Nefertiti21
20.12.08,13:48
Dobrý deň,
chceme stavať rodinný dom a najväčšiu hrôzu mám zo základovej dosky a z inžinierskych sietí. Bola by som veľmi vďačná, ak by mi niekto napísal postup stavby základovej dosky s dôrazom na inžinierske siete - ako začať, kedy, čo a kde dať. ( napr. dočítala som sa, že v základoch sa robia otvory na neskorší priechod sietí - tam potom pripojíme rúry na kanalizáciu, a zalejeme betónom?)
Cez zákl.dosku sa ťahá len voda a kanalizácia,alebo aj elektrika?
Ako sa siete pripoja?
Prosím, tí čo ste stavali dom, napíšte mi postup aspon zhruba.
Chceme stavať dodávateľským spôsobom, ale chceme o všetkom čo najviac informácií.
Ďakujem veľmi pekne :)
radenko
20.12.08,14:43
Postup bol asi nasledovný (ide o základovú dosku domu bez pivnice) -som laik, tak sa za neodborné výrazy ospravedlňujeme:
1. vykopanie základov podľa projektovej dokumentácie
2. vloženie pásoviy pre hromozvod
3. štrková výstielka
4. polovičné (alebo 2/3) zaliatie betónom s vertikálnymi železnými tyčkami v cca 50 cm rozostupoch
5. po zatvrdnutí betónu sa dávaju dva (niekedy aj tri - podľa nulovej výšky domu) rady strateného debnenia, medzi každý rad som dával horizontálne železo.
6. potom sa urobili ležaté rozvody podľa projektu (kanalizácia a pod + ja som si dal urobiť prechodky zo základnej dosky pre prípadne káble do budúcnosti)
7. potom sa urobil štrkové násypy a po každom sa to udusalo
8. potom sa urobilo železné sito na vrchu a navzásom sa pospájalo
9. nakoniec sa to celé zalialo betónom

Dúfam, že som na nič nezabudol.
juvask
20.12.08,15:05
Nezabudni privod na vodu dat do nezamrzajucej hlbky a DT tvarnice zavisi od toho ako vysoko chceš dat dom od terenu, ak nie vysoko tak v podstate ich ani nemusis davat.
220870
20.12.08,17:08
1.)Zameranie výkopu pre základy (To by som ako laik radšej nerobil sám)
2.) Ked vám to príde niekto zamerať tak nech vám vysvetlí spôsob osádzania kastlíkov na prechod inžinierských sietí cez základy.
3.) zameranie stavby stojí cca 5 000 SKK ( podľa lokality v SR)
Ak urobíte zlý základ tak vám bude praskať dom. základ musí byť poriadne zuhlovaný, zhutnený, rovný presný, v správnej výške , prestupy pre siete musia byť v priemere väčšie ako to cez ne pôjde. atd
juvask
20.12.08,17:56
No a najlepšia rada pre teba. Ked si to chceš dávat robit dodavatelsky najdi si jedneho človeka ktorý tomu rozumie nech sa vam o to postara. Ale takého čo sa tomu rozhumie prakticky nie len teoreticky.
Nefertiti21
20.12.08,18:40
Takze: pri zalievani zakladov musime mysliet na to, ze tadial pojdu siete, a necháme tam nejake "zatky", ktore potom vyberieme, a cez otvory, ktore tak vzniknu, povedieme rury. Tie rury potom podla projektu porozkladame po celej ploche, na to nasypeme strk, zelezne siete atd., a potom sa to zabetonuje. Nakoniec budu rury trcat z hora zakladovej dosky, a z boku.
Potom ked bude postavena hruba stavba, pridu nam to zapojit vodari a elektrikari - aj v nutri domu, aj vonku.

Chapem to dobre????
Dakujem za vsetky odpovede.
mlaco
20.12.08,20:15
Umiestnenie prestupov najdes v projekte. "Zatka" je bud dreveny kastlik, alebo kus tvrdeneho polystirenu.
16b93419b4848a960327cd61f
05.01.09,20:49
ak chces mat super dosku po zabetonovani ju zakry tenkou a lachkou foliou a ked bude tvrdnut mozes ho poliat vodou.pod foliou beton vizreje voda sa neodpary a beton nespraska.
mariann5
03.03.09,11:05
mozem sa este k danej teme spytat co sa tyka IS? tie sa tahaju cez pozemok pred alebo po tom ako je spravena doska?treba siete priviest na miesto kam treba uz pod doskou??
Milan.Žiška
03.03.09,13:41
mozem sa este k danej teme spytat co sa tyka IS? tie sa tahaju cez pozemok pred alebo po tom ako je spravena doska?treba siete priviest na miesto kam treba uz pod doskou??

Odpoveď tu už bola od "Nefertiti21"

Takze: pri zalievani zakladov musime mysliet na to, ze tadial pojdu siete, a necháme tam nejake "zatky", ktore potom vyberieme, a cez otvory, ktore tak vzniknu, povedieme rury. Tie rury potom podla projektu porozkladame po celej ploche, na to nasypeme strk, zelezne siete atd., a potom sa to zabetonuje. Nakoniec budu rury trcat z hora zakladovej dosky, a z boku.
Potom ked bude postavena hruba stavba, pridu nam to zapojit vodari a elektrikari - aj v nutri domu, aj vonku.
jepeto
20.03.09,04:52
Postup bol asi nasledovný (ide o základovú dosku domu bez pivnice) -som laik, tak sa za neodborné výrazy ospravedlňujeme:
1. vykopanie základov podľa projektovej dokumentácie
2. vloženie pásoviy pre hromozvod
3. štrková výstielka
4. polovičné (alebo 2/3) zaliatie betónom s vertikálnymi železnými tyčkami v cca 50 cm rozostupoch
5. po zatvrdnutí betónu sa dávaju dva (niekedy aj tri - podľa nulovej výšky domu) rady strateného debnenia, medzi každý rad som dával horizontálne železo.
6. potom sa urobili ležaté rozvody podľa projektu (kanalizácia a pod + ja som si dal urobiť prechodky zo základnej dosky pre prípadne káble do budúcnosti)
7. potom sa urobil štrkové násypy a po každom sa to udusalo
8. potom sa urobilo železné sito na vrchu a navzásom sa pospájalo
9. nakoniec sa to celé zalialo betónom

Dúfam, že som na nič nezabudol.




Ta pasovina pre hromozvod sa dava najpr a az potom strk, alebo to moze ist aj naopak
pivko
24.08.09,03:59
Ta pasovina pre hromozvod sa dava najpr a az potom strk, alebo to moze ist aj naopak
To zaujíma aj mňa
magonr
24.08.09,09:12
Najskor strk, az potom hromozvod.Hromozvod musi byt cely zaliaty v betone, inak po par rokoch zhrdzavie.
andreaS
08.09.09,12:36
ako dlho treba polievat zakladovu dosku?

zakladovu dosku sme zabetonovali minuly stvrtok, vecer sme prvy krat polievali, neskor vecer zacalo prsat, v piatok tiez prsalo cely den, v sobotu trosku sprchlo, v nedelu bolo vseliako... a dnes je to 5ty den co mame hotove zaklady... treba ist este polievat?
radkoslavko
06.01.10,20:49
Najskor strk, az potom hromozvod.Hromozvod musi byt cely zaliaty v betone, inak po par rokoch zhrdzavie.

a nebude to mat za nasledok vyssi odpor a tym aj horsie uzemnenie. Podla mna by mal ist hromozvod priamo do zeme. Aby nezhrdzavel, dal by som tam medenu tyc a nad zemou by som napojil uz normalny hromozvod.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
radkoslavko
06.01.10,20:51
ako dlho treba polievat zakladovu dosku?

zakladovu dosku sme zabetonovali minuly stvrtok, vecer sme prvy krat polievali, neskor vecer zacalo prsat, v piatok tiez prsalo cely den, v sobotu trosku sprchlo, v nedelu bolo vseliako... a dnes je to 5ty den co mame hotove zaklady... treba ist este polievat?

Zakladova doska sa polieva iba za slnecneho pocasia, aby beton nepopraskal rychlym vysusenim.
220870
06.01.10,20:58
Zalejete hromozvod do betónu.Potom sa pýtam .Ak do domu treskne blesk,čím sa oceľ okamžite zohreje nepotrhá betón v základoch ?
andreaS
07.01.10,06:04
Zakladova doska sa polieva iba za slnecneho pocasia, aby beton nepopraskal rychlym vysusenim.

moj prispevok bol z 8.9.2009 ;) takze zakladova doska je aj tak daaaavno hotova... navyse nam prialo pocasie a mrholilo tyzden po zaliati...

ale aj tak by ma to zaujimalo ako dlho ju treba polievat... ;)
Janyke
07.01.10,14:31
Pracoval som v jednej elektrikarskej firme a robili sme niekolko hromozvodov. Vacsinou sme hromozvod davali to surovej zeme mimo betonu. Kopalo sa to do hlbky cca 2,5-3m, ale stalo sa ze sme to museli kopat aj okolo betonu ale nikdy sme to betonom nezalievali.
TomasHC
07.01.10,16:15
Pracoval som v jednej elektrikarskej firme a robili sme niekolko hromozvodov. Vacsinou sme hromozvod davali to surovej zeme mimo betonu. Kopalo sa to do hlbky cca 2,5-3m, ale stalo sa ze sme to museli kopat aj okolo betonu ale nikdy sme to betonom nezalievali.

http://www.kniska.eu/animace/flv-nove/07.1%20Uzemneni.flv/view

Pozrite si to video ;)

Pasovina je FeZn, takze by zhrdzaviet nemala, akurat sa maju spoje zatriet s asfaltom...
makovica
10.02.11,17:21
Pásovina sa vzdy dava do zeme, nie do betonu,aby bol dobry zemniaci odpor
alltracboy
10.02.11,18:08
pride niekto kto ti vymeria zakladove pasy vapnom. Potom nabehne bager. ked mas hotove ryhy polozis na dno pasovinu bleskozvodu s vyvodmi nad zem. kde bude prestup na vodu zohnes hadicu do U a vlozis ju co najhlbsie. Tam kde sa hadica opiera o bok vykopu zasesas drazku, do nej sa schova hadica a pred to das nejake dreva aby sa nezaliala do betonu. kde bude kanalizacia v tej vyske das nieco co sa po zaliati betonu bude dat vysekat von-polystyren, drevenny hrant atd. na elektriku daj tiez nejaku chranicku, napriklad nejaku hrubsiu hadicu na vodu. elektrika ale nemusi byt hlboko. potom a to zaleje a neskor na to spravis dalsi salung alebo DT
lutec
10.02.11,20:03
To "makovica"
...a toto sa kde učí, na medicíne, na práve, na čašníckej škole.
Myslím, že by bolo korektné nedávať rady v tom, čomu sa nerozumiem.
lutec
10.02.11,20:04
To "makovica"
...a toto sa kde učí, na medicíne, na práve, na čašníckej škole.
Myslím, že by bolo korektné nedávať rady v tom, čomu sa nerozumiem.
tienik
11.02.11,06:37
to je radost citat, elektrikarska firma co radsej kope okolo betonu, akoby mala dat pasovinu podla predpisov do neho.... potom nejaky iste "eketrikar od fachu" svato svate tvrdi ze sa to dava VZDY do zeme...
Ludia, to aj ked ste chori, tak idete namiesto lekara k automechanikovi?

Na elektriku su odbornici - elektrikari (ale ty naozajstny)

pznate ich takto:

1) pasovinu NEZABUDNU dat do zakladovych pasov - lebo je to najkvalitnejsi velko=plosny uzemnovac aky sa len na RD da dosiahnut

2) Urobia take opatrenia aby pasovina bola 100% minimalne 5cm v betone

3) dokladne zaizoluju vsetky prechody zem-beton

4) pre zalievani betonom si to pridu skontrolovat, ci je to fakt OK

ale dnes je samozrejme zvykon setrit, takze pasovinu riesia murari a ty nemu ani paru co robia a naco to je. Potom vznikaju tie hlasky vyssie.
Ved kto by uz platil toho "draheho" elektrikara na taku blbost, ze? :-)
bono9
11.02.11,14:23
TIENIK

... uz som sa zlakol, ze sa tu nenajde nikto co danej problematike rozumie :)
pivko
11.02.11,14:30
Pre múrdcov čo robia len dva zvody v protiľahlích rohoch jedna novinka , od r. 2010 platí nová norma že zvod musí byť na každom rohu domu do zeme + drat popri okape.
xclaymanx
11.02.11,14:41
Pre múrdcov čo robia len dva zvody v protiľahlích rohoch jedna novinka , od r. 2010 platí nová norma že zvod musí byť na každom rohu domu do zeme + drat popri okape.

Tiez som riesil kolko zvodov, ale nikde som nenasiel, ze musia byt v kazdom rohu domu. Zvody sa urcuju podla plochy a tvaru objektu, a mne na dom vzdy vysli len dva zvody. Mozes hodit link na normu? Dik.
220870
11.02.11,14:43
A musia byť z hliníku .:D
Kdesi som čítal zaujímavú teóriu ktorá sa stále skúma.Vraj u domu bez bleskozvodu je menšia pravdepodobnosť zásahu bleskom .Ani Alianz poisťovňa nevyžaduje bleskozvod a popri tom plne kryje poistnú udalosť pri priamom zásahu bleskom.
Jeden príklad za všetky:
Načo sú bleskozvody keď pred pár rokmi tresol blesk do domu v susednej ulici(dom mal bleskozvod ,krátko predtým robili novú strechu),všetko čo mali vo vnútri na elektrický prúd práčka, kotol,TV ,počítač atd "zhorelo" putovalo na smetisko(boli poistený) .Popri tom je vysoko nepravdepodobné ,že blesk zapáli strechu domu ktorá má pálenú keramickú,betónovú, krytinu.Následkom úderu blesku do tohto domu vyhorelo aj veľa Tv prijímačov a elektroniky v skoro celej dedine (aj mne odpálilo modem na počítači,vtedy pripojený cez slovenské telekomunikácie a televízor).Nemali sme nárok na plnenie z poistky pretože to nebol priamy zásah bleskom ale prepetie!!!!Kamarátovi tresol blesk do komína novostavby ,nemal namontovaný bleskozvod.Síce poškodil komín ,ale po mokrej streche pekne poslušne zliezol dolu do zeme nič mu v dome nevyhorelo.Tak načo sú vôbec tie bleskozvody?Keď sa pozriem po našej dedinke sotva 10% domov je opatrených bleskozvodmi a nikdy do tých domov blesk netresol .Som presvedčený o tom že blesk si vyberie dom s bleskozvodom.:D nieje blbý ide cestou menšieho odporu.:D
tienik
11.02.11,16:43
Ach boze, tak podme nato:

a) fakty

1) blesk je doposial nepreskumany prirodny ukaz
2) blesk nebuchne vzdy do najvysieho objektu.
3) blesk nevyhladava vzdy cestu najmensieho odporu
4) statisticky vas bleskozvod ani dom asi nikdy nezasiahne, ASI

b) legislativa

1) kazdy objekt urceny pre pobyt ludi (rozumej aj RD) MUSI byt vybaveny systemom na ochranu proti atmosferickemu prepetiu.
2) system na ochranu proti atmosferickemu prepetiu sa v hrubom deleni sklada z BLESKOZVODU a PREPETOVEJ OCHRANY

c) prakticky pohlad na vec

1) nova norma nieje, su az 4 nove normy :-)
2) potrebu a kvalitu ochrany neurcuje poistovna ale relativne zlozity vypocet miery ohrozenia.
3) pre RD je pravda ze na 90% vychadza zvod na kazdom rohu, tych 10% niekedy aj este medzi tym. Tiez o tom hovori norma na zaklade toho vypoctu.
4) ano, je pravda ze teraz je to prisnejsie, ale vsimli ste si ze rodinne domy pomaly od 1 elektromotora v pracke presli uz pomaly na vybyvenie mensieho vypoctoveho strediska?
5) projekt elektroinstalacie v dnesnej dobe bez prepetovych ochran NEMOZE prejst poctivou reviziou.
6) neviem ako vy, ale ja mam zivot len jeden, moja zena a deti tiez, tak tych par metrov FeZn ocele urcite obetujem.


Ked to zhrniem, vy sa nemozete rozhodnut ci bleskozvod chcete alebo nie, on proste byt MUSI - podla dnes platnych zakonov a noriem.

Takze v principe niet o tom preco diskutovat :-)

PS: a reci typu " tu blesk neudrel xx rokov, neudre ani dalsich xx" mam najradsej :-)
pivko
12.02.11,04:39
tienik šupni sem tu normu ,lebo xclaymanx neverí.
220870
12.02.11,05:15
Ach boze, tak podme nato:

a) fakty

1) blesk je doposial nepreskumany prirodny ukaz
2) blesk nebuchne vzdy do najvysieho objektu.
3) blesk nevyhladava vzdy cestu najmensieho odporu
4) statisticky vas bleskozvod ani dom asi nikdy nezasiahne, ASI

b) legislativa

1) kazdy objekt urceny pre pobyt ludi (rozumej aj RD) MUSI byt vybaveny systemom na ochranu proti atmosferickemu prepetiu.
2) system na ochranu proti atmosferickemu prepetiu sa v hrubom deleni sklada z BLESKOZVODU a PREPETOVEJ OCHRANY

c) prakticky pohlad na vec

1) nova norma nieje, su az 4 nove normy :-)
2) potrebu a kvalitu ochrany neurcuje poistovna ale relativne zlozity vypocet miery ohrozenia.
3) pre RD je pravda ze na 90% vychadza zvod na kazdom rohu, tych 10% niekedy aj este medzi tym. Tiez o tom hovori norma na zaklade toho vypoctu.
4) ano, je pravda ze teraz je to prisnejsie, ale vsimli ste si ze rodinne domy pomaly od 1 elektromotora v pracke presli uz pomaly na vybyvenie mensieho vypoctoveho strediska?
5) projekt elektroinstalacie v dnesnej dobe bez prepetovych ochran NEMOZE prejst poctivou reviziou.
6) neviem ako vy, ale ja mam zivot len jeden, moja zena a deti tiez, tak tych par metrov FeZn ocele urcite obetujem.


Ked to zhrniem, vy sa nemozete rozhodnut ci bleskozvod chcete alebo nie, on proste byt MUSI - podla dnes platnych zakonov a noriem.

Takze v principe niet o tom preco diskutovat :-)

PS: a reci typu " tu blesk neudrel xx rokov, neudre ani dalsich xx" mam najradsej :-)
Ale ste mi nevysvetlili prečo v dome ktorý mal bleskozvod všetko zhorelo a v dome ktorý ho nemal okrem diery v komíne sa nič nestalo?Posledná kvapka sú hliníkové zvody.Zatiaľ len lastovička onedlho nutnosť norma zákon.A to všetko len preto že oceľ hrdzavie a potrebuje každýé 3 roky revíziu inak ani tá poisťovňa nič nezaplatí.:D
alltracboy
12.02.11,05:34
bleskozvod je v prvom rade na ochranu ludi. To ze v dome zhori televizor alebo vsetka elektronika je druhorade. Aj tie zvody v kazdom rohu maju vyznam, nepamatam si uz presne, ale ked do domu praskne blesk, tak sa vo vodivych materialoch indukuju tisice voltov.
Ferdosondo
12.02.11,06:38
Ale ste mi nevysvetlili prečo v dome ktorý mal bleskozvod všetko zhorelo a v dome ktorý ho nemal okrem diery v komíne sa nič nestalo?Posledná kvapka sú hliníkové zvody.Zatiaľ len lastovička onedlho nutnosť norma zákon.A to všetko len preto že oceľ hrdzavie a potrebuje každýé 3 roky revíziu inak ani tá poisťovňa nič nezaplatí.:D
Samotný bleskozvod ešte neznamená, že sa nič nestane. Závisí hlavne od kvality uzemnenia. Častokrát sú vysoké hodnoty uzemňovacieho odporu a tým sa na vedení pri zásahu bleskom vytvorí napätie o výške niekoľkotisíc voltov. Blesk sa nepýta, či máš, alebo nemáš papier, alebo máš na dome niečo čo vyzerá ako bleskozvod. Toto napätie potom ničí svojou indukciou všetko v dosahu. No a samotné spotrebiče v dome je dobré istiť prepäťovou ochranou. To že susedovi poškodilo iba komín je náhoda a ešte nemusí mať vyhraté.
Susedovcom oproti po údere blesku bez bleskozvodu zhorela strecha. Susedia sa im poskladali na novú. Namontovali si na ňu niečo, čo pripomína bleskozvod, avšak zemný odpor zmeraný revíznym technikom bol 38 Ohmov! U mňa napr. 1,8 Ohmu. Norma hovorí o 15 Ohmoch.
Ferdosondo
12.02.11,07:00
Tienik čo sa stane ak je pásovina uložená pod základmi. Má to vplyv na životnosť, alebo zemný odpor?
tienik
12.02.11,07:46
Uz som to pisal, ale zopakujem to:

ochrana pred atmosferickym prepetim sa sklada:
1) BLESKOZVOD
2) PREPETOVA OCHRANA objektu.

Inac povedane, to ze mas bleskozvod nestaci, bez tych prepetovych ochran je to ako 5m vysoka brana v 0,5 m vysokom plote.
To vysvetluje, preco potom hori elektronika a spol.

Dalsia vec, alfou a omegou je dobre uzemnenie - to som nepisal, lebo sme hovorili o bleskozvode, nie o uzemnovacej sustave.
Pravdou je, ze ak je zle uzemnenie, tak fakt su skody vacise ako bez bleskozvodu. Ale mylsim ze pri novostavbe nie je co riesit. Odpor zakladoveho zemnica sa pohybuje v pohode okolo 2 ohmov, co je z obrovskou rezervou dost.

Ze by norma zavadzala povinne hlinikove vodice o tom netusim, ze ty si cital stranky Dehnu? :-) to je ich oblubeny material.
Mna osobne ale zatial ziadny material nepresvedcil o tom ze bude lepsi ako Cu, alebo FeZn gulatina - pasovina (samozrejme spravne zvolene vzhladom na material strechy)

A ako uz bolo spominane, norma a legislativa dba najme na ochranu ludskeho zivota - materialne straty su dovolene, do miery ako urci vypocet rizika. Proste 100% ochrana nie je, musime si urcit priority a ludovo povedane, nebudeme veci za 100€ chranit systemom za 1000€ (obrazne).

Normu by som rad ukazal kazdemu, ale ako viete v tomto nasom "super" state normy nie su verejne volne dostupne a ja nesmiem zverejnit ani jej cast. A konkretne tieto na blaskozvody stoja tak 25€/ks. Takze ako mozem poradit, technicka kniznica to isti.
Ale ak mam pravdu povedat, ja osobne som tie 4 normy cital dokola po veceroch tyzden kym som si mohol povedat ze tomu zacinam rozumiet - je to naozaj hromada spletenych informacii. (predtym to bol jeden tenky zositok).

Takze toto chranenie pred atmosferickymi javmi je fakt dost zlozita "veda" a neda sa to robit principom, hodim okom a poviem "dva zvody su bohate dost". Musi sa to premyslet ako celok a brat do uvahy vsetko. A potom nasledne instalovat bleskozvod, ale aj spominane prepetovky vsade kde treba. Potom je velka pravdepodobnost ze pri zasahu sa maximalne pozohyba zvod a vyrazi dake tie prepetovky - co su zanedbatelne naklady na udrzbu.
tienik
12.02.11,09:36
Tienik čo sa stane ak je pásovina uložená pod základmi. Má to vplyv na životnosť, alebo zemný odpor?


bohuzial ma, zo zaciatku je odpor OK, ale po par rokoch (do 10 iste) stupne na nepouzitelnu uroven. Pretoze su tam pre ten pasik relativne narocne podmienky - on zacne korodovat.
Mas tak urobeny zemnic?
alltracboy
12.02.11,19:23
a co tak po 10tich rokoch natlct klasicke zemiace tyce?ja si nemyslim, ze by ta pasovina zhrdzavela. ja ju mam polozenu na zemy hranou, ale vacsina je v betone. To sa skor rozpadnu vence ze tam zhije roxor ako ta pasovina. uvidim za 10 rokov.
tienik
12.02.11,20:28
nuz, v principe je to tvoj dom a tvoja pasovina, takze urob ako myslis :-)
Ale kto mate este moznost, dohliadnite na stavbarov aby fakt ta pasovina bola v betone a mate svaty pokoj.
Benyx
12.02.11,20:35
Tienik: v príspevku č. 25 bod 3) píšeš dôkladne zaizolujú všetky prechody zem-betón
Ako to myslíš? Guľatinu ktorá vychádza z betónu a ide zemou zaizolovať a čím?
tienik
12.02.11,20:45
tak, ked nam pozinkovane zelezo prechadza stykom zem - beton a ciastocne aj zem - vzduch, dochadza tam vplyvom rozdielnych elektrochemickych potencialov ku korozii a to dost agresivnej. Norma hovori o izolacii 30 + 20cm, ale ja vzdy odporucam 50+50cm (pred a vnutri). Izoluje sa to asfaltovym naterom dostatocnej hrubky. Alebo uplne genialne riesenie je pouzit namiesto FeZn gulatiny v tychto miestach nerezovu gulatinu - ta neskoroduje.
Ferdosondo
13.02.11,06:06
bohuzial ma, zo zaciatku je odpor OK, ale po par rokoch (do 10 iste) stupne na nepouzitelnu uroven. Pretoze su tam pre ten pasik relativne narocne podmienky - on zacne korodovat.
Mas tak urobeny zemnic?
No nepotešil si ma:mee:. Mám to tak presne urobené. Keď som začal stavať, tak ma ani len nenapadlo, že by to bolo treba dať do betónu. Takže to budem musieť dať častejšie merať.
tienik
13.02.11,09:31
Nemusis merat castejsie, staci ked si budes davat robit revizie v lehotach podla normy. A to by si si mal davat robit tak ci tak.
Ale nie taku "papierovu" ze zaplatis a dostanes papier, ale taku ze revizak pride a premeria. A pri tom sa lahko zbada, ze sa nieco deje. Alebo, neviem ako si daleko zo stavbou, ale este by sa dalo, ak je to stavebne mozne, zhotovit napriklad strojene tycove zemnice okolo zvodov a pripojenie EPS. Aby aj v pripade ze pasovina pod domom casom zlyha (co sa za x rokov asi stane) tak nezostane bleskozvod v "lufte".
Ale to je tazko na dialku, to by musel niekto znaly mrknut priamo na mieste a navrhnut riesenie.