Zuzka11
31.05.05,10:36
Len upozornenie....v spleti zákonov by sme mohli "pozabudnúť"
ZMENA MAXIMÁLNEHO VYMERIAVACIEHO ZÁKLADU .

Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky z 20. apríla 2005 , ktorým sa ustanovuje suma všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2004 suma všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2004 je 189 900 Sk.


Toto opatrenie nadobudlo účinnosť 30. apríla 2005.


Na základe § 138 ods. (14) zákona o sociálnom poistení č. 461/2003 Z z. vymeriavací základ zamestnávateľa za každého jeho zamestnanca je mesačne najviac
a) na platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity
v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka 3 – násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné

b) na platenie poistného na nemocenské poistenie a poistného na garančné poistenie

v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka 1,5 – násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné
Mirininu
22.06.05,13:23
Chcela by som sa Vás opýtať na Váš názor na tento "nový" systém výpočtu odvodov do soc. poisťovne. Som trochu z toho vedľa, pretože jeden môj známy získal živnostenský list od úradu práce v polovici decembra min. roku t. j. 2004. Zároveň dostal od úradu podporu vo výške cca 80 000,- Sk - nestihol ich do konca roka minúť a tým sa mu zvýšili prijímy. Dnes bol na sociálke a vypočítali mu odvody vo výške cca 11 000,- Sk - povedzte mi ako to bude platiť, keď jeho príjem od začiatku roka bol každý mesiac cca 15 000,- Sk, z čoho má žiť? Je postup výpočtu správny? Prečo to nezohľadňujú? Pretože podľa tohto nemá inú možnosť len asi živnosť zrušiť aj za cenu toho, že úradu vráti príspevok....
Johanka
22.06.05,13:39
Mimo témy - prečo dal celý príspevok do príjmov?
Zuzka11
23.06.05,08:38
Mimo témy - prečo dal celý príspevok do príjmov?
tu sa asi ani nedá poradiť:-(

- príspevok musel dať do príjmu, pretože nespadá do §9 príjmy oslobodené od dane ods (1) písm.d) plnenie poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6...to pre Johanku
ESTER
27.06.05,08:19
Mirininu, neviem či si už vyrišil/a/ svoj problém, ale asi by si mala podať dodatočné daňové priznanie, nakoľko podľa § 17 ods.3 písm h) ak účtuješ v JÚ nezahrnieš do základu dane dotáciu v zdaňovacom období, v ktorom si ju prijala, ak nebola použitá na úhradu daňových výdavkov. Tieto príjmy sú zahrňované do základu dane postupne vo výške odpisov majetku alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie. Podaním dodatočného daňového priznania sa zmení aj vymeriavací základ na platenie odvodov poistného.
Zuzka11
28.06.05,07:02
Mirininu, neviem či si už vyrišil/a/ svoj problém, ale asi by si mala podať dodatočné daňové priznanie, nakoľko podľa § 17 ods.3 písm h) ak účtuješ v JÚ nezahrnieš do základu dane dotáciu v zdaňovacom období, v ktorom si ju prijala, ak nebola použitá na úhradu daňových výdavkov. Tieto príjmy sú zahrňované do základu dane postupne vo výške odpisov majetku alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie. Podaním dodatočného daňového priznania sa zmení aj vymeriavací základ na platenie odvodov poistného.
Super, pre toto mám rada poradu:-) Viac hláv, viac rozumu...mne tento § unikol, ale naozaj sa to takto pekne dá riešiť.