bendži
31.05.05,10:47
Ahojte poraďáci,

chcela by som vás požiadať o radu v nasledovnej veci....
V jednej firme, pre ktorú spracovávam mzdy, mali zamestnankynu na rodičovskej dovolenke. Tá mala skončiť podľa mojich informácii 5.5.2005, t.j. 3 roky po narodení dieťaťa - aspoň tak tomu rozumiem podľa Zákonníka práce, §166, odst.2 "Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa." Teda ak tomu správne rozumiem, 6.5. mala nastúpiť do zamestnania? Pretože ona mala informáciu zo sociálnej poisťovne, že rodičovská dovolenka trvá do skončenia mesiaca, v ktorom dieťa dosiahlo vek 3 rokov, a teda že má nastúpiť až od 1.6. Zároveň k 31.5. končí pracovný pomer s ňou na základe dohody (§60 ZP) - to je myslím v poriadku. Tak ako je to vlastne s tým ukončením rodičovskej dovolenky? Vďaka za cenné rady.
Jana Motyčková
31.05.05,10:19
Rodičovská dovolenka trvá, tak ako píšeš, do 3 rokov po narodení dieťaťa, t.j. do 5.5.2005. Nárok na rodičovský príspevok má za celý máj, nekráti sa keď pracovníčka v priebehu mesiaca nastúpi do zamestnania - to mali na mysli asi na SP. Úkončenie PP je v poriadku.
bendži
31.05.05,10:32
Vďaka za radu...
To znamená že mala nastúpiť 6.5. do práce? Keďže nenastúpila, je možné to v rámci dobrých vzťahov vyriešiť nejakou dohodou medzi zamestnávateľom a ňou o tom, že nastúpiť nemusela? Alebo akým spôsobom je možné vyriešiť teraz spätne tie tri týždne, ktoré zrejme mala už pracovať ale nepracovala?
Jura
31.05.05,11:03
Ak by mala nevyčerpanú dovolenku ešte pred nástupom na MD a potom RD by bolo
jedno z riešení.
ala13
27.06.05,09:37
Ak jej pred nastupom na MD zostala dovolenka, bola povinna si ju vycerpat pred nastpom na RD, takze teraz ziadnu nema.
Jura
27.06.05,09:56
Podľa akého § bola povinná si čerpať dovolenku pred nástupom na MD?
ala13
27.06.05,10:04
Nie pred nastupom na MD ale po skonceni MD a pred nastupom na RD.
ala13
27.06.05,10:15
Dakujem, Pepa, uz mam prvy suhlas, som nanho hrda:-))). Ale musim teda dodat, ze neviem, podla akeho paragrafu to bolo, ale donutili ma po skonceni MD vziat si jeden den dovolenky, ktory mi zostal spred nastupu na MD a kedze som mala prijem, kratili mi (to sa od 1.7. meni) rodicovsky prispevok za ten mesiac:-(((. Dajte si pozor na to, aj ked to uz plati ozaj len par dni.
Jura
27.06.05,10:18
Vyčerpanie dovolenky najneskôr do konca budúceho kalend. roka sa výnimiočne nevzťahuje na zamestnankyne /zamestnancov/, ktoré nemohli svoju dovolenku
v tomto období vyčerpať pre čerpanie rodič. dovolenky. ZP zakladá právnu povinnosť
zamestnávateľa poskytnúť nevyčerpanú dovolenku aj po skončení rodič. dovolenky.
Maňaska
27.06.05,10:22
V rámci dobrých vzťahov by trebalo za tie tri týždne mať nejaký príjem. Pracovné voľno bez náhrady mzdy /v rámci zlých vzťahov absencia/ prerušilo nemocenské poistenie - a trebalo to nahlásiť.
Možno si zamestnankyňa zaslúži jednorázovú odmenu v podobe preplatenia aspoň minimálneho mzdového nároku za tieto dni.
ala13
27.06.05,10:26
Je to mozne, ale ja som ziadala o RD do 3 rokov veku dietata a tak predpokladali, ze sa ani do konca este dalsieho roka nevratim.
Ale velmi ma zaujima to, co tvrdis, kamoske, ktora si ju na moju radu dovolenku po skonceni MD a pred nastupom na RD nevybrala, budu jej tie dni dovolenky, co jej zostali musiet uznat po navrate z RD?
Pepa
27.06.05,10:29
ALA 13, súhlas beriem späť. Sorry.
par. 112 ZP - zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke.
par. 113 ZP - ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne mu zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
ala13
27.06.05,10:32
Odkedy to plati? Je mozne, ze v roku 2003 to neplatilo?
Pepa
27.06.05,10:35
Odkedy to plati? Je mozne, ze v roku 2003 to neplatilo?
Určite to platilo aj v roku 2003.
ala13
27.06.05,10:38
Tak potom ma v praci poriadne nastvali, kedze ma donutili si tu dovolenku na prelome MD/RD vybrat a tym mi znizili pridavok. A nevies ci si to kamoska moze teda narokovat po navrate z RD automaticky, ci ma o to ziadat?
Pepa
27.06.05,10:44
Tak potom ma v praci poriadne nastvali, kedze ma donutili si tu dovolenku na prelome MD/RD vybrat a tym mi znizili pridavok. A nevies ci si to kamoska moze teda narokovat po navrate z RD automaticky, ci ma o to ziadat?
Nech si o ňu požiada. Nespoliehala by som sa na to, že by to zamestnávateľ urobil automaticky /česť výnimkám/.
ala13
27.06.05,10:46
Erika, dakujem.
PEPO2
14.11.05,12:18
20. 11. 2005 ukončím rodičovskú dovolenku. 21. 11. sa idem zaevidovať na úrad práce. Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, akú mzdu budem dostávať z úradu práce a či sa dá popri tom aj privyrábať ?
kikoza
14.11.05,12:33
Z úradu práce mzdu nemôžeš dostávať.Dostaneš jedine podporu v nezamestnanosti, prípadne sociálne dávky, ak Ti nepatrí podpora. Privyrábať sa dá, len nemôžeš zarobiť viac ako 1/2 min.mzdy.Ale to si prever, lebo to neviem presne a nechcem Ťa pomýliť.
PEPO2
14.11.05,12:50
Akoľko činí tá podpora v nezemestnanosti ?
ajobs
14.11.05,13:34
Akoľko činí tá podpora v nezemestnanosti ?
Môžeš napísať bližšie podrobnosti, kde si predtým robila ( presne od - do ), kedy si ukončila pracovný pomer, prípadne aká bola tvoja mzda za posledné 4 roky, potom napíšem podrobnosti, teraz mám naponáhlo.;)
anka
14.11.05,14:24
Narok na podporu v nezamestnanosti je vtedy, ak za posledne 4 roky bola osoba platila poistenie v nezamestnanosti 3 cele roky, t.j. 3 x po 365 dni.
Jana Motyčková
14.11.05,15:30
Narok na podporu v nezamestnanosti je vtedy, ak za posledne 4 roky bola osoba platila poistenie v nezamestnanosti 3 cele roky, t.j. 3 x po 365 dni.Nie "platila poistenie" ale "bola poistená". T.j. nárok na podporu má osoba,ktorá bola poistená v nezamestnanosti najmenej tri roky (3x365 dní) v období 4 rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Počas materskej aj rodičovskej dovolenky poistenie v nezamestnanosti naďalej trvalo, okrem obdobia od 1.7.2005 (zo zákona). Dávka v nezamestnanosti je 50% z DVZ. DVZ je príjem za posledné 3 roky deleno kalendárne dni, za ktoré sa platilo poistné. Do týchto dní sa nepočíta doba materskej a rodičovskej dovolenky. Ak je príjem a dni 0, tak neviem.
Bambit
14.11.05,15:40
Dcéra pracovala v istej súkromnej firme 7 rokov predtým, ako nastúpila na MD. Pracovala tam ako ekonómka.Teraz po 3 rokov dieťaťa t.j. 21.11.2005 by mala opäť nastúpiť . Dnes sa do tej firmy išla opýtať kedy môže nastúpiť a tam jej povedali, že už majú menej roboty, takže s ňou nerátajú. Vedúci ju poslal na ÚP, ale pritom jej nedal žiadne papiere s ktorými by tam mala ísť , takže tam ani nešla. Mal by jej dať výpoveď. Nemal jej to oznámiť ešte pred ukončením RP ?Akú výpoveď jej teraz môže dať ? Nemusí tam byť výpoveď 2 mesačná ? Musí súhlasiť s výpoveďou, keď jej ju bude chcieť dať dohodou ? Vopred ďakujem veľmi pekne.
Tweety
14.11.05,15:52
Dcéra pracovala v istej súkromnej firme 7 rokov predtým, ako nastúpila na MD. Pracovala tam ako ekonómka.Teraz po 3 rokov dieťaťa t.j. 21.11.2005 by mala opäť nastúpiť . Dnes sa do tej firmy išla opýtať kedy môže nastúpiť a tam jej povedali, že už majú menej roboty, takže s ňou nerátajú. Vedúci ju poslal na ÚP, ale pritom jej nedal žiadne papiere s ktorými by tam mala ísť , takže tam ani nešla. Mal by jej dať výpoveď. Nemal jej to oznámiť ešte pred ukončením RP ?Akú výpoveď jej teraz môže dať ? Nemusí tam byť výpoveď 2 mesačná ? Musí súhlasiť s výpoveďou, keď jej ju bude chcieť dať dohodou ? Vopred ďakujem veľmi pekne.
Počas RD je chránená pred výpoveďou.Ku dňu ukončenia RD jej môže dať výpoveď z tzv. organiz. dôvodov. Ak požiada o ukončenie PP pred plynutím výpovednej doby, musí dostať odstupné. ;) :o :) :cool: To je vo výške 2 alebo trojnásobku Q mzdy.
PEPO2
14.11.05,16:21
Pracovala som v istej súkromnej firme od 1. 6. 1996 až do nástupu na MD t.j.14.10.2002. MD mi končí 20. 11. 2005. Moja priemerná mesačná mzda za posledné 4 roky bola 8.000 Sk v hrubom pred nástupom na MD. Jedná sa mi o výpočet v podpore nezamestnanosti.
ajobs
14.11.05,18:21
Pracovala som v istej súkromnej firme od 1. 6. 1996 až do nástupu na MD t.j.14.10.2002. MD mi končí 20. 11. 2005. Moja priemerná mesačná mzda za posledné 4 roky bola 8.000 Sk v hrubom pred nástupom na MD. Jedná sa mi o výpočet v podpore nezamestnanosti.
Dôležité je, či tvoj pracovný pomer trval až do 20.11.2005 (kedy pravdepodobne ukončíš PP dohodou), alebo si pracovný pomer ukončila už pred nástupom na materskú dovolenku, alebo počas materskej dovolenky, alebo počas rodičovskej dovolenky. Má to význam najmä preto, aby sme vedeli či si bola poistená, pred dátumom 20.11.2005 aspoň 3 roky ( berie sa obdobie 20.11.2001 až 20.11.2005 ). Ak áno, potom máš nárok na podporu vo výške 35% denného vymeriavacieho základu, keďže si tento nemala posledné 3 roky, vypočíta sa z minimálnej mzdy, t.z. 6.900 Sk, takže 35% zo 6.900 Sk je 2.415 Sk.
Od 1.1.2006 to bude 50% denného vymeriavacieho základu, takže ak ti to nesúri, prihlás sa do evidencie ÚP až od 1.1.2006, dostaneš 3.450 Sk.
Ak si ovšem ukončila PP skôr (napr. počas MD), je potrebné, aby si si spočítala, či máš aspoň 3*365=1095 dní poistenia v nezamestnanosti.
Bambit
14.11.05,18:28
Počas RD je chránená pred výpoveďou.Ku dňu ukončenia RD jej môže dať výpoveď z tzv. organiz. dôvodov. Ak požiada o ukončenie PP pred plynutím výpovednej doby, musí dostať odstupné. ;) :o :) :cool: To je vo výške 2 alebo trojnásobku Q mzdy. To mám chápať tak, že by si ona mala dať sama tú výpoveď ? Mala by ona požiadať o ukončenie PP ?Keby jej dal výpoveď z nadbytočnosti aj vtedy by jej mal dať odstupné . Nie ?
Tweety
14.11.05,18:31
To mám chápať tak, že by si ona mala dať sama tú výpoveď ? Mala by ona požiadať o ukončenie PP ?Keby jej dal výpoveď z nadbytočnosti aj vtedy by jej mal dať odstupné . Nie ?
Skús si ešte raz prečítať príspevok č.25. :rolleyes:
PEPO2
14.11.05,18:51
Môj pracovný pomer trval až do 20. 11. 2005. Na úrad práce mi to nesúri sa nahlásiť, ale ako to mám urobiť, keď mi dá vypoveď k 20. 11. 2005 a ja musím byť niekde zaevidovaná. Ďakujem.
Dôležité je, či tvoj pracovný pomer trval až do 20.11.2005 (kedy pravdepodobne ukončíš PP dohodou), alebo si pracovný pomer ukončila už pred nástupom na materskú dovolenku, alebo počas materskej dovolenky, alebo počas rodičovskej dovolenky. Má to význam najmä preto, aby sme vedeli či si bola poistená, pred dátumom 20.11.2005 aspoň 3 roky ( berie sa obdobie 20.11.2001 až 20.11.2005 ). Ak áno, potom máš nárok na podporu vo výške 35% denného vymeriavacieho základu, keďže si tento nemala posledné 3 roky, vypočíta sa z minimálnej mzdy, t.z. 6.900 Sk, takže 35% zo 6.900 Sk je 2.415 Sk.
Od 1.1.2006 to bude 50% denného vymeriavacieho základu, takže ak ti to nesúri, prihlás sa do evidencie ÚP až od 1.1.2006, dostaneš 3.450 Sk.
Ak si ovšem ukončila PP skôr (napr. počas MD), je potrebné, aby si si spočítala, či máš aspoň 3*365=1095 dní poistenia v nezamestnanosti.
Bambit
14.11.05,18:53
Dík, už som to pochopila
ajobs
14.11.05,19:00
Môj pracovný pomer trval až do 20. 11. 2005. Na úrad práce mi to nesúri sa nahlásiť, ale ako to mám urobiť, keď mi dá vypoveď k 20. 11. 2005 a ja musím byť niekde zaevidovaná. Ďakujem.
Výpoveď ti asi nedá, pretože by musela plynúť výpovedná doba, alebo by si musela dostať aspoň 3-mesačné odstupné (ak si tam pracovala minimálne 5 rokov). Pri dohode (rozviazaní pracovného pomeru dohodou) sa snaž dohodnúť so zamestnávateľom na podmienkach odchodu, možno máš ešte nejakú nevyčerpanú dovolenku z predchádzajúcich období, takže môžeš preklenúť čas do konca roka. A zaevidovaná nemusíš byť nikde, iba jednu podmienku musíš splniť: ak budeš dobrovoľne nezamestnaná, musíš si zaplatiť zdravotné poistenie vo výške 575 Sk/mesačne.
PEPO2
14.11.05,19:28
Pracovala som u zamestnávateľa 7 rokov nepretržite. Zdravotné by som si platila, ale ako to je s platením poistného v nezamestnanosti ? Nebudem mať potom v januári problém sa zaevidovať na ÚP ?
Výpoveď ti asi nedá, pretože by musela plynúť výpovedná doba, alebo by si musela dostať aspoň 3-mesačné odstupné (ak si tam pracovala minimálne 5 rokov). Pri dohode (rozviazaní pracovného pomeru dohodou) sa snaž dohodnúť so zamestnávateľom na podmienkach odchodu, možno máš ešte nejakú nevyčerpanú dovolenku z predchádzajúcich období, takže môžeš preklenúť čas do konca roka. A zaevidovaná nemusíš byť nikde, iba jednu podmienku musíš splniť: ak budeš dobrovoľne nezamestnaná, musíš si zaplatiť zdravotné poistenie vo výške 575 Sk/mesačne.
ajobs
14.11.05,19:36
Pracovala som u zamestnávateľa 7 rokov nepretržite. Zdravotné by som si platila, ale ako to je s platením poistného v nezamestnanosti ? Nebudem mať potom v januári problém sa zaevidovať na ÚP ?
Poistné v nezamestnanosti si nemusíš platiť dobrovoľne ( ak dosiahneš minimálne 1095 dní poistenia ), ÚP ťa zaregistruje odvtedy, odkedy ty budeš chcieť.
Ale nie je mi jasné, či si sa už dohodla na ukončení pracovného pomeru, akým spôsobom, alebo nie ? Mala by si dostať aspoň 3-mesačné odstupné.
PEPO2
14.11.05,20:15
Na ukončení PP som sa s ním ešte nedohodla. Sama som zvedavá s akým § mi dá tú výpoveď.
Poistné v nezamestnanosti si nemusíš platiť dobrovoľne ( ak dosiahneš minimálne 1095 dní poistenia ), ÚP ťa zaregistruje odvtedy, odkedy ty budeš chcieť.
Ale nie je mi jasné, či si sa už dohodla na ukončení pracovného pomeru, akým spôsobom, alebo nie ? Mala by si dostať aspoň 3-mesačné odstupné.
ajobs
15.11.05,08:37
Na ukončení PP som sa s ním ešte nedohodla. Sama som zvedavá s akým § mi dá tú výpoveď.
Daj potom vedieť, ako to dopadlo, nezabudni na zvyšok dovolenky z obdobia materskej a rodičovskej dovolenky (ak ti nejaký zostal) !;)