SzabM
21.12.08,21:35
Príjemný večer, bola by som zvedavá na Váš názor na začatie podnikania čiastočného invalida. Momentálne je zamestnaný na polovičný úväzok u podnikateľa, avšak uvažuje o vlastnom podnikaní ako klampiar. Má výučný list v tejto oblasti, avšak momentálne nepracuje v tejto profesii. Zaujímalo by ma, či môže požiadať nejaký úrad o dotáciu na začatie podnikania. :confused:
Koľko môže zarábať ako SZČO, aby neprišiel o svoj invalidný dôchodok? :confused:
Má v tejto oblasti niekto z Vás nejaké informácie? Veľmi rada si ich prečítam.
Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi poradia. :) SzabM
veronikasad
21.12.08,20:52
Príjemný večer, bola by som zvedavá na Váš názor na začatie podnikania čiastočného invalida. Momentálne je zamestnaný na polovičný úväzok u podnikateľa, avšak uvažuje o vlastnom podnikaní ako klampiar. Má výučný list v tejto oblasti, avšak momentálne nepracuje v tejto profesii. Zaujímalo by ma, či môže požiadať nejaký úrad o dotáciu na začatie podnikania. :confused:
Koľko môže zarábať ako SZČO, aby neprišiel o svoj invalidný dôchodok? :confused:
Má v tejto oblasti niekto z Vás nejaké informácie? Veľmi rada si ich prečítam.
Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi poradia. :) SzabM
Pozri § 57 Zákona o službách zamestnanosti /nájdeš ho na str. 41/

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208356&FileName=zz2008-00330-0208356&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=361&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+službách+zamestnanosti+
SzabM
22.12.08,17:09
Ďakujem za radu, kde nájsť potrebné informácie. Dozvedela som sa teda, že SZČO kvôli priznaniu príspevku musí byť aspoň 3 mesiace evidovaný na úrade práce. Tento sa však nemá záujem evidovať, nechce opustiť svojho súčasného zamestnávateľa až do dňa, kedy začne sám podnikať. Práve preto by som potrebovala informácie o ďalších možnostiach, aké uvedený čiastočný invalid má. Taktiež neviem, či má zákonom určenú hranicu príjmu, nad ktorou sa mu invalidný dôchodok kráti, resp. odoberie.
Ďakujem za pohotovú odpoveď a praktickú radu, kde sa obrátiť pre info.:---
SzabM
veronikasad
23.12.08,11:19
Ďakujem za radu, kde nájsť potrebné informácie. Dozvedela som sa teda, že SZČO kvôli priznaniu príspevku musí byť aspoň 3 mesiace evidovaný na úrade práce. Tento sa však nemá záujem evidovať, nechce opustiť svojho súčasného zamestnávateľa až do dňa, kedy začne sám podnikať. Práve preto by som potrebovala informácie o ďalších možnostiach, aké uvedený čiastočný invalid má. Taktiež neviem, či má zákonom určenú hranicu príjmu, nad ktorou sa mu invalidný dôchodok kráti, resp. odoberie.
Ďakujem za pohotovú odpoveď a praktickú radu, kde sa obrátiť pre info.:---
SzabM
Zákonom stanovená hranica príjmu invalida zo zamestnania ani z podnikania už nie je. Vzhľadom k tomu, že príjem zo zamestnania "je známy" SP z mesačných výkazov a príjem z podnikania z Výpisu z daňového priznania, ťažko povedať, či to neovplyvní rozhodovanie posudkovej komisie SP pri prehodnocovaní invalidity.
Bez splnenia podmienky evidencie na úrade práce najmenej po dobu 3 mesiacov nárok na príspevok z UP nevzniká. Počas evidencie na UP by mohol u terajšieho zamestnávatela robiť na Dohodu o vykonaní práce /350 hod. v roku/ alebo Dohodu o pracovnej činnosti /10 hod. týždenne/. Jeho príjem však nesmie presiahnut 65 % platného životného minima mesačne.
SzabM
03.01.09,10:30
Ďakujem za praktické rady, zariadim sa podľa nich. Preštudovala som si všetky súvisiace zákony, aj de minimis, a našla som rozdielne info. Na jednom mieste sa uvádza, že SZČO musí prevádzkovať chránené pracovisko 2 roky, na inom sa uvádzajú 3 roky. Čo je teda pravda?
veronikasad
03.01.09,10:33
Ďakujem za praktické rady, zariadim sa podľa nich. Preštudovala som si všetky súvisiace zákony, aj de minimis, a našla som rozdielne info. Na jednom mieste sa uvádza, že SZČO musí prevádzkovať chránené pracovisko 2 roky, na inom sa uvádzajú 3 roky. Čo je teda pravda?
Informáciu ti poskytnú na úrade práce. Myslím, že pri chránenom pracovisku sú to 3 roky. Podmienka podnikania 2 roky je pri poskytnutí dotácie na začatie prevádzkovania činnosti SZČO. Táto dotácia je podstatne nižšia ako na chránené pracovisko a myslím, že o ňu môže požiadať aj invalid. Je pri nej aj menej papierovania pri vyúčtovaní dotácie...
SzabM
04.01.09,10:48
Veronikasad, ďakujem za radu, prišla práve vhod, lebo ju akurát potrebujem. Zariadim sa podľa nej, ešte raz ďakujem pekne za promptnú odpoveď. :---
SzabM
alaya1
18.06.09,07:18
Poprosim niekoho kompetentneho o radu ohladne zriadenia chraneneho pracoviska, potrebovala by som toho viac vysvetlit. Dakujem, ak sa niekto ozve prosim cez SS.