akrestanova
23.12.08,14:19
Ahojte! Tento rok nás len tesne minula povinnosť registrácie DPH. Moja otázka znie: môžem si odpočítať DPH z drobného investičného majetku, ktorý bol nakúpený tento rok, ak sa zaregistrujeme v januári alebo vo februári?? Ak áno, môžem to riešiť odpočítateľnou položkou zo základu dane, alebo akým iným spôsobom.
Tweety
23.12.08,13:21
Ahojte! Tento rok nás len tesne minula povinnosť registrácie DPH. Moja otázka znie: môžem si odpočítať DPH z drobného investičného majetku, ktorý bol nakúpený tento rok, ak sa zaregistrujeme v januári alebo vo februári?? Ak áno, môžem to riešiť odpočítateľnou položkou zo základu dane, alebo akým iným spôsobom.
Áno, uplatníš si to cez DP k dph. Nemiešaj dph s daňou z príjmu.
akrestanova
23.12.08,13:28
to ani nemám v úmysle. Ale DPH z drobného majetku mám momentálne v nákladoch a musím ju nejakým spôsobom odtiaľ dostať preč, ak si ju chcem vo februári odpočítať
Tweety
23.12.08,13:31
to ani nemám v úmysle. Ale DPH z drobného majetku mám momentálne v nákladoch a musím ju nejakým spôsobom odtiaľ dostať preč, ak si ju chcem vo februári odpočítať
Ja som reagovala na tvoju poznámku o odpočít. položke zo ZD, preto som písala, aby si tie dve dane nemiešala. Interným dokladom daň, ktorú máš v nákladoch, preúčtuješ na účet. 343.
akrestanova
23.12.08,13:38
Ďakujem, ďakujem, ďakujem! A ešte mám otázku, hadam nie mimo témy... Licenciu aspi môžem považovať za drobný nehmotný majetok a teda môžem si aj z tejto licencie uplatniť DPH podľa § 55?
cactus
23.12.08,14:30
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Mne to vychádza, že nemôžeš, pretože tento krátkodobý majetok budeš mať zahrnutý v daňových výdavkoch predchádzajúceho roka.