veronika713
23.12.08,13:28
Dobrý deň...nemám celkom jasno, čo sa týka postúpených pohľadávok, aj keď som prečítala množstvo príspevkov aj tu na porade, aj v odbornej literatúre...Kúpili sme pohľadávku - sme teda postupník...menovitá hodnota pohľadávky je 25.100 Sk...a obstarali sme ju za 25.000 Sk...v zmluve je špecifikovaná doba splatnosti do 24 mesiacov...čiže postupcovi to neuhradíme okamžite...a zatiaľ sme ani nič "nevymohli"...čo z toho pre mňa vyplýva v rámci uzatvorenia roku 2008 z pohľadu dane z príjmov...Poprosím niekoho o pomoc...Ďakujem...
ELAST
13.07.11,04:39
Dobrý deň prajem!

Prosím Vás veľmi, veľmi pekne, mohli by Ste mi poradiť ohľadom kúpy slovenskej pohľadávky od maďarskej spoločnosti? Naša spoločnosť plánuje kúpiť pohľadávku od maďarskej spoločnosti. A nie sme si istí, či naša spoločnosť so sídlom v SR bude musieť úhradzať na Slovensku daň z príjmov (zrážku dane...) pri úhrade do Maďarska (maďarskej spoločnosti), ak uhrádza tejto maďarskej spoločnosti príjem za predaj pohľadávky (táto pohľadávka je voči tretej (nie našej) slovenskej spoločnosti).

Prosím, máme robiť zrážku dane...? Alebo môžeme celú sumu za kúpenú (postúpenú) pohľadávku uhradiť do Maďarska?

Ďakujem krásne!
ELAST
13.07.11,17:32
Dobrý deň prajem!

Prosím Vás veľmi, veľmi pekne, mohli by Ste mi poradiť ohľadom kúpy slovenskej pohľadávky od maďarskej spoločnosti? Naša spoločnosť plánuje kúpiť pohľadávku od maďarskej spoločnosti. A nie sme si istí, či naša spoločnosť so sídlom v SR bude musieť úhradzať na Slovensku daň z príjmov (zrážku dane...) pri úhrade do Maďarska (maďarskej spoločnosti), ak uhrádza tejto maďarskej spoločnosti príjem za predaj pohľadávky (táto pohľadávka je voči tretej (nie našej) slovenskej spoločnosti).

Prosím, máme robiť zrážku dane...? Alebo môžeme celú sumu za kúpenú (postúpenú) pohľadávku uhradiť do Maďarska?

Ďakujem krásne!

Prosím, prosím, poradíte nám?
ELAST
21.02.12,04:51
Prosím, poradíte nám?

Čítam tento pokyn:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_uct0110.pdf

a nie je mi vôbec jasné, ako je toto myslené:

" Pri uplatnovaní § 17 ods. 12 ZDP je potrebné vychádzať
zo skutočnosti, že súčasťou hodnoty pohľadávky (o ktorú sa upraví základ dane alebo daňová strata) je DPH, s výnimkou platiteľa DPH, ak tento postúpi, vloží alebo vyradí z účtovníctva alebo z evidencie podľa § 6 ods. 10, 11 alebo 14 ZDP (ďalej len „evidencia“) vlastnú pohľadávku. V takomto prípade sa pri uplatnení cit. ustanovenia vychádza z hodnoty pohľadávky bez DPH, ktorú je platiteľ DPH povinný platiť podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. "

Prosím, boli by ste taký milí a uviedli mi na to príklad? Nerozumiem napr. tomu, prečo sa vychádza z hodnoty pohľadávky bez DPH, keď napr. postupujem /alebo v evidencii pohľadávok/ mám hodnotu pohľadávky s DPH... Prosím, poradíte mi?

Ďakujem veľmi pekne!