peter.pe
22.12.08,12:31
Dobry den,
aky je najvhodnejsi postup na vyburanie a osadenie dveri v existujucej nosnej tehlovej stene? Staci vysekat drazku a dat tam roxory /resp. preklad/, nejako to zamaltovat a potom vysekat zbytok dveri pod prekladom? Ma strasia ze mi popraska takymto postupom stena.
Dakujem
jaruj
22.12.08,13:18
V podstate by ti to mal odobrit a naskicovat statik.
Lenze nepredstavuj si ze vysekas drazku durch cez celu stenu a na celu dlzku - to rovno mozes vyburat cele dvere a cakat ci to nespadne
Da sa to riesit niekolkymi sposobmi. Napr. podopriet stropne dosky nad miestom kde sa bude sekat. Alebo vysekat drazku len do polovice hrubky steny, vybetonovat (alebo osadit ocelovy )nosnik. Po jeho vytvrdnuti vysekat druhu polku drazky, a dokoncit nosnik. Potom sa da vyburat dverny otvor.
Ale pozor - tym ze skoncentrujes zatazenie (ktore bolo predtym prenasane na celu dlzku steny) mozes-pokial byvas na poschodi poskodit statiku domu lebo nevies ci sused neurobil to iste ale dajme tomu o dva metre vedla a vam kydne strop.
Ak sa jedna o rodinny dom moze sa ti stat koncentraciou sily ze pretrhnes zaklady a tie sa zvihnu na jednej strane a klesnu na druhej, mozes roztrhnut zvysenym tlakom kanalizaciu a este sa da vymenovat tak 200-300 skod ktore mozes narobit ako v rodinnom dome tak aj v bytovke.
Preto pisem ze zasah do nosnej steny ma vzdy posudit statik.