SzabM
21.12.08,21:46
Prosím poraďte mi!:mee: Podnikateľ - živnostík má motocykel zaradený v podnikovom majetku. Zakúpil ho v roku 2003 a tri roky ho používal a teda aj odpisoval. V rokoch 2006 a 2007 mal pozastavenú živnosť. Motocykel teda nebol odpisovaný počas týchto dvoch rokov. V roku 2008 pokračuje v podnikaní, avšak celý rok motocykel nepoužil na podnikanie, má ho iba "fyzicky" v majetku. Daň z MV platiť nemusel, lebo na motocykel sa táto povinnosť nevzťahuje. Takže teraz neviem, či v roku 2008 môže uplatniť odpisy ako v štvrtom roku odpisovania, alebo ako vôbec postupovať :confused:?
Som bezradná, prosím, poraďte mi. Ďakujem:) SzabM
ondrejvla
21.12.08,21:52
Prosím poraďte mi!:mee: Podnikateľ - živnostík má motocykel zaradený v podnikovom majetku. Zakúpil ho v roku 2003 a tri roky ho používal a teda aj odpisoval. V rokoch 2006 a 2007 mal pozastavenú živnosť. Motocykel teda nebol odpisovaný počas týchto dvoch rokov. V roku 2008 pokračuje v podnikaní, avšak celý rok motocykel nepoužil na podnikanie, má ho iba "fyzicky" v majetku. Daň z MV platiť nemusel, lebo na motocykel sa táto povinnosť nevzťahuje. Takže teraz neviem, či v roku 2008 môže uplatniť odpisy ako v štvrtom roku odpisovania, alebo ako vôbec postupovať :confused:?
Som bezradná, prosím, poraďte mi. Ďakujem:) SzabM

Budeš postupovať ako pri prerušení odpisovania, až kým nebude majetok odpísaný, môžeš uplatniť odpisy.
SzabM
22.12.08,16:58
To teda znamená, že ani v roku 2008 motocykel neodpisujem (ZC zostáva na úrovni roku 2005), žiadne náklady mi v roku 2008 v súvislosti s odpismi nevzniknú. V roku 2009 pokračujem v odpisovaní ako v štvrtom roku odpisovania. (Prvý rok odpisovania bol 2003, druhý 2004, tretí 2005, štvrtý 2009 - pokiaľ bude motocykel používaný). Môžem ešte urobiť nasledovné: v prípade, ak sa vykážu nejaké cesty v poslednom kvartáli 2008, ho môžem odpísať. Ide mi totiž o to, aby bol čo najskôr odpísaný (nepotrebujem zvýšiť náklady, ale čo najskôr ho odpísať a úplne odpísaný predať). Ak by som vykázala cesty v októbri 2008, môžem si uplatniť celoročný odpis na tento rok, však?
Zatiaľ díky pekne:--- SzabM