Metodik
21.12.08,14:07
Dobrý deň, poprosila by som Vás o Váš názor, či parcela sa rovná pozemku alebo je to časť pozemku.

Napríklad pozemok 724/1, 724/2, 724/3 - sú samostatné pzemky alebo sú to časti jedného pozemku.
Z toho sa odvíja aj zaťaženie daňou z pridanej hodnoty pri predaji spolu so stavbou , ktorá na danej parcele stojí.

Veľmi pekne ďakujem.
Metodik
21.12.08,13:47
Nie, len som sa tak na to zamyslela, pretože sa predáva pozemok spolu s budovou.
Budova je po kolaudácii viac ako 5 rokov a stojí na parcele 724 /1Vyslovene v zmluve je uvedené že sa predáva s parcelou 724/2, 724/3. Všetko sú stavebné pozemky, ale chcú predaj budovy oslobodiť. Takže aj pozemok pod budovou by bol oslobodený. Vychádzajúc však z katastrálneho zákona, parcela je samostatným pozemkom. Ak by som to takto mala brať , tak 724 /1 oslobodím a ostatné 724XX by som zdanila lebo by to boli samostatné pozemky.
Čo si tým myslel pôvodne? To že sa potom jeden pozemok rozdelil na 3 pozemky ?
geronimo13
21.12.08,13:50
pozemok je časť zemského povrchu oddelená od susedných častí hranicou územnej správnej jednotky, katastrálneho územia, zastavaného územia obce, hranicou vymedzenou právom k nehnuteľnosti, hranicou držby alebo hranicou druhu pozemku, alebo rozhraním spôsobu využívania pozemku ...

parcela je geometrické a polohové určenie a zobrazenie pozemku v katastrálnej mape, v mape určeného operátu alebo v geometrickom pláne s vyznačením jej parcelného čísla

takže odpoveď je pozemok parcelné číslo 724/1, pozemok parcelné číslo 724/2 a pozemok parcelné číslo 724/3 ...
Metodik
21.12.08,14:19
no, takto to vyšlo aj mne, keď som študovala katastrálny zákon.
Ale nebolo to pre mňa až také jednoznačné. Zaujal ma však príspevok kolegu/ne - riblbaka, ktorý napísal, že pôvodne to bol pozemok 724 a ten sa rozdelil- to znamená vznikli samostatné jednotky - parcely = pozemky ?
geronimo13
21.12.08,15:14
pôvodne to pozemok parcelné číslo 724 a jeho rozdelením vznikli pozemky parcelné číslo 724/1, 724/2 a 724/3 ...