nika1796
22.12.08,16:10
Dobry den,chcem sa s Vami poradit ako dalej.Moj problem:po otcovej smrti v roku 1996 som sa kvoli nespokojnosti mojej matky s nezelanou manzelkou odstahoval z rodinneho domu v ktorom som byval.Medzitym prebehlo konanie pozostalosti pri ktorom sme dedili majetok medzi nas 3surodencov a matku.Moje navstevy po odstahovani boli zakazane z matkinej strany.Po 13rokoch rozhodla sestra,ze chce odomna prepisat moju ciastku nanu,ze ma väcsinu a chce vlastnit cele.Neviem ako ziskala tu väcsinu lebo ziadne stretnutie nebolo ohladom majetkoveho vyrovnania.Nesuhlasil som s podpisom,lebo svoju ciastku jej dat nechcem.Doslo mi vsak doporucenie od jej advokata,ze sa to bude riesit sudne ak nepodpisem.Mam nejake pravo alebo su na jej strane,aby formou sudom ma nutili k mojmu podpisu k ziskani majetku?Mam narok si svoju ciastku ponechat?Som vlastnikom 1/8.Dakujem pekne.
Zoltán Kovács
22.12.08,15:40
Samozrejme, že máš nárok si ponechať svoj podiel. Sestra ti môže ponúknuť odkupnú cenu, s ktorou nemusíš súhlasiť. Dokonca ako spoluvlastník máš právo od nej žiadať nájom za užívanie tvojej časti nehnuteľnosti.
geronimo13
22.12.08,15:53
ak súd rozhodne o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, tak máš nárok len na vyplatenie určitej sumy za tvoj podiel 1/8;

ale počas súdneho konania bude brané do úvahy veľmi veľa vecí, od užívania rodinného domu, veľkosti spoluvlastníckych podielov, správanie sa spoluvlastníkov voči ostatným, na účelné využitie veci, atď.

väčšinu získala naozaj jednoducho, získala ju od matky a ďalších dvoch súrodencov buď formou darovacej alebo kúpnej zmluvy a ty o tom ani nemusíš vedieť ...
globalpartner
22.12.08,16:45
ak súd rozhodne o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, tak máš nárok len na vyplatenie určitej sumy za tvoj podiel 1/8;

ale počas súdneho konania bude brané do úvahy veľmi veľa vecí, od užívania rodinného domu, veľkosti spoluvlastníckych podielov, správanie sa spoluvlastníkov voči ostatným, na účelné využitie veci, atď.

väčšinu získala naozaj jednoducho, získala ju od matky a ďalších dvoch súrodencov buď formou darovacej alebo kúpnej zmluvy a ty o tom ani nemusíš vedieť ...
Toto je správne stanovisko k tvojmu problému, chcem len dodať , že tvoja sestra má predkupné právo na tvoj podiel v prípade , že by si ho chcel predať. Skús sa s nou dohodnúť na cene , resp. ponúkni jej cenu. Súdne tahanice stoja veľa penazí a nervov.
fmkristof
01.12.09,18:14
zdedili sme dom po rodicoch sme stiria .traja surodenci nekcu ´predat ja ano .ako sa dostanem k svojim peniazom?
Mária27
01.12.09,19:31
Ponúkni im svoj podiel, nech ho odkúpia všetci, alebo aspoň jeden z nich. Osobe blízkej to môžeš predať aj bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov.
Ak by to nechceli odkúpiť, potom sa to dá predať aj inému (asi to nebude nik iný chcieť), alebo dáš na súd návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva.
Inak, kto to užíva, mal by ti platiť (ako nájomné).
fmkristof
04.12.09,13:06
dobry den, moj problem:na jednom pozemku su dve nehnutelnosti, kazda ma svoj pristup od cesty.je mozne tento pozemok rozdelit ajednu nehnutelnost odkupit?co k tomu treba z pravneho hladiska? dakujem.
Mária27
08.12.09,08:02
Na rozdelenie pozemku - parcely musíte využiť služby geodeta, ktorý vypracuje geometrický plán, na základe ktorého správa katastra parcelu rozdelí na 2 menšie. potom sa dá jedna parcela predať spolu s domom.