aximalka
22.12.08,11:26
poradaci,
chcem Vas poprosit o radu, ako ma vydokladovat podnikatel, ktory uplatnuje sukromne auto na podnikanie PHM, musi mat vydokladovany cely mesiac - teda vsetky cerpania PHM, alebo mu staci po starom len jeden doklad za mesiac na zaklade ktoreho si rozpise km!?

Vdaka
Zoltán Kovács
22.12.08,12:05
poradaci,
chcem Vas poprosit o radu, ako ma vydokladovat podnikatel, ktory uplatnuje sukromne auto na podnikanie PHM, musi mat vydokladovany cely mesiac - teda vsetky cerpania PHM, alebo mu staci po starom len jeden doklad za mesiac na zaklade ktoreho si rozpise km!?

Vdaka

Musí vydokladovať, priemerovanie ceny PHM už neplatí. Zmena nastala k 1.1.2008 pozri si §19 zákona o dani z príjmov.
deha
22.12.08,12:28
Može si SZČO uplatňovať náklady a aké ak auto patrí majetkovo firme , kde vlastne vykonáva SZČO podnikateľskú činnosť?
veronikasad
22.12.08,14:16
Može si SZČO uplatňovať náklady a aké ak auto patrí majetkovo firme , kde vlastne vykonáva SZČO podnikateľskú činnosť?
Ak má napr. zmluvu o prenájme mot. vozidla, môže si vo VOZD uplatňovať okrem nájomného spotrebu PHM, príp. aj náklady na bežnú údržbu ak to bolo dohodnuté v nájomnej zmluve
aximalka
22.12.08,16:03
a moze si este uplatnit aj odpocitanie zakonneho poistenia, cestnej dani, dialnicnej znamky a parkovneho?

tieto vydavky su u podnikatelov, ktory vyuzivaju sukromne auto na podnikanie danovo uznatelne?
spravne som to pochopila zo zakona?

vdaka
aximalka
27.12.08,18:18
odpovie mi este niekto aj na druhu otazku?
Zoltán Kovács
27.12.08,18:19
a moze si este uplatnit aj odpocitanie zakonneho poistenia, cestnej dani, dialnicnej znamky a parkovneho?

tieto vydavky su u podnikatelov, ktory vyuzivaju sukromne auto na podnikanie danovo uznatelne?
spravne som to pochopila zo zakona?

vdaka


Nie sú. Uvedené náklady - výdavky už sú zohladnené v paušálnej náhrade za kilometer.
veronikasad
27.12.08,19:14
Nie sú. Uvedené náklady - výdavky už sú zohladnené v paušálnej náhrade za kilometer.
Súhlasím, okrem dane z motorových vozidiel. Tá je daňovým výdavkom.
ada1602
28.12.08,10:54
Bloky za PHM sa prikladajú k vyúčtovaniu PHM a náhrady ako príloha, alebo ich mám mať v evidované peňažnom denníku ako VNZD ?
Zoltán Kovács
28.12.08,10:58
Bloky za PHM sa prikladajú k vyúčtovaniu PHM a náhrady ako príloha, alebo ich mám mať v evidované peňažnom denníku ako VNZD ?

Súčasť vyúčtovania náhrad.
Kelis
30.12.08,06:48
;)Milí poraďáci,

prosím Vás o radu. Ak SZČO kúpila v júni 2008 auto za 540 000 Sk. V technickom preukaze a v kúpnej zmluve si SZČO kúpila toto auto na firmu a IČO firmy. MUSÍ TOTO AUTO BYŤ AUTOMATICKY EVIDOVANÉ V MAJETKU FIRMY? SZČO totižto plánuje to auto o pár rokov predať. A tam by vznikol problém a to, že by si musel z predaja vozidla navýšiť svoje príjmy v danom zdaňovacom období.
Ak by bolo auto na FO nie na firmu, mohol by ho len využívať na podnikateľské účely a to by bolo pre neho lepšie.
Prosím poraďte.
Tweety
30.12.08,06:52
;)Milí poraďáci,

prosím Vás o radu. Ak SZČO kúpila v júni 2008 auto za 540 000 Sk. V technickom preukaze a v kúpnej zmluve si SZČO kúpila toto auto na firmu a IČO firmy. MUSÍ TOTO AUTO BYŤ AUTOMATICKY EVIDOVANÉ V MAJETKU FIRMY? SZČO totižto plánuje to auto o pár rokov predať. A tam by vznikol problém a to, že by si musel z predaja vozidla navýšiť svoje príjmy v danom zdaňovacom období.
Ak by bolo auto na FO nie na firmu, mohol by ho len využívať na podnikateľské účely a to by bolo pre neho lepšie.
Prosím poraďte.
Ak si ho už na firmu na účel podnikania kúpila, tak to treba aj do firmy zaradiť. Nevidím aký problém by vznikol tým, že si príjmy z jeho predaja zdaní, veď za obdobie jeho používania si ho formou odpisov uplatní vo výdavkoch.( za 4 roky úplne odpíše- t.j. zníži svoj základ dane).
Kelis
30.12.08,07:19
Ak aj zaradím to auto SZČO do podnikania v júni kedy ho kupoval, uplatňuje sa ročný odpis, však v účtovníctve 2008?

T.j.135000

po 4 rokoch a potom ho z podnikania vyradí. A potom ho predá. Do piatich rokov od vyradenia mu príjem z predaja pôjde do príjmu v danom zdaňovacom období, kedy došlo k predaju.

A tam vznikne malý problém, ale to je ešte ďaleko.:---
Tweety
30.12.08,07:34
Ak aj zaradím to auto SZČO do podnikania v júni kedy ho kupoval, uplatňuje sa ročný odpis, však v účtovníctve 2008?

T.j.135000

po 4 rokoch a potom ho z podnikania vyradí. A potom ho predá. Do piatich rokov od vyradenia mu príjem z predaja pôjde do príjmu v danom zdaňovacom období, kedy došlo k predaju.

A tam vznikne malý problém, ale to je ešte ďaleko.:---
Áno, nárok na ročný odpis za rok 2008 má.
Silvia L.
05.01.09,07:07
Prosim o radu, manžel ma na mene napísane osobné auto, tento rok by sme ho chceli oficialne používať na podnikanie..
čo z toho všetko vyplýva? je SZCO..
treba nahlasiť na DU , zaplatiť cestnú dan??

a ako je to s výdavkami na PHM a prípadne opravy, údržby...

Alebo si uplatnuje na každý km sadzbu na odjazdene km???

a ako je to s odpočtom DPH z PHM?

dakujem za odpovede, velmi by mi to pomohlo...chceli by sme to čo najskorej zrealizovať.
optimistka
05.01.09,08:16
oznamovacia povinnosť do 30 dní odo dňa začatia používania auta na podnikania, je na to vzor tlačiva
pokiaľ sa používa súkromné auto, tak výdavkom je paušál 5,50 sk/km + náhrada za PHM = cena PHM x odjazdené kilometre x priemerná spotreba podľa TP
DPH z bločkov môžeš odpočítať, potom bude cena vo vzorci bez DPH
náklady na opravu a údržbu sú v paušálnej náhrade zahrnuté, takže sa o nich neúčtuje a nie sú daňovým výdavkom,
môžeš si dať do výdavkov daň z MV a diaľničnú známku
daň z MV sa platí do 31.01. nasledujúceho roka
tzn. ak auto začnete používať 1.1.09, oznamovacia povinnosť do 30 dní a DP a splatnosť dane z MV 31.01.2010
Silvia L.
05.01.09,12:40
dakujem..
takže ak dobre rozumiem, ku každej ceste si pripojím doklad o tankovani, vypočítam priemernou spotrebou spotrebu PHM a k tomu DPH, a ešte donakladujem 5,50 na každý kilometer.

napríklad tankujem za 30,-EUR /30 litrov/
blok /25,21 + 4,79 DPH/

odjazdených 200 km, spotreba 8 litrov t.j. 16 x 1,-EUR t.j.
16 EUR /13,46 + 2.54 DPH na odpočet????

spravne?

plus 200 x 5,50 t-j- 1100 /36,51 Eur do danových výdavkov, ktoré si vyplatí ako sam sebe.
revik
05.01.09,12:41
Pekny den,

chcel by som sa pridat do tejto temy s otazkou. Od 1.1.2009 som zacal prevadzkovat zivnost, v tej suvislosti pouzivam na podnikatelske ucely aj moje auto (ohlasil som to na DU). Moja otazka znie, co s uverom, ktory je cerpany na toto auto, je mozne aj tento uver dostat do mojho podnikania? Teda ide mi hlavne o urokove naklady.

Dakujem za odpoved.

Revik
veronikasad
05.01.09,12:53
Pekny den,

chcel by som sa pridat do tejto temy s otazkou. Od 1.1.2009 som zacal prevadzkovat zivnost, v tej suvislosti pouzivam na podnikatelske ucely aj moje auto (ohlasil som to na DU). Moja otazka znie, co s uverom, ktory je cerpany na toto auto, je mozne aj tento uver dostat do mojho podnikania? Teda ide mi hlavne o urokove naklady.

Dakujem za odpoved.

Revik
Úver máš ako živnostník alebo súkromná osoba ?
revik
05.01.09,14:19
No praveze uver som bral este ako sukromna osoba. Je nejaky sposob (administrativne nenarocny) ako by som dostal uroky z uveru na auto do VOZP?

Dakujem.
lilife
22.03.09,13:49
Ahojte Poraďáci, prosím Vás, od kedy sa menila sadzba za km z 6,20 na 5,50? Aká suma sa ráta za rok 2008? Ďakujem.
Tweety
22.03.09,13:59
Ahojte Poraďáci, prosím Vás, od kedy sa menila sadzba za km z 6,20 na 5,50? Aká suma sa ráta za rok 2008? Ďakujem. Menila sa od 1.6.08. Takže do 31.5. rátaš so sumou 6,20 a potom už len s 5,5o.
klimako
27.03.11,10:01
a čo v prípade, že bločky nemá?
može sa postupovať podľa zákona o cestovných náhradach, kt.hovori:
(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").
veronikasad
27.03.11,10:09
a čo v prípade, že bločky nemá?
može sa postupovať podľa zákona o cestovných náhradach, kt.hovori:
(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len "doklad o kúpe"). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len "štatistický úrad").
pýtaš sa na vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca, alebo uplatnenie paušálnej náhrady za používanie súkr.mot.vozidla živnostníka ?
klimako
27.03.11,10:22
jedná sa o szčo
veronikasad
27.03.11,10:29
jedná sa o szčo

Pre živnostníka platí § 19 odst. 2 písm. e) musí ísť o skutočné výdavky na PHM (na základe bločkov o nákupe).

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
klimako
27.03.11,10:52
ale ked bločky szčo stratil, resp. ich nemá???
ale súkromné auto na podnikateľské účely použije...
veronikasad
27.03.11,11:42
ale ked bločky szčo stratil, resp. ich nemá???
ale súkromné auto na podnikateľské účely použije...
má smolu. Stránka DR SR dnes nefunguje - DU vydal metodický pokyn k uplatňovaniu výdavkov SZČO (platí už asi 2 roky). Videla som ho aj na Porade, skús pohladať.
klimako
27.03.11,11:57
a môže si aspoň uplatniť 0,183x počet km???
resp. keby dal čestné prehlásenie, že bločky stratil???
dakujem
veronikasad
27.03.11,12:02
a môže si aspoň uplatniť 0,183x počet km???
dakujem
neriskovala by som to - auto na vodu nechodí.

Má aspoň splnenú oznamovaciu povinnosť na DU (včas podané DP a zaplatenú daň z mot.voz) ?
klimako
27.03.11,12:19
ano, toto mame vsetko poplatene...
ja rozmyšlam ze by som to dala ako phm nedanovu a sadzbu nahrad ako danovu...
najhorsie na tom je, že sa to tyka aj rokov 2008-2009
mondes
11.03.12,08:18
Dobrý deň, prosím Vás ak SZČO počas pracovnej cesty má bloky z čerpania PHM napr. 4, tak ktorú cenu PHM uvedie? Tankoval aj na SK aj v zahraničí. Môže urobiť priemer? Vďaka.
Mila123
11.03.12,08:47
Dobrý deň, prosím Vás ak SZČO počas pracovnej cesty má bloky z čerpania PHM napr. 4, tak ktorú cenu PHM uvedie? Tankoval aj na SK aj v zahraničí. Môže urobiť priemer? Vďaka.
jasne, urob vážený aritmetický priemer......
mondes
11.03.12,09:23
Vďaka, ale potom kvôli čomu musím dokladovať všetky bločky, to mi nestačí na 1 pracovnú cestu 1 bloček na preukázanie ceny PHM? Vďaka.
mondes
11.03.12,09:34
Musí vydokladovať, priemerovanie ceny PHM už neplatí. Zmena nastala k 1.1.2008 pozri si §19 zákona o dani z príjmov.

Tomuto nechápem. Na jednej strane môžem urobiť priemer, ale na druhej strane priemerovanie ceny už neplatí. Prosím vysvetlite mi to. Ide o SZČO, ktorý využíva vlastné auto na podnikateľské účely. Vďaka.
mondes
11.03.12,12:19
Prosím Vás, ak SZCO ktorý má súkromné auto využívané na podnikat. účely bol na pracovnej ceste v Nemecku, prechádzal cez Rakúsko, ale bloček o tankovaní z Rakúska stratil, môže si uplatniť všetky km? Bloček PHM z Nemecka má, takže týmto dokáže, že išiel v tom čase cez Rakúsko. Vďaka.

P.S. Čo sa týka výpočtu PHM u tohto živnostníka:
1. Prešiel 1800 km, ale v skutočnosti má bločky na 1300 km. Môžem si na tých 500 Eur uplatniť len paušálnu náhradu? Ak áno, potom postup výpočtu bude takýto?

Spotreba auta je 6,3/100 km/hod., a cenu PHM vypočítam priemerom z troch bločkov počas tejto cesty, t.j. 1,432

6,3/100 x 1800 km x 1,432 = 162,38
0,183 x 1500 = 274,50
162,38+274,5 = 436,88
Takže tú sumu si dám do výdavkov. (samozrejme + stravné) Môže to byť takto? Prosím Vás o odpoveď a aj na vyššie uvedený príspevok. Ďakujem veľmi pekne.
mondes
11.03.12,14:59
Posúvam.
VieraM
11.03.12,15:36
Nepotrebujem bločky od kúpy PHM - využívam toto znenie zákona :
d) výdavky (náklady) na pracovné cesty,87) (http://www.porada.sk/#n_107636) na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov,87) (http://www.porada.sk/#n_107636)e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 (http://www.porada.sk/#f_4448133) vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, t.j. :
Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“).
mondes
11.03.12,17:22
Prosím Vás, ak SZCO ktorý má súkromné auto využívané na podnikat. účely bol na pracovnej ceste v Nemecku, prechádzal cez Rakúsko, ale bloček o tankovaní z Rakúska stratil, môže si uplatniť všetky km? Bloček PHM z Nemecka má, takže týmto dokáže, že išiel v tom čase cez Rakúsko. Vďaka.

P.S. Čo sa týka výpočtu PHM u tohto živnostníka:
1. Prešiel 1800 km, ale v skutočnosti má bločky na 1300 km. Môžem si na tých 500 Eur uplatniť len paušálnu náhradu? Ak áno, potom postup výpočtu bude takýto?

Spotreba auta je 6,3/100 km/hod., a cenu PHM vypočítam priemerom z troch bločkov počas tejto cesty, t.j. 1,432

6,3/100 x 1800 km x 1,432 = 162,38
0,183 x 1500 = 274,50
162,38+274,5 = 436,88
Takže tú sumu si dám do výdavkov. (samozrejme + stravné) Môže to byť takto? Prosím Vás o odpoveď a aj na vyššie uvedený príspevok. Ďakujem veľmi pekne.

Prosííím Vás, je to správne?
mondes
11.03.12,17:22
Nepotrebujem bločky od kúpy PHM - využívam toto znenie zákona :
d) výdavky (náklady) na pracovné cesty,87) (http://www.porada.sk/#n_107636) na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov,87) (http://www.porada.sk/#n_107636)e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 (http://www.porada.sk/#f_4448133) vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, t.j. :
Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“).

To sa týka zamestnancov, nie SZČO.
mondes
11.03.12,18:03
Prosííím Vás, je to správne?
Posúvam.
mondes
11.03.12,20:10
Prosím Vás, ak SZCO ktorý má súkromné auto využívané na podnikat. účely bol na pracovnej ceste v Nemecku, prechádzal cez Rakúsko, ale bloček o tankovaní z Rakúska stratil, môže si uplatniť všetky km? Bloček PHM z Nemecka má, takže týmto dokáže, že išiel v tom čase cez Rakúsko. Vďaka.

P.S. Čo sa týka výpočtu PHM u tohto živnostníka:
1. Prešiel 1800 km, ale v skutočnosti má bločky na 1300 km. Môžem si na tých 500 Eur uplatniť len paušálnu náhradu? Ak áno, potom postup výpočtu bude takýto?

Spotreba auta je 6,3/100 km/hod., a cenu PHM vypočítam priemerom z troch bločkov počas tejto cesty, t.j. 1,432

6,3/100 x 1800 km x 1,432 = 162,38
0,183 x 1500 = 274,50
162,38+274,5 = 436,88
Takže tú sumu si dám do výdavkov. (samozrejme + stravné) Môže to byť takto? Prosím Vás o odpoveď a aj na vyššie uvedený príspevok. Ďakujem veľmi pekne.

:mee:
otázka
11.03.12,20:19
Nechce sa mi to celé preratavať, ale vzorec je:

(priem.spotreba MV x priem. cena PHL za 1 l) / 100 +0,183 x počet najazdených km za mesiac.....
otázka
11.03.12,20:23
Mne to vyšlo 491,78 €.
mondes
11.03.12,20:37
No konečne sa niekto ozval. Ďakujem.

Tak ten výpočet nechajme tak. Tuším som sa tam pomýlila aj ja, mala som dať tie km opačne. Paušálnu náhradu násobiť počtom skutočne prejdených km a spotrebu počtom km z bločkov.

Ale mne ide hlavne o to, že ak mám doklady zo zahraničnej pracovnej cesty zo SK cez Rakúsko do Nemecka, ale bloček z tankovania z Rakúska nemám, či si môžem dať aj tie km do výdavkov, alebo t opočítam tak, že paušálnu náhradu vynásobím skutočne prejdenými km t.j. 1800 a spotrebu prepočítam 1500 km. Vďaka.
mondes
11.03.12,20:40
Mne to vyšlo 491,78 €.

Pretože si dala počet prejdených km 1800. Ale ja som to počítala tak, že keďže nemám bloček z Rakúska o tankovaní, tak paušálnu náhradu som nenásobila počtom skutočne prejdených km, ale len počtom km na bločkoch, bez toho jedného strateného.
VieraM
11.03.12,20:51
To sa týka zamestnancov, nie SZČO.

týka sa SZČO - ak auto nie je zahrnuté v majetku firmy - pri náhradách postupujeme podľa osobitných predpisov poznámka 87 teda podľa zákona o cestovných náhradách
otázka
11.03.12,21:06
.
otázka
11.03.12,21:07
No tak na toto si netrúfam odpovedať.....Skús to zajtra posunúť, už je dosť neskoro.
mondes
11.03.12,21:11
No tak na toto si netrúfam odpovedať.....Skús to zajtra posunúť, už je dosť neskoro.

Na vyššie uvedenú otázku. Áno, reálne sa v Rakúsku tankovalo, ale bloček nemôžeme nájsť. Je to logické, že ak išiel cez Rakúsko do Nemecka, z Nemecka má doklad o tankovaní, tak by to malo byť preukázateľné, ale na druhej strane je potrebné dokladovať všetky bločky. Takže neviem.

....vieš, koľkokrát som to už posúvala? Ale ešte budem skúšať. Aj tak Ti ďakujem za tvoj čas a snahu. Pekný večer.
mondes
11.03.12,21:32
Prosím Vás, ak SZCO ktorý má súkromné auto využívané na podnikat. účely bol na pracovnej ceste v Nemecku, prechádzal cez Rakúsko, ale bloček o tankovaní z Rakúska stratil, môže si uplatniť všetky km? Bloček PHM z Nemecka má, takže týmto dokáže, že išiel v tom čase cez Rakúsko. Vďaka.

P.S. Čo sa týka výpočtu PHM u tohto živnostníka:
1. Prešiel 1800 km, ale v skutočnosti má bločky na 1300 km. Môžem si na tých 500 Eur uplatniť len paušálnu náhradu? Ak áno, potom postup výpočtu bude takýto?

Spotreba auta je 6,3/100 km/hod., a cenu PHM vypočítam priemerom z troch bločkov počas tejto cesty, t.j. 1,432

6,3/100 x 1800 km x 1,432 = 162,38
0,183 x 1500 = 274,50
162,38+274,5 = 436,88
Takže tú sumu si dám do výdavkov. (samozrejme + stravné) Môže to byť takto? Prosím Vás o odpoveď a aj na vyššie uvedený príspevok. Ďakujem veľmi pekne.

Posúvam.
avalik
11.03.12,21:38
Pokyn DR SR k zákonu č. 621/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“)

....

K § 19 ods. 2 písm. e)
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, ktorý v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady na spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov („zákon o cestovných náhradách“).

Náhradu za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy môže daňovník zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky ustanovenej v zákone o cestovných náhradách. Výšku náhrady za spotrebované pohonné látky upravuje § 7 ods. 4 a ak je činnosť vykonávaná v zahraničí aj § 15 zákona o cestovných náhradách. Náhrada za spotrebované pohonné látky sa v nadväznosti na cit. ustanovenia uplatňuje v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny pohonnej látky platnej v čase použitia vozidla a spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze.

Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona platného do 31.12.2007 ani z osobitného predpisu, ktorým je zákon o cestovných náhradách nevyplývala daňovníkovi povinnosť výšku náhrady za spotrebované pohonné látky preukazovať dokladmi o nákupe pohonných látok. Postačujúce bolo, aby daňovník preukázal cenu pohonných látok platnú v čase použitia vozidla. Takýmto preukazným dokladom však nemusel byť doklad o nákupe pohonných látok.

Naproti tomu, ak daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, t. j. ak na cestovanie využije napr. prenajaté alebo vypožičané motorové vozidlo alebo využije vlastné nákladné motorové vozidlo, postupuje pri uplatňovaní výdavkov (nákladov) na spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona. Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa tohto ustanovenia je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe pohonných látok.

Keďže pri preukazovaní spotreby PHL boli zákonom uvedené rozdielne postupy medzi prípadmi preukazovania spotreby PHL podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) a § 19 ods. 2 písm. l) zákona, s účinnosťou od 1.1.2008 sa do ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona doplnilo, že aj takýchto prípadoch, t.j. ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, na cestovanie v súvislosti s výkonom podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, t.j. spotrebu pohonných látok musí rovnako ako podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona preukazovať dokladom o ich nákupe.
mondes
11.03.12,22:00
Takže z vyššie uvedeného som pochopila, že aj keď precestoval do Nemecka cez Rakúsko, kde tankoval ale nemá bloček 1800 km, tak pri výpočte PHM si uplatní len 1300 km. A nemôže si na tú cestu cez Rakúsko uplatniť len paušálnu náhradu? Výpočet by v tom prípade bol:

spotreba 6,3/100 km/hod.
počet prejdených km 1800
počet km podľa bločkov 1300
cena PHM (priemer z 3 blokov na ) jednu cestu) 1,432

6,3/100*1300*1,432 ´= 135,32 ale paušálnu náhradu by som počítala:
0,183*1800
329,40
Takže celkové výdavky na PHM
464,72 Eur.

Prosím Vás odobríte mi to, či je to správne alebo nie.
avalik
11.03.12,22:04
preco ratas spotrebu na 1500 km a vyssie uvadzas, ze blocky mas na 1300?

a co sa tyka uplatnenia pausalnej nahrady na nezdokladovany blocek asi by bolo lepsie zavotat priamo spravkyni dane
mondes
11.03.12,22:30
Pomýlila som sa, už som opravila. Vďaka za rady.
Miroslav
12.03.12,09:56
Podľa zákona o cestovných náhradách sa pri strate, alebo nedodaní bločka za tankovanie, môže použiť aj priemerná cena vydaná štatistickým úradom.
Katarina
12.03.12,19:37
Podľa zákona o cestovných náhradách sa pri strate, alebo nedodaní bločka za tankovanie, môže použiť aj priemerná cena vydaná štatistickým úradom.

Prosím Ťa mohol by si dať odvolávku, odkiaľ máš túto informáciu. Ďakujem.
Kolenčík
15.03.12,07:22
Chcem sa opýtať na možnosť, ktorá vznikne, keď podnikateľ má svoje auto, ktoré používa pre výkon práce, má zaplatenú CD, ale nemá vodičský preukaz, alebo ho má zadržaný. Môže táto osoba dať do nákladov inú osobu živnostníka, ktorý mu jednoducho robí vodiča. Ďakujem
veronikasad
15.03.12,07:27
Chcem sa opýtať na možnosť, ktorá vznikne, keď podnikateľ má svoje auto, ktoré používa pre výkon práce, má zaplatenú CD, ale nemá vodičský preukaz, alebo ho má zadržaný. Môže táto osoba dať do nákladov inú osobu živnostníka, ktorý mu jednoducho robí vodiča. Ďakujem
Kto je tá iná osoba ? Rodinný príslušník ? Je dôchodkovo poistená ?
Kolenčík
15.03.12,18:44
Môže to byť rodinný príslušník, je poistený /syn, dcéra/, odvádza odvody, je napr. tiež živnostník, alebo je to sused dôchodca, či je možné s ním uzavrieť napr. DoVP. Ďakujem
misolga
15.03.12,21:11
Prosím Ťa mohol by si dať odvolávku, odkiaľ máš túto informáciu. Ďakujem.je to v § 7 odst 5-za cenu pohonnej látky sa v prvom rade považuje cena z dokladu o kúpe PHM z ktorého je zrejmá časová súvislosť s vykonávanou služob.cestou, v prípade že je predložených viac dokladov-priemernú cenu cenu je možné zistiť aritmetickým priemerom.V prípade že zamestnanec nepredloží doklad o kúpe PHm na výpočet sa použije cena PHL ktorá platila v čase nástupu na prac.cestu , ktorú zisťuje a zverejňuje Štatistický úrad -prehľad vydáva 3 x mesačne .
misolga
16.03.12,08:01
plati pre zamestnanca, nie pre SZCO
Podľa zákona o dani z príjmov v §19 ods 2 písm e):- daňovými výdavkami sú výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods 1 a 2 (príjmy z podnikania a príjmy z inej samost.zárobkovej činnosti) vynaložené s v súvislosti s činosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto , v ktorom činnosť pravidelne vykonáva- najviac vo výške aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osob.predpisu(zák.o cestovných náhradách) a to stravovanie, ubytovanie , cestové dop.prostriedkami..Ak daňovník na cestovanie použije motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku firmy, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHM podľa cien platných v čase nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy.V skratke : Zákon o cestovných náhradách uvádza na čo má nárok zamestnanec pri sl.jazdách a podľa tohto §19 ods 2e) ZDP zákon o cestovných náhradách platí aj pre szčo ...
miomiomio
19.03.12,12:46
Dobry den. Potreboval by som radu ohladne sukromneho vozidla konatela,ktore pouziva jeho zamestnanec na sluzobne ucely. Cestnu dan si riadne plati. Moze si cestovne nahrady hradit na seba, ked on sam si hradi cestovne nahrady na dalsie auto? Teoreticky by to vyzeralo, ze si hradi cestovne nahrady za dve auta na seba. To by musel byt rozdvojena osobnost :D .. Samozrejme kniha jazd je rozdelena na dve auta. Obe su v sukromnom majetku konatela a nie su na firmu. Dakujem
tibor1000
23.03.12,18:23
Dobrý večer prajem. Prosím Vás,keď SZČO pouzíva na podnikanie automobil nezaradený do podnikania,teda súkromný,chce si uplatniť náhradu za km,ale tento automobil je nákladný,je to možné?
v zákone o cest.náhr. je uvedená iba náhrada za 1 km pri osobných cestných vozidlách.....
Katarina
23.03.12,18:35
Dobrý večer prajem. Prosím Vás,keď SZČO pouzíva na podnikanie automobil nezaradený do podnikania,teda súkromný,chce si uplatniť náhradu za km,ale tento automobil je nákladný,je to možné?
v zákone o cest.náhr. je uvedená iba náhrada za 1 km pri osobných cestných vozidlách.....

nie, nie je to možné
tibor1000
24.03.12,10:17
nie, nie je to možné
a dodávkové auto do 3,5 t - tiez nie?
v technickom preukaze musí byť napísaný - osobný automobil- inak sa náhrada nemôze uplatniť?
dakujem vopred
tibor1000
25.03.12,08:03
a dodávkové auto do 3,5 t - tiez nie?
v technickom preukaze musí byť napísaný - osobný automobil- inak sa náhrada nemôze uplatniť?
dakujem vopred
posúvam
tibor1000
26.03.12,06:53
zakon o dani z prijmov:
§19 ods.2
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

dakujem. no ved som si tak myslel,že iba osobné auto.. :(
mondes
26.03.12,07:36
Dobrý deň, prosím Vás, bločky za nákup PHM pri automobile vlastnom, používanom na podnikteľské účely sa zúčtujú len v rámci vyúčtovania pracovnej cesty (poprípade zahraničnej) a inak už o nich v PD neúčtujeme. Však? Pripnem ich k vyúčtovaniu PC. Vďaka.
mondes
26.03.12,08:00
Posúvam.
Tweety
26.03.12,08:22
Dobrý deň, prosím Vás, bločky za nákup PHM pri automobile vlastnom, používanom na podnikteľské účely sa zúčtujú len v rámci vyúčtovania pracovnej cesty (poprípade zahraničnej) a inak už o nich v PD neúčtujeme. Však? Pripnem ich k vyúčtovaniu PC. Vďaka.
Neúčtuješ bločky, ale len náhradu za používanie MV podľa Zákona o CN.
mondes
26.03.12,08:24
Áno a to v rámci vyúčtovania pracovnej cesty. Však? Vďaka.
mondes
26.03.12,09:14
Zdravím Vás, mám ešte otázku k tejto téme. Ak SZČO si urobí vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty (stravné) a vyúčtovanie cestovných náhrad, tak ako zaúčtujem ich úhradu do N? Cez ID? Akým dátumom? Ak napr. išiel na PC 9.1.2011 a prišiel 19.1.2011, tak dátum úhrady môže byť napr. 20.1.2011? Vďaka.
mondes
26.03.12,09:35
Posúvam.
avalik
26.03.12,11:28
Zdravím Vás, mám ešte otázku k tejto téme. Ak SZČO si urobí vyúčtovanie zahraničnej pracovnej cesty (stravné) a vyúčtovanie cestovných náhrad, tak ako zaúčtujem ich úhradu do N? Cez ID? Akým dátumom? Ak napr. išiel na PC 9.1.2011 a prišiel 19.1.2011, tak dátum úhrady môže byť napr. 20.1.2011? Vďaka.

ak je to vyuctovanie tak sa moze uskutocnit az po skonceni pracovnej cesty, ci nie?
neviem si predstavit ako chces urobit vyuctovanie so skorsim datumom ako je navrat - na zaklade akych dokladov?
iris50
30.03.12,07:48
môžte napísať ako ste to poriešili, mám podobný problém
mondes
12.03.13,07:59
Ahojte, poprosím Vás o radu. Spracovala som účtovníctvo SZČO - neplatcovi DPH, ktorý na podnikanie využíval otcove auto. Zaplatil cestnú daň do konca januára 2013. Uplatňoval si cestovné náhrady. Prosím Vás, má takáto SZČO povinnosť viesť si aj knihu jázd, alebo stačí len vyúčtovanie CP na základe blokov o tankovaní.
Totižto mala som možnosť nahliadnuť do dokladov spracovaných za rok 2011 a bývalá účtovníčka mu robila len evidenciu jázd a žiadne vyúčtovania PC. Podľa mňa, mala mu urobiť aj vyúčtovania, či? Vdaka.
Mila123
12.03.13,08:03
Ahojte, poprosím Vás o radu. Spracovala som účtovníctvo SZČO - neplatcovi DPH, ktorý na podnikanie využíval otcove auto. Zaplatil cestnú daň do konca januára 2013. Uplatňoval si cestovné náhrady. Prosím Vás, má takáto SZČO povinnosť viesť si aj knihu jázd, alebo stačí len vyúčtovanie CP na základe blokov o tankovaní.
Totižto mala som možnosť nahliadnuť do dokladov spracovaných za rok 2011 a bývalá účtovníčka mu robila len evidenciu jázd a žiadne vyúčtovania PC. Podľa mňa, mala mu urobiť aj vyúčtovania, či? Vdaka.

nie účtovníčka píše jazdy!!!!
k vyúčtovaniu je potrebné dať knihu jázd, inak ako chceš určiť počet najazdených km?
mondes
12.03.13,09:02
Ved mne to soft do vyúčtovania zadáva.
Evidencia jázd sa neprikladá len pri autách v podnikaní? Pri súkromných nestačí len vyúčtovanie pracovnej cesty, kde je uvedené miesto odchodu a príchodu a počet km a prepočet náhrad?
Evanka
12.03.13,09:08
Ak je automobil v podnikaní, robíš knihu jázd, kde uvádzaš km z tachometra automobilu. Ak robíš pracovnú cestu na automobile vlastnom, robíš vyúčtovanie pracovnej cesty na tzv "cesťáku".
mondes
12.03.13,09:11
Ak je automobil v podnikaní, robíš knihu jázd, kde uvádzaš km z tachometra automobilu. Ak robíš pracovnú cestu na automobile vlastnom, robíš vyúčtovanie pracovnej cesty na tzv "cesťáku".

No veď o tom hovorím, takže pri súkromnom nemusím dokladať knihu jázd, však?
Evanka
12.03.13,09:15
No veď o tom hovorím, takže pri súkromnom nemusím dokladať knihu jázd, však?
Nie, urobíš vyúčtovanie tej ktorej pracovnej cesty.
avalik
12.03.13,09:40
No veď o tom hovorím, takže pri súkromnom nemusím dokladať knihu jázd, však?

pri vlastnom, nie pozicanom napr. od otca
mondes
12.03.13,09:46
pri vlastnom, nie pozicanom napr. od otca

takže pri požičanom je potrebné aj evidenciu jázd? Ale v tej evidencii jázd má len tie cesty, ktoré sú aj vo vyúčtovaní. Ďakujem.
Daju
12.03.13,10:12
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na jeden problém ohľadne auta.
FO má zamestnanca, ktorý jazdí na svojom aute aj na služobné cesty. Táto FO teda podala daňové na daň z motorových vozidiel - za zamestnancovo auto. Myslím, že toto je zatiaľ o.k.
Táto istá osoba má aj s.r.o. kde ten istý zamestnanec robil na dohodu a tiež jazdil na tomto aute pre firmu. Môže si s.r.o. dať jeho cesty do nákladov a zároveň môže FO - živnosť refakturovať nejakú čiastku - podiel - zo zaplatenej Dane z motorových vozidiel?
Ďakujem
Evanka
12.03.13,10:28
Daju, podľa mňa je tvoja úvaha správna.
Daju
12.03.13,18:39
Daju, podľa mňa je tvoja úvaha správna.

Evanka.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Mirka.V
12.03.13,21:38
živnostník zo svojho firemného účtu platí zálohu na auto, a potom cez pokladňu zvyšok.
robí si cestovné náhrady
daň z MV zaplatil
to auto ... uvedieme do výkazu majetku? alebo nie.
kúpna zmluva je na meno FO.
Tweety
13.03.13,06:30
živnostník zo svojho firemného účtu platí zálohu na auto, a potom cez pokladňu zvyšok.
robí si cestovné náhrady
daň z MV zaplatil
to auto ... uvedieme do výkazu majetku? alebo nie.
kúpna zmluva je na meno FO.
A dal ho do majetku? AK nie, tak neuvádzaš.
kubex
13.03.13,07:12
Dobrý den,chcela by som poprosit o radu.SZCO ma odpisane auto v podnikani.V novembri 2012 ho prepisal na seba ,ako sukromnu osobu.V januari zaplatil dan,aby mohol odpisovat amortizaciu.
1. moze v priebehu roka zmenit sposob odpisovania PHL? kupil PHL v decembri,ked uz bolo auto prepisane / zo skutocnych vydavkov na amortizaciu?myslim si ,ze nie,len co urobit s tym decembrovym nakupom?
kubkokubko
23.05.13,09:30
Ahojte poradaci prosim len o overenie správnosti mojej uvahy. Manzel ma na seba ako súkromnú osobu napísané auto, mame ho v BSM, lebo sme ho kupovali počas manzelstva. Zacinam podnikat ja. Mozem ho pouzivat na podnikanie aj ked nie je moje vlastné, ale písané na manzela, ak zanho zaplatim cestnú daň,že? A budeem si moct uplatnovat nahrady za km a phl ak budem mat stánok s rychlym obcerstvením a budem ho vyuzivat na jeho zasobovanie, a budem viest knihu jazd a dokladovat bloky o nakupe PHL, že? Este som sa docitala, ze pracovna cesta nesmi zacinat v mieste bydliska podnikateľa, to mam zacat pisat km az z nakupneho centra, alebo to v pripade vedenia knihy jazd neplati? Dakujem velmi pekne za vas cas
suzi22
19.08.13,10:08
Dobry den. Prosim Vas, SZCO ma zamestnanca....tento zamestnanec prihlasi svoje sukr.auto na danovy urad - na firmu, pretoze na nom jazdi na sluzobne cesty....moze toto auto vyuzit aj jeho sef -SZCO a napisat si cestak + dat ho do nakladov? Dakujem pekne za odpoved.
avalik
19.08.13,10:41
Dobry den. Prosim Vas, SZCO ma zamestnanca....tento zamestnanec prihlasi svoje sukr.auto na danovy urad - na firmu, pretoze na nom jazdi na sluzobne cesty....moze toto auto vyuzit aj jeho sef -SZCO a napisat si cestak + dat ho do nakladov? Dakujem pekne za odpoved.

z akeho titulu prihlasi zamestnanec svoje sukr. auto na DU?

1. uz sa na DzMV neprihlasuje len sa oznamuje zanik danovej povinnosti - ten sa ale neoznamuje pri vyplacani cest. nahrad zamestnancom ... dan sa samozrejme plati

2. SZCO si moze auto prenajat, na zaklade blockov si dat na nakladov spotrebovane PHL, nema narok na zakladnu nahradu
marjankaj
19.08.13,11:03
No celkom by ma zaujímalo , ako má postupovať živnostník, ak použije vlastné osobné auto nezaradené v obchodnom majetku.
Má ho odhlasovať po každej pracovnej ceste?:eek:
suzi22
19.08.13,11:16
Dakujem. Zamestnanec ho prihlasi z dovodu, ze nema ako chodit na pracovne cesty...
marjankaj
19.08.13,11:18
Dakujem. Zamestnanec ho prihlasi z dovodu, ze nema ako chodit na pracovne cesty...
Vozidlo sa už neprihlasuje vôbec.
A zamestnanci aj tak neprihlasovali vozidlo a ani neplatili daň z motorových vozidiel. To platil zamestnávateľ. A aj teraz platí.
avalik
19.08.13,11:41
No celkom by ma zaujímalo , ako má postupovať živnostník, ak použije vlastné osobné auto nezaradené v obchodnom majetku.
Má ho odhlasovať po každej pracovnej ceste?:eek:

vyzera to tak, ze ano :)
avalik
19.08.13,11:43
Dakujem. Zamestnanec ho prihlasi z dovodu, ze nema ako chodit na pracovne cesty...

zamestnanec nema co prihlasovat a odhlasovat - bolo by dobre aj do zakona pozriet www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582
marjankaj
19.08.13,11:43
No celkom by ma zaujímalo , ako má postupovať živnostník, ak použije vlastné osobné auto nezaradené v obchodnom majetku.
Má ho odhlasovať po každej pracovnej ceste?:eek:

vyzera to tak, ze ano :)
A potom, čo na to hovorí FS. V tom pamflete sa písalo niečo iné.:eek:
avalik
19.08.13,11:44
No celkom by ma zaujímalo , ako má postupovať živnostník, ak použije vlastné osobné auto nezaradené v obchodnom majetku.
Má ho odhlasovať po každej pracovnej ceste?:eek:

vyzera to tak, ze ano :)
A potom, čo na to hovorí FS. V tom pamflete sa písalo niečo iné.:eek:

ten pamflet riesil podla mna vozidlo zaradene v majetku ... ale asi im napisem dopyt na tento pripad :)
suzi22
19.08.13,11:52
Samozrejme...dakujem...a narok na zakladnu nahradu nema preco? Pretoze si ju uplatnuje uz niekto druhy ?
marjankaj
19.08.13,11:55
Samozrejme...dakujem...a narok na zakladnu nahradu nema preco? Pretoze si ju uplatnuje uz niekto druhy ?
Nárok má iba zamestnanec.
Prečítaj si zákon o cestovných náhradách.
suzi22
21.08.13,11:54
Dobry den. Prepacte, no riesim tuto temu uz 2 dni a stale sa v tom vrtam - cize "po lopate".......sukr.auto zamestnanca sa bude pouzivat na podnikanie - sluzobne cesty....firma (SZCO) pri danovom zaplati dan z MV.........zamestnanec si bude robit cestaky -kde si uplatni zakl.nahradu 0,183e + diety (ak bude dlhsia ako 5h) + phm......a bude to v nakladoch firmy......ALE KED BY SIEL na tomto aute jeho sef (SZCO) na sluz.cestu - do nakladov si moze vykazat len PHM ? (preukazanim blocku) A na zakl.nahradu 0,183e + diety (ak by bola cesta dlhsia ako 5h) nebude mat narok dat do nakladov??? Vopred velmi pekne dakujem!!!
marjankaj
21.08.13,11:59
Dobry den. Prepacte, no riesim tuto temu uz 2 dni a stale sa v tom vrtam - cize "po lopate".......sukr.auto zamestnanca sa bude pouzivat na podnikanie - sluzobne cesty....firma (SZCO) pri danovom zaplati dan z MV.........zamestnanec si bude robit cestaky -kde si uplatni zakl.nahradu 0,183e + diety (ak bude dlhsia ako 5h) + phm......a bude to v nakladoch firmy......ALE KED BY SIEL na tomto aute jeho sef (SZCO) na sluz.cestu - do nakladov si moze vykazat len PHM ? (preukazanim blocku) A na zakl.nahradu 0,183e + diety (ak by bola cesta dlhsia ako 5h) nebude mat narok dat do nakladov??? Vopred velmi pekne dakujem!!!
šéf kupuje zamestnancovi PHL do auta?:eek: Na akom základe?
suzi22
21.08.13,12:01
nie - ked pojde SEF na tomto aute na sluzobnu cestu - ci si moze urobit normalny cestak kde si vykaze spotreb.PHM + zakl.nahradu + diety..........
Tweety
21.08.13,12:01
nie - ked pojde SEF na tomto aute na sluzobnu cestu - ci si moze urobit normalny cestak kde si vykaze spotreb.PHM + zakl.nahradu + diety..........
Nie, len diéty podľa trvania PC. Náhrady si môže uplatniť len majiteľ MV-zamestnanec, a on ním nie je.
marjankaj
21.08.13,12:04
nie - ked pojde SEF na tomto aute na sluzobnu cestu - ci si moze urobit normalny cestak kde si vykaze spotreb.PHM + zakl.nahradu + diety..........
No základnú náhradu si môže vykázať iba ak by to auo bolo jeho a nie zamestnancove.
A PHL si môže dať do výdavkov iba podľa prejazdených km a nie koľko je vystavené na bločku. Bloček slúži iba na stanovenie ceny.
To šéf nemá svoje auto?

Teda to je dobré. Šéf bude "ničiť" zamestnancovi auto a ešte si nechá vyplatiť za to náhrady.:eek:
suzi22
21.08.13,12:05
dakujem za super odpoved :) a skutocne spotrebovane PHM za tu danu sluzobnu cestu - podla blocku si tiez nemoze dat do nakladov, hej???
suzi22
21.08.13,12:07
nema :( pardon - zle som sa vyjadrila - myslela som PHM ktore minul podla prejazdenych km
suzi22
21.08.13,12:08
Este raz dakujem za drahocenne rady - hned je krajsi den :)