Galius
20.12.08,16:52
Mám dotaz.Nestalo sa Vám, alebo niekomu z detí či vnúčat, že v triede je jedna žiačka, ktorá šíkanuje deti,menej vychytralé ako ona?! Okolo seba si vytvára hlúčik a Tí ktorí sa chcú s ňou kamarátiť musia robiť veci tak ako To ona chce. Dokonca aj triedna učiteľka ako by jej nahrávala na mlyn.Vie o tom, ale nejako nevie rozkázať, aby to nerobila, naopak niektoré vyjadrenia triednej si veľa z detí vysvetlí tak" nerozprávajte sa s ňou však to povedala aj tručka". Je to správny postup "tručky!- triednej učiteľky v skratke, ako ju deti volajú?! Nemala by správne zabrániť šikane a výsmechu ona sama ako prvá?§ Čo by mali podstúpiť rodičia šikanovaného dievčatka, ktoré už sa bojí ísť do školy.Urobila kopanec, je to fakt, snaží sa, aj učiť sa začala ale z toho dostať sa nemôže, je vystresovaná a má len 12 rokov. Prezývky, debil, ožraté emo sú niekedy na dennom poriadku. Prosím poradte,alebo ak chcete diskutujte.
---------------------
Julo
tetrisss
20.12.08,16:14
Kedysi, ked som pozerala niektore americke vytvory kinematografie, tak mi behal mraz po chrbte, ako sa tam spravali deti, resp. dorast , k sebe navzajom. Teraz to mame tu, zda sa mi, ze si s tym nikto nevie rady. Mali by sa tym naozaj vseobecne zaoberat odbornici a viest nejaku cielenu kampan, sam si clovek neda rady, zda sa mi, ze zasah rodicov to este zhorsi, ucitelia tiez nie su vsade, chudaci deti. Vdakabohu mam uz po 50-tke.
tetrisss
20.12.08,16:43
Haha, to ma teda nenapadlo!:D
janomila
20.12.08,16:53
Milý Galius, mám skúsenosť so šikanou, ešte keď bol môj syn druháčik. Dvaja spolužiaci ho v triede sekírovali a bili a tretí sledoval, či nejde učiteľka. Nevedela som, čo sa deje, kým mi nebolo podozrivé, že malý sa sťažuje, že mu nie je dobre, že ho bolí bruško, až som naňho zatlačila, a on mi všetko s plačom "vyklopil". A tak som sa vybrala do školy. Tí, čo ma poznajú vedia, že keď sa rozzúrim, je lepšie mi uhnúť z cesty a čo sa týka detí, na to som mimoriadne háklivá. Nielen mojich, ale detí vôbec. No a urobila som cirkus. Nešla som len tak na pokec, ale urobiť bububu. Pretože takéto veci sa podľa mňa riešia hneď za tepla a pekne rýchlo. A bolo o.k. Pani učiteľka triedna bola pomaly rozčúlenejšia ako ja. Ani sa nečudujem, veď to robili za jej chrbtom. Mala niekoľko vážnych rozhovorov s deťmi aj s rodičmi. Bol to jediný prípad šikany za tie tri roky, čo mám deti v škole. Chvalabohu aj za malé dobrodenia.
Existujú školské inšpekcie, existuje samospráva, ako zriaďovateľ školy, existuje ministerstvo, ako vrcholný orgán školstva. Ak je to tak, ako píšeš, rieš to rýchlo a efektívne. Deti si to zaslúžia.
alaya1
21.12.08,08:19
Mám dotaz.Nestalo sa Vám, alebo niekomu z detí či vnúčat, že v triede je jedna žiačka, ktorá šíkanuje deti,menej vychytralé ako ona?! Okolo seba si vytvára hlúčik a Tí ktorí sa chcú s ňou kamarátiť musia robiť veci tak ako To ona chce. Dokonca aj triedna učiteľka ako by jej nahrávala na mlyn.Vie o tom, ale nejako nevie rozkázať, aby to nerobila, naopak niektoré vyjadrenia triednej si veľa z detí vysvetlí tak" nerozprávajte sa s ňou však to povedala aj tručka". Je to správny postup "tručky!- triednej učiteľky v skratke, ako ju deti volajú?! Nemala by správne zabrániť šikane a výsmechu ona sama ako prvá?§ Čo by mali podstúpiť rodičia šikanovaného dievčatka, ktoré už sa bojí ísť do školy.Urobila kopanec, je to fakt, snaží sa, aj učiť sa začala ale z toho dostať sa nemôže, je vystresovaná a má len 12 rokov. Prezývky, debil, ožraté emo sú niekedy na dennom poriadku. Prosím poradte,alebo ak chcete diskutujte.
---------------------
Julo
myslim, ze na tento problem v triede, kde to ucitel neriesi, ci nezvlada riesit existuje aj vedenie skoly, potom zriadovatel td.
Ja osobne, ak by sa to tykalo mojho dietata prelozim ho do inej triedy, ak by nebolo ine vychodisko.
janka331
21.12.08,13:01
Ak rozhovor s triednou nestačí a riešenie je v nedohľadne, je potrebné upozorniť riaditeľstvo školy. Okrem toho navštívte stránku
prevenciasikanovania a napíšte svoj problém, sú tam odborníci, ktorí Vás nasmerujú ďalej. Preloženie do inej triedy nemusí problém vždy vyriešiť. Školské žiacke tamtamy fungujú výborne a situácia by sa mohla zopakovať. Vaše dieťa potrebuje naučiť sa ako sa účinne brániť a aj Vy ako mu pomôcť. Držím Vám palce, pretože je to vážny problém. Hlavne to nevzdávajte a žiadajte školu, aby to riešila.Jana
buchač
28.12.08,18:26
Pred pár rokmi som mal podobný problém .
Mladšiu dcéru začal nejak prenasledovať spolužiak . Riešil som to najprv cez učiteľov a vychošku v družine , to akosi nepomáhalo . A to som bol členom ZRPŠ !!!!!:confused:
Najprv som si v dobrom pohovoril s chlapcom . Moje slová nemali účinok .
Išiel som za rodičmi , bývali vo vedľajšom vchode . Pohovor s nimi asi nemal dostatočný dopad na výchovu ich ratolesti , tak som mierne pritvrdil .;)
Veď som mal dobrý príklad z amerických filmov tak , ako spomenula tetrisss , začal som to riešiť po svojej línii a svojim spôsobom .;)
Akurát som si počkal na príležitosť a dôvod , ktorý prišiel onedlho . Po jednej príhode prišla mladá domov s plačom , roztrhnutý peračník , rozbité drahé plniace pero , atď .
Staršia dcéra / vekový rozdiel cca 8 rokov / po patričnom poučení a nabudení sa na to už nemohla pozerať , vyriešila situáciu po svojom / alebo mojom :cool: / . To jest , jej spolužiaci zaúčinkovali náležite a tvrdo , ako sa na puberťákov patrí .
Mladý susedko prišiel domov s patričným makeupom a jeho rodičia mi tak akurát mohli .......;):cool:
Veľmi zaujímavé na tom celom extempore bolo to , že potom dcéra mala pokoj a susedko sa jej ešte aj v triede vyhýbal . Jeho foter radšej prešiel na druhú stranu ulice , keď ma uvidel .:D

PREDPOKLADÁM a som o tom presvedčený , že drvivá väčšina nebude so mnou súhlasiť , ale : " dovtedy sa chodí s krčahom po vodu ....."
a ja tiež nie som z tých , keď mi niekto vylepí , tak nastavím aj druhé líce !!!:cool:

Tiež si uvedomujem , že to nebol najsprávnejší spôsob riešenia , ale ako každý rodič , aj ja som bol odhodlaný ísť až do extrému . Neviem , ako by to dopadlo , keby bol odhodlaný na to isté aj on ;):cool:
janka331
28.12.08,18:34
skončili by ste obe strany s rovnakým makeupom
buchač
28.12.08,19:26
skončili by ste obe strany s rovnakým makeupom


Asi ťažko , nie je mi súperom :D aspoň , čo sa makeupu týka :cool:

Myslel som to skôr v inej rovine :rolleyes:
Lídia
28.12.08,19:45
Súhlasím, treba riešiť veci hneď za horúca. Nášho syna tiež priam trýznil spolužiak, dokonca si spravil "reťaz s háčikmi", no a syn doniesol domov dobité lýtka. Tak hneď na druhý deň sme nabehli do školy a pred nastúpenou triedou i triednou p. učiteľkou (ktorá to mimochodom chcela akosi utriasť), manžel chytil milého spolužiaka za rameno a povedal mu, čo potreboval počuť. Od vtedy nebolo čo riešiť, trieda, triedna p.uč.si vydýchli. Kolektív trýzniteľa pomaly prestal "žrať". Dnes je to už 10 rokov dozadu, náš syn cítil oporu a ochranu v správny čas. Doporučujem to riešiť dľa možnosti verejne, väčšinou tie "vyčnievajúce" a na seba upozorňujúce deti sú v prapodstate veľmi plaché a problém ich správania žiaľ často väzí z negatívneho rodinného prostredia.
pepsikova
28.12.08,21:06
Dieťa urobilo prešlap..no a čo,kto je dnes bez viny? Ak má v tebe tvoje dieťa oporu,tak choď do školy,chyť učiteľku pod krk (obrazne povedané), pekne pred celou triedou a vysvetli jej,že jej stolička nieje zabetonovaná v tej škole a ak neurobí poriadok a nedohliadne ,aby sa dieťaťu neubližovalo,tak sa postaráš,aby už nikde miesto nenašla!Ver tomu,že debatou za dverami v riaditeľni nič nevyriešiš. Je to trochu agresívne, ale keď pred celou triedou povieš,že tvoje dieťa síce urobilo chybu ale na ostatné decká tá chyba ešte len čaká a určite sa im páčiť nebude,ak sa im niekto bude takto posmievať a učiteľka to nechá tak,myslím,že tvoja reč padne na úrodnú pôdu.Ja som takto šikan v triede môjho syna vyriešila a bolo ma počuť aj v štyroch triedach.Ale malo to zmysel.Len to nenechaj tak,lebo najviac bude trpieť tvoje dieťa a ty sa na to budeš pozerať.

Úplne súhlasím s Lídiou,takéto veci sa nevyriešia potichu,ani postupným sledom od učiteľky k riaditeľovi a niekde do nebies.
alaya1
29.12.08,07:24
Pred pár rokmi som mal podobný problém .
Mladšiu dcéru začal nejak prenasledovať spolužiak . Riešil som to najprv cez učiteľov a vychošku v družine , to akosi nepomáhalo . A to som bol členom ZRPŠ !!!!!:confused:
Najprv som si v dobrom pohovoril s chlapcom . Moje slová nemali účinok .
Išiel som za rodičmi , bývali vo vedľajšom vchode . Pohovor s nimi asi nemal dostatočný dopad na výchovu ich ratolesti , tak som mierne pritvrdil .;)
Veď som mal dobrý príklad z amerických filmov tak , ako spomenula tetrisss , začal som to riešiť po svojej línii a svojim spôsobom .;)
Akurát som si počkal na príležitosť a dôvod , ktorý prišiel onedlho . Po jednej príhode prišla mladá domov s plačom , roztrhnutý peračník , rozbité drahé plniace pero , atď .
Staršia dcéra / vekový rozdiel cca 8 rokov / po patričnom poučení a nabudení sa na to už nemohla pozerať , vyriešila situáciu po svojom / alebo mojom :cool: / . To jest , jej spolužiaci zaúčinkovali náležite a tvrdo , ako sa na puberťákov patrí .
Mladý susedko prišiel domov s patričným makeupom a jeho rodičia mi tak akurát mohli .......;):cool:
Veľmi zaujímavé na tom celom extempore bolo to , že potom dcéra mala pokoj a susedko sa jej ešte aj v triede vyhýbal . Jeho foter radšej prešiel na druhú stranu ulice , keď ma uvidel .:D

PREDPOKLADÁM a som o tom presvedčený , že drvivá väčšina nebude so mnou súhlasiť , ale : " dovtedy sa chodí s krčahom po vodu ....."
a ja tiež nie som z tých , keď mi niekto vylepí , tak nastavím aj druhé líce !!!:cool:

Tiež si uvedomujem , že to nebol najsprávnejší spôsob riešenia , ale ako každý rodič , aj ja som bol odhodlaný ísť až do extrému . Neviem , ako by to dopadlo , keby bol odhodlaný na to isté aj on ;):cool:
Hm....toto je riesenie ? Ukazat dietatu, ze bitkou sa riesia problemy? nesuhlasim.
alaya1
29.12.08,07:40
Súhlasím, treba riešiť veci hneď za horúca. Nášho syna tiež priam trýznil spolužiak, dokonca si spravil "reťaz s háčikmi", no a syn doniesol domov dobité lýtka. Tak hneď na druhý deň sme nabehli do školy a pred nastúpenou triedou i triednou p. učiteľkou (ktorá to mimochodom chcela akosi utriasť), manžel chytil milého spolužiaka za rameno a povedal mu, čo potreboval počuť. Od vtedy nebolo čo riešiť, trieda, triedna p.uč.si vydýchli. Kolektív trýzniteľa pomaly prestal "žrať". Dnes je to už 10 rokov dozadu, náš syn cítil oporu a ochranu v správny čas. Doporučujem to riešiť dľa možnosti verejne, väčšinou tie "vyčnievajúce" a na seba upozorňujúce deti sú v prapodstate veľmi plaché a problém ich správania žiaľ často väzí z negatívneho rodinného prostredia.
Suhlasim s tym, ze detri, ktore sikanuju, si tym nieco kompenzuju, pripadne napodobnuju chovanie u nich v rodine. Preto nesuhlasim s riesenim bitkou, nakolko take dieta sa zatne, mozno o niekolko rokov prerastie u neho sikana spoluziakov do niecoho...no ineho....
Co sa tyka ucitelov- som matka aj ucitelka. Tiez by som nepovolila, aby niekto sikanoval moju dceru, riesila by som to- no chladnou hlavou, bitkou a vyhrazkami ucitelke isto nie,nakolko z pedag.praxe viem, ze deti, ktore sa dopustaju sikany, su skor z bohatsich vrstiev, povedia ucitelke do oci, pred celou triedou- ze otecko vsetko vybavi.
Ucitel ho nemoze ani udriet, riesit to, ako by mozno mal chut a nejedna sa len o tu stolicku pod nim, myslim, ze plat ucitela, nie je o tom, ze si silou-mocou chce udrzat stolicku pod zadkom a zatvara oci pred sikanou.
Proste, niekedy nema paky na okamzite riesaenie problemu, deti si k ucitelovi dovoluju, tak ako vidia doma, preto je rodinna vychova ta prvorada, rodicia by mali byt pre dieta vzorom spravania sa,ucitel ma v prvom rade vzdelavat, popritom aj vychovavat.nesuhlasim ani stym, ze na riaditelstve skoly sa to ututle, nakolko sikana je taky zavazny problem, ze ziaden riaditel by si nedovolil ututlat tak zavaznu vec.
tetrisss
29.12.08,08:18
Buchac, vyriesil si to sice nie citankovo, ale efektivne a to je dolezite:---. Inak, ked si vsimnete, vacsina tychto "agresorov" pokial narazia na odpor, tak sa stiahnu, ide len o to, najst odvahu sa postavit,ale to je to najtazsie. Moj syn, ked nastupil do gymnazia, tak chodil nejaky zmoknuty domov, ked som sa ho vypytovala, pomaly som sa dozvedela, ze ich stvrtaci cvicia asi takym sposobom, ze im beru desiate, nutia ich salutovat, alebo vynasat skazeny vzduch v suplikoch von na chodbu. Zda sa vam to smiesne?, no pre tych vystrasenych prvakov to nebolo a tak som mu doporucila, nech to odmietne urobit. Stalo sa ... no a bez nejakych inych komplikacii to skoncilo, nastastie. Proti sikane treba bojovat a podla mna akymikolvek prostriedkami, preco by mali byt ti utlacani slusni, ked ti druhy su surovi? Obycajne to bohuzial cez ucitelov nejde, co je nespravne.
gabikao
29.12.08,11:27
Ako rodic si tiez myslim, ze sikanu treba riesit hned na zaciatku a primerane agresorovi. Ak nezaberie rozumne slovo a ani ostre, nevahala by som siahnut po tvrdsich metodach. Poniektori chudacikovia problemovi potrebuju len spoznat hranice a tak im ich s radostou ukazem!
Mne sa syn hned na zaciatku ako prvak stazoval na 1 chalana stvrtaka, co si ho tiez vzdy vycihol cez prestavku a svacal ho a kopal ("sranda" ze jeho otec a teta robili zle mne, ked som bola decko). Skusila som to nechat na syna a nastastie to stacilo. Takze som synovi povedala, nech necaka, ze pride znova za nim, ale nech ide rovno k nemu cez najblizsiu velku prestavku a povie mu, ze nech s tym prestane, lebo mamina a ocino uz o tom vedia, poznaju ich celu rodinu, a ked mu este nieco urobi, tak sa porozpravaju s kazdym, mamou, otcom, babkou, dedkom aj z jednej aj z druhej strany. A jasne, ze pojde aj za pani ucitelkami. Zhodou okolnosti maju rovnake priezviska - nie su rodina, tak okrem toho som mu poradila "ved ja som xy, ty si xy - hadam si nebudeme robit zle" http://forum.rodinka.sk/images/smiles/icon_wink.gif . Na 2. den isiel za nim a neviem, co vsetko mu povedal a nakolko pomohlo, ze sme ho den na to stretli pred skolou aj s babkou, s ktorou som sa velmi milo pozdravila a Jakub mi ho hned prstom ukazoval, ze to je on a ja som nanho hodila moj najstrasnejsi vrazdiaci pohlad.:D Hlavne, ze to prestalo a syn ma odvtedy pokoj.
Ano, to dieta bolo zneharmonickej rodiny, otec asi aj s diagnozou na hlavu, ale preto nema najmensie pravo strpcovat zivot detom okolo seba.

A este ako ucitelka k tomuto poviem, ze nech by bola situacia v triede akokolvek komplikovana (bohati, vplyvni rodicia, dieta s diagnozou,alebo co), aj tak by som okamzite zakrocila, lebo aj na to tam som a ziadny potencialny sociopaticky manipulator mi tam nebude nicit ostatnych! Mozno by stacil pohovor medzi 4ocami, mozno dohovorenie celej triede, ak nie, potom sa da zavolat psycholog, aj s policajtom pripadne pravnikom len tak na besedu. Je vela moznosti, ako moze ucitel moderovat situaciu bez toho, aby prekrocil svoje pravomoci. Ak nic nerobi, tak tam nema co robit a radsej nech ide do kelu!
Zitulda
29.12.08,12:55
Mám dotaz.Nestalo sa Vám, alebo niekomu z detí či vnúčat, že v triede je jedna žiačka, ktorá šíkanuje deti,menej vychytralé ako ona?! Okolo seba si vytvára hlúčik a Tí ktorí sa chcú s ňou kamarátiť musia robiť veci tak ako To ona chce. Dokonca aj triedna učiteľka ako by jej nahrávala na mlyn.Vie o tom, ale nejako nevie rozkázať, aby to nerobila, naopak niektoré vyjadrenia triednej si veľa z detí vysvetlí tak" nerozprávajte sa s ňou však to povedala aj tručka". Je to správny postup "tručky!- triednej učiteľky v skratke, ako ju deti volajú?! Nemala by správne zabrániť šikane a výsmechu ona sama ako prvá?§ Čo by mali podstúpiť rodičia šikanovaného dievčatka, ktoré už sa bojí ísť do školy.Urobila kopanec, je to fakt, snaží sa, aj učiť sa začala ale z toho dostať sa nemôže, je vystresovaná a má len 12 rokov. Prezývky, debil, ožraté emo sú niekedy na dennom poriadku. Prosím poradte,alebo ak chcete diskutujte.
---------------------
Julo
No, tak toto mi je veľmi povedomé, ale vyjadrovať sa k tomu zatiaľ nebudem, lebo ide koniec roka a nemienim sa rozčulovať. Musím si najprv doma preveriť a potom snáď- hovorím len snáď budem reagovať, zatiaľ som prekvapená a :o:mad:
alaya1
30.12.08,07:09
Mám dotaz.Nestalo sa Vám, alebo niekomu z detí či vnúčat, že v triede je jedna žiačka, ktorá šíkanuje deti,menej vychytralé ako ona?! Okolo seba si vytvára hlúčik a Tí ktorí sa chcú s ňou kamarátiť musia robiť veci tak ako To ona chce. Dokonca aj triedna učiteľka ako by jej nahrávala na mlyn.Vie o tom, ale nejako nevie rozkázať, aby to nerobila, naopak niektoré vyjadrenia triednej si veľa z detí vysvetlí tak" nerozprávajte sa s ňou však to povedala aj tručka". Je to správny postup "tručky!- triednej učiteľky v skratke, ako ju deti volajú?! Nemala by správne zabrániť šikane a výsmechu ona sama ako prvá?§ Čo by mali podstúpiť rodičia šikanovaného dievčatka, ktoré už sa bojí ísť do školy.Urobila kopanec, je to fakt, snaží sa, aj učiť sa začala ale z toho dostať sa nemôže, je vystresovaná a má len 12 rokov. Prezývky, debil, ožraté emo sú niekedy na dennom poriadku. Prosím poradte,alebo ak chcete diskutujte.
---------------------
Julo
Teraz som si poriadne precitala tvoj prispevok, ale o akej sikane pises? To, ze sa s tvojou dcerkou nechce to dievca kamaratit, nie je sikana, no nie kazdy s kazdym chce byt kamos. Ked to dievca upradnostnuje ritolezcov a tvoja dcera nim nie je, to sa neda nijako zmenit.A o akom kopanci tvojej dcerky pises? To som sa tiez nedozvedela, tak bud som ja nepochopila tvoj prispevok, alebo je nejasne napisany, co vsak sikanu na skolach nijako neospravedlnuje a tato tema je tu myslim si na mieste.
willma
30.12.08,07:48
alaya, ak som správne pochopila, v tomto prípade sa jedná viacmenej o psychickú šikanu. Už aj moje prváča prišlo zo školy s tým, že kamarátka jej zahlásila, že keď jej niečo nedá tak sa s ňou nebude kamarátiť. Ale mláďa je našťastie splachovacie a doma som jej vysvetlila, že taká kamarátka určite nestojí za to. A okrem iného ako som si stihla všimnúť, tak si veľmi rýchlo našla kamarátky a aj kamarátov vo vyšších ročníkoch, ked idem pre ňu do školy tak sa nestíham čudovať, koho všetkého zdraví a kto jej so širokým úsmevom odpovedá (deviatakov nevynímajúc)
alaya1
30.12.08,09:28
alaya, ak som správne pochopila, v tomto prípade sa jedná viacmenej o psychickú šikanu. Už aj moje prváča prišlo zo školy s tým, že kamarátka jej zahlásila, že keď jej niečo nedá tak sa s ňou nebude kamarátiť. Ale mláďa je našťastie splachovacie a doma som jej vysvetlila, že taká kamarátka určite nestojí za to. A okrem iného ako som si stihla všimnúť, tak si veľmi rýchlo našla kamarátky a aj kamarátov vo vyšších ročníkoch, ked idem pre ňu do školy tak sa nestíham čudovať, koho všetkého zdraví a kto jej so širokým úsmevom odpovedá (deviatakov nevynímajúc)
Vobec som nemyslela psych.sikanu, len som chcela, aby mi zadavateka temy vysvetlila, ako vlastne dochadza k sikane, lebo pise, ze sa ta dievcina nechce kamaratit s jej dcerou a obklopuje sa tymi, co jej lezu do zadku. Potom pisala o nejakom kopanci, no nevysvetlila akom,takze si neviem urobit o tomto prispevku svoj nazor.

.................................................. .................................


pardon, az teraz som sa docitala, ze je to zadavatel
Zitulda
07.01.09,12:53
Galius môj drahý. Vieš, dobre aká som citlivá na mnohé rodinné záležitosti a moja vina, že som Ťa neprosila,aby si o tom niekomu rozprával hoci si pamätám Tvoju rozhorčenosť.Nuž čo už je to vonku, vidíš sám, že nie je možné povedať len časť, lebo iní ktorí situáciu nepoznajú majú nie relevantné informácie. Vravela som Ti, že táto Porada a ludi na nej sú príma ale som Ti zabudla povedať, že treba hovoriť jasne. Aj ja som sa popálila, v dvoch témach som bola tak poučená, ako sa vyjadrovať, že aj keď som predtým zvažovla čo napíšem, teraz slová zvažujem trojnásobne. Milí poraďáci, už viete podľa nicku kto je to šikanované dievčatko. Tušila som z príspevku a je to veľmi, veľmii ťažké mi o tom písať a nekonečne smutný príbeh. Má strach zajtra nastúpiť do školyale toľko môžem povedať, že podľa výrokov p. učiteľky pred triedou sa nám javí z jej strany možmá že nevedome, ale predsa ak nie podpora šikany, tak určite psychicky sama zdeptáva dievča. Nemyslím, že výrok tr.učiteľky pred triedou na adresu dievčaťa " že však ona zle dopadne a bude sa diviť, keď sňou nikto sa nebude kamarátiť" bol správny a hodný pedagóga. Alebo napr: nebola v škole pre autohaváriu mamky a keď o tri dni došla dve dievčatá pripomenuli p. učiteľke " p. učiteľka, povedala ste, že keď príde, skontrolujete jej tašku a kontrolu tašky pred triedou urobila. Pre nás je to o to ťažšie, že p. učiteľka učila jej mamku-moju dcéru ba aj môjho syna a vždy sme si ju vážili. Tomuto však predchádzali iné udalosti zpred roka. čo robiť s dieťatom, ktoré je dôverčivé a skôr dá na kamarátky, s ktorými sa chce kamarátiť, oni ju navedú na sprostosť ona je prichytená, ale keby ste ju aj zabili neprezradí tzv.kamarátky. Ale na naše vystríhania nedá, a keď po čase sa presvedčí o opaku, je nešťastná ale opäť je zatiahnutá do somarín 13.ročných puberťákov.
jaros5
08.01.09,21:03
Galius môj drahý. Vieš, dobre aká som citlivá na mnohé rodinné záležitosti a moja vina, že som Ťa neprosila,aby si o tom niekomu rozprával hoci si pamätám Tvoju rozhorčenosť.Nuž čo už je to vonku, vidíš sám, že nie je možné povedať len časť, lebo iní ktorí situáciu nepoznajú majú nie relevantné informácie. Vravela som Ti, že táto Porada a ludi na nej sú príma ale som Ti zabudla povedať, že treba hovoriť jasne. Aj ja som sa popálila, v dvoch témach som bola tak poučená, ako sa vyjadrovať, že aj keď som predtým zvažovla čo napíšem, teraz slová zvažujem trojnásobne. Milí poraďáci, už viete podľa nicku kto je to šikanované dievčatko. Tušila som z príspevku a je to veľmi, veľmii ťažké mi o tom písať a nekonečne smutný príbeh. Má strach zajtra nastúpiť do školyale toľko môžem povedať, že podľa výrokov p. učiteľky pred triedou sa nám javí z jej strany možmá že nevedome, ale predsa ak nie podpora šikany, tak určite psychicky sama zdeptáva dievča. Nemyslím, že výrok tr.učiteľky pred triedou na adresu dievčaťa " že však ona zle dopadne a bude sa diviť, keď sňou nikto sa nebude kamarátiť" bol správny a hodný pedagóga. Alebo napr: nebola v škole pre autohaváriu mamky a keď o tri dni došla dve dievčatá pripomenuli p. učiteľke " p. učiteľka, povedala ste, že keď príde, skontrolujete jej tašku a kontrolu tašky pred triedou urobila. Pre nás je to o to ťažšie, že p. učiteľka učila jej mamku-moju dcéru ba aj môjho syna a vždy sme si ju vážili. Tomuto však predchádzali iné udalosti zpred roka. čo robiť s dieťatom, ktoré je dôverčivé a skôr dá na kamarátky, s ktorými sa chce kamarátiť, oni ju navedú na sprostosť ona je prichytená, ale keby ste ju aj zabili neprezradí tzv.kamarátky. Ale na naše vystríhania nedá, a keď po čase sa presvedčí o opaku, je nešťastná ale opäť je zatiahnutá do somarín 13.ročných puberťákov.
:confused:Myslím, že celá téma uletela niekam mimo môjho chápania.
Je to na škodu, lebo šikanovanie na školách je veľmi horúca téma!!! http://www.modernaskola.sk/rs,c411/Sikanovanie
A kto sa už aspoň raz stretol s nejakou formou "šikany" na vlastnej koži, bude určite so mnou súhlasiť.
Téma šikanovanie na školách, ale i na pracoviskách (mobbing,http://www.sme.sk/c/2809991/sikanovanie-v-praci-pozna-tretina-slovakov.html# bossing), by si zaslúžila serióznu debatu. Je to ťažko odhaliteľná forma zlovôle, ešte ťažšie dokazovateľná a hlavne zdrvujúco traumatizujúca pre obeť, ktorá sa nevie brániť.
.................................................. .................................................. ...
"K tomu, aby víťazilo zlo, je potrebný jediný predpoklad - nečinnosť dobra."
Zitulda
09.01.09,00:35
:confused:Myslím, že celá téma uletela niekam mimo môjho chápania.
Je to na škodu, lebo šikanovanie na školách je veľmi horúca téma!!! http://www.modernaskola.sk/rs,c411/Sikanovanie
A kto sa už aspoň raz stretol s nejakou formou "šikany" na vlastnej koži, bude určite so mnou súhlasiť.
Téma šikanovanie na školách, ale i na pracoviskách (mobbing,http://www.sme.sk/c/2809991/sikanovanie-v-praci-pozna-tretina-slovakov.html# bossing), by si zaslúžila serióznu debatu. Je to ťažko odhaliteľná forma zlovôle, ešte ťažšie dokazovateľná a hlavne zdrvujúco traumatizujúca pre obeť, ktorá sa nevie brániť. Takže poďme sa poraďaci seriozne poradiť ako sa účinne postaviť proti
.................................................. .................................................. ...
"K tomu, aby víťazilo zlo, je potrebný jediný predpoklad - nečinnosť dobra."

Dobrú noc prajem -či vari dobré ráno?! Áno Jaros máš totálnu pravdu, táto téma je uletená a to nielen Tebe, ale hlavne mne, ako babičke toho dievčaťa. Kedže ja nemôžem požiadať admína na jej uzavretie, to si ani netrúfam lebo ja som tému nezaložila ale žiadam Teba Galius o to a prosím, urob to čím skôr.:mad::mad::mad:
alaya1
09.01.09,06:54
Galius môj drahý. Vieš, dobre aká som citlivá na mnohé rodinné záležitosti a moja vina, že som Ťa neprosila,aby si o tom niekomu rozprával hoci si pamätám Tvoju rozhorčenosť.Nuž čo už je to vonku, vidíš sám, že nie je možné povedať len časť, lebo iní ktorí situáciu nepoznajú majú nie relevantné informácie. Vravela som Ti, že táto Porada a ludi na nej sú príma ale som Ti zabudla povedať, že treba hovoriť jasne. Aj ja som sa popálila, v dvoch témach som bola tak poučená, ako sa vyjadrovať, že aj keď som predtým zvažovla čo napíšem, teraz slová zvažujem trojnásobne. Milí poraďáci, už viete podľa nicku kto je to šikanované dievčatko. Tušila som z príspevku a je to veľmi, veľmii ťažké mi o tom písať a nekonečne smutný príbeh. Má strach zajtra nastúpiť do školyale toľko môžem povedať, že podľa výrokov p. učiteľky pred triedou sa nám javí z jej strany možmá že nevedome, ale predsa ak nie podpora šikany, tak určite psychicky sama zdeptáva dievča. Nemyslím, že výrok tr.učiteľky pred triedou na adresu dievčaťa " že však ona zle dopadne a bude sa diviť, keď sňou nikto sa nebude kamarátiť" bol správny a hodný pedagóga. Alebo napr: nebola v škole pre autohaváriu mamky a keď o tri dni došla dve dievčatá pripomenuli p. učiteľke " p. učiteľka, povedala ste, že keď príde, skontrolujete jej tašku a kontrolu tašky pred triedou urobila. Pre nás je to o to ťažšie, že p. učiteľka učila jej mamku-moju dcéru ba aj môjho syna a vždy sme si ju vážili. Tomuto však predchádzali iné udalosti zpred roka. čo robiť s dieťatom, ktoré je dôverčivé a skôr dá na kamarátky, s ktorými sa chce kamarátiť, oni ju navedú na sprostosť ona je prichytená, ale keby ste ju aj zabili neprezradí tzv.kamarátky. Ale na naše vystríhania nedá, a keď po čase sa presvedčí o opaku, je nešťastná ale opäť je zatiahnutá do somarín 13.ročných puberťákov.
V puberte je tazke pohnut dietatom, ak samo nechce...ja by som urcite navstivila detskeho psychologa, hoci aj v inom meste.A tiez treba vidiet aj svoje dieta v pravom svetle, nakolko kazdy vidi svoje dieta ako to najlepsie, bez chyby, aj ja, ale aj tam moze byt nieco v neporiadku.
Dieta by som urcite prelozila do inej triedy, najlepsie inej skoly, ak ju spoluziacky navadzaju na zle skutky a ono im podlahne. No, ale to nie je podla mna sikana.
janomila
09.01.09,11:54
Dobrú noc prajem -či vari dobré ráno?! Áno Jaros máš totálnu pravdu, táto téma je uletená a to nielen Tebe, ale hlavne mne, ako babičke toho dievčaťa. Kedže ja nemôžem požiadať admína na jej uzavretie, to si ani netrúfam lebo ja som tému nezaložila ale žiadam Teba Galius o to a prosím, urob to čím skôr.:mad::mad::mad:
Zitulda, nejak som sa stratila alebo mi niekto stojí na kábli, ale nechápem, čo sa deje. Ty píšeš, ze si babička toho dievčaťa, tak kto je Galius. A o čo sa vlastne jedná? O nejaký rodinný spor? Alebo je v tom niečo iné? Myslím si, že by sme si zaslúžili vysvetlenie. Snažili sme sa pomôcť a odrazu hop! tému treba zavrieť. Trochu mi uniká zmysel toho všetkého.:confused:
Zitulda
10.01.09,07:16
V puberte je tazke pohnut dietatom, ak samo nechce...ja by som urcite navstivila detskeho psychologa, hoci aj v inom meste.A tiez treba vidiet aj svoje dieta v pravom svetle, nakolko kazdy vidi svoje dieta ako to najlepsie, bez chyby, aj ja, ale aj tam moze byt nieco v neporiadku.
Dieta by som urcite prelozila do inej triedy, najlepsie inej skoly, ak ju spoluziacky navadzaju na zle skutky a ono im podlahne. No, ale to nie je podla mna sikana.

:mad::mad::mad: som veľmi, lebo som napísala môj vysvetlujúci príspevok, a nebol krátky ale niečo som zbabrala a celý (bol asi tak na pol strany) zmizol. Asi to nemá byť tak zverejnené. Neidealizujeme ju, niekedy je usmiatý anjel, inokedy čert a to ten najtvrdohlavejší. Na začiatku Š.R 07/08 je jej štýl a vzor je EMO (Martin Konrád).Nebolo to s ňou ľahké a my sme jej tiež nedovolili, čo chcela.Ale oco-môj exzať býva teraz v BB a on napriek zákazu že jej plavé vlasy nemá dať zafarbiť na čieno, na Vianoce ako darček jej urobí-dokonca sám zafarbí. Z BB dieťa prišlo s hlavou ako havran-na infarkt celej rodiny. Chce sa kamarátiť s dievčaťom, ale dostane podmienku-po vyučovaní na WC vyfajčíť cigaretu. Ide, dozor ju nachytá a ona zatne sa, nepovie prečo a kto a odkiaľ mala aj keby ste ju zabili. Dostane písomné pokarhanie a je v nemilosti v škole,Za akýkoľvek úlet-doma sú obmedzenia zákazy internetu a TV.Neoblečie si hoci čo, vymyká sa zo zástupu. Je zlá pre štýl obliekaniaje prezývaná ale aj páči sa.Trvá to pol roka, a zmení si štýl na SCEENE. Úplne niečo iné, zasa je zlá-je iná je farebná, výstredná a zase nik ňou nepohne.pridá však v učení, pokiaľ sa nepopáli. Má Pc, internet,pokec a potom zasa zákazy obmedzenia. Nájde si aj iné kamarátky ani toto obdobie nie je pre nikoho med lízať. Kamarátka už nie je len Tá (ktorá predtým okolo seba združovala deti a spolu s nimi sa posmievajú inému dievčatku, robia jej mnohé prieky.To sa vnučke nepáči, vytýka a začnú hádky nedorozumenia.
16 september- v ten krytický deň,ide s dievčatami z triedy na pizzu. nemajú však dosť peňazí a rozcházajú sa domov. Stretne dvoch chlapcov z triedy.Zchádzajú sa s dievčatami z vyššieho ročníka (to je v čase od 14,45 do 15,30). Jedna pani z rodiny ide domov a zpozornie na známy hlas, ktorý odpovedá jednému pánovi. Príde k nej a zistí že s dievčaťom je niečo (opitá? či nafetovaná?).Oblečenie špinavé, neprítomný pohľad,jazyk ťažko ovláda. Dievča spozná svoju tetu a poprosí ju "zober ma k sebe nie k babke". Keď prídu domov, je zle, už nevie stať, nereaguje, len toľko nevolaj nikomu -a na otázku, kde si bola, čo si si dala nevie už ani odpovedať. Keď tam príde mama aj so strýkom, je stále horšie.Syn ju prinúti vracať a potom ju osprchuje, nakoniec zavolajú lekára. On konštatuje silnú otravu alkoholom a bojujú aby jej organizmus nevypovedal. Na zistenie prítomnosťi drogy sú potrebné iné vyšetrenia to ani dcéra ani syn nechcú už aj z dôvodu, ochrany ostatných detí. Keď sa ako tak prebere povie, že bola s dvoma spolužiakmi a iné si nepamatá. Nemá peniaze cca 200.-Sk nemá mobil malovátka nič Syn volá tej kamarátke, ktorá teraz sa jej posmieva, vymýšla ako jej ublížiť niečo pokaziť aj so skupinkou detí. Keď syn si pýta adresy chlapcov ona ešte nevie prečo sú hľadaní.Chlapci keď počujú že čo je a syn im povie, že ak sa niečo horšie stane budú mať do činenie s políciou. Nepostarali o ňu a sú spolupáchatelia povedia, že iba ona pila,oni nie a že to ona kúpila tu v obchode. Ja som si na druhý deň v troch obchod zistila podľa blokov v pokladniach, že v tom čase nebol nikde kupovaný alkohol. Pádny dôvod,som vymyslela dobrý a až potom som im povedala, že kvôli čomu som to potrebovala. Potom nebola pár dní v škole ale všetci vedeli lož, že sa opila, podrezala si žili a je v nemocnici. Keď prišla tí dvaja a to dievča na ňu pokrikovali " Debilné emo-ožraté emo" a to dokonca aj pred inými žiakmi školy ba aj učiteľkou.Ona ich nezahriakla, ani sa jej nepýtala ako to bolo, dostala však biľag. Boli sme za triednou, povedali čo a ako sa stalo, a nepovedali kto tam bol ešte ani kto ju naviedol fajčiť, sľúbila zastavenie averzie (ak to nie je šikana). Na triednickej hodine triedna povedala" že ak niekoho výchovu rodičia nezvládajú, sú na to iné orgány, ktoré zoberú dieťa do reedukačného centra" a opýtala sa priamo vnučky "no ako sa Ti bude páčiť, ked sa s Tebou nik nebude kamarátiť a rozprávať, to vari chceš?" ich zmysel pár detí si vyložilo ako fakt. A z toho boli vety " Sisi berie sociálka do polepšovne, lebo sa o ňu nestarajú" a Keď sa niektorésa k nej ozvalo- tieboli štarma napomenutí, slovami" nepočuli ste, čo povedala učka, že sa s ňou nemáme zhovárať a kamarátiť? niektoré cúvli, lebo práve to dievča aj predtým ak ju neposlúchli, dalo zbyť chlapcami z vyšších ročníkov aj poniektorých chlapcov. Toto nemáme len od nej, ale aj iné deti, čo sa boja to potvrdili. Každý deň prezývky, urážky hádzanie jej tašky o zem, alebo odháňanie, ak to nie je psychická šikana, tak mi objasnite prosím čo to je. Má možnosť pedagóg tomu zabrániť?! zastaviť? alebo len sucho skonštatovať že takú zlú triedu za jej 37 ročnú prax si nepamätá a táto trieda je najhoršia na celej škole. Kto robí chybu?! sú to zlé deti, alebo je to chyba učitelky?! Prečo potom už troch žiakov, podľa nej nezvládnutelných ba dokonca aj prospechovo slabých rodičia v minulom Š.R. preložili na inú školu a tie tam sú bezproblémové a aj prospech si zlepšili?! To nie je všetko, ale to v ďaľšom príspevku aká je ďaľšia reakcia na požiadavku, že ak sa náprava neudeje, dieťa dáme po polroku na inú školu. A čo sa dialo, keď moja dcéra s manželom utrpeli nie svojou vinou haváriu, kde vďaka Bohu aj napriek úrazom žijú a aké sú ďaľšie vymysleniny, a osočovania keď chýbala v škole,
Šikana je ale keď to dievča nie je v škole žiaci sa vzájomne správajú ináč, no dokonca a ešte aj učiteľka prikladá polená na oheň že či vedomie alebo nie-budete môcť posúdiť.


Zitulda, nejak som sa stratila alebo mi niekto stojí na kábli, ale nechápem, čo sa deje. Ty píšeš, ze si babička toho dievčaťa, tak kto je Galius. A o čo sa vlastne jedná? O nejaký rodinný spor? Alebo je v tom niečo iné? Myslím si, že by sme si zaslúžili vysvetlenie. Snažili sme sa pomôcť a odrazu hop! tému treba zavrieť. Trochu mi uniká zmysel toho všetkého.:confused:
Janka, Galius je môj synovec a nejde o rodinný spor. Nedivte sa, keď po zistení som nechcela som o takom chúlostivom probléme veľmi písať nechcela. A najmä po príspevku janos5 asi na citlivosť témy či moju precitliveloť, keď ešte aj medzi riadkami čítam. vedela som že ak máte sa k tomu vyjadriť to ináč nepôjde
janka331
10.01.09,11:05
No je mi ľúto, ale toto bude asi kritika do vlastných radov. Pani učiteľke asi nehovorí nič nielen pedagogika, ale ani psychológia, citlivý ľudský a korektný prístup. Mňa ako rodiča predsa nezaujíma či takúto triedu za 37 rokov mala alebo nemala. Mňa zaujíma moje dieťa a riešenie konkrétnej situácie. Je pravdou, že niekedy sa bez zásahu zvonku pozbierajú v triede také deti, že keby ste robili cieľavedomý výber, tak sa vám to nepodarí. Situácia je naozaj vážna a treba ju zveriť do rúk odborníkov. Pani triedna má na to dosť pák. A ak nie ona alebo ste už k nej stratili dôveru (nečudujem sa), určite riaditeľ školy má dostatok možností na riešenie problému.
alaya1
10.01.09,13:20
Janka, poprosim ta, napis, ake paky ma ucitelka, pripadne riaditel na riesenie problemu tohto dievcatka, ktore sa udialo mimo vyucovania a ak myslis na to, ze sa dievcatu ostatni vysmievaju, vies sama, sice ty ucis na SŠ, deti su zle, povedia co si myslia, neberu servitku pred usta. Je tazko posudit, co a ako mala urobit ucitelka, citame to len z jednej strany- urcite zufalej a smutnej starej matky, ktora si nevie s pubertiackou poradit.
Ale ano, skola ma byt rodicom napomocna pri rieseni tychto problemov, ale ja si myslim, ze je to v prvom rade rodina.
Mozno so mnou malokto bude suhlasit, ale asi by mala matka najst dovod, preco sa to dievca takto sprava, nehadzat chybu len na ucitelku a ostatnych ziakov, nakolko som , dufam, ze som to neprehliadla, necitala, ze to dievcatko ma v ociach pisatelky nejaku chybu, len ostatni.
alaya1
10.01.09,13:48
Zitulda, je to naozaj komplikovane a nam sa k tomu vyjadrovat je velmi tazke. Pozname pripad len z tvojho podania, tvoj prispevok je plny emocii, co je pochopitelne a plny zlosti a nevrazivosti voci ucitelke a spoluziakom.
Zial , rozne vplyvy, styly, si deti v tomto veku preberaju a spravaju sa tak, ako vidia na inych, aj ked podstatu toho, napr. emo nechapu, nevedia vysvetlit.
Podla nich je to moderne a preto chcu byt taki, ako ich idol.
Ja by som sa na mieste vasej rodiny zamyslela nad tym, preco sa to dievcatko takto sprava, ak som spravne pochopila, tak
1. fajcila na zachode v skole
2. popoludni sa opila, alebo aj nieco ine.
3. ucitelka to riesila na TrH
4.odvtedy sa k nej deti spravaju zle.
1.- Ak dieta v skole fajci na zachode, tak je povinnostou ucitela to riesit podla vnutorneho poriadku skoly, preto dostala to napomenutie.
A ze nechce povedat, kto ju naviedol? Ved si spomenme, ked sme boli deti, ani my by sme to nepovedali a cim viac na nas tlacili, tak sme mlcali. Ved ti, ktorych sa to tyka by sa boli prestali s nami kamaratit.
2. Ta vec a alkoholom, nakolko som to dobre nepochopila- tak toto by som bola urcite riesila navstevou pohotovosti v nemocnici. Nesuhlasim s tou domackou opaterou, boli by jej vyplachli zaludok, no nie je to nic prijemne, mozno by sa bola priucila.Vedeli by ste, co sa vlastne stalo, teraz len sa domnievate.
3.Ak ste to povedali ucitelke a ona to riesila na TrH, mali ste jej povedat, ze si nezelate, aby to riesila, no a ona naozaj mala volit inu formu, neviem sice, ako to presne povedala.
4. Detom v skole nemozno rozkazat s kym sa maju kamaratit a s kym nie, nemože to ani ucitel, neovplyvni to ani riaditel. Ak deti vedia, co sa stalo, tak v tomto veku sa spravaju tak, ako sa spravaju. Vysmech, a pod. maju zabavku.
Urcite bude na moj prispevok dost negativnych odpovedi, ale ja by som v prvom rade hladala pricinu, preco sa to dievca takto sprava- pisala si, ze mas exzata, mozno ten rozvod na nu takto vplyva, buri sa, ako vie, chce na seba upozornit, no nik to nevidi.
Myslim si, ze uz davno to dievca malo navstivit detskeho psychologa, ci skor detskeho psychiatra, urcite po tom poziti alkoholu,urcite by pomohol..
Mozno sa mala tiez preradit do inej skoly,mozno by to bolo pomohlo.
Viem, ze je to pre teba velmi citliva tema, ked sa jefna o tvoju vnucku, ze kazda matka nepripusti, ze aj v jej dietati moze byt chyba, ale ja toto pisem ako nezaujaty clovek, bez emocii,.
Radim, treba najst pricinu tohto jej spravania.Ja som presvedcena, ze dieta chce tymto sposobom na seba upozornit, inak to nevie, len tak, ze vystraja tie veci, co si napisala.Mam tiez 12 rocnu dcerku, sice ona ma len 2 kamaratky, tie jej stacia, nechce byt emo, no keby k tomu doslo, zeby robila veci, ktore robi tvoja vnucka ani minutu by som necakala a navstivila by som odbornika.
Moj prispevok v ziadnom pripade nemal byt obhajobou ucitelky v tomto pripade, len nazorom nezainteresovanej osoby na vec tak, ako ju poznam z podania z jednej strany.
janka331
10.01.09,14:18
Ja súhlasím, že informácia je iba z jednej strany. Viem sa vžiť (aj keď moje deti sú už dospelé) do pocitov rodiča i starého rodiča. Aj v práci vidím za každým dieťaťom nielen jeho samotného, ale aj jeho rodičov. A pokiaľ ide o stredoškolákov a my sa stretávame so šikanovaním a vysvetlenie bolo, že to bola iba sranda. Naozaj však treba navštíviť odborníka, pretože zo strany vnučky to môže byť volanie o pomoc. Ona sama si podľa toho nevie pomôcť. Pomoc zároveň potrebujú všetci členovia rodiny.
A pokiaľ ide o vyjadrenia tr. uč. som presvedčená o tom, či to povedala tak alebo onak, takéto citlivé a osobné problémy by som v žiadnom prípade neriešila na tr. hodine. To môžem dať potom rovno do školského rozhlasu. A ak tá trieda je naozaj problémová, začala by som školským psychológom, hľadaním problémov v kolektíve, vyhľadaním hlavného aktéra, pozvaním polície, prokurátora ... na besedu nielen do konkrétnej triedy, ale vôbec do školy, urobiť výber žiakov "expertov" a musím povedať, že keď to zaberá na stredoškolákov, určite to pohne aj mladšími.
A ak zo školy odchádzajú žiaci, ktorí inde bez problémov dodončia ZŠ, je to tiež signál, ktorí hovorí minimálne o dvoch veciach:
1. škola to nerieši a tvári sa, že odchádzjú problémoví žiaci
2. dáva signál agresorom, že môžu pokračovať vo svojej "bohumilej činnosti
janomila
10.01.09,14:47
Alaya, plne súhlasím s tým, že dievča malo už dávno mať nejakú odbornú pomoc. A možno to vyznie veľmi nepedagogicky, keď poviem, že jej dobre naložiť takých pár rodičovských by vôbec nezaškodilo.
Zitulda, neuvažovali ste niekedy o tom, že je dosť zvláštne pripúšťať, že všetci ostatní sú tí zlí, len to moje dieťa je najlepšie? Po tom, čo píšeš, je aj tá Tvoja vnučka pekne drzý expert a svojím spôsobom sa nečudujem, že sa s ňou deti nechcú kamarátiť.
Ale nechcem robiť sudcu, toto sú len moje dojmy z toho, čo som si prečítala a nechcela som sa naozaj nikoho dotknúť.
Zitulda, jednoznačne radím preradiť dievča na inú školu. S takým renomé, s akým ju všetci majú stotožnenú sa už nič nedá robiť. Myslím si, že to prospeje aj jej, aj vám. A ak to nepomôže a budú s ňou problémy, pouvažovať o nejakom razantnejšom riešení. Ale to je všetko hudba budúcnosti. Proste ju dajte na inú školu a uvidíte, čo sa bude diať. A každopádne navštívte detského psychológa. Ak je vina v kolektíve, psychológ jej pomôže prekonať tieto problémy tým, že jej vysvetlí, prečo je to tak a naučí ju s tým bojovať. Ak je problém v nej, tak jej takisto môže pomôcť nájsť svoju cestičku v živote a vo vzťahoch.
Ale každopádne sa rozhýbte a niečo robte. Aby sa nestalo, že dievčina to vyrieši tak, že už nebude pomoci.
Lídia
10.01.09,15:05
Galius a Zitulda, žiaľ alebo sláva- adoloscenti majú svoju hlavu, svoj svet. Ich podanie udalostí je čisto subjektívne a dokonca tomu i veria, najdôležitejší sú im v živote kamaráti a prevažne tí čo vyčnievajú z radu....
Nechcem nič zľahčovať, ani obviňovať jednu či druhú stranu. Mám troch synov vo veku 22,19 a 11. Istým je, že treba počúvať i medzi riadkami a preverovať tie naše ratolesti a vedieť o nich, čo robia a s kým sa priatelia. Od "zlej" partie ak sa len trochu dá, by som dieťa dala hoc i na inú školu, ale treba skutočne múdro a nezaujato pozrieť pravde do očí.
Nikomu sa nechce veriť, že to zlaté, milé dieťatko NAŠE je schopné nám s úsmevom klamať.
Raz sa v "našej" triede riešil problém, jeden chlapček chodil do školy s bolesťami brucha, nesadol si s p.uč., veľmi zle sa učil, v triede ho nevedeli prijať, akceptovať, lebo veď bol strnulý, jednoducho sa mu tam zle žilo.
Rodičia ho preložili na inú školu, hneď od pol roka a dnes maturuje a hlási sa na medicínu, je sebavedomý a športuje...
To sú príklady zo skutočného života. Viem, ťažko sa nám predstavuje ako to v skutočnosti je, držíme palce, nech sa to čo najskôr vyrieši k dobrému.
judita1971
10.01.09,18:10
treba vyhľadať psychológa, dievča má problémy a nesúvisia len so školou. Myslím si, že tu nejde o šikanu. V súčasnosti sa veľmi hovorí o šikanovaní, ako treba proti nej bojovať, ale toto dievča nemá problém so šikanovaním...
Má problém sama so sebou. Podobný prípad mal syn v škole, rodičia sa chodili sťažovať do školy, že dievča je šikanované spolužiakmi v triede, žiaci jej ubližujú. Jednalo sa o dieťa, ktoré prešlo z inej školy do synovej školy. Chcelo sa zaradiť do kolektívu, ale zaraďovala sa trocha zvláštnym systémom... bola triednicka hodina ..... dohovorené žiakom, žiaci tvrdili, že tu nejde o šikanovanie, že to čo hovorí nie je pravda. Bolo zvolané rodičovské združenie, boli sme s tým oboznámení, syna som sa pýtala na danú tému, dohovárala som mu, zase mi tvrdil a doma aj ostatní, že to dievča má úplne iné problémy, len za každú cenu chce byť stredobodom, kamaráti sa s takými s ktorými on nechce mať nič spoločné, lebo sú to grázli, že dievča sa pred nimi chváli, že fajčí,ukazuje koľko má veľa peňazí, a nakoniec vykrikuje, že im ukáže že povie že im ubližujú. ..... rodičia tvrdili, že je to šikanovanie, skončilo to preložením na inú školu, tam však problém bol ten istý, aj tu dievčaťu podľa jej názoru každý ubližoval, tu si dievča podrezalo žily,pribudlo zopár zápisov na polícii lebo dievča robilo výtržnosti už aj na verejnosti.

Treba veci, ktoré sa okolo nás dejú pomenovať správne..
Mám 14 ročného syna, ktorý je v puberte... manžel je v zahraničí, a vychovávam ho sama... je to veľmi veľmi ťažké...mala som s ním menšie problémy a radila som sa so psychológom, čo robiť. Prosím Vás ak Vám zaleží na nej navštívte psychológa, nie je to hanba, a on vie ako na ňu, ona mu povie to, čo vlastným rodičom nepovie, a nech sa s ním porozprávajú aj rodičia.
gabikao
10.01.09,18:35
Tiez sa prihovaram za navstevu odbornika - pozrie sa na problem urcite z vacsieho nadhladu akeho je schopna rodina, a komplexnejsie ako mozme my tu na porade. A takisto by som zmenila skolu, dievca je zrejme dost ovplyvnitelne a ten utvoreny vacsinovy nazor na nu ju moze rovno na taku aj prerobit.
Drzim palce nech mlada z toho vyrastie co najskor bez vacsich nasledkov, nech ten stret s realitou nema az taky drsny a jej rodine prajem vela pevnych nervov, mozno trochu pevnejsiu ruku, ale aj laskave a milujuce srdiecka.
alaya1
10.01.09,20:01
Som rada, ze vsetky prispevky po tom mojom radia to iste- navstevu odbornika, lebo tato tema by sa nemala volat sikanovanie, ale ako zvladnut dieta
luana38
10.01.09,20:09
Zitulda, je to naozaj komplikovane a nam sa k tomu vyjadrovat je velmi tazke. Pozname pripad len z tvojho podania, tvoj prispevok je plny emocii, co je pochopitelne a plny zlosti a nevrazivosti voci ucitelke a spoluziakom.
Zial , rozne vplyvy, styly, si deti v tomto veku preberaju a spravaju sa tak, ako vidia na inych, aj ked podstatu toho, napr. emo nechapu, nevedia vysvetlit.
Podla nich je to moderne a preto chcu byt taki, ako ich idol.
Ja by som sa na mieste vasej rodiny zamyslela nad tym, preco sa to dievcatko takto sprava, ak som spravne pochopila, tak
1. fajcila na zachode v skole
2. popoludni sa opila, alebo aj nieco ine.
3. ucitelka to riesila na TrH
4.odvtedy sa k nej deti spravaju zle.
1.- Ak dieta v skole fajci na zachode, tak je povinnostou ucitela to riesit podla vnutorneho poriadku skoly, preto dostala to napomenutie.
A ze nechce povedat, kto ju naviedol? Ved si spomenme, ked sme boli deti, ani my by sme to nepovedali a cim viac na nas tlacili, tak sme mlcali. Ved ti, ktorych sa to tyka by sa boli prestali s nami kamaratit.
2. Ta vec a alkoholom, nakolko som to dobre nepochopila- tak toto by som bola urcite riesila navstevou pohotovosti v nemocnici. Nesuhlasim s tou domackou opaterou, boli by jej vyplachli zaludok, no nie je to nic prijemne, mozno by sa bola priucila.Vedeli by ste, co sa vlastne stalo, teraz len sa domnievate.
3.Ak ste to povedali ucitelke a ona to riesila na TrH, mali ste jej povedat, ze si nezelate, aby to riesila, no a ona naozaj mala volit inu formu, neviem sice, ako to presne povedala.
4. Detom v skole nemozno rozkazat s kym sa maju kamaratit a s kym nie, nemože to ani ucitel, neovplyvni to ani riaditel. Ak deti vedia, co sa stalo, tak v tomto veku sa spravaju tak, ako sa spravaju. Vysmech, a pod. maju zabavku.
Urcite bude na moj prispevok dost negativnych odpovedi, ale ja by som v prvom rade hladala pricinu, preco sa to dievca takto sprava- pisala si, ze mas exzata, mozno ten rozvod na nu takto vplyva, buri sa, ako vie, chce na seba upozornit, no nik to nevidi.
Myslim si, ze uz davno to dievca malo navstivit detskeho psychologa, ci skor detskeho psychiatra, urcite po tom poziti alkoholu,urcite by pomohol..
Mozno sa mala tiez preradit do inej skoly,mozno by to bolo pomohlo.
Viem, ze je to pre teba velmi citliva tema, ked sa jefna o tvoju vnucku, ze kazda matka nepripusti, ze aj v jej dietati moze byt chyba, ale ja toto pisem ako nezaujaty clovek, bez emocii,.
Radim, treba najst pricinu tohto jej spravania.Ja som presvedcena, ze dieta chce tymto sposobom na seba upozornit, inak to nevie, len tak, ze vystraja tie veci, co si napisala.Mam tiez 12 rocnu dcerku, sice ona ma len 2 kamaratky, tie jej stacia, nechce byt emo, no keby k tomu doslo, zeby robila veci, ktore robi tvoja vnucka ani minutu by som necakala a navstivila by som odbornika.
Moj prispevok v ziadnom pripade nemal byt obhajobou ucitelky v tomto pripade, len nazorom nezainteresovanej osoby na vec tak, ako ju poznam z podania z jednej strany.
Suhlasim so vsetkym co je napisane, pridavam svoj postreh, bud je to dieta, ktore ma problemy , nieco ho tazi a takto na seba upozornuje- preto sa takto sprava, alebo je to rozmaznany spratok, ktoremu treba poriadne nalozit, aby sa spamatal, v 12 rokoch mat malovatka, no ja by so jej dala..a tu o sikane nie je ani reci, aka sikana, mozno to diavca sikanuje svoju rodinu, asi tak.
buchač
11.01.09,19:19
Toto som svojho času dostal mailom , bohovo pravdivé ! Aspoň podľa mňa ;)

Gratuluji!
Nám všem , kterým je mezi 20. až 55 lety...
Podle dnešních pravidel a zákazů bychom my, děti narozené v 50., 60., 70., 80. letech, neměli vůbec šanci přežít...
Naše postýlky byly malované barvou, která obsahovala olovo.
Neměli jsme žádné pro děti bezpečné flaštičky na medicínu.
Žádné pojistky na dveře a okna, a když jsme jeli na kole/koloběžce, neměli jsme helmy.
Pili jsme obyčejnou vodu z hadice a ne z lahví.
Jedli jsme chleba a máslo, pili limonády s cukrem a nebyli jsme obézní, protože jsme pořád lítali někde venku.
Z jedné flašky nás obvykle pilo několik , ale všichni jsme to ve zdraví přežili...
Několik hodin jsme se mořili a stavěli káry ze starých nepotřebných věcí, jezdili jsme z kopce, jen abychom pak přišli na to, že jsme zapomněli na brzdu. Teprve po několika přistáních v pangejtu jsme ji demontovali.
Brzy ráno jsme si šli ven hrát a přišli jsme domů, teprve až se venku rozsvítily lampy .
Rodiče si užili pěkné nervy, ale mobily neexistovaly, takže nebylo kam volat...
Neměli jsme žádné Playstation, Nintendo eller X-box - vlastně ani televizní hry, žádných 99 televizních kanálů, žádný surround-sound, počítače, chatrooms a internet.
Měli jsme kamarády, byli jsme venku a vyhledali jsme si je!! Spadli jsme ze stromu, řízli se, zlomili si ruku či nohu, vyrazili si zuby, ale nikdo kvůli těm úrazům nebyl žalován.
Byly to úrazy a nikdo nenesl vinu - jen my!
Prali jsme se, měli jsme modřiny, ale naučili jsme se to překousnout. Našli jsme si hry s tenisákama, klackama a jedli jsme i trávu (hlavně šťovík).
I když nás druzí varovali, nikdy jsme si nevypíchli oko.
Posledních 50 let bylo explozí nových nápadů. My jsme měli volnost i odpovědnost - naučili jsme se chovat a poradit si...
Blahopřeji!!!

Len DÚFAM , že budem správne pochopený , respektíve význam tohoto príspevku , ktorý som položil sem , inde sa mi to nezdalo primerané :rolleyes:

Juraj
danushka
15.01.09,15:14
Suhlasim so vsetkym co je napisane, pridavam svoj postreh, bud je to dieta, ktore ma problemy , nieco ho tazi a takto na seba upozornuje- preto sa takto sprava, alebo je to rozmaznany spratok, ktoremu treba poriadne nalozit, aby sa spamatal, v 12 rokoch mat malovatka, no ja by so jej dala..a tu o sikane nie je ani reci, aka sikana, mozno to diavca sikanuje svoju rodinu, asi tak.

Ale no tak Luana38, ide z Teba riadne bububu.
Dievčence sa odmalička rady parádia a fintia, vidia to zväčša u svojich mamičiek. Moja 11 ročná dcéra má takú výbavu šminiek, že občas si aj ja čosi prídem požičať, ale do školy sa machliť nesmie.
Ale napríklad za odmenu som jej sľúbila vytiahnuť 6-7 ks pramienkov vo vláskoch, ako motivácia to bolo čosi úžasné - nekecám.

Preletela som síce túto tému, určite spomínaná slečna potrebuje rozhovor s niekým nezainteresovaným a hlavne s človekom, čo má nadhľad, najlepšie s detským psychológom, ale...
Už som zažila pri svojich deťoch mnohých pedagogóv s veľkým ,,P" a zažila som a zažívam pedagógov, ktorí sú v školstve úplne omylom, dokonca si akoby liečia svoje komplexy a nesplnené ideály na žiakoch.
Ak sa nemýlim, dotyčnému dievčatku prezerala učiteľka tašku pred celou triedou. Muselo to byť trápne a ponižujúce a verím tomu, že si spolužiaci sršne a osy poriadne zgustli. Keby toto mojej dcére niekto v škole spravil, nech sú s ňou problémy neviem aké, tak by som školu obrátila hore komínom.
Dožadujeme sa od detí slušnosti, podriadenosti, ale pedagóg nikdy nesmie jednať z pozície silnejšieho a zabúdať na morálne a ľudské princípy.
A napokon keď chceme niekoho biť, palicu si nájdeme.
Mať problémového tínedžera nie je nič ojedinelé. Ale sú skutočne situácie, keď sú typy detí, ktoré nevedno prečo - iritujú svoje okolie, často sú to deti veľmi inteligentné a duševne vyspelejšie ako ich rovesníci, deti so vštepenými morálnymi zásadami - aké sa bežne nenosia medzi ostatnými a práve tie zažívajú hotové peklo v kolektívoch.
Preto týmto deťom treba vštepovať, že aj školské časy pominú, že svet je plný riťolezcov, podrazákov a že spôsob, akým sa oni búria voči všetkému je zlý a zas len sebe ubližujú.
Otázka znie, čo je šikana?
Je duševná šikana ľahšia ako fyzická?
Vie niekto, kto nezažil šikanu hodnotiť význam slova šikana?
Vedia učitelia na svojich školách rozoznať šiaknu?
Na našich školách sa psychológ volá vtedy do triedy, až keď naozaj horí. Keby sa detskí psychológovia prizvali aspoň 2x do roka na prieskum a verte, že psychológovia vycítia a vyčítajú veľa , sami učitelia by sa divili, čo sa v ich triedach deje.
buchač
15.01.09,15:23
Otázka znie, čo je šikana?
Je duševná šikana ľahšia ako fyzická?
Vie niekto, kto nezažil šikanu hodnotiť význam slova šikana?


Danushka

to je akademická otázka , alebo naozaj ?

Ak naozaj , tak príspevok z mojej strany by bol veľmi dlhý , zažil som oboje :mad::mad:


Juraj
danushka
15.01.09,15:38
Danushka

to je akademická otázka , alebo naozaj ?

Ak naozaj , tak príspevok z mojej strany by bol veľmi dlhý , zažil som oboje :mad::mad:


Juraj

Ja tiež viem o čom hovorím a vôbec nie je ľahké mať šikanované dieťa či už fyzicky, alebo duševne, je to náročné na psychiku pre deti, ich rodičov a aj ich súrodencov riešenie je veľmi náročné.
Problémom šikany sa venuje málo. Vôbec to nie je ako kedysi, že si chlapci dali po papuli pred školou a dievčatá sa vyťahali za pačesy...Ó veru nie, dnes sa mládež straší rôznymi spôsobmi, verbálne, neverbálne, virtuálne...od cudzích nickov výstrahy na e-mailoch...
No a teraz budem asi mimotemy, pretože v tejto téme ide o niečo trošku iné,alebo súbeh viacerých vecí, ale z vlastnej skúseností pri šikanovaní dieťaťa nie je nič účinnejšie, ako stretnutie zúrivého rodiča so šikanérom, keď ho na smrť vystrašíte, zaručene zalezie do ulity, ale netreba šetriť slovami !
buchač
15.01.09,15:55
Danushka

Nerozumeli sme sa síce , nevadí , mal som na mysli z mojej strany skôr šikanu v trochu staršom veku , ale to je mimotemy .
Za mojich mladých čias to bolo tak , ako vravíš , pár po .............ale život išiel ďalej . To už muselo byť fakt niečo , aby sa do udalostí vopchali rodičia . Vtedy sme boli jak partizáni , alebo mafiáni :D
V dnešnej dobe je to fakt na :mee: , keď sa občas niečo dozviem , ta mi je :eek:


Juraj
Galius
16.01.09,16:01
No je mi ľúto, ale toto bude asi kritika do vlastných radov. Pani učiteľke asi nehovorí nič nielen pedagogika, ale ani psychológia, citlivý ľudský a korektný prístup. Mňa ako rodiča predsa nezaujíma či takúto triedu za 37 rokov mala alebo nemala. Mňa zaujíma moje dieťa a riešenie konkrétnej situácie. Je pravdou, že niekedy sa bez zásahu zvonku pozbierajú v triede také deti, že keby ste robili cieľavedomý výber, tak sa vám to nepodarí. Situácia je naozaj vážna a treba ju zveriť do rúk odborníkov. Pani triedna má na to dosť pák. A ak nie ona alebo ste už k nej stratili dôveru (nečudujem sa), určite riaditeľ školy má dostatok možností na riešenie problému.
Janka 331 hlavne tie vety - modré z tvojho príspevku sú veľmi pravdivé by my zaujímala, lebo som presvedčený, že Pani učiteľka je tá čo môže urobiť radikálny rez a má si zvážiť slová čo vypovie pred triedou hlupučko naivných puberťákov. Ak nemám pravdu, zastavte ma, splním o čo ma žiadajú, zavretia témy. Ja nie som síce za, čítam od druhej strany.A -idem čítať ďalej - som zvedavý na všetky názory náhľady.
Galius
16.01.09,18:16
Po prečítaní všetkých príspevkov, dokonca dva krát mám miešané pocity. a možné, že budem viac krát reagovať, lebo mnoho rozporov a roznych názorov doposiaľ bolo povedaných-napísaných.-Môj postreh Alaya, neviem a som si istý, že si si neprečítala úplne presne vyznanie Zituldy. Nemala to robiť, lebo otvoriť srdce, plné bôľu, sa nemá, nie každý to pochopí. A ty si ju absolútne nepochopila, nehnevaj sa. Ona si nielen vnučku, ale ani svoje deti nikdy neidealizovala. Dnešné deti z dôvodu technických vymožeností a demokracie(povedia učiteľom mnoho zlého) a žiaľ učiteľ nemá až také právomoci ako v 60 tich rokoch. je to na škodu. Jej príspevok bol plný emócií, ale určite nie plný zlosti a nevraživosti voči učiteľke a spolužiakom. Príliš ľahké Ti to bolo sa tak vyjadriť ale nepoznáš ju, ona ešte vždy,obhajuje všetky učiteľky-nielen túto- s tou je ten najlepší kamarát a vysoko si ju váži. Možná, že poviete -ahááá, veď je to jej synovec, tak ju opisuje ako tú najlepšiu. To vôbec nie je je konvenkčná vychovaná tvrdou školou jej doby a nekompromisná na dodržiavanie slušnosti a čo je jej chyba?!- nesmierne úprimná. Okrem toho, napísala len polovicu a už asi z dôvodu nepochopenia nedopísala ostatné.
Skús si alaya ešte raz všetky svoje príspevky prečítať aj jej, a neber to ako útok či osočovaniie. To by som si nedovolil. jednu otázku Ti dám teraz.
Prečo- Ty ako učiteľka -čo píšeš v príspevku č.13 žiadaš vo svojom príspevku č. 27- Janku 331, aby vysvetlila aké páky má učiteľka na zastavenie, či potlačenie zla??? Prečo si nenapísala to Ty sama?§
Zatiaľ toľko, a nehnevajte sa -hlavne Ty alaya. Ďalej budem odpovedať s citáciami a veľmi ma zaujíma, čo budú obsahovať príspevky na Danushkinu otázku Čo je vlastne šikana.....:confused:
alaya1
16.01.09,19:25
Po prečítaní všetkých príspevkov, dokonca dva krát mám miešané pocity. a možné, že budem viac krát reagovať, lebo mnoho rozporov a roznych názorov doposiaľ bolo povedaných-napísaných.-Môj postreh Alaya, neviem a som si istý, že si si neprečítala úplne presne vyznanie Zituldy. Nemala to robiť, lebo otvoriť srdce, plné bôľu, sa nemá, nie každý to pochopí. A ty si ju absolútne nepochopila, nehnevaj sa. Ona si nielen vnučku, ale ani svoje deti nikdy neidealizovala. Dnešné deti z dôvodu technických vymožeností a demokracie(povedia učiteľom mnoho zlého) a žiaľ učiteľ nemá až také právomoci ako v 60 tich rokoch. je to na škodu. Jej príspevok bol plný emócií, ale určite nie plný zlosti a nevraživosti voči učiteľke a spolužiakom. Príliš ľahké Ti to bolo sa tak vyjadriť ale nepoznáš ju, ona ešte vždy,obhajuje všetky učiteľky-nielen túto- s tou je ten najlepší kamarát a vysoko si ju váži. Možná, že poviete -ahááá, veď je to jej synovec, tak ju opisuje ako tú najlepšiu. To vôbec nie je je konvenkčná vychovaná tvrdou školou jej doby a nekompromisná na dodržiavanie slušnosti a čo je jej chyba?!- nesmierne úprimná. Okrem toho, napísala len polovicu a už asi z dôvodu nepochopenia nedopísala ostatné.
Skús si alaya ešte raz všetky svoje príspevky prečítať aj jej, a neber to ako útok či osočovaniie. To by som si nedovolil. jednu otázku Ti dám teraz.
Prečo- Ty ako učiteľka -čo píšeš v príspevku č.13 žiadaš vo svojom príspevku č. 27- Janku 331, aby vysvetlila aké páky má učiteľka na zastavenie, či potlačenie zla??? Prečo si nenapísala to Ty sama?§
Zatiaľ toľko, a nehnevajte sa -hlavne Ty alaya. Ďalej budem odpovedať s citáciami a veľmi ma zaujíma, čo budú obsahovať príspevky na Danushkinu otázku Čo je vlastne šikana.....:confused:
Galius, Do tejto temy som nemala v umysle prispievat dalej, no slusi sa odpovedat, tak to robim.
Tvoja otazka, preco som sa pytala janky na paky ucitela? Ja viem, len o jednej pake, ktoru ucitel ma a to je nahlasit to vedeniu skoly.
Preto som sa jej pytala, ked napisala, ze ucitel ma mnoho pak, nech mi napise- ake.Pisem podla toho, co nam povedali a ako nas usmernili v robote.
Co sa tyka mojej reakcie na dany problem, stojim si za tym, co som napisala. Ja ako ucitel s dost dlhou praxou a vystudovany spec.pedagog vidim problen v dievcatku, jej spravani a pod. Rozpisala som to inde.
Ja starej mame verim a sucitim s nou, aj ja mam 12 rocnu dcerku, aj mna by sa velmi dotklo, keby sa mojhu dievcatu nieco podobne stalo, no nestalo.
Chapem vas bol a starost, ale aj vy otvorte oci a v prvom rade pomozte dievcatku a mozno, ze radej ako to riesit tu na porade, riesila by som tento problem v reale.Zmiatlo ma to, ze v kazdom, s kym sa vase dieta stretava vidite problem, len u nej nie.
Tolko na vysvetlenie, dufam postacuje. Drzim prsty a verim, ze sa vsetko vyriesi, mozno ste to uz riesit aj zacali.Ahoj.:o
jozka56
16.01.09,21:14
Len tak na okraj. Veľmi dôležitý je kontakt triedny učiteľ, dieťa a rodičia. By som povedala najdôležitejší. j:---
janka331
17.01.09,07:17
Najväčšou pákou v triede by mal byť triedny učiteľ. Mal by svoju triedu najlepšie poznať. Takéto problémy by mal začať riešiť najprv s dieťaťom a rodičom. Triedu, pri troche chcenia a záujmu si viem jednoduchou sociometriou zmapovať. Ak sú v triede signály šikanovania nečakám, kým sa pozabíjajú. Zitulda navyše písala, že informácie nemá len od vnučky, ale aj iných detí. Žeby tieto deti boli tiež problémové ako jej vnučka? Na škole existuje výchovný poradca.Mala by to byť aj jeho parketa, zabezpečiť kontakt s psychologickou poradňou. Školy majú koordinátorou pre prevenciu drog a šikanovania (ospravedlňujem sa nie je to presný názov). Účasť psychlóga je v tejto triede nanajvýš potrebná. No a samozrejme, že o všetkom má byť informovaný riaditeľ. A vrátim sa k tomu, čo som už raz napísala. Áno, dievčatko potrebuje odbornú pomoc, ale aj trieda a ostatní žiaci školy potrebujú vidieť, že sa to rieši, ale nielen tak, že "údajne problémoví žiaci" odídu na inú školu a tam bez problémov prospievajú (ako písala Zitulda a ja zatiaľ nemám dôvod jej neveriť). Väčšina reaguje len na to, že sa to nedá. Dá a posudzujem to podľa mojich osobných skúseností. Pred niekoľkými rokmi, ak sa stalo, že žiak niečo vyviedol, tak nám vedenie školy s "láskou" pripomínalo, že aj my sme bolo mladí...a dnes pri prvých náznakoch sa okamžite začína s riešením. Nie je to ľahké, ale už mi naši žiaci sami vraveli, že je to prísnejšie, ale nenamietajú, chápu,že pravidlá sú a musia ich dodržiavať.Nezaviedli sme teror, ale dôsledné dodržiavanie pravidiel.
Galius
17.01.09,16:50
Táto trieda má už každý týždeň hodinu- tzv. projekt spolupráce so psychologičkami. Tie sa pýtali od mojej neterky, prečo nereaguje, prečo sa nebráni proti dievčaťu, ktoré práve v hodine projektu vykrikovalo neprístojné vymyslené klamstvá. Pre upresnenie: (nie som si istý, či už to nebolo opisované v inom príspevku) neterka chýbala v škole z dôvodu autohavárie havárie mamky - (triedna učka o tom vedela, oznámila jej to babka, čo sa stalo)a tá dievčina na otázku psychologičiek- " kde je naša neter, prečo nie je v škole" bez hlásenia vykríkla dievčina čo si vedome veľa dovoľuje- "ona si podrezala žili a je v nemocnici". Bolo to vymyslené klamstvo a teraz povedzte, kto mal zasiahnúť a zastaviť to dievča čo alaya vo svojom príspevku nazýva riťolezkou. K vôli tejto dievčine (aby ju neter mala za kamarátku- fajčila ale nepovedala že kto ju naviedol. Dávnejšie to vie už aj triedna učka,ktorú babka požiadala priamo na rodičovskom združení o zabezpečenie krokov na zastavenie - prezývania,ničenia vecí dieťaťa a zastavnie dievčaťa ktoré si výmysľa klamstvá škodiace neteri. Nik mi nepovedzte, že to nemá urobiť triedna učiteľka, nie že to nemá v právomoci, ale je to jej povinnosť.
Ešte posledné- psychologičky, ktoré majú projekt v triede sú na strane netere a oni jej doporučujú brániť sa aj osobne a nepovažujú neter za problémové.
------------------------
Julo
Galius
17.01.09,17:04
V príspevku 42 som písal, že budem odpovedať niektorím citáciami, ale po dohode s rodinou, to nemá význam, nakoľko mnohé prispievaťeľky pokiaľ sa na 100% nedozvedeli časť, písali ináč a keď už vedeli, čo dievča vyviedlo, zaujali úplne iné stanovisko. Posledné čo napíšem je toto:
Po posledmom rozhovore s triednou učiteľkou, neter určite nemá problémy so sebou, sama žiada rodičov dieťaťa aby zvážili svoje stanovisko a aby ju neprekladali na inú školu. Povedala,že s ňou ona nemá žiadny problém a veľmi dobre vie, že deti v triede sa musia naučiť sa voči sebe správať asertívne, sama p. učiteľka nevylúčila slovnú šikanu z úst dievčaťa nielen mojej netere, ale aj voči inému chlapcovi, ale že sa s tým boria a nádeja sa, že to úspešne zvládnu.
To je posledný príspevok k tejto téme z našej strany.
janomila
17.01.09,18:55
Milý Galius,
je mi ľúto, že sa Tebe (resp. Tvojej rodine) na tomto fóre nedostalo toho, čo ste možno očakávali. Možno ste čakali všeobecný súhlas s Vaším postojom a názorom na túto problematiku. Bohužiaľ, ako vždy, existuje sto ľudí a sto názorov.
Mrzí ma, že ste sa rozhodli odmlčať. Napriek tom, že sa Ti zdá, že sme asi zaujatí voči Tvojej neteri, by ma zaujímalo ako nakoniec jej príbeh skončí.
Je mi ľúto, že v tejto vyspelej civilizácii, ktorá by mohla svojim členom zabezpečiť všetok komfort vyplývajúci z pokroku vo vede, školstve, medicíne, sa dejú takéto veci.
Všetko sa krúti okolo toho, čoho sú vlastne schopné niektoré deti a samozrejme nás hneď napadne, čo z nich vyrastie. Tvoja neter má zlé skúsenosti a dúfam, že si dobre zapamätá túto skúsenosť. V živote sa jej veľmi zíde. Bohužiaľ, človek musí byť vždy pripravený na najhoršie, aby mohol byť príjemne prekvapený, nie zaskočený.
Želám Tvojej neterke pevné nervy a veľa síl v boji proti zlobe, ktoré je v niektorých z nás. A dúfam, že napriek rozhodnutiu nepísať viac k tejto téme nám dáš vedieť, ako to všetko dopadne. Veľmi vám všetkým držím palce.:)
judita1971
17.01.09,19:08
tento problém s Vašou neterou nikto na porade nevyrieši. Prajem Vám pevné nervy. Máte zložitý problém, v tejto téme, je váš problém opísaný útržkovito, tu kúsok, tam kúsok.... ale viem, že je ťažko opísať taký veľký problém.... a taktiež je to veľmi citlivá otázka, takže nedá sa napísať všetko, lebo je to vaše súkromie. Každý poraďák reaguje zo svojho pohľadu a možno aj nechtiac, nepoznajúc všetko, reaguje tak ako reaguje.

Prijmite ešte jednu radu, Galius ty si zakladateľom tejto témy, môžeš ju zavrieť, alebo požiadať administrátora, aby ju uzamkol. Táto téma je citlivá, nevyhnete sa tomu, aby ďalej ľudia neprispievali a Vás to bude zbytočne rozčuľovať . Máte dosť iných starostí. Ešte raz prajem vám nech sa všetko zlé na dobré obráti.
eman123
21.01.09,16:52
Len horšie že aj vedenie,učitelia by mali viac dbať na disciplinu a nie kedy skončí hodina a skovať sa do kabinetov a žiaci nech si ribia čo chcú.
ivka70
21.01.09,19:40
ale to je presne to, co pomohlo aj mojej dcere, psychologicka ju na par sedeniach naucila, ze sa musi branit sama /dovtedy vzdy nechavala kamaratky, aby ju pred sikanujucim obranovali/.

Naozaj to pomohlo. Dnes uz nie je v triede s tym dietatom, ale ked sa snim stretla, zrazu sa chcel s nou rozpravat a bol uplne iny ako predtym.
dnes sa na tom smeje ...
Zitulda
05.02.09,14:00
Niečo pekné a pravdivé, keď deti sa mali rady a hrali sa. :) Skoro podobné, ako napísal v príspevku č.36 - Búchač.:)
janasv
23.04.09,10:40
Skúste mi, prosím, pomocť s hľadaním. :mee: Neviem presne, kedy, buď začiatkom tohoto roku ale najneskôr v druhej polovici 2008, bol v nejakom časopise - týždenníku / Život, Slovenka, Star.../- uverejnený článok o chlapcovi, ktorý bol pre svoje správanie -vpodstate- vylúčený z bežného vyučovania v triede a chodí ho domov učiť učiteľka. Mal nejakú poruchu správania a svojím vystupovaním v triede znemožňoval vyučovanie a rodičia detí, ktoré s ním chodili do triedy sa voči jeho správaniu ohradili a neželali si, aby ten chlapec chodil s ich deťmi do triedy. Bol to, myslím, druhák na ZŠ. čítala som to na internete a nieviem sa k nemu späť dopátrať. Ak si niekto z Vás na ten článok pamätá, alebo ho má doma, prosím pošlite mi ho ako ss, alebo ho tu oskenujte alebo pripojte link. Ďakujem.:)
melbak
09.06.09,17:33
Janka, poprosim ta, napis, ake paky ma ucitelka, pripadne riaditel na riesenie problemu tohto dievcatka, ktore sa udialo mimo vyucovania a ak myslis na to, ze sa dievcatu ostatni vysmievaju, vies sama, sice ty ucis na SŠ, deti su zle, povedia co si myslia, neberu servitku pred usta. Je tazko posudit, co a ako mala urobit ucitelka, citame to len z jednej strany- urcite zufalej a smutnej starej matky, ktora si nevie s pubertiackou poradit.
Ale ano, skola ma byt rodicom napomocna pri rieseni tychto problemov, ale ja si myslim, ze je to v prvom rade rodina.
Mozno so mnou malokto bude suhlasit, ale asi by mala matka najst dovod, preco sa to dievca takto sprava, nehadzat chybu len na ucitelku a ostatnych ziakov, nakolko som , dufam, ze som to neprehliadla, necitala, ze to dievcatko ma v ociach pisatelky nejaku chybu, len ostatni.

pribeh je velmi zlozity, ale tiez by ma zaujimalo, ake paky tr. ucitelky mas na mysli
melbak
09.06.09,17:53
Táto trieda má už každý týždeň hodinu- tzv. projekt spolupráce so psychologičkami. Tie sa pýtali od mojej neterky, prečo nereaguje, prečo sa nebráni proti dievčaťu, ktoré práve v hodine projektu vykrikovalo neprístojné vymyslené klamstvá. Pre upresnenie: (nie som si istý, či už to nebolo opisované v inom príspevku) neterka chýbala v škole z dôvodu autohavárie havárie mamky - (triedna učka o tom vedela, oznámila jej to babka, čo sa stalo)a tá dievčina na otázku psychologičiek- " kde je naša neter, prečo nie je v škole" bez hlásenia vykríkla dievčina čo si vedome veľa dovoľuje- "ona si podrezala žili a je v nemocnici". Bolo to vymyslené klamstvo a teraz povedzte, kto mal zasiahnúť a zastaviť to dievča čo alaya vo svojom príspevku nazýva riťolezkou. K vôli tejto dievčine (aby ju neter mala za kamarátku- fajčila ale nepovedala že kto ju naviedol. Dávnejšie to vie už aj triedna učka,ktorú babka požiadala priamo na rodičovskom združení o zabezpečenie krokov na zastavenie - prezývania,ničenia vecí dieťaťa a zastavnie dievčaťa ktoré si výmysľa klamstvá škodiace neteri. Nik mi nepovedzte, že to nemá urobiť triedna učiteľka, nie že to nemá v právomoci, ale je to jej povinnosť.
Ešte posledné- psychologičky, ktoré majú projekt v triede sú na strane netere a oni jej doporučujú brániť sa aj osobne a nepovažujú neter za problémové.
------------------------
Julo
ak som dobre citala, dievca ma aj rodicov, preco neboli na rod. zdruzeni, stale viac sa mi z prispevkov zda, ze asi spravanie dievcata je dosledkom niecoho ineho, mozno absentuje rodinna vychova, je to tazke ...
alaya1
10.06.09,10:05
ak som dobre citala, dievca ma aj rodicov, preco neboli na rod. zdruzeni, stale viac sa mi z prispevkov zda, ze asi spravanie dievcata je dosledkom niecoho ineho, mozno absentuje rodinna vychova, je to tazke ...
Tato tema je uz asi dlhsie neaktualna.
Sojka 007
15.06.09,07:39
Dúfam , že sa mi to stiahlo do prílohy. Každému, kto má problémy so šikanou odporúčam naštudovať.
Sojka 007
15.06.09,08:00
Ono fakt to funguje. Len treba dodržať postup a vyšetrovať správanie obete aj agresora ako aj všetkých detí v triede do hĺbky. Deti sa začnú správať normálne, keď sa im vysvetlí čo kto urobil zle a ako tým ublížil tomu druhému. Nie je to jednoduché vyriešiť, väčšinou sa zistí, že obeť najviac tyranizuje okolie ,ale poviem vám rozhodne to stojí za námahu. Najmä všetkým učiteľom tu odkazujem, naštudujte si to a keď sa objaví problém s niektorým dieťaťom skúste to riešiť podľa toho manuálu, ktorý som sem dala. Predsa za pokus nič nedáte.Vyžaduje si to veľa vášho času, uznávam, ale ten pocit že ste pomohli je na nezaplatenie.A ešte malá rada. Väčšinou keď sa s tým experimentom začne nastane taký zvláštny jav. Správanie detí ako aj učiteľov naokolo sa na čas zhorší. No ak zistia, že nové pravidlá platia, potom sa prispôsobia a nastáva zlepšenie vo vnútri kolektívu detí.( Dokonca aj učiteľov.)