zaradit ale potrebujem si nieco overit lebo neviem ci tymto neporusujem zakon.
Ide oto:
Som studnet, mam len 16rokov a zaujima ma webdesign, grafika a kodovanie webstranok.
Mam aj svoj web kde mam portfolio mojich prac, webstranok a na webe ponukam aj objednavku na webdesign - tvorbu webstranok a webgrafiky.
Nemam zivnost ani nic podobne, ale sluzby ponukam za peniaze formou prevodu na ucet.
Pracujem s volne siritelnimi programami, na kod PSPpad a na grafiku graficky editor GIMP ktory je zadarmo.
Mozem si takto ako student privirabat? alebo tym porusujem zakon?
dakujem za odpoved
m.hladka
19.12.08,15:46
Ak je to za prašuliky, tak si myslím, že porušuješ zákon.
Zoltán Kovács
19.12.08,15:47
Neviem kam to zaradit ale potrebujem si nieco overit lebo neviem ci tymto neporusujem zakon.
Ide oto:
Som studnet, mam len 16rokov a zaujima ma webdesign, grafika a kodovanie webstranok.
Mam aj svoj web kde mam portfolio mojich prac, webstranok a na webe ponukam aj objednavku na webdesign - tvorbu webstranok a webgrafiky.
Nemam zivnost ani nic podobne, ale sluzby ponukam za peniaze formou prevodu na ucet.
Pracujem s volne siritelnimi programami, na kod PSPpad a na grafiku graficky editor GIMP ktory je zadarmo.
Mozem si takto ako student privirabat? alebo tym porusujem zakon?
dakujem za odpoved

Keď je to pravideľná činnosť tak porušuješ zákon. Tvoje príjmy by sa mali zdaňovať. Ale odporúčam pouvažovať nad možnosťou tieto práce vykonať pre jednotlivých záujemcov na základe zmluvy o dielo. Ale. Tým pádom, že nie si plnoletý, tak tieto zmluvy by mali podpisovať tvoji zákonní zástupcovia (jeden z rodičov).
kajbo00
19.12.08,16:06
no pravidelne to nieje, zakaznikov mam asi tak cca 7 do roka, jeden web v priemere +- 5000
m.hladka
19.12.08,18:10
Dalo by sa to ešte na "Dohoda o brigádnickej práci študentov".
pavol54
19.12.08,18:28
Ak sa jedná len o činnosť, skúsiť uzavrieť so záujemcom dohodu o vykonaní práce, u študenta potrebný písomný súhlas zákonného zástupcu že súhlasí s DOVP v určitom rozsahu hodín.
pavol54
19.12.08,18:30
práve sme sa minuli s p. hladkou, kým som zavrel už bola odpoveď
kajbo00
20.12.08,08:31
a neslo by to aj tak ze ja mu to urobim ,,zadarmo,, a on mi posle peniaze ako odmenu? lebo ja mu neposielam ziadne faktury, blocky ani ziadne doklady .. len sa dohodneme cez mail alebo mobil, ja urobim co treba a oni zaplatia
Jara
20.12.08,08:45
Mňa by zaujímala z akých peňazí ťa platia keď ti dávajú peniaze bez dokladu. Je jedno akého, či faktúry, alebo zmluvy alebo dohody... Ak nemajú doklad tak si to tiež nemôžu dať do nákladov...
misomiso
20.12.08,10:00
Mňa by zaujímala z akých peňazí ťa platia keď ti dávajú peniaze bez dokladu. Je jedno akého, či faktúry, alebo zmluvy alebo dohody... Ak nemajú doklad tak si to tiež nemôžu dať do nákladov...

Napriklad zivnostnikom, ktori si uplatnuju pausalne naklady je uplne jedno, ci dostanu doklad.
m.hladka
20.12.08,13:34
Len si to vyrieš tak, aby si nemal problémy s kontrolou. Väčšinou na takéto male veci doplatia tí malí a veľké veci unikajú a nie sú potrestané.