manager22
21.12.08,10:23
Ahojte "PORAĎÁCI",

mám dve otázočky:

1.) Keď s.r.o. vzniká k 01.01.2009 - čiže počiatočné výdavky (výdavky za vznik/založenie spoločnosti) sú v roku 2008 (kolky, overovanie a pod.) je možné, aby tieto boli zahrnuté do výdavkov v účto. v roku 2009, keď v Spoločenskej zmluve je uvedené, že výdavky za vznik spoločnosti sa považujú za výdavky v prvom účtovnom období ???

2.) Keď jeden zo spoločníkov s.r.o. (zároveň jediný konateľ) chce odpredať s.r.o. napr. PC/tlačiareň/skartovačku, či kancelársky nábytok, je to v poriadku ?! Tento je do 31.12.2008 tiež SZČO (od 01.01.2009 sa jeho živnosť pozastavuje), čiže zariadenie, kt. doteraz využíval v podnikaní by odpredal do s.r.o. JE TO V PORIADKU ? Ak áno, je potrebné robiť KP zmluvu, alebo bude stačiť FA a PPD ?!

ĎAKUJEM za pomoc ... ;)
manager22
04.01.09,11:37
Ahojte "PORAĎÁCI",
všetko dobré do Nového roku 2€€9 Vám prajem !!!

Vie mi niekto odpovedať / poradiť ?

ĎAKUJEM
STRELEC
04.01.09,12:30
Ad 1.)
Keď daná s.r.o. vznikla (bola zapísaná v OR) k 01.01.2009, tak zriaďovacie výdavky by som účtoval v roku 2009. Spoločnosť otvára účtovné knihy k 01.01.2009 a v roku 2008 nemá kto účtovať. Spoločnosť ešte neexistovala.

Ad 2.)
Spoločnosť môže kúpiť čokoľvek od kohokoľvek. Predávajúci dokonca ani nemusí byť živnostník alebo obchodná spoločnosť. Či je konateľ oprávnený kupovať pre spoločnosť krátkodobý alebo dlhodobý majetok - o tom hovorí buď Spoločenská zmluva spoločnosti alebo rozhodnutie spoločníkov v inej podobe (napr. zápis z valnej hromady, smernica). Ak konateľ nemá právo kupovať pre spoločnosť hmotný majetok, tak neporuší obecne platné predpisy, ale spoločníci ho napr. môžu odvolať (keď je vôbec konateľ odvolateľný :-) ).
Je tu ešte otázka, či tento nákup je pre spoločnosť efektívny, potrebný, či spoločnosť nie je len, povedzme, zneužívaná atď.

K predaju samotnému: na tieto drobnejšie veci nie je potrebné vyhotovovanie K-P zmluvy a podobné. Je to pre spoločnosť bežná kúpa nie významných hodnôt. Otázky skôr spočívajú v tom vyššie uvádzanom, ale to už vie zodpovedať iba človek, ktorý situáciu v spoločnosti, vzťahy a jej právne veci pozná.
manager22
04.01.09,13:05
STRELEC - ďakujem za odpovede...

1.) - takže ak boli výdavky za vznik spoločnosti príklad k dátumu: 15.12. - 18.12. - 22.12. - 30.12.2008 tak bude možné si ich uplatniť - zaevidovať v PÚ, napr. k dátumu 01.01.2009 ?!

2.) - k tej efektivite... No keďže spol. vznikla k 01.01.2009 - je potrebný nákup PC/kopírky/tlačiarní a podobne - a keďže ako som opisoval vyššie - konateľ - doteraz iba SZČO, kt. živnosť pozastavil k 31.12.2008 - má "nepotrebný majetok" - PC/kopírky/tlačiarní a podobne... takže by tento odpredal sro-čke ... Je len otázka to, či tento bude potom musieť príjem "priznať" - keďže už DP nebude podávať za rok 2009 ! Alebo by to v tomto prípade bolo lepšie/výhodnejšie aby to bolo "darované" ...
STRELEC
04.01.09,15:50
STRELEC - ďakujem za odpovede...

1.) - takže ak boli výdavky za vznik spoločnosti príklad k dátumu: 15.12. - 18.12. - 22.12. - 30.12.2008 tak bude možné si ich uplatniť - zaevidovať v PÚ, napr. k dátumu 01.01.2009 ?! Áno - k dátumu vzniku spoločnosti. Sú to výdavky, náklady ktoré boli vynaložené pred vznikom spoločnosti.

2.) - k tej efektivite... No keďže spol. vznikla k 01.01.2009 - je potrebný nákup PC/kopírky/tlačiarní a podobne - a keďže ako som opisoval vyššie - konateľ - doteraz iba SZČO, kt. živnosť pozastavil k 31.12.2008 - má "nepotrebný majetok" - PC/kopírky/tlačiarní a podobne... takže by tento odpredal sro-čke ... Je len otázka to, či tento bude potom musieť príjem "priznať" - keďže už DP nebude podávať za rok 2009 ! Alebo by to v tomto prípade bolo lepšie/výhodnejšie aby to bolo "darované" ...
Aj darovanie je možné - v tom prípade by som navrhoval uzavrieť darovaciu zmluvu. V každom prípade by inventár používaný v spoločnosti mal byť zaevidovaný, aby boli daňovo uznateľné náklady spojené s prevádzkou tohto zariadenia. Napríklad - náklady na opravy a údržbu.
Môže sa vyskytnúť tento prípad : inventár SZČO vyradí zo svojho obchodného imania (z evidencie KHM, resp. DHM) a preradí do osobného užívania. Následne s ním naloží podľa svojho uváženia - napríklad predá inému občanovi, predá SRO-čke a podobne.