sojciakova
23.12.08,09:23
Dostali sme na rekonštrukciu dielní viac ako 1000 000,-Sk Zostalo nám teraz ku koncu roka 440 000,-. Vie mi niekto povedať ako sa to rieši pri kapitálkach? Treba to poslať obci, alebo môžu zostať na kapitálovom účte? Poraďte nech neurobím nejakú hlúposť. Vopred ďakujem.
Sojka 007
20.11.09,08:19
Ahojte. Dostali sme od KŠU vianočný darček. Poslali nám 12.11. peniaze na zateplenie a výmenu okien- kapitálové financie. Ako dlho si môžeme tieto peniaze nechať? Treba ich posielať na konci roka na obec? Musíme ich minúť do 31.3.2010? Prosím ak k tomuto problému niekto niečo vie nech sa ozve.
Sabadka
20.11.09,09:49
Ahojte. Dostali sme od KŠU vianočný darček. Poslali nám 12.11. peniaze na zateplenie a výmenu okien- kapitálové financie. Ako dlho si môžeme tieto peniaze nechať? Treba ich posielať na konci roka na obec? Musíme ich minúť do 31.3.2010? Prosím ak k tomuto problému niekto niečo vie nech sa ozve.

Ja som musela nevyčerpané KV poslať na účet zriaďovateľa, ten nám ich vrátil v januári a do 31. 3. sme ich museli vyčerpať, ale vieš mi sme z iného cesta, neviem ako to chodí na obecných školách, ale myslím si že by to malo byť obdobné.
Sojka 007
20.11.09,10:08
Ja som musela nevyčerpané KV poslať na účet zriaďovateľa, ten nám ich vrátil v januári a do 31. 3. sme ich museli vyčerpať, ale vieš mi sme z iného cesta, neviem ako to chodí na obecných školách, ale myslím si že by to malo byť obdobné.
Aj mne sa zdá. Prečítala som zákon o rozpočtových pravidlách snáď päť krát a nič tam nie je o kapitálových výdavkoch. Ale neviem prečo v mojej hlave mám uložené, že ich stačí minúť do dvoch rokov.Preto si nie som istá.
susann2
20.11.09,10:24
Aj mne sa zdá. Prečítala som zákon o rozpočtových pravidlách snáď päť krát a nič tam nie je o kapitálových výdavkoch. Ale neviem prečo v mojej hlave mám uložené, že ich stačí minúť do dvoch rokov.Preto si nie som istá.
Niekedy to zvyknú aj z KŠU v s prievodnom liste napísať, dokedy tieto prostriedky treba minúť. Čo s neminutými prostriedkami, si radšej over aj na KŠU. Určite si ich nemôžete nechať na účte. Postup odvodu zostatku fin. prostriedkov k 31.12. záleží aj od toho, či ste ich dostali prostredníctvom zriaďovateľa alebo priamo z KŠU.
kvet
24.11.09,10:54
Ahojte. Dostali sme od KŠU vianočný darček. Poslali nám 12.11. peniaze na zateplenie a výmenu okien- kapitálové financie. Ako dlho si môžeme tieto peniaze nechať? Treba ich posielať na konci roka na obec? Musíme ich minúť do 31.3.2010? Prosím ak k tomuto problému niekto niečo vie nech sa ozve.

Z dikcie ustanovenia § 8 ods. 4 tretia veta zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vyplýva, že kapitálové výdavky možno použiť na určený účel aj v nasledujúcich dvoch rozpočtových rokoch po rozpočtovom roku, na ktorý boli rozpočtované.
Z aplikačnej praxe mám skúsenosť, že obvykle býva v zmluve, resp. rozpisovom liste, ktorý zasielam poskytovateľ (správca kapitoly) uvedená skutočnosť, do kedy má byť KT použitý. Ak v zmluve táto skutočnosť nie je uvedená, platí zákonné stanovenie uvedené vyššie.

Čo sa týka druhej časti otázky, ak RO do 31.12.2009 nevyčerpá KT, musí ho do 31.12.2009 previesť na "osobitný" účet zriaďovateľa (obce) a zriaďovateľ v novom roku, t.j. 2010 ich zapojí do rozpočtu ako príjmovú finančnú operáciu a následne prevedie na výdavkový účet RO, ktorá ich požije v súlade s účelom, t.j. na financovanie kapitálových výdavkov.
Sojka 007
25.11.09,06:31
Ďakujem Ti veľmi pekne. Tri razy som ten zákon prečítala, avšak iba od rozpočtového procesu verejnej správy. Akosi mi to nedošlo, že sú to výdavky štátneho rozpočtu.