morfium1
20.12.08,09:34
Dobry den prajem, takze situacia: Moje sukromne auto(konatela) davam do prenajmu mojej (s.r.o), s.r.o zaplati zanho cestnu dan, je nato nejaka zakonna lehota ? kde mam zaplatit dan z MV ? treba nato nejaku zmluvu ? nema niekto nahodou vzor takejto zmluvy ?

1. Takze ak mi bude firma vyplacat PH+6,2SK za 1km tak to je vlastne moj zisk ako fyzickej osoby. Musim tieto peniazky uviest do danoveho priznania v marci a nasledne ich este zdanit ???

2. Co treba viest?? iba knihu jazd alebo aj na kazdu cestu si vypisovat nejake tlacivo ???

Prepacte mozno sa tieto otazky zdaju byt banalne, ale som novacik prave sa mi schvaluje s.r.o na OR. TAKZE SOM V TOM JELEN :confused:
liba2
20.12.08,10:07
Dobry den prajem, takze situacia: Moje sukromne auto(konatela) davam do prenajmu mojej (s.r.o), s.r.o zaplati zanho cestnu dan, je nato nejaka zakonna lehota ? kde mam zaplatit dan z MV ? treba nato nejaku zmluvu ? nema niekto nahodou vzor takejto zmluvy ?

1. Takze ak mi bude firma vyplacat PH+6,2SK za 1km tak to je vlastne moj zisk ako fyzickej osoby. Musim tieto peniazky uviest do danoveho priznania v marci a nasledne ich este zdanit ???

2. Co treba viest?? iba knihu jazd alebo aj na kazdu cestu si vypisovat nejake tlacivo ???

Prepacte mozno sa tieto otazky zdaju byt banalne, ale som novacik prave sa mi schvaluje s.r.o na OR. TAKZE SOM V TOM JELEN :confused:
Cestná daň - je starý názov ; teraz: daň z motorových vozidiel . Táto daň sa platí po skončení roka.
6,20 Sk/km je už minulosť ; teraz 5,50 Sk /km - volá sa to základná náhrada - táto sa nezdaňuje, nikde neuvádzaš v daň. priznaní ; rovnako náhrada za PH.
Nárok na základnú náhradu za km je len pri tvojom vlastnom vozidle.
Povinnosť máš viesť evidenciu jázd, t.j. len jazdy na pracovný účel. Použiješ na to tlačivo Príkaz na cestu - vyúčtovanie pracovnej cesty.
liba2
20.12.08,10:09
Ak chceš vedieť viac, použi vyhľadávanie na porada.sk - tu je už všetko podrobne uvedené , nájdeš :D
... ešte odporúčam ti nájsť si čo najskôr účtovníka
biaaa
20.12.08,10:40
Cafte,
chcem sa este opytat: ked si sro prenajme od sukromnej osoby auto (na zaklade zmluvy), je nutne aby malo auto havarijnu poistku? (nie som si isty ale pokial viem nemusi???)

Vie mi prosim niekto poskytnut zakladny vzor dokumentu najomnej zmluvy medzi sro a fyz. osobou? (v dokumentoch som ju nenasiel).

Ake tlacivo teda pouzivat v tomto pripade na zuctovanie ciest - cestovny prikaz sa mi zda ze asi nie, kedze tam sa dokladuju tusim aj kilometre, ci???

Vdaka za odpovede.
Orsz
03.01.09,10:08
Ja mám u jedného klienta zmluvu o prenájme motorového vozidla, kde prenajímateľ je súkromná osoba-nepodnikateľ (zároveň konateľ nájmcu-s.r.o.), a nájomca je s.r.o.-teda právnická osoba. Auto sa používa výlučne na podnikateľské účely - cenu prenájmu sme odvodili od základnej sadzby a počtu km mesačne, ktoré najazdí...teda asi 3000kmx5,50 = 16000,-Sk (odvodenie ceny v zmluve nie je uvedené, je to len vecou dohody, a približnéhop určenia ceny). Na daňovom úrade zahlásili najprv súkromnú osobu, ale na daňovom to vrátili-keďže išlo o nepodnikateľa, a potom to opravili na právnickú osobu. No ale teraz mám dilemu..na prvý pohľad sa mi to zdalo ok, no keď hlbšie skúmam, kto je povinný zaplatiť daň z motorových vozidiel - tak mám v tom už nejasno. Mal by to byť držiteľ...teda tá súkromná osoba - ale tú neakceptujú.... ako je to teda v tomto prípade?
A ako to je s uplatňovaním DPH pri spotrebovaných PHL? A tiež pri nákupe zimných pneumatík (máme v zmluve, že platí nájomca) - uplatnenie DPH je OK?
Na porade som čítala v tejto veci, len ak konateľ prenajíma auto svojej s.r.o., ale uplatňuje si cest.náhr.5,50/km..... no tu ani nie je treba nájomná zmluva..tak v čom je podstata tu prezentovanej nájomnej zmluvy (teda na porade) ak si uplatňuje 5,50/km?
Evanka
03.01.09,12:25
Ja mám u jedného klienta zmluvu o prenájme motorového vozidla, kde prenajímateľ je súkromná osoba-nepodnikateľ (zároveň konateľ nájmcu-s.r.o.), a nájomca je s.r.o.-teda právnická osoba. Auto sa používa výlučne na podnikateľské účely - cenu prenájmu sme odvodili od základnej sadzby a počtu km mesačne, ktoré najazdí...teda asi 3000kmx5,50 = 16000,-Sk (odvodenie ceny v zmluve nie je uvedené, je to len vecou dohody, a približnéhop určenia ceny).
Na daňovom úrade zahlásili najprv súkromnú osobu, ale na daňovom to vrátili-keďže išlo o nepodnikateľa, a potom to opravili na právnickú osobu. No ale teraz mám dilemu..na prvý pohľad sa mi to zdalo ok, no keď hlbšie skúmam, kto je povinný zaplatiť daň z motorových vozidiel - tak mám v tom už nejasno. Mal by to byť držiteľ...teda tá súkromná osoba - ale tú neakceptujú.... ako je to teda v tomto prípade?
Nakoľko automobil má prenajatý spoločnosť (s.r.o.), platí daň z MV s.r.o.(§85 písm c)
Citujem:
(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,

A ako to je s uplatňovaním DPH pri spotrebovaných PHL? A tiež pri nákupe zimných pneumatík (máme v zmluve, že platí nájomca) - uplatnenie DPH je OK? Ak je s.r.o. registrovaná k DPH, tak je to O.K.?[/quote]

Na porade som čítala v tejto veci, len ak konateľ prenajíma auto svojej s.r.o., ale uplatňuje si cest.náhr.5,50/km..... no tu ani nie je treba nájomná zmluva..tak v čom je podstata tu prezentovanej nájomnej zmluvy (teda na porade) ak si uplatňuje 5,50/km?
Je to iný prípad, kedy využíva konateľ/zamestnanec MV pri pracovných cestách, ktoré nemá spoločnosť vo vlastníctve ani v prenájme. Vtedy môže pri pracovných cestách uplatňovať aj paušál 5,50/km a zamestnávateľ platí za zamestnanca, ktorý je uvedený ako držiteľ MV - DzMV za mesiace, v ktorých bol automobil takto využívaný.
Orsz
03.01.09,12:51
Ďakujem Evanka :) .
vajda65
05.01.09,13:57
Je to iný prípad, kedy využíva konateľ/zamestnanec MV pri pracovných cestách, ktoré nemá spoločnosť vo vlastníctve ani v prenájme. Vtedy môže pri pracovných cestách uplatňovať aj paušál 5,50/km a zamestnávateľ platí za zamestnanca, ktorý je uvedený ako držiteľ MV - DzMV za mesiace, v ktorých bol automobil takto využívaný.[/quote]

na toto nadviažem, toto je aj náš prípad jeden konateľ má súkromné auto ktoré využíva na služobky s náhradou 5,5 a ja ako druhý konateľ mám firemné auto ku ktorému vediem knihu jázd.

Pôvodne mala byť v novele zmena že to bude na dni pri súkromnom aute, to neprešlo? ide mi o to, že on ak má napríklad každý mesiac jednú slu. cestu tak platí toľko isto ako človek čo má 20 služobných mesačne.

Pri firemnom aute je to jedno to mi je jasné.

Takže ak tomu rozumiem musím zaplatiť cestnú dan za obe vozidlá v plnej výške (vychádzajme z toho že každý mesiac bola na každom aspon jedna služ. cesta)
Je problém že to súkromné auto nebolo oznámené na DU? začiatkom roka ked to bolo aktuálne nebolo príliš jasné či treba súkromné auto registrovať či nie a potom sa na to zabudlo.....
liba2
05.01.09,14:04
"Je to iný prípad, kedy využíva konateľ/zamestnanec MV pri pracovných cestách, ktoré nemá spoločnosť vo vlastníctve ani v prenájme. Vtedy môže pri pracovných cestách uplatňovať aj paušál 5,50/km a zamestnávateľ platí za zamestnanca, ktorý je uvedený ako držiteľ MV - DzMV za mesiace, v ktorých bol automobil takto využívaný."

na toto nadviažem, toto je aj náš prípad jeden konateľ má súkromné auto ktoré využíva na služobky s náhradou 5,5 a ja ako druhý konateľ mám firemné auto ku ktorému vediem knihu jázd.

Pôvodne mala byť v novele zmena že to bude na dni pri súkromnom aute, to neprešlo? ide mi o to, že on ak má napríklad každý mesiac jednú slu. cestu tak platí toľko isto ako človek čo má 20 služobných mesačne.

Pri firemnom aute je to jedno to mi je jasné.

Takže ak tomu rozumiem musím zaplatiť cestnú dan za obe vozidlá v plnej výške (vychádzajme z toho že každý mesiac bola na každom aspon jedna služ. cesta)
Je problém že to súkromné auto nebolo oznámené na DU? začiatkom roka ked to bolo aktuálne nebolo príliš jasné či treba súkromné auto registrovať či nie a potom sa na to zabudlo.....
... neprešlo ...
... súkr. auto zamestnanca sa neoznamuje ...
Evanka
05.01.09,14:10
Je to iný prípad, kedy využíva konateľ/zamestnanec MV pri pracovných cestách, ktoré nemá spoločnosť vo vlastníctve ani v prenájme. Vtedy môže pri pracovných cestách uplatňovať aj paušál 5,50/km a zamestnávateľ platí za zamestnanca, ktorý je uvedený ako držiteľ MV - DzMV za mesiace, v ktorých bol automobil takto využívaný.

na toto nadviažem, toto je aj náš prípad jeden konateľ má súkromné auto ktoré využíva na služobky s náhradou 5,5 a ja ako druhý konateľ mám firemné auto ku ktorému vediem knihu jázd.

Pôvodne mala byť v novele zmena že to bude na dni pri súkromnom aute, to neprešlo? ide mi o to, že on ak má napríklad každý mesiac jednú slu. cestu tak platí toľko isto ako človek čo má 20 služobných mesačne.

Pri firemnom aute je to jedno to mi je jasné.

Takže ak tomu rozumiem musím zaplatiť cestnú dan za obe vozidlá v plnej výške (vychádzajme z toho že každý mesiac bola na každom aspon jedna služ. cesta) áno, treba zaplatiť v takom prípade za oba automobily plnú výšku, aj keď logika tomu chýba.....
Je problém že to súkromné auto nebolo oznámené na DU? začiatkom roka ked to bolo aktuálne nebolo príliš jasné či treba súkromné auto registrovať či nie a potom sa na to zabudlo.....[/quote] Nebolo potrebné, je to O.K.

Odpoveď v texte
vajda65
05.01.09,14:16
dakujem za promptné odpovede, idem sa teraz pustiť do výpočtu dane, ešte jedna otázočka bolo tu viac možností účtovania
napríklad 531/345
538/345

ale podľa mna to ma byť takto 531/383 nie?
pretože táto dan sa vzťahuje ešte k roku 2008, účtovanie vyššie by sa vzťahovalo na rok 2009....
Silvia123
04.03.09,16:40
Pred mesiacom som bola na školení a len tak mimochodom školiteľka spomenula, že si dáva do nákladov náhradu za používanie svojho súkromného vozidla na služobné cesty a tak sa vyhne plateniu dane z motorových vozidiel, preto si ho nedala do majetku firmy. Je to pravda? Nemusí mať zaplatenú daň z MV, keď používa svoje súkromné auto? Lebo veď keď už aj za zamestnanca musí firma platiť daň z MV,nejde mi do hlavy, že ona ako SZČO keď používa svoje súkromné auto a dáva si do nákladov náhrady, že by platiť daň nemusela.
Silvia123
04.03.09,16:57
Pardon, zadala som to omylom do témy súkromné auto v sro, v mojom prípade ide o živnostníčku-školiteľku. Naozaj mi to už mesiac vrta hlavou, pretože tu na porade som všade čítala, že ked využíva svoje auto na služobné cesty musí mať zaplatenú daň z MV, tak fakt nechápem, akým spôsobom to môže obísť... škoda že sa k tomu bližšie nevyjadrila a povedala to len takým spôsobom, že načo by platila daň z MV keď nemusí...
liba2
04.03.09,18:00
Pardon, zadala som to omylom do témy súkromné auto v sro, v mojom prípade ide o živnostníčku-školiteľku. Naozaj mi to už mesiac vrta hlavou, pretože tu na porade som všade čítala, že ked využíva svoje auto na služobné cesty musí mať zaplatenú daň z MV, tak fakt nechápem, akým spôsobom to môže obísť... škoda že sa k tomu bližšie nevyjadrila a povedala to len takým spôsobom, že načo by platila daň z MV keď nemusí...
Prečítaj si § 84 a 85 a zistíš..... že má povinnosť zaplatiť DzMV.
http://www.porada.sk/t101572-dan-z-motorovych-vozidiel-od-1-1-2008-a.html
Silvia123
04.03.09,19:43
No veď som si myslela, ale viete keď to povie niekto taký ako školiteľka... človek je hneď na pochybách... nechápem potom ako to myslela, je to inak naozaj odborníčka...
zltalienka
13.03.09,06:54
Ahojte, chcem sa spýtať, ako je to z daňou z MV za súkromné auto, ktoré naraz využívali dve firmy?
Firma A zaplatila aj daň z MV, potom auto vo firme A nepotrebovali, tak ho využívala firma B, ktorá už daň z MV nezaplatila. Ide o dve firmy jednej osoby, ktorá je majiteľom auta ako súkromná osoba.
1. Môže byť za 1 auto 2x zaplatená daň z MV?
2. Pri uplatnení PHM v nákladoch firmy B stačí, aby bola zaplatená daň z MV inou firmou (A)? Alebo je porebné, aby mali zaplatenú daň z MV na svoju firmu (B)?
Ďakujem za odpovede.
zltalienka
13.03.09,07:38
... posúvam ...
azla
13.03.09,07:48
Ahojte, chcem sa spýtať, ako je to z daňou z MV za súkromné auto, ktoré naraz využívali dve firmy?
Firma A zaplatila aj daň z MV, potom auto vo firme A nepotrebovali, tak ho využívala firma B, ktorá už daň z MV nezaplatila. Ide o dve firmy jednej osoby, ktorá je majiteľom auta ako súkromná osoba.
1. Môže byť za 1 auto 2x zaplatená daň z MV?
2. Pri uplatnení PHM v nákladoch firmy B stačí, aby bola zaplatená daň z MV inou firmou (A)? Alebo je porebné, aby mali zaplatenú daň z MV na svoju firmu (B)?
Ďakujem za odpovede.
Add.1
Otázka:
Jeden automobil bol používaný počas roka 2008 súbežne v dvoch spoločnostiach na pracovné cesty toho istého zamestnanca. Obidve spoločnosti sa tak stali daňovníkmi dane z motorových vozidiel podľa zákona o miestnych daniach ?

Odpoveď:
Ak zamestnanec svoje vozidlo, ktorého je držiteľom, využíva na služobné cesty pre dvoch zamestnávateľov, ktorí mu aj vyplácajú cestovné náhrady, obaja zamestnávatelia sú
daňovníkmi dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach. Pri výpočte pomernej časti dane postupujú podľa § 91 ods. 6 tohto zákona. Pokiaľ zamestnanec v jednom mesiaci použije vozidlo, ktorého je držiteľom pre dvoch zamestnávateľov, vzhľadom na jeden predmet dane sa zamestnávatelia dohodnú, ktorý z nich zahrnie uvedený mesiac do výpočtu pomernej časti dane z motorových vozidiel.

zdroj: drsr.sk
zltalienka
13.03.09,08:48
Azla, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Môžeš ma prosím navigovať, kde presne nájdem takéto odpovede na stránke drsr.sk? Veľmi by mi to pomohlo. Vďaka
zltalienka
13.03.09,09:02
Už som našla aj ja, ďakujem ešte raz.
mboyeduard
10.04.09,22:50
Uctujem pre SZCO a potreboval by som poradit. SZCO ma v majetku zaradene jedno vozidlo, za ktore odvadza dan z MV. Na jednu jazdu bolo pouzite este jedno vozidlo, ktore je uvedene aj na fakture pre zakaznika. Toto vozidlo nie je v majetku a ani nepatri SZCO. Je povinnost odviest dan z tohto MV za prislusny mesiac ak sa to urobi cestovnym prikazom?
Ak sa to urobi zmluvou o prenajme tiez treba odviezst dan?
eugen.lengyel
18.07.12,06:28
Mam otazku. Ak si sro prenajima auto od fyzickej osoby (spolocnika), dan z motorovych vozidiel plati sro alebo fo? Moze si v takomto pripade sro dat do nakladov udrzbu auta (opravy, olej, umyvanie a pod.) a moze si pri udrzbe uplatnit odpocet DPH?