gumkacik_25
22.12.08,15:59
Byt mi rekonštruuje firma s ktorou som uzatvoril zmluvu o dielo. Firma neustále porušuje zmluvu, nedodržala termín odovzdania diela, nedržala sa predloženej vizualizácie, navýšila cenu diela nie v zmysle zmluvu a v súčasnej dobe pozastavila práce s odôvodnením, že som "nedôveryhodný" a že v prácach začne pokračovať, až v tedy ak je doplatím zvyšných 20 percent z ceny diela, ktoré podľa zmluvy mám zaplatiť do 3 dní od ukončenia rekonštrukcia a spísania odovzdávajúceho protokolu. Doteraz som firme zaplatil 80 percent ceny podľa zmluvy o dielo. AKo mám ďalej postupovať? Firma mala práce odovzdať 19.12.2008 a doteraz je byz neobyvateľný.
Ďakujem
bv_alexandra
22.12.08,18:07
Byt mi rekonštruuje firma s ktorou som uzatvoril zmluvu o dielo. Firma neustále porušuje zmluvu, nedodržala termín odovzdania diela, nedržala sa predloženej vizualizácie, navýšila cenu diela nie v zmysle zmluvu a v súčasnej dobe pozastavila práce s odôvodnením, že som "nedôveryhodný" a že v prácach začne pokračovať, až v tedy ak je doplatím zvyšných 20 percent z ceny diela, ktoré podľa zmluvy mám zaplatiť do 3 dní od ukončenia rekonštrukcia a spísania odovzdávajúceho protokolu. Doteraz som firme zaplatil 80 percent ceny podľa zmluvy o dielo. AKo mám ďalej postupovať? Firma mala práce odovzdať 19.12.2008 a doteraz je byz neobyvateľný.
Ďakujem
Treba sa hlavne držať zmluvy. Ak vznikli v rámci realizácie diela práce naviac,zhotoviteľ si tieto naviac práce mal najskôr odsúhlasiť s vami, až potom ich realizovať. V prípade že nedodržal odovzdanie a dokončenie diela by som ho vyzvala písomne na dokončenie, a v zmysle ZoD si určite môžte nárokovať aj sankcie za nedodržanie zmluvných podmienok.AK máte v zmluve že zvyšných 20% máte uhradiť po odovzdávacom protokole treba sa toho držať.Ono je ťažke radiť ked neviem čo je v zmluve. Ak by zhotoviteľ nereagoval na výzvu od vás ja by som si to dala vyhotoviť inou firmou a zhotoviteľovi by som dala náklady preplatiť, len podotýkam všetko závisí ako je postavená zmluva. ;)
andre335
28.12.08,15:29
Mam podobny problem s firmou, ktora realizuje moju rekonstrukciu bytu (mame podpisanu Zmluvu o dielo). Napriek tomu, ze zmluva jasne hovori, ze navysene naklady mozu byt len na zaklade mojho pisomneho suhlasu, firma navysila naklady o suciastky, ktore kupila navyse a ktore nezahrnula povodne v rozpocte (neslo vsak o polozky, kt by boli nepredvidatelne pri zostavovani rozpoctu). (Evidentne ide o snahu navysit, kedze som vid zmluva znizila ich rozpocet o prace realne zrealizovane, kedze povodny rozpocet bol umelo navyseny).
Moja otazka sa tyka dopravy v pripade nakupu roznych suciastiek zhotovitelom (ktore boli nad ramec rozpoctu). Boli zakupene v ramci jedneho mesta a zhotovitel si okrem svojej 15% prirazky fakturuje aj dopravu zo svojej dediny (cize obchod vzdialeny od mojho domu 2km ma zrazu zahrnute naklady na dopravu 25km). Doprava je uctovana aj napriek tomu, ze veduci stavby chodil do mojho bytu kazdy den kontrolovat robotnikov.
Nenasla som v zakone ci si moze fakturovat dopravu v pripade nakupu suciastok na dielo. Dakujem a radu!
220870
01.01.09,09:23
Ja som čosi kdesi počul...že vraj investor má nárok zadržať 20% zo zmluvnej ceny diela, a vyplaťiť ho až v deň uplynutia záruky.Ale nie som právnik a nič podobné sa mi zatiaľ nestalo , takže túto informáciu berte s rezervou.
220870
01.01.09,09:48
Mam podobny problem s firmou, ktora realizuje moju rekonstrukciu bytu (mame podpisanu Zmluvu o dielo). Napriek tomu, ze zmluva jasne hovori, ze navysene naklady mozu byt len na zaklade mojho pisomneho suhlasu, firma navysila naklady o suciastky, ktore kupila navyse a ktore nezahrnula povodne v rozpocte (neslo vsak o polozky, kt by boli nepredvidatelne pri zostavovani rozpoctu). (Evidentne ide o snahu navysit, kedze som vid zmluva znizila ich rozpocet o prace realne zrealizovane, kedze povodny rozpocet bol umelo navyseny).
Moja otazka sa tyka dopravy v pripade nakupu roznych suciastiek zhotovitelom (ktore boli nad ramec rozpoctu). Boli zakupene v ramci jedneho mesta a zhotovitel si okrem svojej 15% prirazky fakturuje aj dopravu zo svojej dediny (cize obchod vzdialeny od mojho domu 2km ma zrazu zahrnute naklady na dopravu 25km). Doprava je uctovana aj napriek tomu, ze veduci stavby chodil do mojho bytu kazdy den kontrolovat robotnikov.
Nenasla som v zakone ci si moze fakturovat dopravu v pripade nakupu suciastok na dielo. Dakujem a radu!
Nevieme presne za čo vám to navýšili a aké boli dohodnuté podmienky v zmluve.Ja to napíšem z pohľadu druhej strany.Pri novostavbách sa dá celkovo bez väčších problémov dopredu určiť cena stavby ( materiálov a prác).Pri rekonštrukcii je to problém pretože nikdy neviete čo všetko sa najmä pri búracích prácach môže vyskytnúť.Ďalší problém najmä pri tých drobných dokončovacích prácach sú drobné požiadavky investorov.Nie tákúto lištu nie takýto tmel tam dorobiť jednu obkladačku.atd je toho x ... Potom vznikajú firme náklady v zmysle ani nie priamo toho čo tej fa zaplaťíte za benzín, ale skúste si porátať koľkokrát ten dotyčný majster alebo remeselník musel ísť do stavebnín kúpiť tú drobnosť koľko ČASU pri tom strávil,. Toto sa ani pri najlepšej vôli nedá zahrnúť do prvotného rozpočtu.A z mojej strany by som povedal že čím viac som ochotný meniť a doľaďovať detaily tým viac odo mňa chcú. Platí to staré podaj prst a odtrhnú ti celú ruku.
Možno to neni Váš prípad.
PS: každý súkromný investor by si mal dať najskôr vyhotoviť projekčnej kancelárii podrobný výkres stavby a prestavby .Stavebnej firme predložiť rozpočtovú kalkuláciu potrebných stavebných prác , úprav vrátane pracovného postupu a požadovaných použitých materiálov. Na tomto základe je potom firma schopná vyrátať presne konečnú sumu.
janula26
01.07.11,11:51
chcem trochu ozivit tuto temu....
moj problem suvisi s navysenou cenou za prace na rekonstrukcii bytu. povodna dohoda s majstrom bola na 5000 eur za buranie priecok, nasledne postavenie novych, nove rozvody vody, elektriny...podhlady v izbach, pokladka podlahy a vyrovnanie podlah atd. Problem nastal po odstraneni linolea- po rokoch uzivania bytu je vo vsetkych troch izbach rozmrvena podlaha (panel). Teraz chce dotycny dalsich 2500 eur na tieto prace. Musim ale uznat, ze ide o dost vela materialu. Len chcem vediet, ci je to adekvatna suma. Dakujem