jolly7575
20.12.08,09:26
Dobrý den,
možno sa to sem vobec nehodi, ale chcela by som vediet či niekto z Vás zažil pocit úplnej bezmocnosti a neschopnosti so začatím podnikania. Prednedávnom som oslávila 33 rokov, som opat bez práce a opat uvazujem nad podnikaním, lenže v čom......kapitál nemám, mám vyštudovanú strednú školu, a nadstavbu 2 ročnú odbor obchod a podnikanie, ale čo s tým, ked ma papiere nikdy robit nebavilo / čo poznám najviac živnostníčok z mojim vzdelaním/ Len pozerám ako "puk" ked vidím spolužiaka Mira, štvorkára, ktorý preliezal už ZŠ so zatvorenými očami a dnes má obrovskú stavebnú firmu, alebo suseda Kata, kaderníčka ktorá má slovník .....má kadernícky salón a darí sa jej. Nie to nie je závist, len nerozumiem ako je mozne že tolkí ludia, ktorých som kedysi lutovala sa takto majú, bez vzdelania, ako to dokázali a ja ja nedokážem nič. Pretože vobec neviem v čom by som mohla byt dobrá a co by som chcela robit. ďakujem
Katy a R
20.12.08,08:42
... no v prvom rade ... už nikdy nenapíš o sebe to, čo je v názve témy:D;)
Ingrid Ondruskova
20.12.08,08:53
Áno, občas som sa aj takto zamýšľala nad osudom svojím a svojich bývalých spolužiakov...jediná dobrá rada...hoď to za hlavu...pretože nikdy nevieš, čo je za tým. Myslím pozadie ich podnikania: napr. ak mal niekto v minulosti štvorky a dnes je úspešný podnikateľ...poznám takého...ale nakoniec som zistila, že sa "len" dobre oženil do podnikateľskej rodiny, ešte mám jednu teóriupre podobné týpky: keďže sa zle učil a nevedel dobre rátať, jednoducho sa vrhol do podnikania a "ono" mu to vyšlo, nie vždy je dobré všetko vopred nenormálne analyzovať, vyratúvať...
A v niektorých prípadoch si neželaj u týchto "úspešných" vidieť účtovníctvo...Takže hlavu hore a rozmýšľaj len nad sebou...ako by si stala aj Ty podnikateľkou!
hanelie
20.12.08,09:24
Pretože vobec neviem v čom by som mohla byt dobrá a co by som chcela robit

zober si pero a papier a píš:

1. vzdelanie
2. záľuby
3. možnosti / finančné/
4. napíš si, čo všetko máš / nikdy nerozmýšľaj nad tým čo nemáš a neporovnávaj sa s nikým, sama si urči čo chceš dosiahnúť
analyzuj tak dlho kým neprídeš na tú správnu myšlienku - len ty sama môžeš určiť ktorým smerom sa bude uberať tvoj život, ak ti ho niekto nalinkuje - to budú len samé problémy - každý človek totiž myslí inak :)



preto aj tie skeptické odpovede v podobne zadaných témach / je ich tu neúrekom - v čom začať podnikať /
bubo88
20.12.08,13:34
Jolly neskutočné! Ako by som čítal moj vlastný príspevok a to od slova do slova. Este aj vek sedí. Uz som pomaly zacinal mat pocit, že len ja mam taky problem resp. pohlad na vec.
No zrejme s tym budeme musiet nieco urobit ;-)

Držím Ti palce
Dáša_
20.12.08,14:43
Ja si myslím, že úplne najdôležitejšie je povedať si, čo ťa baví. A začať robiť to. Neobzerať sa po iných.

A ešte si myslím, že známky v škole o úspechu v živote moc toho nepovedia. Možno ich len nútili učiť sa veci, ktoré boli pre nich nepodstatné.
tetrisss
20.12.08,14:45
Znamky a vzdelanie su sice dobra vec, ale v podnikani treba mat niekedy uplne ine kvality. Napad, peniaze, kontakty a stastie. No ale akonahle na seba nazeras ako na totalne neschopnu, tak taka aj ostanes, to je cesta do pekla. V prvom rade sa poobzeraj, kolko ludi je na tom este horsie ako ty, to ti trochu dvihne naladu:---a potom prestan nariekat a rob so sebou nieco.
pavol54
20.12.08,15:58
V prvom rade tí ktorí podnikajú asi neprešľapovali na mieste s myšlienkou že to asi nepôjde, alebo už to robia toľkí. Jednoducho buď začali a nepochybovali o svojom zámere, alebo si úspech predpripravili prv kým sa do toho vrhli. Jednoducho mali sebadôveru a podnikateľského ducha to nikde nekúpite, ani nenájdete v porade. Je síce pravda, že dnes sa začína ťažšie podnikať ako v roku 1991 keď každý mohol podnikať v čom chcel a ani nemal na to vzdelanie, len potom zistil do čoho stúpil. Aké papiere treba pri podnikaní zjednodušene vypísať faktúru, dodací list, na konci roka ich dať do "igelitky" a odniesť účtovníčke
wagner
20.12.08,20:30
Pomenovať samu seba že si totálne neschopná:(, to mi je čudné. Lebo každý je tým, čo si o sebe myslí. Usudzujem, že ten nadpis si dala iba zo súčasnej zlej nálady a nie zo skutočnosti.:mad: Ja už mám o pekných pár rokov viac, keby neboli predĺžili vek odchodu do dôchodku, už som mohla doma "dôchodkovať", ale takto mám ešte päť rokov do dôchodku. Keďže som tiež nezamestnaná, povedala som si, že idem podnikať. Tiež som dlho nevedela v čom, ako začať. A začala som tým, že som si otvorila zoznam voľných živností. Preštudovala som si ho pár krát, nápad prišiel. Začiatkom roku dám žiadosť o dotáciu na začiatok podnikania na ÚP a idem podnikať.:D Asi takýto postup by si mohla zvoliť. Ten zoznam voľných živností študuj poriadne a zvažuj. Určite na niečo prídeš, čo by si mohla robiť. Keď nerada robíš papiere, prečo to niekoho nejdeš učiť - napr. je to voľná živnosť.:D Daj hlavu hore a nauč sa pozitívne myslieť.
vmsux
20.12.08,23:01
Suhlasim s predchadzajucimi prispevkami.
Tiez poznam dost ludi, do ktorych by som to nikdy nepovedal a dari sa im. Ale zase poznam este viac ludi, ktori ani v skole nic nevedia a ani to nikam nedotiahli.
Hlavne nestracaj nadej. Okrem predchadzajucich rad by si mohla porozmyslat o tom, co je v zahranici a nieje u nas. Spomen si, aka sluzba sa ti niekde pacila a tu nieje. Co si videla vo filme, ci v casopise a tu to chyba.
Napriklad vsade v turistickych centrach su take podlozky na stol-folie s fotkou, u nas nie su. O tomto som ja rozmyslal kedysi. To len ako priklad, je to malickost, ale mozno sa na tom da zarobit.
Poznam ludi, ktori zacali tak, ze kupovali obrazky v UK (asi 20x20 cm), vozili do SR, cez noc ich zaramovali a vyviezli naspat do UK a tam draho predali. Tiez taka blbost, ale zarobili.
Alebo sa opytaj znamych, mozno oni budu mat dobru radu.

Nestracaj hlavu a zacni rozmyslat :-)
ZuSi
22.12.08,08:42
Ja len k tomu, ze kde vziat napad. Casto sami na sebe vidime len to, co nevieme/nedokazeme (a ini vedia/dokazu). Skus sa spytat kamaratov/tok, rodiny..., co si oni myslia - v com si dobra.

Ja mam vysoku skolu (ekonomicky smer), dokonca sa nezadrzatelne blizim k doktoratu a asi pred dvomi rokmi som dostala krizu - zistila som, ze v tejto sfere nechcem posobit, lebo mi nevyhovuju ludia, atmosfera, sposob ich spravania (a popravde, nemam rada, ked mi niekto rozkazuje). A som bola nestastna, ze co budem teraz robit. Raz mi jedna kamoska len tak mimochodom povedala: "Ty by si mala nieco robit s tymi jazykmi" (cudzie jazyky su moje hoby, uz od zakladnej som chodila na kurzy...). Az vtedy mi svitlo a dnes sa pripravujem na prekladatelsku statnicu a chystam sa otvorit si zivnost.

Ale je to dlhy proces, ta poznamka od kamosky prisla asi pred 2 rokmi. Treba si to premysliet, poobzerat sa okolo seba, ako to v tej-ktorej brandzi bezi, doplnit si vzdelanie (napr. u mna to bola vseobecna statnica). Takze mozno by stalo zato zacat s niecim co vies, ale ta to nebavi (papierovacky napr.) a postupne sa pripravovat na to, co by si chcela robit... Tak len tolko.
Dáša_
22.12.08,09:55
Ja len k tomu, ze kde vziat napad. Casto sami na sebe vidime len to, co nevieme/nedokazeme (a ini vedia/dokazu). Skus sa spytat kamaratov/tok, rodiny..., co si oni myslia - v com si dobra.

Ja mam vysoku skolu (ekonomicky smer), dokonca sa nezadrzatelne blizim k doktoratu a asi pred dvomi rokmi som dostala krizu - zistila som, ze v tejto sfere nechcem posobit, lebo mi nevyhovuju ludia, atmosfera, sposob ich spravania (a popravde, nemam rada, ked mi niekto rozkazuje). A som bola nestastna, ze co budem teraz robit. Raz mi jedna kamoska len tak mimochodom povedala: "Ty by si mala nieco robit s tymi jazykmi" (cudzie jazyky su moje hoby, uz od zakladnej som chodila na kurzy...). Az vtedy mi svitlo a dnes sa pripravujem na prekladatelsku statnicu a chystam sa otvorit si zivnost.

Ale je to dlhy proces, ta poznamka od kamosky prisla asi pred 2 rokmi. Treba si to premysliet, poobzerat sa okolo seba, ako to v tej-ktorej brandzi bezi, doplnit si vzdelanie (napr. u mna to bola vseobecna statnica). Takze mozno by stalo zato zacat s niecim co vies, ale ta to nebavi (papierovacky napr.) a postupne sa pripravovat na to, co by si chcela robit... Tak len tolko.

Pekný príbeh. Je švanda, ako mnohokrát nevidíme, to čo sa z odstupu zdá priam jasné. Stale si stojím za tým, že treba robiť hlavne to, čo človeka baví. (stále mi behí po rozume Forest, ako behal na kosačke a kosil trávniky, lebo ho to bavilo
vmsux
23.12.08,13:01
Az vtedy mi svitlo a dnes sa pripravujem na prekladatelsku statnicu a chystam sa otvorit si zivnost.

To prekladanie aj mna zaujima. Konkretne sudny prekladatel na oficialne prekladanie dokumentov. Nevies, co na to treba, pripadne aky je postup?
Dik.
Benq
25.12.08,20:03
Prečítal som si väčšinu príspevkov a takmer so všetkými súhlasím. Zopakujem už to čo bolo povedané. A to, že ak si ty sama myslíš, že si totálne neschopná tak si. Lebo len to čo si dokážeš pripustiť vo svojej mysli, môžeš premeniť do reálu. Preto si sadni a začni si hovoriť som úspešná, mám super život, darí sa mi. Možno to znie blbo ale funguje to. Opakuj si to každý deň. A v čom začať podnikať? Hmm bez kapitálu je to veľmi zložité ale dá sa. Zaléži len natom načo sa cítiš. Existuje MLM multilevelmarketing. Funguje to takým spôsobom, že na začiatku vložíte určitú čiastku peňazí a zakladáte si firmu vo firme. Väčšinou tak fungujú finančné spoločnosti. Ale dá sa najsť aj niečo iné. Ak bude kapitál, stačí sa prejsť po meste a robiť ankety, zistiť čo ľuďom chýba. Všetko je to o psychológii, o tom čo si pripustíš. Oplatí sa prečítať si niektorú z knižiek od kyosakyho alebo napoleon hill. Nie su tam síce konkrétne rady, ale v tomto prípade dokážu správne namotivovať. Ak by ste potrebovali nejakú konkrétnu radu kľudne sa ozvite.
16lukasko
25.12.08,21:50
noo tak ono to tak býva že štvorkáry trojkáári sú omnoho nakoniec schopnejší v podnikaní majú lepšie uplatnenie atď.. a to len a len kvôly systému skúšania atď... ako bolo pekne vo filme škola základ života napísané v slohu jedného študenta prejavený nesúhlas s myšlienouuč sa atď... bude z teba schopný a vzdelaný človek....

A s čím podnikať?? Ako moja pani profesorka ekonomikyhovorievala keď budete chcieť raz začať podnikať vyberte si to čo Vás bude najviac baviť čo napĺňať v čom sa budete vydieť.. najlepšie v čom máte tradíciu...
Tak to Ti aj ja radím budem Ti držať palce a verím že raz budeš v časopise trend ako najúspešnejšia manažérka roka.. len treba mať oči otvorené vzdelávať sa neustále dôverovať si a ako hovoril Baťa: daj svoje sny aby sa stali skutočnosťou...
a keď nevieš ako podnikať treba si len naštudovať literatúru a odporúčam podľa možnosti novšie knihy prípadne zahraničnú literatúru
ZuSi
29.12.08,15:45
To prekladanie aj mna zaujima. Konkretne sudny prekladatel na oficialne prekladanie dokumentov. Nevies, co na to treba, pripadne aky je postup?
Dik.
Vsetky informacie najdes na webstranke Ministerstva spravodlivosti SR, na lavej liste sa nachadza sekcia Civilne pravo a v nej su info o tom, ako sa stat sudnym prekladatelom.

Jednou z podmienok je napr. 5-rocna prax. Cinnost sudnych prekladatelov, tlmocnikov a znalcov upravuje zakon c. 382/2004.
peter kkk.
31.12.08,16:07
mozno to mas prave pred ocami, len to nevidis. prejdi sa po meste, divaj sa na ludi a vsetko okolo, rozmyslaj, nebud zahladena na svoju ''neschopnost'', mozno stale chodis okolo toho a len to prehliadas. ak mas kamaratku ktora ma rovnaky problem ako ty, rozmyslajte spolu a nahlas nad kazdou blbostou a urcite pridete na nejeden dobry napad
jaros5
02.01.09,13:42
Dobrý den,
možno sa to sem vobec nehodi, ale chcela by som vediet či niekto z Vás zažil pocit úplnej bezmocnosti a neschopnosti so začatím podnikania. Prednedávnom som oslávila 33 rokov, som opat bez práce a opat uvazujem nad podnikaním, lenže v čom......kapitál nemám, mám vyštudovanú strednú školu, a nadstavbu 2 ročnú odbor obchod a podnikanie, ale čo s tým, ked ma papiere nikdy robit nebavilo / čo poznám najviac živnostníčok z mojim vzdelaním/ Len pozerám ako "puk" ked vidím spolužiaka Mira, štvorkára, ktorý preliezal už ZŠ so zatvorenými očami a dnes má obrovskú stavebnú firmu, alebo suseda Kata, kaderníčka ktorá má slovník .....má kadernícky salón a darí sa jej. Nie to nie je závist, len nerozumiem ako je mozne že tolkí ludia, ktorých som kedysi lutovala sa takto majú, bez vzdelania, ako to dokázali a ja ja nedokážem nič. Pretože vobec neviem v čom by som mohla byt dobrá a co by som chcela robit. ďakujem

Zaujali ma dve podstatné veci z tvojej témy:

1. nadpis - mať takýto názor sám na seba, to je fakt cesta do pekla;

2. tvoj ďalší chybný názor, že ľudia bez vzdelania = neschopní ľudia
(samotné tvoje okolie ti ho vyvracia - hoc´ kukáš ako puk; )

Vzdelanie nerovná sa dobré známky v škole, ale mať schopnosť robiť "veci" dobré a vedieť ich robiť dobre.
Ak sa zbavíš hlavne toho prvého, určite budeš mať väčšiu šancu na úspech;). Všetko záleží hlavne od teba;
jaros5
02.01.09,16:05
noo tak ono to tak býva že štvorkáry trojkáári sú omnoho nakoniec schopnejší v podnikaní majú lepšie uplatnenie atď.. a to len a len kvôly systému skúšania atď... ako bolo pekne vo filme škola základ života napísané v slohu jedného študenta prejavený nesúhlas s myšlienouuč sa atď... bude z teba schopný a vzdelaný človek....

A s čím podnikať?? Ako moja pani profesorka ekonomikyhovorievala keď budete chcieť raz začať podnikať vyberte si to čo Vás bude najviac baviť čo napĺňať v čom sa budete vydieť.. najlepšie v čom máte tradíciu...
Tak to Ti aj ja radím budem Ti držať palce a verím že raz budeš v časopise trend ako najúspešnejšia manažérka roka.. len treba mať oči otvorené vzdelávať sa neustále dôverovať si a ako hovoril Baťa: daj svoje sny aby sa stali skutočnosťou...
a keď nevieš ako podnikať treba si len naštudovať literatúru a odporúčam podľa možnosti novšie knihy prípadne zahraničnú literatúru
;)
16lukasko, vyjadrujem súhlas s tvojimi myšlienkami, nie však s pravopisnými chybami, aj keď ich nepokladám za podstatné:cool:.
Pavol Hantsok
09.01.09,17:27
sice je to tu uz davno ale teraz som sa k tomu akosi dostal. Nevravim ze som bohvie ako uspesny no mam 19st rokov a mam vlastny obchod s chovatelskymi potrebami, zivnosti na organizovanie kulturnych podujati a predaj obcerstvenia na priamu spotrebu. Robim koncerty, akcie, kulturne podujatia a podobne. Snazim sa ale hlavne ma to BAVI. Kazdy z nas si presiel obdobim kedy rozmysla co ja len budem robit. Rob co chces len nech ta to bavi. Hlavne pri podnikani. Moja mamina robila v statnej firme veterina a tak kolektiv mala uplne na houby no bavilo ju to co robila. Keby nema taky nizky plat ako mala tak do sukromnej firmy neodide. Teraz je niekde uplne inde. Ale to som odbocil. Prial by som si v mojom zivote dokazat este vela veci ale jedno a to hlavne ze som dokazal ludom okolo seba ze niesom neschopny, resp. ze niesom len nejaky rozmaznany chlapec ktoreho otec je zastupca na jednej zo strednych skol. Na obchod som si zobral uver. Studentska pozicka sa to vola teda dost vyhodna. Prvy mesiac som otvoril len dva tyzdne a obrat som mal 12 000 . Nieje to sice vela ale pre chlapca ktory ma 19st rokov a vlastny novotvoreny obchod je to myslim pekne. Chcem sa podakovat hlavne ludom z porady kedze velmi vela veci som si tu nasiel a velmi vela veci mi tu pomohlo. DIK MOC. Prajem ti aby si si nasla co ta bavi skus ist aj do minulosti co si robila ked si bola mensia. Co ta bavi. Staci fakt malickost a uz potom ta to bude len tesit ked si zarobis prve peniaze a budu z tvojej prace nie z prace pre niekoho ineho. Prepac ze ti tikam asi na to moc pravo nemam tak vopred pardon no zelam nech sa maximalne dari kdekolvek sa tvoje cesty vojdu a nech je cim dalej tym viac ludi ktory maju radi sami seba a svoj zivot....
Kazu
09.01.09,18:21
Blahoželám a prajem veľa úspechov.
patricia3
09.01.09,19:17
Ahoj Jolly, veľa z nás stále premýšľa a túži byť niekým, niečo dokázať.. Ja som presne takto túžila, rozhodla som sa pre podnikanie, čakala som veľmi dlho na povolenia.. Prvé mesiace boli uspokojivé, a veľmi dobré vízie do dalších mesiacov..a prišla hospodárska kríza, o ktorej píšu niektorí aj odborníci-príklad z časopisu Trend, čo ma vytáča, ako o fikcii. Dotkla sa nás koncom augusta, a trvá podnes..Všetko čo sme nakúpili v rámci firmy stratilo hodnotu, mali sme v tom so spoločníkom peniaze svoje aj požičané...Tovar nám stojí na dvore firmy, platíme nájom-dosť vysoký, odvody sa platiť musia, nič sa nehýbe, a som na tom, ako ty..Preto veľmi dobre uvažuj do čoho pôjdeš, čie peniaze do toho dáš, a tak dalej..Držím palce.
aviator
09.01.09,19:44
Ahoj Jolly, veľa z nás stále premýšľa a túži byť niekým, niečo dokázať.. Ja som presne takto túžila, rozhodla som sa pre podnikanie, čakala som veľmi dlho na povolenia.. Prvé mesiace boli uspokojivé, a veľmi dobré vízie do dalších mesiacov..a prišla hospodárska kríza, o ktorej píšu niektorí aj odborníci-príklad z časopisu Trend, čo ma vytáča, ako o fikcii. Dotkla sa nás koncom augusta, a trvá podnes..Všetko čo sme nakúpili v rámci firmy stratilo hodnotu, mali sme v tom so spoločníkom peniaze svoje aj požičané...Tovar nám stojí na dvore firmy, platíme nájom-dosť vysoký, odvody sa platiť musia, nič sa nehýbe, a som na tom, ako ty..Preto veľmi dobre uvažuj do čoho pôjdeš, čie peniaze do toho dáš, a tak dalej..Držím palce.
Ahoj, Patrícia 3, zaujalo ma to s tým Trendom a nenašiel som to tam, ani pomocou vyhľadávania. Kedy a pod akým nadpisom o tom písali? Nerýpem, naozaj ma to zaujíma. Ďakujem
tetrisss
09.01.09,20:13
Nevravim ze som bohvie ako uspesny no mam 19st rokov a mam vlastny obchod
Ak si tuto vetu myslel vazne, tak klobuk dolu pred tvojou skromnostou, okrem uspechu, nech ti dlho vydrzi.
padro
09.01.09,21:51
hlavne treba zacat, ja som tiez rozmyslal, a teraz lutujem ze som nezacal skor. Chodim na VS denne studium, chcel som si zarobit len par korun popri skole, zalozil som si netovy obchod, prvy mesiac obrat 40 tis a postoupne to rastie, min. rok obrat cez 2miliony, a mam stale vela planov, teraz som ale trochu brzdeni pretoze ma caka diplomovka,.. no mal by som byt o par mesiacov Ing. informatika a pod. ale zatial to na 99 percent vyzera tak, ze zostanem pri podnikani, v podstate ja to nevnimam ani ako pracu, je to pre mna nieco co ma bavi, niekedy su sice aj horsie chvile ale potom sa zase zadari:)... takze odporucam zacat, a postupne sa do toho dostanes
Rosch
30.01.09,14:47
Ozvite sa mi na moju e-mailovú adresu, pokiaľ dáte e-mail kontakt na Vás, pošlem Vám nápad na podnikanie za minimálne vložené peniaze. Potom uvidíte sama či áno a či nie. S týmto produktom sa dá dosiahnuť toľko, koľko chcete....

schulter1962@centrum.sk