vilob
24.12.08,19:23
Ahojte. Prosím vás, podnikateľ-majiteľ rodinného domu sa rozhodol začať používať tento RD na podnikateľské účely. Papierovo sa to dorieši až začiatkom januára 2009. Môže si bločky za stavebný materiál, ktorý používal na úpravu tohto rodinného domu v roku 2008 uplatiniť ako VOZD v roku 2008?
m.hladka
25.12.08,11:02
Môj názor je, že nie. Až bude mať papiere v poriadku, potom áno.
Steven111
25.12.08,11:17
Ahoj, určite si nemôže uplatniť pretože ide o dlhod. hmot. majetok kde sa uplatňujú odpisy...a môže si naň uplatniť odpisy v tom roku v ktorom ho má v obchodnom majetku k 31. 12..
pavol54
25.12.08,11:57
Ako ho budete používať? Bude to prenájom alebo vklad do majetku firmy? V každom prípade čo stým majú spoločné bločky na stav materiál, náklady zohľadníte vo vyššej cene budovy .
Zoltán Kovács
25.12.08,12:00
Ako máme chápať formuláciu "papierovo to dá do poriadku až začiatkom 2009"?

Chce zaradiť celý RD do majetku? Alebo iba časť bude využívať na svoje podnikanie?
vilob
26.12.08,12:12
Celý RD chce po skolaudovaní na podnikateľské účely vložiť do podnikania. Kolaudácia však prebehne až začiatkom roka 2009. Keďže tento RD počas roku 2008 opravoval, má veľké množstvo rôznych bločkov za stavebný materiál, ktoré by si chcel uplatniť do nákladov. No a ja mám pochybnosti, či mu to uplatniť môžem..
Lenka1979
26.12.08,12:26
Celý RD chce po skolaudovaní na podnikateľské účely vložiť do podnikania. Kolaudácia však prebehne až začiatkom roka 2009. Keďže tento RD počas roku 2008 opravoval, má veľké množstvo rôznych bločkov za stavebný materiál, ktoré by si chcel uplatniť do nákladov. No a ja mám pochybnosti, či mu to uplatniť môžem..
Nedávala by som to na Tvojom mieste do nákladov, ak po oprave chce zaradiť RD do podnikania. Všetky výdavky až do kolaudácie sú VNZD-JU alebo sa nabaľujú na účet 042-PU.
vilob
26.12.08,12:33
účtujem v JU. Čiže VNZD? A ako to uplatniť, keď podnikateľ vrážal financie do opravy RD, aby ho prispôsobil svojmu podnikaniu?
Zoltán Kovács
26.12.08,12:35
Celý RD chce po skolaudovaní na podnikateľské účely vložiť do podnikania. Kolaudácia však prebehne až začiatkom roka 2009. Keďže tento RD počas roku 2008 opravoval, má veľké množstvo rôznych bločkov za stavebný materiál, ktoré by si chcel uplatniť do nákladov. No a ja mám pochybnosti, či mu to uplatniť môžem..

Nie je možné uplatniť si bločky v roku 2008 ako nákladové, resp. výdavkové položky. Budova, ktorú opravuje nie je zaradená do majetku. Takže nemá čo opravovať. Preto všetky výdavky na materiál, budú súčasťou obstarávacej ceny budovy, ktorý sa zaradí po kolaudácii. A potom cez odpisy (počas 20 rokov) si uplatní tieto výdavky.
vilob
26.12.08,12:39
Ďakujem. Pochopila som. :)
vilob
26.12.08,14:24
Prepáčte, ešte mi napadla jedna otázka. Čo sa týka obstarávacej ceny tohto RD, musí mať podnikateľ znalecký posudok, alebo vlastne akým spôsobom sa dopracujeme k cene RD?
Zita5
27.12.08,13:38
Prepáčte, ešte mi napadla jedna otázka. Čo sa týka obstarávacej ceny tohto RD, musí mať podnikateľ znalecký posudok, alebo vlastne akým spôsobom sa dopracujeme k cene RD?


Zákon o dani z príjmov


§ 25 Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-31-5-2008-rozpracovane.html#hore)
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)

c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,

d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,

e) suma vo výške pohľadávky, ktorá je zabezpečená prevodom vlastníckeho práva k hmotnému hnuteľnému majetku a k hmotnému nehnuteľnému majetku, ktorý pri nezaplatení pohľadávky alebo jej časti prechádza do vlastníctva veriteľa, 115) znížená o čiastku splateného úveru alebo pôžičky,

f) zostatková cena majetku zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania okrem majetku vylúčeného z odpisovania,

g) obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania u vkladateľa alebo darcu pri vyradení v dôsledku jeho vkladu do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo darovania.


Čiže nevychádzať zo znaleckého posudku , ale zo skutočných nákladov .
vilob
27.12.08,15:59
No, ste zlatí. Ale mne fakt tento citát zo zákona nestačí. ja fakt potrebujem vysvetlenie ako pre ...:o. Teóriu si pamätám ešte zo školy, ale nakoľko sa daný RD nekupuje, a ja nemám žiaden doklad o jeho cene, potrebujem len vedieť,či ho musí prísť ohodnotiť znalec a vypracovať k nemu riadny znalecký posudok, alebo ako postupovať... Ďakujem.
Zoltán Kovács
27.12.08,16:01
No, ste zlatí. Ale mne fakt tento citát zo zákona nestačí. ja fakt potrebujem vysvetlenie ako pre ...:o. Teóriu si pamätám ešte zo školy, ale nakoľko sa daný RD nekupuje, a ja nemám žiaden doklad o jeho cene, potrebujem len vedieť,či ho musí prísť ohodnotiť znalec a vypracovať k nemu riadny znalecký posudok, alebo ako postupovať... Ďakujem.

A kupoval ho niekedy? Pred x rokmi? Alebo to zdedil, sám postavil?
vilob
27.12.08,16:15
kupoval. pred x rokmi
Zoltán Kovács
27.12.08,16:18
kupoval. pred x rokmi

Potom je postup nasledovný:

Kúpa za 1 milion v roku 2000. Z tejto ceny odrátaš odpisy za roky 2000-2008. Ostane ti zostatková cena, ku ktorej pripočítaš výdavky, ktoré vynaložil. A to čo vyjde bude pre teba cena v akej zaradíš do majetku.
16lukasko
27.12.08,16:26
a čo takto použiť reprodukčnú obstarávaciu cenu??
vilob
27.12.08,19:56
práve som si všimla, že moja odpoveď vôbec nebola pridaná... Ďakujem všetkým za pomoc.:) A čo sa týka tej reprodukčnej obstarávacej ceny, naozaj netuším... Veď kvôli tomu som sa pre istotu pýtala skúsenejších:)
16lukasko
30.12.08,08:57
no tak potom čo mňa učili v škole vyzerá to tak že ma zle naučili:D som bol ešte aj kuk v mojom zošite podnikovej ekonomiky a tam mam jasne napísane že reprodukčná obstarávacia cena sa pouzíva... aj v pripadoch preradenia z osobného vlastnictva do podnikania noo
pavol54
04.01.09,19:24
Ja byť vami si zavolám znalca a náklady na neho si môžete dať do nákladov to nie až také drahé cca 4000 na 1 mil. a hneď si môžete vybaviť úver
vilob
27.03.09,00:26
ešte mám jeden podobný prípad. Podnikateľ podniká v predaja spotrebného tovaru. Vlastní na samote rodinný dom (tento dom nieje vedený ako dom na podnikateľské účely), ktorý prenajíma známym za cca 10 000 Sk mesačne - v roku 2008. Príjem z prenájmu si započítava v daňovom priznaní do príjmov. Môže si uplatniť výdavky na opravy tohto domu do nákladov? Napr.bola na dome nutná oprava komínu..
ego.mc
27.03.09,00:45
ešte mám jeden podobný prípad. Podnikateľ podniká v predaja spotrebného tovaru. Vlastní na samote rodinný dom (tento dom nieje vedený ako dom na podnikateľské účely), ktorý prenajíma známym za cca 10 000 Sk mesačne - v roku 2008. Príjem z prenájmu si započítava v daňovom priznaní do príjmov. Môže si uplatniť výdavky na opravy tohto domu do nákladov? Napr.bola na dome nutná oprava komínu..

Áno môže, prípadne si môže uplatniť 40% paušálne výdavky.
ego.mc
27.03.09,00:47
Ahojte. Prosím vás, podnikateľ-majiteľ rodinného domu sa rozhodol začať používať tento RD na podnikateľské účely. Papierovo sa to dorieši až začiatkom januára 2009. Môže si bločky za stavebný materiál, ktorý používal na úpravu tohto rodinného domu v roku 2008 uplatiniť ako VOZD v roku 2008?
Áno, ak ho zaradil do obchodného majetku už v roku 2008.
vilob
27.03.09,09:55
áno, zaradil ho do obchodného majetku ale až v decembri 2008. Náklady na opravu a teda aj faktúry napr. za materiál na komín sú z augusta 2008. Nebude to problém?
vilob
27.03.09,12:17
skúste mi niekto poradiť...
vilob
28.03.09,17:59
haló, haló..