Jennys
22.12.08,18:22
Pekný deň...prosím o radu. Účtujem v JÚ a nie som platcom DPH. Tento rok mi vychádza obrat cca 630 tis. a zisk bude asi v mínuse lebo som mala veľa výdavkov v tomto roku. Chcem sa spýtať. Keby som vystavila faktúru ešte v tomto roku napríklad na 10tis. firme ktorá mi zaplatí za jazykové služby (prípadne do akej výšky môžem ešte účtovať v tomto roku tak aby som nemusela platiť ani odvody ani zdravotné poistenie) odrazilo by sa to vzhľadom k tomu že to bude obrat po tom napríklad so sumou 640tis, na odvodoch (predpokladám že nie keď som v mínuse) alebo na zdravotnom poistení? Teraz platím v zdravotnom poistení doplatok nejakých 286 Sk za to že minulý rok som mala obrat z ktorého mi to vypočítali. Môže sa to zvýšiť? Prípadne od akej sumy obratu by sa to zvýšilo? Ďakujem, hádam som to napísala tak ako som chcela, ja to neviem lepšie vysvetliť. Ďalej sa chcem spýtať mám živnosť na učenie anglického jazyka od roku 2005 ale naposledy som faktúrovala niekedy v máji 2006. A odvtedy nič až tearz by som. Môžem to tak urobiť? lebo viem že kedysi bolo že to čo mám v živnosti musím faktúrovať aspoň raz za rok alebo také niečo sa mi marí a že potom ak nie tak mi to zaniká, tak teraz neviem. Ďakujem.
Jennys
26.12.08,08:22
nikto neporadí??? súrne to potrebujem...Ďakujem
Zoltán Kovács
26.12.08,08:45
Pekný deň...prosím o radu. Účtujem v JÚ a nie som platcom DPH. Tento rok mi vychádza obrat cca 630 tis. a zisk bude asi v mínuse lebo som mala veľa výdavkov v tomto roku. Chcem sa spýtať. Keby som vystavila faktúru ešte v tomto roku napríklad na 10tis. firme ktorá mi zaplatí za jazykové služby (prípadne do akej výšky môžem ešte účtovať v tomto roku tak aby som nemusela platiť ani odvody ani zdravotné poistenie) odrazilo by sa to vzhľadom k tomu že to bude obrat po tom napríklad so sumou 640tis, na odvodoch (predpokladám že nie keď som v mínuse) alebo na zdravotnom poistení? Teraz platím v zdravotnom poistení doplatok nejakých 286 Sk za to že minulý rok som mala obrat z ktorého mi to vypočítali. Môže sa to zvýšiť? Prípadne od akej sumy obratu by sa to zvýšilo? Pri obrate 630 tisíc si prekročila hranicu, od ktorej je povinný odvod do sociánej poisťovne. Samotný odvod bude počítaný z minimálneho vymeriavacieho základu, nakoľko ako píšeš si v strate. Ďakujem, hádam som to napísala tak ako som chcela, ja to neviem lepšie vysvetliť. Ďalej sa chcem spýtať mám živnosť na učenie anglického jazyka od roku 2005 ale naposledy som faktúrovala niekedy v máji 2006. A odvtedy nič až tearz by som. Môžem to tak urobiť? lebo viem že kedysi bolo že to čo mám v živnosti musím faktúrovať aspoň raz za rok alebo také niečo sa mi marí a že potom ak nie tak mi to zaniká, tak teraz neviem. Toto neviem odkiaľ máš, ale nezakladá sa na pravde. Činnosti, ktoré máš uvedené v živnostenskom liste sú platné až do doby, kým sa nezruší živnostenský list. Nie je žiadna lehota na to aby sa fakturovala tá ktorá konkrétna činnosť, inak zanikne oprávnenie. Je to JPP (jedna pani povedala agentúra) Ďakujem.

Odpovede viď v citáte.