mercuris
22.12.08,19:51
Prosím o radu, chceme dovážať alkohol z krajiny EU, čo všetko k tomu potrebujeme, nie sme ani plátcovia DPH. Budem rada, ak mi niekto poradí, aspoň rámcový postup pri vybavovaní povolení a akých povolení, registrácií a kde. Ďk mercuris
Excise Duty
22.12.08,19:35
Odporúčam najprv poriadne preštudovať zákon č. 105/2004 Z. z.
jezko1
23.12.08,12:52
Prosím o radu, chceme dovážať alkohol z krajiny EU, čo všetko k tomu potrebujeme, nie sme ani plátcovia DPH. Budem rada, ak mi niekto poradí, aspoň rámcový postup pri vybavovaní povolení a akých povolení, registrácií a kde. Ďk mercuris

zdravím, skúste nejako bližšie definovať, o aký alkohol ide, či to bnude spotrebiteľské balenie liehu ( fľaše ) a odkiaľ budete ten alkohol nakupovať, aj keď predpokladám že z daňového skladu v niektorom z členských štátov. Možností je viac, takže keď budete konkrétnejší, bude konkrétnejšia aj moja odpoveď
mercuris
23.12.08,16:10
Bude to alkohol dovažaný z Talianska na predaj pre konečného spotrebiteľa. Značky ako sú bežne dostupné aj v SR. Vlastne niečo ako distribúcia alkoholu pre obchody, bary a pod.
Excise Duty
23.12.08,20:10
Bude to alkohol dovažaný z Talianska na predaj pre konečného spotrebiteľa. Značky ako sú bežne dostupné aj v SR. Vlastne niečo ako distribúcia alkoholu pre obchody, bary a pod.

Toto vyzerá na dlhé lakte, Ježko1 jasne položil zásadnú otázku, o aký alkohol ide, nie odkiaľ pochádza, na to stačí informácia, že ide o tovar z iného členského štátu, čím sú jasne stanovené základné pravidlá. Alkohol je široký pojem, ktorý zahŕňa pivo, tiché víno, šumivé víno, medziprodukty, liehoviny a lieh. Slovenské obchody sú plné talianskych alkoholických nápojov a z toho sa nedá uhádnuť, o ktoré ide. Z vašich viac ako stručných informácií sa dá však len dedukovať, že asi máte na mysli liehoviny, teda tovary, ktoré sú predmetom dane podľa zákona č. 105/2004 Z. z., preto som ho v predchádzajúcom príspevku pripojil v prílohe, aby ste aspoň rámcovo vedeli, čo všetko to obnáša. Aby sme sa štyri strany nebavili o liehovinách a napokon vyjde najavo, že ide o vermúty, prípadne šumivé vína, ktoré sú predmetom spotrebnej dane podľa zákona č. 104/2004 Z. z. Ak aj už bude jasno v tejto veci a vy sa do toho budete chcieť pustiť, zabudnite na ďalšiu distribúciu bez registrácie za platiteľa DPH, inak ten tovar od vás nik nekúpi, v cene tovaru síce nebudete mať slovenskú DPH, zato v nej však bude talianska DPH.
andrasyova
12.02.09,13:06
Dobry den,

mam podobnu otazku. Blizsie specifukujem: Chystame sa dovazat tiche vino z grecka. Uz viem ze sadzba dane za tiche vino je 0 sk/Euro. Mam vsak otazku, ci sa aj tak mam povinnost nahlasit colnemu uradu ze vino dovazam.Navyse budem platit este nieco ine okrem DPH?

Dik
Excise Duty
12.02.09,15:03
Dobry den,

mam podobnu otazku. Blizsie specifukujem: Chystame sa dovazat tiche vino z grecka. Uz viem ze sadzba dane za tiche vino je 0 sk/Euro. Mam vsak otazku, ci sa aj tak mam povinnost nahlasit colnemu uradu ze vino dovazam.Navyse budem platit este nieco ine okrem DPH?

Dik
Odporúčam pozrieť tému http://www.porada.sk/t30515-ostatne-dane.html
a hlavne poriadne si prečítať zákon č. 104/2004 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov.
andrasyova
13.02.09,11:28
uz som si precitala, dakuje,. Nadalej mi vsak nie je jasne ci sa aj tak musim registrovat na colnom urade a kolko realne zaplatim za spotrebnu dan...ked sadzba je 0..nic?

vopred dakujem za odpoved
jezko1
16.02.09,07:35
Treba si uvedomiť nasledovné: To že sadzba dane na tiché víno je na slovensku 0, to neznamená, že takáto sadzba bude aj v krajine EU, odkiaľ plánujete tiché víno prepraviť (nie doviezť ). Treba si v prvom rade zistiť, či to víno, ktoré plánujete na daňové územie prepraviť je v tom členskom štáte v režime pozastavenia dane, alebo vo voľnom obehu. Pokiaľ by bolo v režime pozastavenia dane, t.znamená, že sa nachádza v daňovom sklade a výrobca by ho chcel prepravovať na daňové územie so sprievodným dokumentom ( štvor dielny ), bude potrebné, aby ste sa na miestne príslušnom colnom úrade registrovali ako oprávnený príjemca. Postup je uvedený v zákona č. 104/2004 Z. z. Pokiaľ by to víno bolo v tom členskom štáte v daňovom voľnom obehu, bolo by na daňové územie prepravované so zjednodušeným sprievodným dokumentom. V tom prípade nie je potrebná na colnom úrade registrácia, upozorňujem však na znenie § 32 zákoan č. 104/2004 Z. z.
andrasyova
16.02.09,10:48
takze grecko patri ku krajunam EU kde je sadzba dane na tiche vina 0 EURO. Otazka znie, musim ja ako dovozca prevadzkovat danovy sklad?
jezko1
16.02.09,11:38
nie dovozca, dovoz sa uskutočňuje z tretích krajín, nie z krajín EU. a otázka registrácie záleží od toho, čo som písal predtým. Či sa to víno nachádza v režime pozastavenia dane - v daňovom sklade, alebo v daňovom volnom obehu. T. j. či sa bude preprava na slovensko uskutočňovať so štvrdielnym administratívnym sprievodným dokumentom, alebo so zjednodušeným dokumentom. A ako daňový sklad nie je potrebné registrovať sa, teda ak to sami nechcete, ak registrácia, na prepravu z iného členského štátu stačí registrácia oprávneného príjemcu.
andrasyova
17.02.09,11:12
pravdepodobne je toto vino vo volnom obehu pretoze ak by bolo v rezime pozastavenia dane, neplatila by na nho spotrebna dan. A ta je ulozena na vino aj v grecku(takisto sadzba dane je 0 euro). takze tym padom staci 3-dielny zjedoduseny dokument.
andrasyova
17.02.09,11:13
pravdepodobne je toto vino vo volnom obehu pretoze ak by bolo v rezime pozastavenia dane, neplatila by na nho spotrebna dan. A ta je ulozena na vino aj v grecku(takisto sadzba dane je 0 euro). takze tym padom staci asi len 3-dielny zjedoduseny dokument. mam pravdu?
jezko1
17.02.09,11:25
pokial by to bolo víno uvedené do daňového voľného obehu tak ano, odosielateľ vystavý zjednosdušený sprievodný dokument, upozorňujem však na zákon a na § ktorý pojednáva o osobitnej úprave pre tiché víno.
andrasyova
18.02.09,09:42
no, uz to viem urcite..takze moj dodavatel je prevadzkovatelom danoveho skladu a napisal mi ze posiela vino s dokumentom DAA(to bude asi tn stvordielny). Takze ja ked sa tu zaregistrujem ako opravneny prijemca, mozem dalej vino predavat,povedzme maloobchodnikom?
jezko1
18.02.09,10:44
v tom prípade, ak pôjde víno v režime pozastavenia dane, musíte sa zaregistrovať ako oprávnený príjemca. daňová povinnosť Vám vzniká dňom prijatia vína. Po prijatí bude víno na daňovom území v daňovom voľnom obehu a môžete ho predávať Vašim obchodným partnerom.
Excise Duty
18.02.09,10:58
Takže pokiaľ ide o nulovú sadzbu dane z tichého vína, okrem Slovenskej republiky takúto sadzbu dane uplatňuje Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Grécko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko, teda viac ako polovica členských štátov. Nulová sadzba dane sa uplatňuje v súlade s ustanovením čl. 5 smernice Rady č. 92/84/EHS z 31. októbra 1992 o aproximácii sadzieb spotrebnej dane na alkohol a alkoholické nápoje (Ú. v. ES L 316, 31. 10. 1992):
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:09:01:31992L0084:SK:PDF (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:09:01:31992L0084:SK:PDF)
Kto má záujem, nájde aktuálne sadzby spotrebných daní z alkoholických nápojov uplatňované v členských štátoch na nasledovnej stránke:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/excise_duties/alcoholic_beverages/rates/excise_duties-part_I_alcohol-en.pdf (http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/excise_duties/alcoholic_beverages/rates/excise_duties-part_I_alcohol-en.pdf) - táto stránka je však prístupná iba v anglickom jazyku a pravidelne polročne sa aktualizuje.
Ako je, resp. akoby malo byť všeobecne známe, základné pravidlá spotrebných daní upravuje zatiaľ smernica Rady č. 92/12/EHS z 25. februára 1992 o všeobecnom systéme, držbe, preprave a kontrole tovarov podliehajúcich spotrebným daniam (Ú. v. ES L 76, 23. 3. 1992):
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992L0012:20041224:SK:PD F (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992L0012:20041224:SK:PD F)
Pokiaľ ide o túto smernicu, odporúčam tým, ktorí ovládajú cudzie jazyky smernicu stiahnuť v anglickom alebo nemeckom alebo v ktoromkoľvek inom jazyku príslušného členského štátu, na tento účel stačí v adrese zameniť písmená SK písmenami EN alebo DE alebo CS a pod. Len na ilustráciu, slovenský preklad smernice pochádza z „dielne“ Vysokej školy dopravnej v Žiline, ktorej preklad zadal Inštitút pre aproximáciu práva, ktorý v predvstupovom období zastrešoval preklady legislatívy EÚ. Ten podľa slova „preprava“ v názve smernice usúdil, že táto smernica patrí rezortu dopravy a tak aj preklad bohužiaľ vyzerá ...
Uvedená smernica, ako už z jej názvu vyplýva, upravuje základné pravidlá mechanizmu spotrebných daní, teda i pravidlá prepravy tovarov podliehajúcich spotrebným daniam, ktoré majú byť premietnuté a aj sú premietnuté v národnej legislatíve spotrebných daní.
Avšak ani zo samotnej smernice a ani z nariadenia Komisie (EHS) č. 2719/92 z 11. septembra 1992 o sprievodnom správnom doklade na prepravu tovaru podliehajúcom spotrebnej dani v režime pozastavenia dane, ktoré ako nariadenie má priamu účinnosť a teda nie je súčasťou národnej legislatívy nevyplýva, že preprava tovaru z daňového skladu sa musí uskutočniť bezpodmienečne iba v režime pozastavenia dane s použitím štvordielneho sprievodného dokumentu. Teda len z daňového skladu do daňového skladu bez ohľadu na daňové územie, na ktorom sa prijímajúci daňový sklad nachádza, z daňového skladu oprávnenému príjemcovi v inom členskom štáte bez ohľadu na skutočnosť, či je oprávnený príjemca registrovaný alebo má iba povolenie na jednorazový nákup tovaru v režime pozastavenia dane v inom členskom štáte:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992R2719:20070101:SK:PD F (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1992R2719:20070101:SK:PD F)
Z nariadenia jednoznačne vyplýva iba to, že pri preprave tovaru v režime pozastavenia dane sa musí použiť štvordielny sprievodný dokument, ktorého vzor je v prílohe nariadenia, nič viac, teda niečo také, že prevádzkovateľ daňové skladu smie dodať tovar iba v pozastavení dane.
Ak by sme sa držali filozofie, že prevádzkovateľ daňového skladu smie dodať tovar iba takým daňovým subjektom, ktoré sú registrované a teda iba v pozastavení dane, potom by sme si nikdy nemohli kúpiť ani kvapku benzínu, alkoholu alebo cigarety.
Preto ani smernica a ani národná legislatíva nebráni nákupu tovarov nachádzajúcich sa v daňovom voľnom obehu, a to ani na intrakomunitárnej úrovni, kedy sa však povinne pri preprave tovaru musí použiť zjednodušený sprievodný dokument, ako vyplýva z nariadenia Komisie (EHS) č. 3649/92 zo 17. septembra 1992 o zjednodušenom sprievodnom doklade na prepravu tovaru vo vnútri spoločenstva podliehajúcom spotrebnej dani, ktorý bol uvoľnený do obehu v odosielajúcom členskom štáte:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:09:01:31992R3649:SK:PDF (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:09:01:31992R3649:SK:PDF)
Teda, ak chcem nakúpiť v daňovom sklade v inom členskom štáte tovar podliehajúci spotrebnej dani a ako podnikateľský subjekt nemám registráciu daňového skladu alebo oprávneného príjemcu, jednoducho mi dodávateľ tento tovar dodá a vyfakturuje vrátane spotrebnej dane, čím dôjde k naplneniu ustanovenia čl. 6 ods. 1 písm. a) smernice Rady č. 92/12/EHS a teda k vzniku daňovej povinnosti podľa príslušných ustanovení legislatívy dodávateľského členského štátu. A keďže tu sa bavíme o spotrebnej dani z vína, v slovenskom zákone takýto prípad upravuje ustanovenie § 9 ods. 1 písm. a). Problém intrakomunitárneho obchodovania v režime daňového voľného obehu je však spojený s tortúrou oznamovacích povinností a refundáciami dane, čo však aspoň nulová sadzba dane, ak je uplatňovaná v oboch krajinách, zjednodušuje.
Z praxe poznám prípad, keď slovenský a nie malý výrobca vína vôbec nie je registrovaný ako prevádzkovateľ daňového skladu a v pohode dodáva víno vo veľkom francúzskemu negociantovi, ktorý naopak je registrovaný ako prevádzkovateľ daňového skladu, a to z dôvodu, že vo Francúzsku sa na tiché víno uplatňuje sadzba dane vo výške 3,45 EUR/hl. Preprava vína sa v tomto prípade uskutočňuje s použitím zjednodušeného sprievodného dokumentu a Francúzovi aj napriek skutočnosti, že je prevádzkovateľom daňového skladu je lautr jedno, že zo Slovenska nakupuje víno nachádzajúce sa v daňovom voľnom obehu, ktoré je zaťažené spotrebnou daňou rovnajúcou sa nule.
Na registráciu daňového subjektu sa treba pozerať pragmaticky a nie ako na nejakú povinnosť, ktorej sa chcem vyhnúť. Ani jedna z registrácií upravených zákonmi o spotrebných daniach nie je povinná, každé takéto ustanovenie začína zhruba slovami: právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá chce, musí... Takže ktorá nechce, nemusí, treba sa však zamyslieť, čo všetko mi registrácia umožní a svojim spôsobom zjednoduší a súčasne ako rozšíri moje možnosti intrakomunitárneho obchodovania.
Osobne by som v tomto prípade volil registráciu ako oprávnený príjemca v zmysle ustanovenia § 21 zákona. Toto ustanovenie umožňuje buď
1. registráciu daňového subjektu s pridelením registračného čísla pre spotrebnú daň s možnosťou opakovaného nákupu tovaru v pozastavení dane z iných členských štátov, a to až do zániku, resp. zrušenia registrácie z úradnej moci, napr. pri opakovanom porušení zákona, alebo
2. vydanie jednorazového povolenia na konkrétne množstvo tovaru u konkrétneho dodávateľa v konkrétnom členskom štáte. Uskutočnením obchodnej transakcie platnosť tohto povolenia zaniká a preto je potrebné na každú ďalšiu obchodnú transakciu vybaviť nové povolenie!
Registrácia podľa prvého bodu umožňuje nákup všetkých druhov vína v pozastavení dane vo všetkých členských štátoch, pochopiteľne s výnimkou Slovenskej republiky, teda okrem tichého vína aj šumivého vína a medziproduktov.
Excise Duty
18.02.09,11:17
no, uz to viem urcite..takze moj dodavatel je prevadzkovatelom danoveho skladu a napisal mi ze posiela vino s dokumentom DAA(to bude asi tn stvordielny). Takze ja ked sa tu zaregistrujem ako opravneny prijemca, mozem dalej vino predavat,povedzme maloobchodnikom?
Pozoruhodné, že dodávateľ vám už posiela víno s použitím štvordielneho sprievodného dokumentu, teda ako keby bolo víno v pozastavení dane a vy ešte nemáte registráciu, to by ma zaujímalo, aký udaj uvedie v kolónke 4 sprievodného dokumentu. Ak je už víno na ceste a vy ešte nemáte žiadnu registráciu, odporúčam urýchlene postupovať podľa ustanovenia § 27, aby ste sa vyhli prípadným sankciám!
fence
19.02.09,11:13
Dobry den.Chem sa opytat ako laik co vsetko potrebujem ak by som chcel dovazat energeticky napoj z obsahom alkoholu 10,5% od vyrobcu z nemecka.
dakujem
krusa
26.02.09,21:04
to čo tu už veľa krát písal excise duty. Hlavne si pozri zákon 105/2004 o spotrebnej dani z liehu, ktorý bol práve novelizovaný s účinnosťou od 1.3.2009
boarder2pp
21.08.09,13:25
Ahoj, mam v tom trosku zmatok. Precital som si skoro cely zakon 105/2004 lenze...Nejako nechapem niektorym veciam. Mam v plane dovazat alkohol z Bulharska, cize clenskeho statu EU. Lenze po precitani tohto zakonu mam v tom chaos. Nemohol by mi to niekto vysvetlit ako postupovat? Vazne sa stracam vo vsetkych tych predpisoch a zakonoch, nejako sa mi to zlieva. Za pripadnu odpoved vopred dakujem.
boarder2pp
23.08.09,16:37
Ozaj nikto nic? Prosiiim.
jezko1
25.08.09,17:39
Keďže otázka je položená dosť všeobecne, bez konkrétnych údajov, platí nasledovné:
1/ nepôjde o dovoz, ale o príjem tovaru z iného členského štátu
2/ v zmysle zákona 105/2004 bude potrebné požiadať miestne príslušný colný úrad o registráciu buď ako prevádzkovatel daňového skladu, alebo ako oprávnený príjemca (podmienky k registrácii sú presne uvedené v zákone)
3/ odosielateľ liehu v Bulharsku musí byť prevádzkovateľ daňového skladu (z filozofie zákona vyplýva, že nie je možná preprava liehu (flašiek) mimo pozastavenia dane, keďže tieto musia byť na území SR označené slovenskou kontrolnou známkou
4/ preprava sa bude uskutočňovať v pozastavení dane so sprievodným dokumentom a bude na ňu zložená zábezpeka na prepravu
5/ po prijatí liehu v prípade ak budete oprávnený príjemca Vám vzniká daňová povinnosť dňom prijatia a budete povinný podať daňové priznanie v zmysle zákona
6/ po prijatí liehu v prípade ak budete prevádzkovateľ DS Vám vzniká daňová povinnosť až dňom uvedenia liehu do daňového voľného obehu a budete povinný podať daňové priznanie v zmysle zákona
- v prípade nejakých nejasností, resp. ak viete bližšie špecifikovať o aký obchod sa bude jednať, napíšte.
Excise Duty
25.08.09,19:49
Registrácia daňového skladu neprichádza vôbec do úvahy, pretože podmienky ustanovené v § 22 ods. 6 písm. a) sú pre začiatočníka nesplniteľné. Jediná možnosť je registrácia ako oprávnený príjemca, avšak na základe novely vykonanej zákonom č. 52/2009 Z. z. sa natoľko zhoršili podmienky pre oprávnených príjemcov, že i tie sú pre začínajúceho podnikateľa v tejto oblasti takmer neprekonateľnou prekážkou. To všetko je výsledok iniciatívy slovenskej liehovarníckej loby, niekoľkých hlupákov z Colnej správy a ich prisluhovačov na ministerstve financií. Vzhľadom na skutočnosť, že zákon o spotrebnej dani z liehu v jeho súčasnej podobe hrubým spôsobom porušuje ustanovenie čl. 28 Zmluvy o založení EHS, nehovoriac o porušeniach slovenskej legislatívy a o porušení Legislatívnych pravidiel pri príprave zákona č. 52/2009 Z. z., bola v týchto dňoch podaná sťažnosť na Európsku komisiu. Pokiaľ nedôjde k zmene, nemá zmysel začínať, i súčasne registrovaní oprávnení príjemcovia len len, že prežívajú.
jezko1
26.08.09,15:12
Registrácia daňového skladu neprichádza vôbec do úvahy, pretože podmienky ustanovené v § 22 ods. 6 písm. a) sú pre začiatočníka nesplniteľné. Jediná možnosť je registrácia ako oprávnený príjemca, avšak na základe novely vykonanej zákonom č. 52/2009 Z. z. sa natoľko zhoršili podmienky pre oprávnených príjemcov, že i tie sú pre začínajúceho podnikateľa v tejto oblasti takmer neprekonateľnou prekážkou. To všetko je výsledok iniciatívy slovenskej liehovarníckej loby, niekoľkých hlupákov z Colnej správy a ich prisluhovačov na ministerstve financií. Vzhľadom na skutočnosť, že zákon o spotrebnej dani z liehu v jeho súčasnej podobe hrubým spôsobom porušuje ustanovenie čl. 28 Zmluvy o založení EHS, nehovoriac o porušeniach slovenskej legislatívy a o porušení Legislatívnych pravidiel pri príprave zákona č. 52/2009 Z. z., bola v týchto dňoch podaná sťažnosť na Európsku komisiu. Pokiaľ nedôjde k zmene, nemá zmysel začínať, i súčasne registrovaní oprávnení príjemcovia len len, že prežívajú.

nie je zrejmé, či dotyčný pán má dostatok finančných prostriedkov, takže jednoznačne vylúčiť daňový sklad sa mi zdá prehnané.
a doteraz som o mojom predchodcovi mal iný názor. bezdôvodne niekoho nazvať hlupákom, či prisluhovačom sa mi zdá dosť odvážne. hlavne bez poznania skutkového stavu. vrátme sa do vecnej roviny, tam je to ok, bez pripomienok. tymto však neobhajujem nikoho, uznávam, že tie zákony maju dosť problémov.
Excise Duty
27.08.09,22:23
nie je zrejmé, či dotyčný pán má dostatok finančných prostriedkov, takže jednoznačne vylúčiť daňový sklad sa mi zdá prehnané.
a doteraz som o mojom predchodcovi mal iný názor. bezdôvodne niekoho nazvať hlupákom, či prisluhovačom sa mi zdá dosť odvážne. hlavne bez poznania skutkového stavu. vrátme sa do vecnej roviny, tam je to ok, bez pripomienok. tymto však neobhajujem nikoho, uznávam, že tie zákony maju dosť problémov.
No ja keď si opätovne prečítam úvodný príspevok dotyčného pána, tak mi z jeho príspevku jednoznačne vyplýva skutočnosť, že k liehu pričuchol doteraz len ako jeho konzument, pretože ako sám uvádza:

„Ahoj, mam v tom trosku zmatok. Precital som si skoro cely zakon 105/2004 lenze...Nejako nechapem niektorym veciam. Mam v plane dovazat alkohol z Bulharska, cize clenskeho statu EU. Lenze po precitani tohto zakonu mam v tom chaos. Nemohol by mi to niekto vysvetlit ako postupovat? Vazne sa stracam vo vsetkych tych predpisoch a zakonoch, nejako sa mi to zlieva. Za pripadnu odpoved vopred dakujem.“

Je teda nad Slnko jasné, že dotyčný pán nikdy s liehom neobchodoval, a tak nemôže splniť a ani nespĺňa podmienky ustanovenia § 22 ods. 6 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o... v znení neskorších predpisov, podľa ktorého:

„(6) Sklad liehu podľa odseku 2 písm. a), v ktorom sa má v pozastavení dane lieh prijímať, skladovať alebo odosielať, musí spĺňať tieto podmienky:
musí mať počas dvoch bezprostredne predchádzajúcich kalendárnych rokov
1. živnostenské oprávnenie na predaj liehu iným prevádzkovateľom živnosti,
2. ročný obrat liehu najmenej 1 000 hl a.,
3. priemernú dobu skladovania liehu za kalendárny rok najmenej šesť mesiacov,“.

Dovolím si tiež upozorniť na pôvodné znenie zákona, ktoré sklad liehu vôbec neupravovalo. K zmene došlo až na základe zákona č. 278/2006 Z. z., a to na základe podnetu Európskej komisie, avšak aj súčasné znenie nie je kóšer, pretože vytvára nerovnaké podmienky a výrazným spôsobom obmedzuje voľný pohyb tovaru v rámci EÚ resp. sťažuje prístup tovaru z iných členských štátov na slovenský trh, čo je jednoznačným porušením ustanovenia čl. 28 Zmluvy o založení ES ale aj ustanovenia § 39 zákona č. 136/2001 Z. z. o ochrane hospodárskej súťaže a o zmene...
Rovnaké predpisy porušujú aj nové ustanovenia upravujúce podmienky pre oprávnených príjemcov, ktoré boli do zákona premietnuté zákonom č. 52/2009 Z. z. Aj v tomto prípade ide o maximálne možné a cielené sťaženie prístupu liehovín z iných na slovenský trh. Radoví pracovníci ministerstva sú si toho vedomí ale nerozhodujú, na to sú tam iní, dosadení istým záujmovým združením výrobcov liehu. Akúkoľvek snahu o nápravu deformovaných ustanovení zákona o spotrebnej dani z liehu úspešne brzdia a v minulosti aj pacifikovali, napríklad aj personálnymi výmenami alebo „odídením“. Sú to konkrétni ľudia a také je nielen moje poznanie skutkového stavu. Konkrétne mená pochopiteľne na tomto fóre uvádzať nebudem.
Pokiaľ ide o oprávnených príjemcov a sťaženie podmienok ich podnikania na základe zákona č. 52/2009 Z. z., ide o rovnaké porušenie rovnakých predpisov, ako je uvedené vyššie. V dôvodovej správe k tomuto zákonu sa v bode 18 uvádza nasledovné:
„Na základe podnetov od správcu dane ako aj orgánov činných v trestnom konaní vyplynula potreba upresniť ustanovenia zákona týkajúce sa oprávneného príjemcu ako aj sprísniť podmienky na skladanie zábezpeky na daň oprávneným príjemcom, ktorý prijíma lieh v pozastavení dane z iného členského štátu opakovane.". Ten, kto takéto niečo navrhol, mal si byť ako štátny zamestnanec vedomý skutočnosti, že takáto navrhnutá zmena je v rozpore s právom EÚ ale i so slovenským právom. Ak nie, potom je hlupák a v štátnej správe nemá čo hľadať. Aj za týmto návrhom sú konkrétni ľudia.
Najväčšou iróniou sú nasledovné perly v uvedenej dôvodovej správe:

„Predkladaný návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a inými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami a dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj v súlade s právom Európskych spoločenstiev a právom Európskej únie.“

„Navrhovaná úprava nebude mať negatívny vplyv na obyvateľov, hospodárenie podnikateľskej sféry a iných právnických osôb.“

„Navrhovaná právna úprava predpokladá pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie.“
branislavh
21.09.09,13:13
Dobrý deň, mám otázku. Mám kaviareň, kde podávam aj alkoholické nápoje (napr. víno, pivo, tvrdý alkohol). Alkohol nakupujem v našich veľkoskladoch a niekedy aj vo veľkopredajniach.

Chcem sa spýtať, čo všetko mám viesť kvôli spotrebnej dani a či ju vôbec budem platiť.
perseusdvd
07.03.11,14:22
dobry den keby som chcel dovazat vodku z Anglicka co na to potrebujem _?
mailer23
08.03.11,21:08
V tejto zvrchovanej demokratúrnej krajine to vyzerá asi takto:

ad.1 žiadosť o registráciu a o vydanie povolenia prijímať z iného členského štátu v pozastavení dane lieh opakovane. V žiadosti uvedieš aj aký by to mal byť lieh,názov, objem a kód kombinovanej nomenklatúry,ktorý nepoznaš. Žiadosť podáš nie na hocijaký colný úrad,najlepšie začať tým najvyšším a postupne sa dopracuješ k tomu správnemu. Prílohou k žiadosti sú veci ako potvrdenie všetkých zdravotných poistovní v SR o podlžnostiach, pretože colný úrad to zistit nevie, colný úrad dalej nevie zistit register trestov, obchodný register, pozvrdenie o konkurze, dalej likvidácie a reštrukturalizácie:), účtovnú závierku za posledný rok, osvedčenie o dič, opis skladovacích priestorov+grafický náčrt, soc.poist,dalej osoby príbuzenské tebe znova to isté:D, osobou príbuzenskou si aj ty tvojej s.r.o. ,vyjadrenie danoveho uradu že si OK atď.,atď.,atď......atď.

ad.2 do 60 dni nastáva miestne zistovanie a vyšetrovanie, či skutočne si z mäsa a kosti,či tvoj sklad je zabezpečený a ako,po výsluchu podpíšeš čo si počul a colný úrad sa vyjadrí ku kadečomu,vznesie namietky a navrhy a nariadi, napr zamrežovať okná a pojdeš zhanať roksory,lebo chceš doviesť vodku z GB:D

ad.3 ako opravnený príjemca ešte pred vydaním zložíš zábezpeku na daň vo výške spotrebnej dane za množstvo kt. chceš doviesť a zábezpeku na prepravu, nachystaj riadnu kopu tých západných penazí. Pozor potom ak dovezieš, musíš podať danove priznanie a znova zaplatit spotrebnu dan, ale nezufaj tu zábezpeku ti vrátia ked skrachujes:D

ad.4 potom sa staneš opravneným príjemcom,možno. Ak hej potom požiadaš colné riaditeľstvo o vydanie odberneho poukazu, uzavrieš zmluvu z jednou z dvoch tlačiarni na kolky, vybavíš zaručený elektronicky podpis,kt. potrebuješ na elektronicky sprievodný dokument, ked máš kolky možeš pristupiť k dovozu, to sa mi nechce ani písať, lebo v tomto kole keď sa dostaneš už si veľký človek a uplynulo 90 dní od štartu a neverím, že sa sem dostaneš,ak ano napíš.PS: ak nechceš mať kolok drahší ako vodku rátaj s počtom 1500 kolkov, čiže výšku spotrebnej dane na 1500 fliaš vodky krát 2 + zábezpeku na prepravu, vieš koľko to je eury?

ad.5 :cool:tvoja snaha doviesť vodku tuto krajinu nezaujima,táto zvrchovaná krajina totiž bezpečne dobre vie, že najlepšia je extra jemná, možno to bude aj v ústave.:cool:
odko
26.03.11,19:07
Dobrý deň, prečital som si poradu aj preštudoval zákon Č. 105/2004 Z. z.
Situácia je, že továreň vyrába pivo v maďarsku a potom to pivo predáva do velkoskaldov (neviem ci ten velkosklad je danovy sklad ale asi ano).
Moja otázka je, keď je to daňový sklad, a to pivo prepravim na slovensko, ake daňové povinnosti budem mať? a keď ten velkosklad nie je daňový sklad tak potom tiež ake daňové povinnosti budem mať?
chivasregal1
18.04.11,18:58
Dobrý deň, prečital som si poradu aj preštudoval zákon Č. 105/2004 Z. z.
Situácia je, že továreň vyrába pivo v maďarsku a potom to pivo predáva do velkoskaldov (neviem ci ten velkosklad je danovy sklad ale asi ano).
Moja otázka je, keď je to daňový sklad, a to pivo prepravim na slovensko, ake daňové povinnosti budem mať? a keď ten velkosklad nie je daňový sklad tak potom tiež ake daňové povinnosti budem mať?

Skôr by tu bolo vhodne povedať, že na každu komoditu ktorá podlieha spotrebnej dani je osobitný zákon. Keď niekto chce obchodovať s pivom nepomože mu čitať zákon o spotrebnej dani z liehu. Mal by si pozrieť zákon o spotrebnej dani z piva. Principy sú jednake u každej komodity rovnake stači čitať predchadzajúce príspevky
mariapap
17.08.11,12:25
Chceme nakupovať víno z Portugalska, vie mi niekto poradiť čo všetko k tomu potrebujem, resp. kde všade sa treba zaregistrovať? firmu už máme kde sme platcom DPH....
erzet
17.08.11,12:30
Ak chceš môžeš si aj vyrábať:
http://www.porada.sk/t174784-alkohol.html
Zebia
12.03.12,13:21
V tejto zvrchovanej demokratúrnej krajine to vyzerá asi takto:

ad.1 žiadosť o registráciu a o vydanie povolenia prijímať z iného členského štátu v pozastavení dane lieh opakovane. V žiadosti uvedieš aj aký by to mal byť lieh,názov, objem a kód kombinovanej nomenklatúry,ktorý nepoznaš. Žiadosť podáš nie na hocijaký colný úrad,najlepšie začať tým najvyšším a postupne sa dopracuješ k tomu správnemu. Prílohou k žiadosti sú veci ako potvrdenie všetkých zdravotných poistovní v SR o podlžnostiach, pretože colný úrad to zistit nevie, colný úrad dalej nevie zistit register trestov, obchodný register, pozvrdenie o konkurze, dalej likvidácie a reštrukturalizácie:), účtovnú závierku za posledný rok, osvedčenie o dič, opis skladovacích priestorov+grafický náčrt, soc.poist,dalej osoby príbuzenské tebe znova to isté:D, osobou príbuzenskou si aj ty tvojej s.r.o. ,vyjadrenie danoveho uradu že si OK atď.,atď.,atď......atď.

ad.2 do 60 dni nastáva miestne zistovanie a vyšetrovanie, či skutočne si z mäsa a kosti,či tvoj sklad je zabezpečený a ako,po výsluchu podpíšeš čo si počul a colný úrad sa vyjadrí ku kadečomu,vznesie namietky a navrhy a nariadi, napr zamrežovať okná a pojdeš zhanať roksory,lebo chceš doviesť vodku z GB:D

ad.3 ako opravnený príjemca ešte pred vydaním zložíš zábezpeku na daň vo výške spotrebnej dane za množstvo kt. chceš doviesť a zábezpeku na prepravu, nachystaj riadnu kopu tých západných penazí. Pozor potom ak dovezieš, musíš podať danove priznanie a znova zaplatit spotrebnu dan, ale nezufaj tu zábezpeku ti vrátia ked skrachujes:D

ad.4 potom sa staneš opravneným príjemcom,možno. Ak hej potom požiadaš colné riaditeľstvo o vydanie odberneho poukazu, uzavrieš zmluvu z jednou z dvoch tlačiarni na kolky, vybavíš zaručený elektronicky podpis,kt. potrebuješ na elektronicky sprievodný dokument, ked máš kolky možeš pristupiť k dovozu, to sa mi nechce ani písať, lebo v tomto kole keď sa dostaneš už si veľký človek a uplynulo 90 dní od štartu a neverím, že sa sem dostaneš,ak ano napíš.PS: ak nechceš mať kolok drahší ako vodku rátaj s počtom 1500 kolkov, čiže výšku spotrebnej dane na 1500 fliaš vodky krát 2 + zábezpeku na prepravu, vieš koľko to je eury?

ad.5 :cool:tvoja snaha doviesť vodku tuto krajinu nezaujima,táto zvrchovaná krajina totiž bezpečne dobre vie, že najlepšia je extra jemná, možno to bude aj v ústave.:cool:







Zdravím,

ako je to zo zabezpečením skladu pre oprávneného príjemcu? Je niekde spísaný popis potrebných opatrení?

Ďakujem