waki
21.12.08,17:37
Dobrý den,
chcela by som sa spýtať na Váš názor: v júni 2008 som podala dodat. dp k dph za 2.Q 2007 z ktorého vyplynulo, že sme zaplatili o 200tisic viac dphacku ako sme mali (teda dan. povinnost sa nam znizila). Prilozila som k priznaniu aj oznamenie, že chcem vzniknutý rozdiel použiť na vyrovnanie dalších danových povinností ktoré vzniknú. medzitym podnikanie polavilo a mne sa doteraz nepodarilo si tuto "pohladavku" vocii danovemu uradu si uplatnit. teraz sme uz mesacni platcovia dph, cize sa to taha uz niekolko mesiacov. neviem ci to mam nechat "na odpocitavanie" aj do buduceho roka a ci je to vobec mozne. dufam, ze ste ma pochopili, rada by som vedela, či s tym mate nejaku skusenost. dakujem. :o
Rozalaia
21.12.08,17:59
Robim to rovnako, vsetky "preplatky" zapocitavam s nasledujucimi danovymi povinnostami, ale vzdy po predchadzajucich konzultaciach s mojou spravkynou na danovom urade. Konkretne : vzdy jej zavolam, ze mam povinnost tolko a tolko, mam pohladavku tolko a tolko a toto si chcem zapocitat. Ona mi to hned v priamom prenose "odsuhlasi" a povie : prineste si ziadost. Ziadost nesiem original aj 2xkopiu. Original nechavam na podatelni. 1kopia je moja. Druhu kopiu hned donesiem priamo mojej spravkyni a ona si to hned nahodi do systemu (cez podatelnu jej to pride cojaviem o 1 den neskor). Ona mi potom nasledne odpise ze so ziadostou suhlasi a toto mi pekne pride postou. (zvycajne aj zrekapituluje kolko mi z tej "pohladavky" zostalo ...)
waki
21.12.08,18:20
dakujem za odpoved. ale uz sa ti stalo ze sa to natahovalo viac zdanovacich obdobi - a teda aj teraz je prechod do noveho roka, euro a tak... a vidim to tak, ze najblizsie si to budem moct zapocitat niekedy v marci bud. roka...
Zoltán Kovács
21.12.08,18:48
dakujem za odpoved. ale uz sa ti stalo ze sa to natahovalo viac zdanovacich obdobi - a teda aj teraz je prechod do noveho roka, euro a tak... a vidim to tak, ze najblizsie si to budem moct zapocitat niekedy v marci bud. roka...

Podľa mňa môžes sa obrátiť na svoju správkyňu s žiadosťou o vrátenie toho preplatku. Treba to odôvodniť, že momentálna situácia v podnikaní nie je najružovejšia, a jednoducho ti nevychádza povinnosť s ktorou by sa to dalo započítať.

Prípadne si to môžete započítať s daňovou povinnosťou na dani z príjmov (podľa daňového priznania za rok 2008), ak sa dovtedy nepodarí zápočet na dph.
waki
21.12.08,20:53
dik, netusila som, ze mozem rozne dane zapocitavat... no vyberiem sa v januari na navstevu na du a opytam sa ich ako to citia :)
Renatka 75
22.01.09,07:29
Prosím o radu: Do koľkých dní od zistenia skutočnosti na podanie dodatočného priznania DPH treba podať DPH? dakujem
Johanka
22.01.09,07:39
§39 Zákona o spáve daní a poplatkov
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu, 11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

(3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.
kovex
27.05.09,05:58
Dobrý deň, prosím o radu, potrebujeme podať dodatočné DP k DPH za apríl 2009, kde sa nám za zníži vlastná daňová povinnosť, čiže voči štátu bude nižšia ako v riadnom DP, ako je to s penalizáciou alebo pokutou, je aj v tomto prípade vyrubená z dú?

Ďakujem pekne
kovex
27.05.09,08:02
.............posúvam, ďakujem......
kovex
28.05.09,05:25
Dobrý deň, prosím o radu, potrebujeme podať dodatočné DP k DPH za apríl 2009, kde sa nám za zníži vlastná daňová povinnosť, čiže voči štátu bude nižšia ako v riadnom DP, ako je to s penalizáciou alebo pokutou, je aj v tomto prípade vyrubená z dú?

Ďakujem pekne


.......dobrý deň, skúste sa na to pozrieť, ďakujem za všetky rady ..........:---
Tweety
28.05.09,05:30
.......dobrý deň, skúste sa na to pozrieť, ďakujem za všetky rady ..........:---
V tomto prípade nie.
kovex
28.05.09,05:46
Ďakujem pekne Tweety za odpoveď