wabi
22.12.08,21:14
Veľa krát počujem ľudí ako nechcú používať postreky. Dokonca je to často dôvod, prečo nechcú pestovať ovocné stromy, pretože sa im bez chemických postrekov nedarí a oni striekať nechcú...
Teraz sa na mňa možno odborníci fakt nahnevajú, ale ono sa to naozaj dá!
Je to naozaj možné a pritom môžeme zberať prvotriedne ovocie.
Musíme si ale uvedomiť, že nemôžeme bez chémie úspešne pestovať presne tie odrody, ktoré sú najpredávanejšie v supermarketoch!
Čo sa teda dá pestovať?
Vymenujem postupne jednotlivé druhy a ich možnosti pestovania:

Jablone:
- Mnoho ľudí nevie o tom, že máme k dispozícii celú plejádu odrôd rezistentných voči dvom najhorším hubovým ochoreniam jabloní, (múčnatka a chrastavitosť) ktoré sa preto dajú pestovať bez postrekov. Voči roztočom môžeme nasadiť dravého roztoča a zostáva už len obaľovač, ten ktorého červíčky nám v jabĺčkach vadia. Ak to nechceme robiť vo veľkom, je to v podstate priechodné. Vošky sa dajú postriekať bioinsekticídmi, alebo výluhmi z orechov, Asimin, prípadne iných hmyz odpudzujúcich prípravkov, ak ale nechceme striekať vôbec, tak potom to len prestáť a nanosiť lienky.;)

Hrušky :
- s rezistentnými odrodami je to trocha horšie, pri hruškách tie nové odrody nič moc teda až na Dicolor. Máme však k dispozícii Ázijské hrušky v našich podmienkach napádané škodcami len veľmi ojedinele.

Horšie je keď prídu méry hruškové. Ak nechceme striekať a máme len niekoľko malých zákrskov, tak sa dajú obrať aj rukami. Dobré je zamedziť na stromček prístup pre mravcov, ktorý práve méry a vošky roznášajú a pestujú a ochraňujú. K tomu pomôže namazať prístupové miesta najčastejšie kmeň lepkavým mazadlom, cez ktoré sa nedostanú...

broskyne a nektarinky :
- povedzme si to otvorene - momentálne v našich podmienkach to bez chémie so stromčekom akejkoľvek odrody ani neskúšajme. Nasledovalo by v najlepšom prípade niekoľkoročné trápenie s nešťastným koncom. Rovno si to ušetrime... Strata času a peňazí! Ak nebudeme striekať proti kučeravosti, tak to proste nemá význam! Múčnatka je najmä na nektarinách fakt nepríjemná, ale povedzme... nie každý rok je kalamitný a dá sa čosi dopestovať aj bez postreku proti múčnatke, no bez postreku proti kučeravosti to proste nejde. Ak nechcete vôbec striekať, tak to ani neskúšajte! Dalo by sa o tom písať viac, ale to len ak by bol niekto fakt tvrdohlavý a chcel by súkromnú radu...

Slivky:
- Máme pomerne dosť nových odrôd v posledných rokoch. Je ich toľko, že aj odborník má problém sa v nich vyznať... Všetky sú viac menej odolné voči Šárke, najznámejšej nevyliečiteľnej metle všetkých Bystrických sliviek.
Mimo to je tu ešte problém s moniliózou, ktorý sa nemusí prejaviť, pokiaľ je záhradka izolovaná ale ak sa prejaví naplno je to katastrofa! Vo väčšine prípadov si príroda pomôže a strom nevyhynie, dá sa mu pomáhať rezom a dôkladným odstraňovaním napadnutých konárikov a ovocia.
Veľmi nepríjemná je piliarka, ktorá kladie vajíčka na kvety pri odkvitaní a spôsobí pri premnožení opad väčšiny ak nie všetkých plodov ešte v štádiu veľkosti hrášku. Existujú prípravky šetrné pre prírodu a včely, ktorými by som sa nebál striekať. Navyše nejaké reziduá nehrozia, pretože tento postrek je zavčasu na jar a do oberačky sa bezpečne zmyje. Tiež nie je nutné striekať každý rok, pretože riziko neúrody je len pri kalamitnom výskyte, kedy sme v minulých rokoch my, alebo náš sused nestriekali.;)

Čerešne
- Tu mám pre mnohých dobré správy. Boli sme doposiaľ zvyknutý na Vysoké stromiská, kde sa proste pre domácnosť neoplatilo ani všetky čerešne zberať, pretože ich bolo veľa naraz navyše čerešne nie sú jablká, zber je preto náročnejší. Trvanlivosť len deň dva a aj tak boli všetky červivé!
Tak tu mám dobé recepty ako sa tomu vyhnúť!
Vysaďme si čerešne na slaborastúcich podpníkoch, nebudú tak veľké. Vysaďme si také, ktoré majú na jednom strome naštepené aspoň 2 - 3 - 4 odrody, ktoré dozrievajú postupne. Vyhneme sa kalamitnej nadúrody v rovnakom čase. Vysaďme si nové odrody, ktoré nečervivejú!
Mimo to mávajú čerešne ešte krátkodobý problém s voškami, ktorý sa dá ale prežiť bez postreku a ostatné nepríjemnosti čerešne v podstate zvládajú samostatne.

Višne
- Donedávna bezproblémovejšie, momentálne veľmi problémové kvôli monilióze. Vysychajú celé konáriky, často dokonca polovica, či aj celý strom. Ak nás to začne postihovať, tak sa jarnému postreku proste nedá vyhnúť... Skôr nepestovať ak nechceme vôbec striekať, prípadne vysadiť strom na polovicu čerešňu, ktorá nie je tak náchylná a na polovicu vičňu, ak úplne odíde, zostane aspoň čerešňa. Pozor na opeľovanie, višne by mali byť radšej dve vedľa seba, ale to platí aj o inom ovocí.. (Ak ale máme na jednom strome dve rôzne odrody, druhý už netreba)

Marhule
- Podobne ako višne, zas tá monilióza... Navyše stará známa "porážka" sužuje pestovanie marhúľ. Neskoré jarné mrazíky v teplých zimách ničia nielen úrodu ale sužujú aj stromy... Treba to skúsiť... Možno budete mať šťastie... Pre opatrnejších - existuje jedna odroda sliviek, ktorá má úplne rovnakú chuť ako marhuľa. Sú to veľké modročierne slivky, ale chuťovo marhule - čo poviete stojí to za úvahu! Je to bezpečnejšie aj pre vyššie polohy!

Vinič
- Nové interšpecifické odrody rozširujú možnosti aj oblasť rozšírenia viniča. Použiteľné sú najmä ako stolové odrody. Treba to skúsiť, netreba sa báť, hoci nemáte možno u vás v pestovaní tradíciu. Terasa pri dome je ideálnym miestom na niekoľko koreňov...

Drobné ovocie - Najväčším problémom bola v minulosti Americká múčnatka egrešov. Tak si zakúpte nové odolné odrody. Stojí to za to! Ostatné drobné ovocie ak nechcete striekať, treba aspoň sledovať, pretože nie je bez parazitov...
Čo ale odporúčam sú menej známe ale zato úplne odolné ovocia ktoré netreba striekať - je to ďalší dôvod pre ich pestovanie!

Asimina triloba - nielenže nepotrebuje žiaden postrek ale dokonca sama produkuje biopesticídy, ktoré sa dajú využiť pri ochrane aj iných oveľa náchylnejších druhov.

Dyospiros - Hurmi Kaki - nenapádajú ju žiadny škodcovia, je to veľmi zdravé ovocie obľúbené najmä v Ázii, potrebuje viac propagácie, pretože je netradičné.

Amelanchier - muchovník - Chutné zdravé bez škodcov

Kiwi - za normálnych okolností bez škodcov, iba ak sa naň dostanú z iných hostiteľských rastlín, najmä ruží strapky, prípadne roztoče, netreba sa toho ale báť!

Moruša a tiež figovník sú vzdialené príbuzné a obe bez škodcov v našich podmienkach.

Jarabiny, oskoruše a mišpule sa dajú tiež pestovať bez postrekov.
Veľkoplodé čučoriedky nemajú najväčší problém s hmyzom, ale s kyslosťou pôdy. Treba dodržať zásady.
Dajte si poradiť a vyberajte si odrody, ktoré vám budú robiť radosť aj s minimom starostlivosti. Ak proste iba kúpite čo je najbližšie dostať a čo najlacnejšie, vráti sa vám to potom na nákladoch za postreky, prípadne na neúrode. S prírodou nie je potrebné bojovať. Postačí ju rešpektovať. Netreba prekážky preskakovať, je to únavné. Niekedy je dlhšia cesta skratkou, keď prekážku obídeme. 0903 258 405
legolas
24.12.08,10:22
daj si to patentovať, možno dostaneš Nobelovú cenu.
wabi
24.12.08,14:38
Naopak ja to proste len tak vykrikujem do sveta a budem rád, keď to niekomu pomôže, kto to potrebuje.
Patentovať znamená zarábať na nápade, ktorý ďalej využívajú ľudia.
Ja Som nič z toho nevymyslel, sú so iba informácie ktoré som pozbieral, overil v praxi a dávam ich ďalej.
To je zmyslom mojich príspevkov a aký zmysel má tvoja veta? Čo si sledoval svojimi príspevkami?
Moja diplomovka je pravdepodobne staršia než si ty, na nobelovku to ale asi ešte nebude.:)
wabi
16.03.09,18:56
V téme "Biologická ochrana rastlín", som spomenul túto tému, ktorá sa dostala až ďaleko na miesta kam už asi bežný poraďák nezablúdi a tak ju posúvam dopredu s cieľom aby si to pozreli aj tí ktorí nechcú chémiu v záhrade a možno to bude pre niekoho užitočné...
Isto to nezabráni civilizačným chorobám aby nám ďalej znepríjemňovali náš život. :(
Ale umožní nám to možno pestovať ovocie bez striekania...:)
legolas
17.03.09,06:46
.... ja som tomu pánovi minulého roku napísal, aby si to dal patentovať. Viete, myslím si, že ak máme doma záhradu a v nej ako dobrí gazdovia všetko čo tam má byť, tak poviem to zo svojej skúsenosti, že lepšie jablko červivé ako krásne a chémiou napustené. Myslím, že ste to pochopili.....
Bionda
17.03.09,14:53
.... ja som tomu pánovi minulého roku napísal, aby si to dal patentovať. Viete, myslím si, že ak máme doma záhradu a v nej ako dobrí gazdovia všetko čo tam má byť, tak poviem to zo svojej skúsenosti, že lepšie jablko červivé ako krásne a chémiou napustené. Myslím, že ste to pochopili.....
A ak postrekovať, tak naozaj zvoliť nie až tak ťažké- väčšinou to viedieť podľa dĺžky čakacej doby. :)
hrabenka
23.03.09,15:05
ešte chýba jedna maličkosť a to vedieť kde zohnať dravého roztoča. Ja ho už dlho zháňam dlho a márne!!
L-M
24.03.09,10:29
Dobrý deň, viem že je to téme zameraná na ochranu rastlín bez chémie. Ale keďže aj wabi píše, že u broskýň to proste nejde- viete mi poradiť dajaký dobrý postrek proti kučeravosti broskýň- už je aj tak dosť neskoro,ale možno to zaberie. Myslím , že máme doma Sulikol- je aj dačo iné?
ďakujem
Jekyll
24.03.09,11:21
Syllit.
Ten sa mi zdá najspoľahlivejší. Začína zaberať pri teplotách +6stC. Ostatné prípravky až pri teplotách 10-12stC - a to je už neskoro. Sulikol je sám o sebe dosť pochybný prípravok, obzvlášť proti kučeravosti.
U nás ešte nie je neskoro na postrek, puky sa zatiaľ "nenalievajú". Doporučujem 2 postreky Syllitom, cca 7-10 dní po sebe.
Bionda
24.03.09,14:31
Inak proti voškám je dobrý aj macerát zo žihľavy- tá voda na postrek a ten pozostatok zo žihľavy ako hnojivo :).
L-M
24.03.09,16:40
Syllit.
Ten sa mi zdá najspoľahlivejší. Začína zaberať pri teplotách +6stC. Ostatné prípravky až pri teplotách 10-12stC - a to je už neskoro. Sulikol je sám o sebe dosť pochybný prípravok, obzvlášť proti kučeravosti.
U nás ešte nie je neskoro na postrek, puky sa zatiaľ "nenalievajú". Doporučujem 2 postreky Syllitom, cca 7-10 dní po sebe.
Ďakujem veľmi pekne vyskúšame.:)
wabi
27.03.09,04:01
ešte chýba jedna maličkosť a to vedieť kde zohnať dravého roztoča. Ja ho už dlho zháňam dlho a márne!!

A máš záujem o dravého rostoča na stromy a vinič - von, ktorý prezimuje, alebo o dravého roztoča do fóliovníka napríklad na papriku?
V oboch prípadoch odporúčam Biotomal Rubáň.
http://www.zk.sk/firmy/biotomal.htm
karino
29.03.09,15:55
"JABLONE" pestovanie rezistentnych odrod /mam asi 54/ odrod jabloni ,obalovaca jablcneho riesim cez feromonove lapace ktore si objednam v BIO TOMAL no a ten mi signalizuje nalet tohto nocneho motylika pretoze sa prilepi na podlozku ak je malo motilikov nestriekam ak je veeeelmi vela musim ak nechcem mat jablcka cervive .
ja doporucujem letne jablcko JULIA ktore prakticky absolutne netreba striekat a ako nazov hovori , zreje v juli a je krasne cervene a neotlaca sa pri preprave .CHut je sladko kysela a stavnata je to super jabko.kedze som tu novacik nneviem ci sa da dat aj foto ale poradte a ja skusim.
z hrusiek by som doporucil "UTA" je to rakuska hruska a predavaju ju ako bio ovocie v rakusku .je to krajova odroda bez chemie.
SLIVKY-momentalne testujem toptaste ma cukornatost 31 stupnov "palenkova" ale je velmi chutna a slaaducka,potom mam tieto novinky TOPFIRST,TOPSTAR,PLUMTASTIC,TOPKINGPLUS no a tu pouzivam proti cervivosti biele lepove dosky ktore vyvesam na strom tesne pred kvitnutim a tak vychtyam podstatnu cast piliarky slivkovej malej musky s dlhymi nozickami.Este mam skoru slivku HERMAN myslim ze je svedskeho krizenia neviem presne.
no a kedze mam aj vinohradik cca 1000 korenov tu by som doporucil interspecificke odrody napr. od firmy EU plant sam mozem doporucit napr. ARKADIA,VOSTORG a ine ktore su chutovo vinikajuce a sa daju dopestovat bez chemickej ochrany .
na vosky pouzivam lienky /aj tie sa daju zakupit v biotomale/

budem rad ak sa som prispel trosku k bio zahradkarom hoci chemiu pouzivam
wabi
29.03.09,17:45
Pekne si to napísal karino, vidno, že v tom máš jasno.:)
Odkiaľ si, možno by sme vedeli nadviazať nejakú spoluprácu prípadne vymeniť nejaké odrody.:)
karino
30.03.09,18:52
no dneska trosku inac v stredu mam prednasku o kompostovani bio odpadu a pestovani ekologickeho ovocia v Kollarove na MU o 10 hod.
Vratim sa k marhuliam , kedze tie trpia chorobou ktora niekedy nebola monilia laxa,/fruktikola/ asi sa velmi tazko da dopestovat bez chemickej ochrany.Ale dva postreky prvy tesne pred a druhy tesne po kvitnuti napr. Rovral flo,alebo Horizon a mame kraasne marhulky.Sem tam sa najde nejaka marhulka aj sto rocna ,ktora netrpi takouto chorobou a po takych patram aj ja.Momentalne mam tieto odrody.AURORA je asi prva marhula ktora u nas dozrieva,no a k mojim novinkam patria,GOLDRICH,SILVERCOT,PINCOT,KIOTO,KURESIA,BER GAROUGE a pod. O Ich vlastostiach neskor.
Marhule povazujem za velmi vdacne stromy lebo plody maju vsestranne vyuzitie.a su dobre aj v tekutom stave.
Teraz sa snazime namnozit hrozno pod nazvom "JAPONCIK" ktore ma kraasne cierne plody bez zrniek velke strapce netrpi ziadnymi chorobami ale nedari sa nam ho zakorenit.
karino
07.04.09,06:26
bol som sa pozret na asi sto rocnu marhulu ale vek len odhadujem ,netrpi glejotokom ani moniolozou ani nebola nikdy striekana /uz ju mam naockovanu/,v Dedinke som objavil oskorusu ooobrovsky strom aspom podla mna ale pridem ju este raz odfotit a nasiel som aj krasny orech cierny.
Do orecha cierneho som anglickou kopulaciou navrubloval asi 12 orechov takych papieracov /vcera / ale s tym asi jedinym nemam skusenosti .Poradi niekto ?

No a zhanam ebenovnik rajciakovy hurmi kaki staci aj podpnik .Popripade vymenim za makluru pomarancovu
BXLmiami
23.05.09,12:32
Mohla by som poprosiť ako sa robí postrek proti voškám v praxi?Macerát zo žihľavy,orechový výluh.Nejaké koncentrované roztoky a striekať?Ako často?
BXLmiami
23.05.09,12:36
A ešte,slivka,ktorá má chuť ako marhuľa,aká je to odroda?
aviator
23.05.09,13:03
Ja ju poznám ako Melitopoľskij
wabi
23.05.09,19:51
bol som sa pozret na asi sto rocnu marhulu ale vek len odhadujem ,netrpi glejotokom ani moniolozou ani nebola nikdy striekana /uz ju mam naockovanu/,v Dedinke som objavil oskorusu ooobrovsky strom aspom podla mna ale pridem ju este raz odfotit a nasiel som aj krasny orech cierny.
Do orecha cierneho som anglickou kopulaciou navrubloval asi 12 orechov takych papieracov /vcera / ale s tym asi jedinym nemam skusenosti .Poradi niekto ?

No a zhanam ebenovnik rajciakovy hurmi kaki staci aj podpnik .Popripade vymenim za makluru pomarancovu

Nie je problém, môžeme niečo povymieňať, len daj na seba kontakt aby som ti vedel zavolať. Hurmi kaki mám 36 odrôd a Asimin 19 odrôd a všeličo iné zaujímavé...
BXLmiami
24.05.09,04:40
Klikla som na biotomal a skoro som si vyradila počítač,maju tam Trojskeho koňa,dajte si pozor.Neodpovedal si mi wabi na tu slivku,je to Melitopoľskij,ako vraví aviator?Máš taku na predaj?
wabi
24.05.09,22:24
Klikla som na biotomal a skoro som si vyradila počítač,maju tam Trojskeho koňa,dajte si pozor.Neodpovedal si mi wabi na tu slivku,je to Melitopoľskij,ako vraví aviator?Máš taku na predaj?

Áno je to tak, s Aviatorom najčastejšie súhlasím:D. Nejaké budú, hoci fakt sa s nimi zle pracuje, majú veľmi tenké konáriky, ale to je môj problém, nie tvoj.;)
Mám aj viaceré zaujímavé slivky!:)
karino
04.06.09,10:10
NO JA SLIVKY NESTRIEKAM VOBEC A MAM SLIVKY CELU KOLEKCIU Z NEMECKA ALE TOPTASTE JE BOMBA HLAVNE NA PALENKU ....CUKORNATOST JE ASI 32 STUPNOV ALE TOPFIRST JE PRVA.....ALE MORUSE IDEM ROZMNOZOVAT TERAZ TO VYSKUSAM A DAM VEDET AKO TO DOPADLO.
SachMat
07.06.09,19:49
Pekny clanok, ale prilis vseobecny. Chystam sa zriadovat zahradu a chcel by som tam zopar jabloni (pestovanych na napnutych drotoch a postupne rodiacich), rad by som aj nizku ceresnu, pripadne aj bezkostkovy stolovy vinic, egrese, ribezle ... No neviem co vybrat aby som nemusel vela postrekovat. V tomto mi clanok absolutne nepomohol. Dozvedel som sa ze nejake vhodne rezistentne odrody sice existuju, no ktore to su uz nie. Tiez som sa nedozvedel ani to, ktore pomaly rastuce podpniky pre ceresne (a ktore odrody na nich nastepene) su v nasich klimatickych podmienkach (u mna Stupava) vhodne. Karino tu vo viacerych svojich prispevkoch tuto medzeru trochu vyplnil ale predsa by som chcel poprosit autora prispevku o konkretnejsie informacie. Ked uz ine nie, tak aspon nieco ohladne jablk a tych ceresni. Zaujimalo by ma ci ma osobnu skusenost s 2-3 odrodami ceresne nastepenej na pomaly rastucom podpniku.
Dakujem.
karino
08.06.09,10:16
no tak podme najprv k jabloniam .JULIA je letna jablon ,ktora sa da pestovat bez chemickej ochrany.Jablcko je kyslosladke ,velke cervene a neotlaca sa .PRIMA -jesenne jablcko ,tiez sa da pestovat bez chemickej ochrany .Medzi tymito dvomi odrodami je este HANA taktiez rezistent a vybornej chuti.TOPAZ, FLORINA , MELODIA su jablcka vhodne na zimne uskladnenie ktore sa daju pestovat tiz bez chemie. K slivkam som uz pisal niekde vyssie marhule tiez a o ceresni napisem asi vecer .....
karino
08.06.09,19:02
SUMMIT chrupka, dozrieva 5. 7. veľmi veľké tmavo červené, srdcovité, chrumkavé, veľmi chutné plody málo citlivá na praskanie , cudzoopelivá, do stredných polôh
wabi
08.06.09,20:30
K tým jabloniam by som ešte pridal jednu letnú, ktorá má tú hlavnú výhodu, že dlhšie vydrží v "nesypkom stave, než väčšina letných odrôd, ktoré sa skladovať naozaj nedajú... Je to jabloň Romus ako hlavná favoritka letných jabĺk, inak by som súhlasil, až na to, že čo sa týka tých neskorojesenných a zimných je ich veľa približne 60 odrôd ktoré sú zaradené medzi rezistenty... Stačí si prelistovať pomológiu... veĎ TáTO RUBRIKA NEDOKážE ISTE SUPLOVAť MNOHOSTRANOVú KNIHU A VšETKO čO SA TU STRUčNE NAPíšE MUSí BYť ZáKONITE VYTRHNUTé Z KONTEXTU A NEúPLNé.
Je to len názor človeka ktorý je síce správny väčšinou ale nie je úplnou pravdou, pretože nikto nie je dokonalý... pravdepodobne budú odrody, ktoré sme ešte neotestovali a pritom fakt stoja za to!
a ešte jedna trocha dlhšie skladovateľná neskoroletná - Delícia - je jedlá pomerne dlhé obdobie.:---
K tým dôtom. Skúsil by som na tvojom mieste aj tie stĺpovité jablone - píšem o nich podrobnejšie v inej rubrike, ich hlavnou výhodou je, že majú veľmi kvalitný podpníka a teda koreň a pritom primerane zakrslý rast... Nevyžadujú závlahu ako tie na M9 a sú menej náročné aj na hnojenie, nehovoriac, že s ich strihania teda ruka nebolí!:D

Čo sa týka tej čerešne - mám tú skúsenosť.
Treba si podľa mňa vybrať, buď to slaburastúce viaceré odrody na viacerých stromčekoch, (teda jedna max 2 odrody na jednom) s tým, že treba počítaľ zo slabšou vitalitou a životnosťou a pomalším rastom a tým vlastne aj nižšou úrodou na menšom stromčeku, alebo 3-4 odrody na "normálnom" podpníku, teda bujnejší rast ale skorá úrodnosť (myslím tým nie dve čerešne za uši to fakt nepočítam, myslel som takú úrodnosť z ktorej sa pár ľudí naje) a slušne veľká, pričom nie je problém rezom dosiahnuť, aby koruna nebola príliš veľká. Na takejto potom je možné zapestovať každý z troch či 4 kostrových konárov ako inú odrodu a úrodnosť postačuje.
Dokonca štepím na jeden strom aj kombináciu višňa - čerešňa vo viacerích odrodách.:)
SachMat
11.06.09,09:14
Čo sa týka tej čerešne - mám tú skúsenosť.
Treba si podľa mňa vybrať, buď to slaburastúce viaceré odrody na viacerých stromčekoch, (teda jedna max 2 odrody na jednom) s tým, že treba počítaľ zo slabšou vitalitou a životnosťou a pomalším rastom a tým vlastne aj nižšou úrodou na menšom stromčeku, alebo 3-4 odrody na "normálnom" podpníku, teda bujnejší rast ale skorá úrodnosť (myslím tým nie dve čerešne za uši to fakt nepočítam, myslel som takú úrodnosť z ktorej sa pár ľudí naje) a slušne veľká, pričom nie je problém rezom dosiahnuť, aby koruna nebola príliš veľká. Na takejto potom je možné zapestovať každý z troch či 4 kostrových konárov ako inú odrodu a úrodnosť postačuje.
Dokonca štepím na jeden strom aj kombináciu višňa - čerešňa vo viacerích odrodách.:)

Ktore odrody? Ktore, ktore, ktore ...? :mee:
Inak dakujem za odpoved (aj Karinovi).
O stlpovitych jabloniach som si Vase prispevky precital uz skor. Vyzera to velmi zaujimavo, pouvazujem nad nimi.
Este, napiste prosim aky je vas nazor na jablon 'Fuji Kiku8'? Na strankach Kohaplant-u ju tak ospevovali ... az som po nej zatuzil :). Ja viem - obchodnici ...
Bolo by mozne, p. Danek, niekedy (asi na jesen) stavit sa u Vas v Nitre a kupit od Vas nejake odrody stromcekov a inych rastlin?
Dakujem
kaupke
11.06.09,09:32
Ktore odrody? Ktore, ktore, ktore ...? :mee:
Inak dakujem za odpoved (aj Karinovi).
O stlpovitych jabloniach som si Vase prispevky precital uz skor. Vyzera to velmi zaujimavo, pouvazujem nad nimi.
Este, napiste prosim aky je vas nazor na jablon 'Fuji Kiku8'? Na strankach Kohaplant-u ju tak ospevovali ... az som po nej zatuzil :). Ja viem - obchodnici ...
Bolo by mozne, p. Danek, niekedy (asi na jesen) stavit sa u Vas v Nitre a kupit od Vas nejake odrody stromcekov a inych rastlin?
Dakujem
"Fuji" jablka som vlani oberala , priamo zo stromu su bozske , sladucke , stavnate , pestuju ju ich v ovocnych sadoch Latkovce pri Banovciach nad Bebravou . Ale oni maju aj ine druhy jablk a velmi chutnych - mam odskusane , takze si nemysli , že im robim reklamu !
wabi
11.06.09,20:09
Nuž jablká sú dobré... mám rád veľa odrôd a keby ste chceli odomňa počuť to naj mal by som problém povedať iba niekoľko odrôd. Na jablkách je dobré práve to, že je k dispozícii celá paleta odrôd, chutí dajú sa jesť celý rok a každé má svoje. Nie je ani tak dôležité ktoré odrody, hlavne že sú chtné, šťavnaté a plné vitamínov. Jablká sú však dosť typické - každá odroda sa dá popdľa plodov identifikovať.
No a k tým čerešniam... V nedeľu som mal takú ochutnávku zo známym. Chutnali sme tohoročné chrupky - bolo tam 6 odrôd. Skúšali sme ktoré sú najlepšie. Všetky boli v podobnom štádiu zrelosti. Napokon sme sa zhodli po ťažkom rozhodovaní, že to vyhrá jedna, ktorá bola síce menej "chrupkavá" ale veľká a lahodná srdcovka. Bola trocha viac odlišná - ostatné sa líšili minimálne a boli všetky naozaj perfektné. Zaujímalo ma ktorá to vyhrala. Nebola to ani Van, ani Kordia ale jednoducho čerešňa, ktorú si domáci pán pred rokmi zaočkoval zo starého stromu, ktorý mal chutné plody - odroda teda neidentifikovaná. Možno krajová a možno aj niektorá zo starších menej rozšírených... Odrôd je veľké množstvo. A dovolím si tvrdiť podľa chuti by mal aj pomológ medzi novými kvalitnými chrupkami problém určiť ktorá je ktorá... Dôležitejšia je chuť než názov... Sme práve uprostred sezóny - tak s chuťou do nich!
karino
12.06.09,19:08
Takze fuji kiku 8 ako aj ine klony fuji je jablcko sladkej chuti , harmonicke a stavnate dlho vydrzi skladovat aj v obycajnej pivnici ale su ludia ktorym chutia kyselsie jablcka napr. melodia alebo Granny smith ktore e uplne zelene .ale hlavne je fuji nachylna na mucnatku a tak si vyzaduje chemicku ochranu.ale to je len moj skromny nazor kedze mam asi 53 odrod jabloni tak trosku mozem porovnavat ale koncim tak ze je to vec chuti,mne kazdy rok chuti ine jablcko teraz mi zarodi prvy krat odroda Pyros a tu som zohnal v Rakusku...
wabi
19.06.09,20:03
Nuž sú proste chúlostivejšie odrody, ktoré sa bez postreku v požadovanej kvalite nepodarí za bežných podmienok dopestovať, ale keď to raz niekto chce mať doma... tak to chápem... treba ale skúsiť s pomedzi nových rezistentov ochutnať a možno sa nájde niečo primerane chutné ako kompromis...
lysa
22.06.09,18:00
kde by som mohol kupit..biologicke postreky..proti voskam???
DAKUJEM:D
karino
23.06.09,09:23
SPINTOR

Výrobca: Dow AgroSciences, Rakúsko
Kategória: INSEKTICÍDY, AKARICÍDY, MOLUSKOCÍDY, BIOCÍDY
Balenie: 6ml, 25ml, 50ml

PRVÝ PRÍRODNY INSEKTICÍD NETOXICKÝ PRE ČLOVEKA A TEPLOKRVNÉ ŽIVOČÍCHY, ŽIADNE REZÍDUÁ V OŠETRENEJ KULTÚRE
• VHODNÝ NA OŠETRENIE OVOCNÝCH SADOV
• SpinTor je prvý prírodný insekticíd, ktorý nevzniká chemickou syntézou, ale je produkovaný činnosťou baktérie Saccha-ropolyspora spinosa, ktorá je bežnou súčasťou pôdneho edafonu
• vzhľadom na unikátny spôsob účinku ničí aj hmyz rezistentný voči bežným skupinám insekticídov (pásavka zemiaková)
• SpinTor má extrémne nízku toxicitu pre teplokrvné organizmy
• SpinTor pôsobí na široké spektrum škodcov, a to ako na larvy, tak aj na dospelce - ničí predovšetkým larvy a dospelce motýľov, dvojkrídlovcov, chrobákov, strapky a pod.
• SpinTor sa ako prírodný insekticíd rozkladá na látky, ktoré sú bežnou súčasťou metabolizmu a nezanecháva teda v ošetrenej kultúre ani v pôde žiadne rezíduá, ktoré by mohli následne obmedzovať konzumáciu ošetrenej kultúry. Je preto vhodný predovšetkým na ošetrenie ovocia a zeleniny
• SpinTor bol vyznamenaný cenou prezidenta USA za vynikajúce vlastnosti produktu šetriace životné prostredie

skus napriklad tymto
wabi
25.06.09,10:06
Oveľa jednoduchšie a lacnejšie riešenie (netvrdím že aj účinnejšie ale pri niekoľkých opakovaniach je dostatočne účinné) Výluh z listov Asiminy triloby a orecha. Funguje to. Mám to odskúšané. Orechových listov je všade dosť a k Asimínovým vám pomôžem...;)
deniseee
29.06.09,14:39
Ako spravim ten vyluh z listov orecha??? A kolko tych listov??? Zistila som, ze mi hromadne kapu rastlinky doma, mam na nich take male biele potvory, hlavne pod listami, a rastlinky rychlo odchadzaju.. Niektore rastliny dokonca maju na sebe pavucinky. Potrebujem sa toho zbavit rychlo a dobre, je to uz druhy raz, a prvy raz mi vykapalo vsetko, co som mala doma, tak nechcem aby sa to zopakovalo. A co potom s tym vyluhom (ako dlho luhovat), mam ho nastriekat na rastliny??? Dik za rychlu odpoved (rada by som rychle riesenie, aby som rychlo pomohla svojim rastlinkam)
wabi
29.06.09,21:38
Nuž žiadna sranda. :( Zrejme máš molice aj roztoče :confused:
Molice sú biele mušky a roztoče celkom malé pavúčiky. Patria k tým najnepríjemnejším škodcom. Orechový výluh asi nepomôže. Bol by to čistý experiment a keďže nechceš prísť o rastliny tak radšej neexperimentuj!
Ak sa jedná o okrasné rastliny, nebál by som sa ani tej chémie... Je to najistejšie...
Aj tak jeden postrek nepostačí... pretože nezachytí vajíčka a kukly.
Ešte je tu možnosť biologického boja. V Rubáni majú maličlú osičku - skôr pripomína mušku volá sa Moličiar, ten parazituje na moliciach a takto udržuje ich stavy na prijateľnej úrovni, hoci nikdy ich celkom nezlikviduje ale dostane ich na stav, ktorý by rastliny mali prežiť...
Na roztoče je možné zakúpiť zasa dravého roztoča, ktorý je predátorom a živí sa škodlivými roztočami ale tiež úplne roztoče nezlikviduje...
Neviem si ale predstaviť na tej istej rastline aj roztoče aj molice. Majú totiž dôzne nároky. Roztoč má rád napríklad suchý vzduch molice zasa vlhkejší a nemajú radi prievan.
Je toho veľa čo treba vedieť. Alebo potom pestovať rastliny len tie ktoré týto škodcovia nenapádajú, ak ich nechcete ochraňovať tak iná možnosť veľmi nie je.
Napíš ako si sa rozhodla...:)
BXLmiami
11.08.09,06:39
Ktore odrody? Ktore, ktore, ktore ...? :mee:
Inak dakujem za odpoved (aj Karinovi).
O stlpovitych jabloniach som si Vase prispevky precital uz skor. Vyzera to velmi zaujimavo, pouvazujem nad nimi.
Este, napiste prosim aky je vas nazor na jablon 'Fuji Kiku8'? Na strankach Kohaplant-u ju tak ospevovali ... az som po nej zatuzil :). Ja viem - obchodnici ...
Bolo by mozne, p. Danek, niekedy (asi na jesen) stavit sa u Vas v Nitre a kupit od Vas nejake odrody stromcekov a inych rastlin?
Dakujem
Nasadila som vlani 9 jabloní,ale je fakt,je Fuji Kiku stále niečo potrebuje,treba ju najviac ofukovať,maju ju najradšej mravce,je reaktibilná na slnko,mala doslova spálené listy v tých suchách a horúčavách,v určitom momente som myslela,že je po nej,ale teraz vyzerá krásne,tak dufam,že to zvládne.Co vravíte na Symbivit?Doporučujete k stromkom?
wabi
16.08.09,07:39
Nuž poškodiť to iste nemôže, len pomôcť. Skúšam to. Zatiaľ na menších podpníkoch. Mám aj kontrólnu vzorku a zatiaľ som v praxi rozdiely v raste nenašiel. Všetkým sa darí dobre pretože ich pestujem "na vzduchovom vankúši" to sú špeciálne zakoreňovače takpovediac vo vzduchu, čo spôsobuje rast vlásočnicových koreňov a perfektnú koreňovú sústavu u podpníkov, neskôr očkovancov. Takto ich aj predávam. Tieto stromčeky sú vlastne týmto pádom krytokorenné, dajú sa sadiť kedykoľvek počas roka a majú perfektnú ujateľnosť aj bez zvláštnej starostlivosti, práve vďaka dobrej koreňovej sústave.
Ale k týmto prípravkom. Mali by vytvoriť podhubie ktoré ako huby v lese sú simbiotmi so stromami a svojím podhubím pomáhajú koreňom stromov v získavaní živín a naopak.
Najznámejším prípadom takejto huby popry dubákoch ;) je laníž - Hľúzovka. Poznám ľudí, ktorý sa s týmto zaoberajú. Ono to napojenie húb na stromy nie je zďaleka tak jednoduché ako sa píše v reklamných materialoch.
V skutočnosti vo veľkej väčšine prípadov sa nepodarí spojiť hubu a strom len tým že sa pridá prípravok do pôdy. Podľa pokusov, ktoré robili na univerzite je potrebné, aby tieto huby boli prítomné formov spór počas klíčenia semanáča a aj tak je šanca len menej ako 50% že sa to podarí a stromček bude s hubou správne kooperovať a vytvoria jeden zložitý ako sibiotický organiznus. Väčšinou sa toto spojenie napriek tomu nepodarí a to je pri kíčení semana. Neskôr hovoríme zrejme o šanci možno 1%. Samozrejme nebolo to odskúšané na konkrétne týchto hubách a preto treba niekoľkoročné pokusy. Ja sám som ich začal robiť a iste niesom jediný.
Neodmietam tieto prípravky naopak dúfam že to bude fajjn. Lan na to aby som povedal, že to funguje ich najprv musím niekoľko rokov skúšať a som trochu skeptický s toho, čo zatiam viem. To je všetko. Budem rád ak to bude skúšať aj niekto iný.
Len berte do úvahy, že to bude mať najlepšie výsledky zrejme pri rastlinách ktoré v takto obohatenom subdtráte budú klíčiť, tada u rezkovancov a presádzaných rastlín bude efekt iste klesať a to až to takej miery, že sa moižno v praxi ani neprejaví... :D Bolí ma ruka
wabi
15.09.09,05:36
Teraz je obdobie dozrievania jabĺk a hrušiek. Ak sa pozriete na miesta kde rastie na plano viacero ovocných stromov, často semenáče bez akejkoľvek opatery a údržby bez strihania a striekania, zistíte že mnohé z nich priniesli bohatú úrodu. Hoci často ich nikto nezbiera. Dokonca ani bezdomovci, možno keby tam tak viseli rovno vo fľaškách vo vypálenej podobe, ale aj to by im to musel asi niekto podať. Veď žobrať je jednoduchšie...
Najmä jablká sú pekné. Hrušky som takto tiež videl. Ale slivky a trnky majú všetky asi šárku - aspoň v oblasti kde sa ja pohybujem. Šárkou netrpí iba mirobalán - také tie menšie guľaté slivy s kyslou šupkou - často žlté, niektoré červené, mávajú niekedy dokonca červené listy a to ešte predtým ako príde jeseň.
Znamená to, že ovocie sa naozaj dá pestovať aj bez postrekov.
michaella10
04.01.10,17:57
Dobrý den. Objavila som nedavno tieto stranky a velmi ma zaujali. Clovek sa tu vela nauci. Zaujimalo by ma aky mate nazor na to ze pestovanie niektorych rastlin hlavne byliniek pod stromami ma vplyv na vyskyt chorob a skodcov na stromoch. A ci ma niekto s tym skusenost.
A dalej mam otazku pre Wabiho ohladom stromcekov s nastepenymi viacerymi odrodami na jednom podpniku ci ich ma uz nejake taketo hotove na predaj alebo ich chysta len na objednavku a ako dlho to asi trva. Konkretne ma zaujala moznost jablone s tromi odrodami a potom ceresne a visne na jednom strome:o
Je pravda ze striekanie stromov je praca ktoru fakt nemusim. A to mam prace na zahrade ozaj mooooooooooc rada.;)
michaella10
05.01.10,14:57
pre Paloo: jasne ze hej len este nemozem pisat sukr. spravy.;) Nasadil si mi kedysi cervika do hlavy s tou asiminou. Chystam sa na nu ale az na jesen. Na jar by som chcela nejake okrasno-jedle kricky -vselijake mozne hlavne nech sa daju ozobavat a nech ich nemusim striekat:)
wabi
06.01.10,08:06
Čo sa týka vplyvu rastlín pod stromami na výskyt škodcov. Je to príliš všeobecná otázka. škodcov je veľa rôznych. Vo všeobecnosti možno rozdeliť tieto vplyvy do týchto kategórií:
a) Pozitívny vplyv na výskyt škodcov. Mnohý škodcovia hosťujú na viacerých druhoch rastlín ak sú tieto bližšie k sebe, tak im to len vyhovuje. Ako príklad čierne vošky v júni na čerešniach priletia keď príde ich čas na čerešne a potom zasa zmiznú idú na iného hostiteľa. Ak sú hostitelia bližšie k sebe je potom ich výskyt častejší a vo väčšom množstve.
b) Negatívny vplyv môžu mať niektoré aromatické byliny na určitých škodcov, treba však povedať, že stromy sú o poschodie vyššie ako byliny a tak to škodcom vyššie v korune neprekáža príliš že kdesi pri zemi im to nevonia.
C) Každý škodca má aj svojich prirodzených predátorov a svoje choroby. Títo za normálnych okolností dokážu udržať množstvo škodcov na takej hladine že až toľko neškodia. To však neplatí momentálne a už vôbec nie v našich záradách kde s pochopiteľných príčin uprednostňujeme druhy nám milé a chutné a je ich potom veľa na malej ploche, čo je raj pre škodcov. Ďalšou vecou je to, že sa stále vyskytujú nový škodcovia a ich zmutované či neznáme kmene prinesené hoci aj z druhého konca sveta, pričom sa im u nás darí, pretože naši predátory ich nelovia a ich predátory z miesta ich pôvodného výskytu sa u nás zatiaľ nevyskytujú.
Odpoveď je príliš všeobecná ale tak bola postavená otázka.
Vplyv bylín pod stromom teda je určite nejaký, ale nie tak výrazný ako vplyv týchto bylín na iné rovnako veľké - vysoké rastliny, ktoré s nimi priamo susedia. Z tohoto pohľadu som pozoroval vplyv Asimíny, čo je strom na výskyt vošiek na slivke. Stromy boli vedla seba tak, že sa dotýkali konármi. O asimine je známe okrem toho že má chutné veľké plody podobné banánom aj to, že zabíja hmyz. Vošky často roznášajú mravce, ktorým chutia ich sladké výlučky. Pozoroval som, ako sa mravce tvrdohlavo snažili rozmiestňovať vošky aj na miestach kde slivka susedila s asiminou a dokonca aj na niektoré konáriky Asiminy. Na konárikoch Asiminy vošky do druhého dňa uschli, otrávili sa. Po nejakom čase mravce pochopili, že to nieje dobrý nápad, a presťahovali sa s voškami na opačnú stranu koruny slivky, kde nesusedila s Asiminou. Inak vošiek som mal aj bez stirkania pomerne málo, pretože bolo veľké množstvo lienok - tých amerických jedovatých mnohobodkovaných, ktoré vytlačili už celkom v tejto lokalite naše pôvodné 7bodkové. Sú dravé a rýchlejšie sa množia.
michaella10
06.01.10,14:29
Dakujem za odpoved na cast mojej otazky:)Asiminu si tiez chcem zadovazit ale az na jesen. Dufam ze je jesen vhodna na vysadbu:confused:
wabi
06.01.10,22:36
K tým stromkom s viacerými odrodami. Momentálne v tejto chvíli mám len hrušky, višne a čerešne s dvoma odrodami. Ak chcete niečo iné viem urobiť na objednávku, podľa vašich predstáv prakticky čokoľvek. Keďže mám stromky krytokorenné v zakoreňovačoch dajú sa sadiť kedykoľvek, dokonca aj olistené počas vegetácie. Ak si objednáte teraz to čo zrovna nie je, tak budú pripravené najskôr v júni a dajú sa hneď vysadiť, alebo počkáte do jesene podľa potreby. :)
To je zároveň aj odpoveď kedy sadiť Asiminy - ak sú dobre zakorenené a vyberiete ich s citom aby nebol porušený koreňový bal tak kedykoľvek. :D
michaella10
07.01.10,15:21
Este by ma zaujimalo kolko by tak asi stal taky stromcek-trebars jablon s tromi odrodami a kombinacia dvoch odrod visni a jednej ceresne. A uplne by mi to v lete stacilo:)Ved keby bolo moc suche leto tak pockam s vysadbou aj do jesene.A mozno budeme mat stastie a vyvrtame dovtedy studnu:rolleyes:
wabi
07.01.10,17:34
Nie je vhodné aby som tu hovoril o cene, som si však istý, že budeš spokojná. Ak by som sa tu choval príliš komerčne príspevky by zmazali, už sa mi to stalo a tak podrobnosti na telefón. Moje meno je Andrej Danek ak chceš môžeš mi zavolať poľahky ma vygúgliš.
Alebo stačí ak klikneš myškou na modrý nápis "wabi" hneď pod obrázkom Asiminy, ktoré mi slúži ako logo, na ľavej strane ktoréhokoľvek môjho príspevku. Vyrolujú sa ti možnosti. Vyber "Zobraziť verejný profil" potom odklikni možnosť "o mne" OBJAVí SA BLEDOMODRÉ OKNIčKO S úDAJMI A CELKOM DOLU AKO JE "PODPIS" JE NA MŇA AJ TELEFÓN.
michaella10
08.01.10,15:05
a nemas skype?
wabi
09.01.10,10:09
a nemas skype?
Síce nie, ale mám telefón, z ktorého viem "neobmedzene" volať ak mám na teba číslo, prípadne andrejdanek@gmail.com, doteraz to každému stačilo, tak verím, že sa dohodneme.:)
valcs
14.01.10,10:06
Gratulujem! len tak dalej.Bio je super vec. No treba si uvedomit, ze ked chcete bio ovocie a bio zeleninu, tak to bude chvilu trvat. A musite si uvedomit, ze to je cele o zalozeni biologickej rovnovany vo vasej zahrade. Ja som si kupil domcek asi pred 3mi rokmi zadne "pole" sme prerobili na ovocny sad. Samozrejme, ze som chcel bio. Moja teoria je, ze nebio ovocie a zeleninu si viemkupit v obchode a doma chcem mat len bio. Aj ked to pojde tazsie. Biologocka rovnovaha nastane za cca 5 rokov za prisnych pravidiel. Musim sa priznat, ze je to namaha a musite sa vela ucit. Bohuzial slovenskej literatury je strasne malo a niekedy su to len zle preklady. Nestaci ak postriekate stromceky soda birabonou, alebo cesnakovym vyluhom (co zabija aj lienky). Bio zahrada nie je o pouzivani biopripravkov ale o nastaveni biologickej rovnovahy a nauceni sa rozdelit sa s prirodou. Ak mate 50 jablk mne nevadi ak si 15 zoberie priroda.
Ako pozitiny priklad by som uviedol moju vinicu. ked som ju kupil boli casti kde boli 50-100 ovocne stromy a zanedbany vinic.divoka trava po kolena. No na tejto sa o stromy a vinic nemusime chemicky starat a vzdy mame super urodu. Jeplna lienok a zivota. Ak dame prirode sancu, tak sa o nas postara.
wabi
14.01.10,12:17
Nik sa o nás nepostará ani príroda nie. Musíme sa starať sami.:mee:
Nepáči sa mi keď sa rozdeľuje na príroda kontra človek. Veď aj človek je súčasťou prírody.
Čo sa týka záhrady a ovocných stromov, treba voliť cestu menšieho odporu. Nebudem predsa silou mocou presadzovať odrody, alebo druhy ktoré sa nebudú v záhradke dariť. Treba vysadiť, to, čo je vhodné na pestovanie bez chémie...:)
Ďalšia vec, čo sa stretávam často u ľudí pestujúcich bio, je že nehnoja, alebo hnoja nedostatočne. Ideálne by bolo, keby chovali napríklad králikov, či hydinu a využívali ich takto na produkciu biohnoja. Žiaľ, väčšinou nechovajú nič a hnojivá nekupujú.
michaella10
14.01.10,13:55
Ja myslim ze aj vela zalezi na tom kde tu zahradku mas. Ak ju mas tak ako ja v zahradkovej osade zovretu tesne medzi dvoma ne-bio zahradkami tak by som sa asi vazne snazila marne o prave bio. Takze sa priklanam skor k nazoru ze musim nasadit hlavne ovocie ktore nepotrebuje alebo aspon co najmenej chemicku ochranu. Aj ked-tie dve marhule co tam chcem dat sa asi bez nej nezaobidu:rolleyes:A kraliky a hydina by tam asi neprezili lebo sa tam kazdy den nedostaneme.:confused:Zeby kompost?Asi predsa len aj nejake tie hnojiva budem musiet kupit:confused:Ale zatial som skusila do dvoch vykopov nahadzat vselijaky zahradny odpad za celu minulu sezonu na jesen som to zasypala hlinou a na jar to zakryjem zrejme ciernou netkanou textiliou a skusim zasadit uhorky rajciny tekvice a hluboviny. A budem sledovat ako sa im bude darit.:cool: Skratka taky pokus ako zuzitkovat to neskutocne kvantum buriny co sa mi minuly rok urodilo:D No co pre istotu si zasadim tie plodiny este aj inde-s prihnojenim:rolleyes:
michaella10
14.01.10,14:55
tusim som sa nejak rozpisalamimotemy:rolleyes:
valcs
15.01.10,14:33
wabi ja som nekladol do protikladu prirodu a cloveka, ale co clovek "tvori" je vela krat v protiklade s prirodou. co sa tyka hnojenia ja kompostujem. kompostujem takmer vsetko co sa da a je bezpecne. nie len ze ziskam super kompost, ale velkost mojho odpadu sa radikalne znizila. a ked mam kompostom obohatenu podu tak namiesto okopavania pouzivam dazdovky. burinu okopavam len na povrchu, aby som neposkodil spodny ekosystem. a najcastejsie ju trham. mulcujem a to kolko sa len da. naozaj je to vec chcenia a postoju. da sa to. drzim palce.
wabi
17.01.10,11:39
wabi ja som nekladol do protikladu prirodu a cloveka, ale co clovek "tvori" je vela krat v protiklade s prirodou. co sa tyka hnojenia ja kompostujem. kompostujem takmer vsetko co sa da a je bezpecne. nie len ze ziskam super kompost, ale velkost mojho odpadu sa radikalne znizila. a ked mam kompostom obohatenu podu tak namiesto okopavania pouzivam dazdovky. burinu okopavam len na povrchu, aby som neposkodil spodny ekosystem. a najcastejsie ju trham. mulcujem a to kolko sa len da. naozaj je to vec chcenia a postoju. da sa to. drzim palce.

Práve som napísal názor na kompostovanie do rubriky: "Dá sa zlepšiť kvalita pôdy kompostom?"
Zhrniem to stručne:
ak kompostujete len trávu a burinu a konáre priamo z toho pozemku, ktorý chcete takto zúrodniť a na ktorom vlastne ornica nie je alebo len veľmi zlá a slabá vrstva, tak vlastne len dodávate do pôdy tie živiny, ktoré boli z nej predtým odčerpané rastlinami ktoré práve kompostujete a keďže je chudobná obohacuje sa tým len ťažko a hlavne pomaly.
Čím nechcem žiadnym spôsobom znevažovať kompost, práve naopak veľmi zlepšuje štruktúru pôdy a je potrebné pre kolobeh živín tak prirodzený pre zdravý ekosystém, len teda ak súčasne s ním aj nehnojíme, pôda sa takto neobohacuje ale po troche predsa len vyčerpáva, práve tým že plody a úrodu zjeme a na vecko chodíme najčastejšie mimo kanibudku, ale niekde kde sa spláchne do kanalizácie. Preto iba kompostovanie jednoducho nepostačuje ak sa nejedná o zabehnutú záhradu, na začiatok treba aj prihnojiť, najmä ak chýba ornica.:(
V okolí Bratislavy je ale pomerne dosť jazdeckých klubov, ktoré majú mnoho kvalitného konského hnoja a často nevedia čo s ním. Stačí si zaplatiť len dovoz autom, najlepšie ako fušku nejakému šoférovi stavebnej firmy aby to bolo lacnejšie tak 20-40 € za dopravu a hnoj je zdarma. Stačí len pár telefonátov a oganizačného talentu. Konský hnoj patrí k najlepším hnojivám a nemusíte nosiť celú ornicu, hoci aj tu je ľahká pomoc. Veď stavia sa napriek kríze ešte dosť a nielen diaľnice a to vždy obnáša počiatočné zemné práce spojené s odstránením ornice a často majú stavbári problém kam s množstvom takejto ornice. Poľahky sa s nimi dohodnete aby to "umiestnili" u vás a takto to máte dokonca úplne zadarmo.
Obe varianty som osobne prakticky vyskúšal a aj niektorí moji známi a zaručene fungujú, len namiesto telenovely to chce trocha telefonovať a organizovať!:)
Dúfam, že som sa týmto príspevkom nikoho nedotkol a chcem tiež upozorniť, že nieje v protiklade s tým predchádzajúcim, iba ho dopĺňa. A keď niekoho tie telenovely bavia a nepostačuje mu tá "telenovela" v reálnom živote, nech si ich kľudne pozerá ďalej.:D
Milas265
18.01.10,09:13
To ako máme na veľkú chodiť do záhrady???:D Manželka mi občas hovorí ty kôň!
wabi
18.01.10,15:56
:D Ono sa to nezdá ale tie kanibudky mali niečo do seba.
Vieš koľko toho za rok priemerný človek na rastlinnej strave plnej vlákniny vylúči. Napokon, každý si to vie spočítať...:)
Takýmto spôsobom sa dá záhradka skutočne obohatiť aj bez zvieratiek a zabezpečovania hnoja. Len tá hygiena a smrad...:D
PeterNR
08.04.10,07:17
Ahojte, prosím skúsenejších o radu, ako sa zbaviť moniliózy na marhuli a višni, spôsobom čo najšetrnejším k prírode? Ďakujem.
Peter
wabi
13.04.10,07:32
Postriekaj to dôkladne a poriadne nešetrne :D ale prípravkom fungicídom, ktorý hmyzu nijako neškodí, je ich viac, ja mám z Maďarska, ak chceš postriekam ti keď budem striekať svoje...
karino
15.04.10,10:38
bez postreku niet pomoci na moniliu laxa su sem tam aj odolne stromy ale malo horizont,rovral flo,merpan a pod
wabi
10.12.10,17:28
Je to zaujímavé. V celom veľkom 28a skleníku nebolo vôbec potrebné používať žiadne postreky, herbicídy a insekticídy. V skleníku sa síce vyskytovali klasický škodcovia - vošky, molice, roztoče, ale len v malej miere. Vysvetľujem si to obrovským množstvom hmyzích predátorov, najrôznejších ôs, osičiek, kutiliek, dokonca aj takých, ktoré som nikdy predtým ani nevidel. Skleník si vytvoril vlastnú mikroklímu a bol polievaný podmokom vodou z neďalekého jazierka. Dokonca v ňom na jeseň žili aj žaby a mloky.
Waldes007
11.12.10,13:02
Je to zaujímavé. V celom veľkom 28a skleníku nebolo vôbec potrebné používať žiadne postreky, herbicídy a insekticídy. V skleníku sa síce vyskytovali klasický škodcovia - vošky, molice, roztoče, ale len v malej miere. Vysvetľujem si to obrovským množstvom hmyzích predátorov, najrôznejších ôs, osičiek, kutiliek, dokonca aj takých, ktoré som nikdy predtým ani nevidel. Skleník si vytvoril vlastnú mikroklímu a bol polievaný podmokom vodou z neďalekého jazierka. Dokonca v ňom na jeseň žili aj žaby a mloky.
No vidíš, pestuješ permakultúrne ani o tom nevieš. To je to čo píšem ja alebo napríklad aj valcs, ide to len treba chcieť.
wabi
22.02.11,18:56
Permakulturisti uvažujete niekto o kúpe lacnejšieho vyrúbaného lesa a prerobiť ho na jdlý les?:D
Samir
22.02.11,20:05
Permakulturisti uvažujete niekto o kúpe lacnejšieho vyrúbaného lesa a prerobiť ho na jdlý les?:D

Prečo? Je nebodaj nejaký lacno na predaj?
markob
24.02.11,13:47
Dobrý den neviete mi poradisť vhodné odrody hrušiek do záhrady? Sú samoopelivé alebo cudzoopelivé? neviem to nájsť ďakujem.
wabi
25.02.11,11:57
Nuž hrušky nie sú až tak náročné na opelenie, budú ti rodiť aj keď budeš mať len jednu odrodu, pretože niekde v blízkosti aj tak nejaká hruška je a včeličky to opelia, ale u každého druhu i odrody je výhoda mať vedľa seba 2 rôzne odrody, zvyšuje úrodu, veľkosť plodov, je to prirodzené. Práve pri hruškách sa ale kvôli tomu netráp.
Juraj Vargic
19.05.11,05:56
wabi: je ešte aj teraz vhodný čas na postrek s lúhom z orechových listov a listov asimíny? Na čo všetko je vhodný tento postrek? Skúšal som to celkom bez striekania, ale na dvoch jabloniach mi listy najprv sflakatejú prípadne sa krútia a vyschnú. Viete mi poslat listy z asimíny?

Ďakujem .. Juraj
jurkomts
02.11.11,18:22
Plánujem kúpiť zopár koreňov viniča, ktoré by mali byť rezistentné. Niekolko som ich už nakúpil cez záhradníctvo Limbach, ale chcelo by to ešte doplniý sortiment. Spomínala sa tu firma EUplant, vie niekto niečo bližšie?
michaella10
08.11.11,17:11
tiez by ma zaujimalo kde sa daju okrem Limbachu kupit nove rezistentne odrody stepeneho vinica.
wabi
08.11.11,18:09
25 rôznych interšpecifických rezistentných stolových odrôd z toho 3 bezjadierkové sa dajú kúpiť na tomto čísle: 0905 336 405
wabi
08.12.11,12:30
wabi: je ešte aj teraz vhodný čas na postrek s lúhom z orechových listov a listov asimíny? Na čo všetko je vhodný tento postrek? Skúšal som to celkom bez striekania, ale na dvoch jabloniach mi listy najprv sflakatejú prípadne sa krútia a vyschnú. Viete mi poslat listy z asimíny?

Ďakujem .. Juraj
Ospravedlňujem sa že s krížikom po funuse ale jar sa blíži! Buďme optimisti.
Je fakt, že minulý rok v máji som bol v mieste svojho bydliska iba 5 dní z tohoto mesiaca. Teraz je po sezónach a je viac času.
Čo sa týka tých výluhov, tak proti voškám to funguje.
Listy z Asiminy som sušil iba keď som ich strihal a to je zriedka, keďže normálne sa nestrihajú. Rád by som sa dostal do toho štádia že ich budem mať ako tých orechových ale to sa tak rýchlo žiaľ nestane.
Počul som že je to placebo a že vošky si mislia že ich striekame chémiou a preventívne skapú aj keď ich budeme striekať čistou vodou.
Tu by som chcel povedať že pomáha aj zamedzenie prístupu mravcov, ktorý vošky pasú, chránia a rozširujú.
Proti múčnatke však tieto postreky asi moc fungovať nebudú...
Pomôže ak odroda je odolnejšia...
karino
21.12.11,17:01
vyskusane a oswecene.Nechtik lekarsky vysadime pod jablone a motylik obalovaca si nesadne na jablon a nebudu cervive jablcka a ani vosky nebuu na jabloniach
wabi
22.12.11,11:14
Čosi podobné som pred rokmi počul o oranžovožltej smradlavej letničke karafii a nefunfovalo to keď som to vyskúšal.
Pri nechtíku som to neskúšal. Nechtík nie je odolný voči múčnatke naopak je jej častým nositelom, táto múčnatka vie preskošiť aj na jabloň...
Ak však máme väčšie stromy nie iba malé zákrsky pri zemi tak si neviem dosť dobre predstaviť, že by to mohlo až tak účinkovať na škodcov.
Skús popísať presne ako máš veľké stromy a ako si to testoval? Či iné jablone v kontrolnej skupine bez nechtíka v podraste trpeli obalovačom a voškami v tom istom čase a len tie s podrastom nechtíka nie, alebo si to len vyskúšal pri jednom dvoch stromoch a nezahliadol si vošky a nemal si červivé jablká a na základe toho urobil tento záíver a zovšeobecnil svoje pozorovanie.
Akú si mal na tých stromoch úrodu v danom roku v porovnaní s inými rokmi? Ako sú vysoké?
deli.
07.04.12,12:14
[QUOTE=karino;SLIVKY-momentalne testujem toptaste ma cukornatost 31 stupnov "palenkova" ale je velmi chutna a slaaducka,potom mam tieto novinky TOPFIRST,TOPSTAR,PLUMTASTIC,TOPKINGPLUS no a tu pouzivam proti cervivosti biele lepove dosky ktore vyvesam na strom tesne pred kvitnutim a tak vychtyam podstatnu cast piliarky slivkovej malej musky s dlhymi nozickami[/QUOTE]

ďakujem za tip, biele lepové doštičky sú užb na strome. zatiaľ sa nič moc neprilepilo, no uvidíme. Slivky mi každoročne opadnú, keď sú malé ako hrášok, a takmer každá má dierku od piliarky.
Fanny62
24.04.12,07:47
Som úplný začiatočník v pestovaní stromkov. Mám mladú slivočku (druhý rok), už minulý rok som bojovala s mravcami. No teraz sa mi to zdá ešte horšie, všetky lístky čo rastú sú poskrúcané a plné vošiek. Samozrejme aj mravcov všade plno. Prosím poraďte čo mám robiť.
draik
24.04.12,08:40
Buď chemický postrek proti voškám alebo nasadiť lienky. Na kmeň lepové pásy, prípadne aj fľaštičku s hustým sirupom (proti mravcom).
BXLmiami
24.04.12,11:16
Dať vymacerovať žihľavu,nariediť 1:10 a trošku saponátu a pekne sa postaviť k slivke a kompletne ju poumývať a popostrekovať.
Milas265
24.04.12,18:28
V prvom rade vykynožiť mravcov.....:D
osky
24.04.12,19:39
ja na mravce tento rok mam kriedu-natieram nou kmene stromkov vzdy,ked na to naprsi.ci zaucinkuje,uvidime.

kde sa daju zohnat tie lepove dosticky na piliarku?tento rok sme to uz asi premeskali ale aspon o rok...
BXLmiami
25.04.12,10:30
V prvom rade vykynožiť mravcov.....:D
Najprv vykynožiť mravcov,potom včely,nakoniec sa vykynožíme sami a konečne si príroda trochu oddýchne.
deli.
25.04.12,13:03
kde sa daju zohnat tie lepove dosticky na piliarku?tento rok sme to uz asi premeskali ale aspon o rok...
lepove biele dostičky dostať bežne v záhradníckych potrebách. Práve dnes som na ne pozerala, mám ich zavesené na strome slivky. Ale nejako sa mi to nezdá, je na nich popriliepaný všelijaký hmyz, ale na piliarky nevyzerá ani jeden. No, uvidíme...
osky
27.04.12,03:24
my presne to iste,2 rok mame slivku ale taka je,az cieran,zamorena voskami a mravcov plno.krieda proti mravcom nezabrala vobec
osky
27.04.12,03:25
ved hej ale ti mravci su strasne premnozeni.co s nimi?jest sa nedaju...
wabi
02.05.12,00:39
Nuž plodov bude možno menej ale budú zas väčšie. Ak piliarka nie je premnožená, je to vlastne prirodzená prebierka plodov...
deli.
02.05.12,06:04
Dnes som slivku opat prezrela. Ma velmi vela plodov, tolko este nikdy nemala. Kazdorocne mi piliarka zlikvidovala 95% úrody. Nikdy som nestriekala, tohto roku som vyvesila tie biele lepove dosticky. Slivôčky sú už väčšie ako hrášok a zatiaľ neopadávajú. Ani čiernu dierku po piliarke nemajú. Je možné, že lepové doštičky naozaj zabrali. Uvidím ešte o týždeŇ-dva. Toľko sliviek ako tento rok ešte na nej žiadneho roku nezostalo, vždy opadali vo veľkosti hrášku. Žeby doštičky pomohli? Neviete niekto, ako asi tá muška piliarky vyzerá? Mala by to byť muška cca 6mm s dlhými nožičkami, no skúsim pozrieť, či tam také sú popriliepané.
osky
07.05.12,04:08
kolko tych dosticiek treba,my mame velmi velky,cca 35 rocny strom?a ako to je ked prsi,neznehodnotia sa tie dosticky??
deli.
22.10.12,09:04
no, už máme po slivkách. Musím povedať, že červivých bolo asi 2/3 úrody. Napriek lepovým doštičkám. Hm, žeby som musela na budúci rok predsa-len použiť chémiu? :(
No plody naopadli vo veľkosti hrášku, ale zostali až do zrelosti. Ale- boli červivéééééé. Je to stále ešte piliarka slivková? Ale ich je viac?
deli.
22.10.12,09:13
ale aspoň broskyňa (Albatros) s bielymi plodmi, tohto ani minulého roku žiadny postrek nemala a prežila to bez kučeravosti. Totiž pred 2 rokmi (r.2010)som jej po prvýkrát dala postrek Horizon-om. Kučeravosť r. 2010 vďaka postreku nemala (2009 bola úplne kučeravá), a na na ďalší rok celkom bez postreku(2011) som odtrhla každý lístok, ktorý bol kučeravý. osvedčilo sa mi to, tento rok tiež celkom bez postrekov (2012) mala len minimálne kučeravých lístkov. Opäť aj tohto roku som každý jeden kučeravý lístok odtrhla a zneškodnila :) osvedčilo sa to, broskyňa rodila ako žeravá a vydržala zdravá. Budúci rok nechcem postrekovať proti kučeravosti, až pokým to pôjde. Broskyňa rodí bohato. Myslím si, že ak už nie chémiu úplne vylúčiť, určite sa dá obmedziť aj o 90%.
deli.
22.10.12,09:32
Aj pri hruške (Bohemica) sa mi osvedčilo oberať každý jeden-jediný lístok zasiahnutý hrdzou hruškovou. Má bohaté úrody a žiadny postrek zatiaľ nepotrebovala. Len treba dať pozor, tie zasiahnuté listy zničiť, lebo huba sa môže rozšíriť vždy aj vzduchom.
pablito74
22.10.12,10:36
Cervivost sliviek nezapricinuje piliarka slivkova ale obalovac slivkovy. ;)
Valcake
22.10.12,14:35
deane7
22.10.12,17:02
http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/ostatni/pripravek/rock-effect.html
postriekal som nektarinku a broskyňu, je to vraj bez chémie a asi to bolo účinnné.
deli.
23.10.12,06:01
vidiiis pablito74, to som potrebovala vedieť!
batko
07.11.12,08:22
Legolas,to čo píšete neodporuje tomu čo napísal Wabi.
bettylou
20.08.13,17:41
asi 4 ročná nektarinka mala toho roku konečne ca 2kg plodov, aj keď každý rok skučeravie. Hovorila som si super, akurát, že všetky plody uschli na strome vo veľkosti ca 3,5 cm. Čo to môže byť?
buchač
20.08.13,17:44
asi 4 ročná nektarinka mala toho roku konečne ca 2kg plodov, aj keď každý rok skučeravie. Hovorila som si super, akurát, že všetky plody uschli na strome vo veľkosti ca 3,5 cm. Čo to môže byť?
...a čuduješ sa v tej suchote ???
bettylou
20.08.13,19:38
asi som ju mala poliať...
pablito74
22.08.13,07:38
Hlavne nezabudnut na postrek proti kuceravosti, lebo strom bez listovej plochy, nemôze vyzivit plody, a preto ich potom zhodi.
wabi
29.08.13,20:13
Nuž ale v takýchto letách nepoliať mladý a neprekorenený stromček nie je dobrý nápad. Vždy sa divým, keď niektorý záhradkári polievajú len zeleninu a na stromčeky sa vyfláknu. Ony to zvládnu, no s úrodou samozrejme poslabšie...

Piliarka samozrejme nespôsobuje červivosť u dozrievajúceho ovocia sliviek. Iba u malých plodov vzniknutých po odkvitnutí.
bettylou
21.03.15,15:10
možno nie celkom dobre zaradím otázku, sorry, nechce sa mi zakladať novú tému. Ako ďaleko by som mala posadiť jablone od tují?
pavol54
22.03.15,15:27
možno nie celkom dobre zaradím otázku, sorry, nechce sa mi zakladať novú tému. Ako ďaleko by som mala posadiť jablone od tují?
koreňový systém má plochu koruny teda aby si neprekážali keď vyrastú, dalej aká je odroda podľa mohutnosti rastu ja by som ako laik povedal aspoň 3 - 4 metre od seba
pmajap
22.03.15,16:25
možno nie celkom dobre zaradím otázku, sorry, nechce sa mi zakladať novú tému. Ako ďaleko by som mala posadiť jablone od tují?
Pozri si aj toto, ak tam máš vysadené aj hrušky.
http://www.e-zahradnik.cz/otazky_odp.php?kato=8&ido=53